9.2Міцність при стиску

Випробування проводять на половинках зразків-призм, отриманих, як описано в 9.1, або з застосуванням відповідних засобів, які не викликають у призмі додаткових напружень.

Випробування половинок зразків-призм виконують, прикладаючи навантаження до їх бічних поверхонь за допомогою описаних в 4.8 та 4.9 пристроїв.

Половинки зразків-призм розташовують на натискних пластинах машини для випробування так, щоб вони виступали по боках пластин в межах ±0,5 мм, а у поздовжньому напрямку так, щоб поверхня кінця призми приблизно на 10 мм виступала над пластинами чи допоміжними пластинами.

Навантаження протягом всього часу випробування до моменту руйнування зразка повинно рівномірно підвищуватись зі швидкістю (2400 ±200) Н/с.

Якщо швидкість навантаження регулюють у ручному режимі, то необхідно її знизити поблизу значення максимального навантаження перед руйнуванням, оскільки це може суттєво вплинути на результат.

Міцність при стиску Rc у мегапаскалях обчислюють за формулою

, (2)

де Fc - максимальне навантаження в момент руйнування, Н;

1600 - (40 мм × 40 мм) площа пластин чи відповідно допоміжних пластин, мм2.

10 РЕЗУЛЬТАТИ

10.1Міцність при згині

10.1.1Обчислення та наведення результатів

Результат випробування міцності при згині обчислюють як середнє арифметичне трьох одиничних результатів, отриманих при випробуванні комплекту з трьох зразків-призм. Кожен результат має бути наведений з точністю не менше ніж 0,1 МПа.

Середнє арифметичне наводять з точністю 0,1 МПа.

10.1.2Представлення результатів

Мають бути наведені всі одиничні результати та обчислене середнє значення.

10.2Міцність при стиску

10.2.1 Обчислення та наведення результатів

Результат випробування міцності при стиску обчислюють як середнє арифметичне шістьох одиничних результатів, отриманих при випробуванні комплекту з трьох зразків-призм. Кожен результат наводять з точністю 0,1 МПа.

Якщо одиничне значення з шести результатів відрізняється від середнього більше ніж на ±10 %, його відкидають, а середнє значення вираховують з п'яти результатів, які лишились. Якщо одиничне значення з п'яти відрізняється від середнього більше ніж на ±10 %, всі результати випробування відкидають, а визначення міцності повторюють.

Середнє арифметичне наводять з точністю 0,1 МПа.

10.2.2Представлення результатів

Мають бути наведені всі одиничні результати. Окрім того, слід навести обчислене середнє значення та вказати, чи не відкидався будь-який з одиничних результатів у відповідності з 10.2.1.

10.2.3Оцінка точності методу визначення міцності при стиску

10.2.3.1Короткочасна збіжність

Короткочасна збіжність методу визначення міцності при стиску показує ступінь відповідності результатів випробування, проведених на частинах такої самої гомогенізованої проби цементу при застосуванні того ж стандартного піску CEN, в тій же лабораторії, тим же лаборантом та на тому ж самому устаткуванні в межах короткого проміжку часу.

Для міцності після 28 діб короткочасна збіжність при "нормальній роботі", що може бути досягнута за наведених вище умов і виражена як коефіцієнт варіації, повинна бути менша ніж 2,0 %.

Примітка. Досвід засвідчує можливість досягнення більш високого результату, що для багатьох лабораторій є звичайним явищем. Цей результат відповідає значенню 1 % для короткочасної збіжності, вираженої як коефіцієнт варіації.

Короткочасна збіжність є виміром точності методу випробування, наприклад, для випробування на прийняття стандартного піску CEN та альтернативних ущільнювачів.

10.2.3.2Довгочасна збіжність

Довгочасна збіжність методу визначення міцності при стиску показує ступінь відповідності результатів випробування, що були досягнуті в ході частих випробувань різних частин тієї ж гомогенізованої проби цементу у тій же лабораторії за наступних умов: за можливості виконання процесу різними лаборантами та приладами, з одним і тим же стандартним піском CEN протягом більшого проміжку часу (до одного року).

Для міцності у віці 28 діб довгочасна збіжність при "нормальній роботі", що може бути досягнута за наведених вище умов і виражена як коефіцієнт варіації, повинна бути менша ніж 3,5 %.

Примітка. Досвід засвідчує можливість досягнення більш високого результату, що для багатьох лабораторій є звичайним явищем. Цей результат відповідає значенню 2,5 % для довгочасної збіжності, вираженої як коефіцієнт варіації.

Довгочасна збіжність є виміром точності методу випробування, що використовується в лабораторії для дотримання точності, або точності випробування протягом більшого проміжку часу для оцінки власного контролю цементу чи щомісячного документованого випробування стандартного піску CEN.

10.2.3.3Відтворюваність

Відтворюваність методу визначення міцності при стиску - це ступінь відповідності між собою результатів випробування, проведених на частинах гомогенізованої проби цементу, що випробовувалась в різних лабораторіях за наступних умов: різні лаборанти та прилади, за можливості різні стандартні піски CEN та різний час виконання.

Для міцності у віці 28 діб відтворюваність між лабораторіями, які за наведених вище умов досягають "нормальної роботи", виражена як коефіцієнт варіації, повинна бути меншою ніж 4,0 %.

Примітка. Досвід засвідчив можливість досягнення більш високого результату, що для багатьох лабораторій є звичайним явищем. Цей результат відповідає значенню 3 % для відтворюваності вираженої як коефіцієнт варіації.

Відтворюваність є оцінкою точності методу випробування, що застосовується для оцінки відповідності цементу або стандартного піску CEN.

11 ВИПРОБУВАННЯ НА ПРИЙНЯТТЯ СТАНДАРТНОГО ПІСКУ CEN ТА АЛЬТЕРНАТИВНИХ УЩІЛЬНЮВАЧІВ

11.1Загальні положення

У відповідності з розділом 3 стандартний пісок CEN за 5.1.3 або альтернативний ущільнювач можуть бути застосовані за умови, якщо вони документовано забезпечують міцність цементу, яка незначно відрізняється від отриманих показників при застосуванні еталонного піску CEN (5.1.2), рекомендованого струшуючого столу (4.6) та відповідно рекомендованого методу.

У цьому розділі описані умови, за яких можна приймати стандартні піски CEN та альтернативні ущільнювачі. Прийняття проводить орган сертифікації, базуючись на результатах випробувань, які виконує одна з призначених органом сертифікації випробувальних лабораторій.

Примітка. Призначені випробувальні лабораторії мають брати участь у порівняльних випробуваннях, щоб гарантувати, що випробування на прийняття проводять на належному рівні.

Для випробувань на прийняття можна застосовувати лише визначення міцності при стиску у віці 28 діб.

11.2Випробування на прийняття стандартного піску CEN

11.2.1Суть методу

Випробування на прийняття стандартного піску CEN включають:

  • сертифікаційні випробування, за які несе відповідальність орган сертифікації;
  • документовані випробування, що виконує виробник піску.

Сертифікаційне випробування стандартного піску CEN описане в 11.2.2. Воно включає перше сертифікаційне (11.2.2.1) та щорічне підтверджувальне випробування (11.2.2.2). За умови, що вимоги у відповідності з 11.2.3.3 виконані, орган сертифікації після першого сертифікаційного випробування видає сертифікат відповідності. Він підтверджується після щорічного підтверджувального випробування.

Документоване випробування стандартного піску CEN описане в 11.2.4. На основі власного контролю виробника піску та за умови, що виконані вимоги, викладені у 11.2.5.3, воно засвідчує, що відповідність сертифікованого стандартного піску CEN цьому документу зберігається й надалі. Результати власного контролю перевіряє орган сертифікації в рамках щорічних підтверджувальних випробувань.

Прийнятий пісок позначають так: "Стандартний пісок CEN, EN 196-1".

11.2.2Сертифікаційне випробуваний стандартного піску CEN

11.2.2.1Перше сертифікаційне випробування

Перед тим, як виробник піску порушить перед органом сертифікації клопотання про перше сертифікаційне випробування піску, він має документально довести, що його підприємство вже діє.

За період не менше ніж тримісячної виробничої діяльності під наглядом органу сертифікації мають бути відібрані три незалежні одна від одної проби піску на місці відвантаження. Кількість вибраних пакетів для кожної з трьох проб слід визначити з урахуванням забезпечення достатньої кількості піску для проведення сертифікаційного випробування у відповідності з 11.2.3.1. Надалі кількості однієї з трьох проб має вистачити, щоб провести документоване випробування у відповідності з 11.2.5.1 за один рік. З цією метою вказана проба має бути розподілена під наглядом органу сертифікації, і частина проби, яка буде використана для документованого випробовування, повинна зберігатись у виробника піску.

Порівняльне випробування з еталонним піском CEN у відповідності з методом, описаним у 11.2.3, мас бути проведене з кожною з цих трьох проб, щоразу із застосуванням іншого з трьох цементів з різними класами міцності, які мають бути обрані органом сертифікації. Випробування повинні бути виконані в призначеній лабораторії (11.1).

Якщо кожен з результатів трьох проб, виражений у відповідності з 11.2.3.2, відповідатиме вимогам 11.2.3.3, пісок вважається прийнятим, а орган сертифікації повинен видати сертифікат відповідності (11.2.1).

11.2.2.2Щорічне підтверджувальне випробування

Підтвердження сертифікату, виданого певному виробнику піску, відбувається на основі наступних дій органу сертифікації:

  1. дослідження звітів про проведені виробником піску документовані випробування у відповідності з 11.2.4 за умови, що вимоги у відповідності з 5.1.3 та 11.2.5.3 виконані;
  2. випробування в призначеній лабораторії (11.1) випадкової проби піску у порівнянні з еталонним піском CEN з застосуванням методу, описаного в 11.2.3, з обраним органом сертифікаціїцементом СЕМ І 42,5N, 42,5R, або 52,5N за EN 197-1.

Випадкову пробу піску відбирають під наглядом органу сертифікації на місці відвантаження. Кількість пакетів, що відбирають, слід визначати з урахуванням забезпечення достатньої кількості піску для проведення сертифікаційного випробування у відповідності з 11.2.3.1 та документованого випробування у відповідності з 11.2.5.1 за період не менше ніж рік. З цією метою пробу слід розділити під наглядом органу сертифікації, причому частину, призначену для документованого випробування, зберігають у виробника піску.

Якщо результати документованого випробування відповідатимуть вимогам 5.1.3 та 11.2.5.3, а результати сертифікаційного випробування - вимогам 11.2.3.3, пісок має бути прийнятим, а сертифікат відповідності підтверджений органом сертифікації (11.2.1).

11.2.3 Методи сертифікаційного випробування

11.2.3.1Проведення випробування

З застосуванням вибраного для цієї мети цементу готують 20 пар сумішей цементу з піском (11.2.2.1 та 11.2.2.2). Пісок, який підлягає прийняттю, використовують для однієї суміші, а еталонний пісок CEN - для іншої. Обидві суміші кожної пари сліду відповідності з цим документом виготовляє безпосередньо одна за одною у випадковій послідовності.

Після 28 діб тверднення випробовують зразки-призми на стиск та реєструють всі окремі результати.

11.2.3.2Обчислення та представлення результатів

Для кожної пари сумішей обчислюють результати випробування на стиску відповідності з 10.2.1 наводять та реєструють їх у відповідності з 10.2.2, причому х є результатом, що отриманий з піском який підлягає прийняттю, а у- результатом, що отриманий з еталонним піском CEN.

Вираховують коефіцієнти варіації для обох серій результатів та перевіряють, чи відповідають вони вимогам короткочасної збіжності у відповідності з 10.2.3.1.

Якщо обидві серії результатів не відповідають цим вимогам, всі результати слід відкинути та повторити всі випробування за цим методом.

Якщо вимогам не відповідає одна з обох серій, необхідно:

  1. знайти середнє значення 20 результатів х або у;
  2. вирахувати стандартне відхилення 20 результатів s;
  3. вирахувати різницю між кожним результатом та їх середнім арифметичним значенням результатів без урахування знака;
  4. якщо одна з отриманих різниць є більшою ніж 3 s, відкинути відповідне значення та вирахуватисереднє значення решти 19 результатів; якщо дві або більше отриманих різниць перевищують 3 s,слід відкинути всі результати та повторити всі випробування за цим методом; якщо жодна з різниць небільша ніж 3 s, використати всі 20 значень.

Критерій прийняття D у відсотках вираховують за допомогою рівняння

, (3)

Де - середнє значення результатів, отриманих з піском, який підлягає прийняттю, МПа;

- середнє значення результатів, отриманих з еталонним піском CEN, МПа.

D - наводять з точністю до 0,1 % без урахування знака.

11.2.3.3 Вимоги

Для піску, який підлягає прийняттю після першого сертифікаційного випробування (11.2.2.1), кожне з трьох вирахуваних у відповідності з 11.2.3.2 та наведених значень критерію прийняття повинно бути D < 5,0 %. Якщо одне або більше вирахуваних значень D≥5,0 %, пісок не може бути прийнятим.

Для стандартного піску CEN, який має бути прийнятим після щорічного підтверджувального випробування (11.2.2.2), значення критерію прийняття, вирахуване та наведене у відповідності з 11.2.3.2, повинно бути D < 5,0 %. Якщо вирахуване значення D≥ 5,0%, стандартний пісок CEN не може бути

прийнятим. Слід встановити відповідну причину та провести перше сертифікаційне випробування (11.2.2.1) для подальшого прийняття.

11.2.4Документоване випробування стандартного піску CEN, що виконує виробник

Щоб підтвердити, що відповідність стандартного піску CEN цьому документу зберігається й надалі, виробник піску повинен постійно провадити власний контроль, який охоплює:

  • щоденне визначення фракційного складу та вмісту вологи у відповідності з 5.1.3;
  • щомісячне випробування у відповідності з 11.2.5 проби стандартного піску CEN у порівнянніз пробою того ж стандартного піску CEN, яка була відібрана під контролем органу сертифікації(11.2.2.1 та 11.2.2.2).