б)матеріал повинен бути сухим та чистим;

в)дозволяється використовувати сторонній матеріал повторного використання та обробки для визначених проміжних шарів труб типу А у кількості до 100% маси проміжного шару;

г)в інших випадках максимальна дозволена кількість матеріалу повторного використання та обробки залежить від різниці у значенні К первинного матеріалу та матеріалу повторного використання та обробки, а саме:

  • якщо різниця у значенні К, при визначенні згідно з ГОСТ 14040, є не більшою від 4 одиниць, тоді можна додавати сторонній матеріал у кількості не більше 10% від маси композиції;
  • якщо різниця у значенні К є більшою за 4 одиниці або не визначена, тоді можна додавати сторонній матеріал у кількості не більше 5% від маси композиції;

д)виробник труб повинен зробити відмітки про кількість стороннього матеріалу повторної обробки та використання, що фактично додається до кожної серії виробництва.

Е.3.2 Матеріал з іншої продукції НПВХ, крім труб та фасонних виробів

Не дозволяється застосовувати сторонній матеріал повторного використання та/або обробки без узгоджених характеристик з іншої продукції НПВХ, крім труб та фасонних виробів, для виробництва труб та арматури згідно з цим стандартом.

Додаток Ж

(обов'язковий)

Порядок використання первинного ПП

Ж.1 Поліпропілен є первинною сировиною, до якої додаються компоненти, необхідні для отримання композиції ПП для виготовлення труб та фасонних виробів згідно з вимогами цього стандарту, ДСТУ Б.В.2.7-93 та ГОСТ 26996.

Вміст ПП у загальному складі композиції повинен становити не менше 80% маси композиції для труб та не менше 85% маси композиції для фасонних виробів, литих під тиском.

Ж.2 Використання композицій зі зменшеною кількістю ПП можливе при виготовленні тришарових труб типу А:

  • для проміжкового шару труб типу А: ПП у кількості не менше 60% загальної маси композиції;
  • для зовнішнього та внутрішнього шарів труб типу А: ПП у кількості не менше 75% загальної маси композиції, за умов заміни ПП на суміш на основі СаСО3, що випускається серійно за технологічною документацією, яка затверджена у встановленому порядку.

Ж.3 Склад СаСО3 у суміші повинен відповідати наступним умовам:

  • вміст СаСО3 не менше 95% загальної маси суміші;
  • вміст МgСО3 не менше 2% загальної маси суміші;
  • загальний вміст СаСО3 та МgСО3 не менше 96% загальної маси суміші.

Ж.4 Гранулометричний склад СаСО3 повинен відповідати наступним умовам:

  • середній розмір частки не більше 3 мкм;
  • вміст часток розміром менше за 20 мкм – не менше 90%;
  • вміст найвищої фракції часток розміром менше 20 мкм – не менше 98%;
  • розмір частки не більше 45 мкм.

Додаток И

(обов'язковий)

Порядок використання непервинного ПП

И.1 Власний матеріал повторної обробки та використання з труб та фасонних виробів

Примітка. У цьому додатку термін «труби» означає труби, що отримані за методом екструзії та будь-які частини збірних фасонних виробів, виготовлені з екструдованої труби. Термін «фасонні вироби» означає фасонні вироби, литі під тиском, та компоненти збірних фасонних виробів, литі під тиском.

Припускається необмежене використання власного чистого матеріалу повторної обробки та використання з компонентів згідно з цим стандартом для виробництва труб та фасонних виробів.

И.2 Сторонні матеріали повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками

И.2.1 Матеріал з ПП труб та фасонних виробів

Сторонній матеріал повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками з ПП труб та арматури, які є у наявності у відповідній кількості та з відповідною періодичністю, дозволяється застосовувати сам по собі або у поєднанні з первинним чи власним матеріалом повторної обробки, або у вигляді суміші з двома цими матеріалами, для виробництва труб (та арматури, якщо потрібно) за умови, що виконуються усі наступні вимоги:

а)Характеристики кожного матеріалу повинні бути узгоджені між постачальником стороннього матеріалу повторної обробки або використання, виробником труб та (або) органом оцінки. Вони повинні включати характеристики, надані у таблиці И.1.

Фактичні значення цих характеристик, визначені у відповідності із методикою тестування (таблиця И.1), повинні відповідати узгодженим значенням, а припустимі відхилення – значенням, представленим у таблиці И.1.

б)Кожна поставка повинна супроводжуватись сертифікатом виробника композиції з інформацією про відповідність узгодженим характеристикам.

Якщо матеріал повторної обробки та використання не супроводжується сертифікатом відповідності, виробник повинен провести тестування усього матеріалу для підтвердження його відповідності вимогам.

в)Максимальна кількість стороннього матеріалу повторної обробки та/або використання, яку планується додавати, повинна визначатися виробником.

г)Кількість стороннього матеріалу повторної обробки та/або використання, який фактично додається у кожній серії виробництва, повинна реєструватися виробником труб.

д)Матеріал кінцевого продукту повинен відповідати вимогам, визначеним у додатку М з урахуванням И.2.1.

є) Матеріал повинен бути чистим та не містити видимих домішок. Під час екструзії необхідно проводити фільтрацію матеріалу.

ж)Максимальна обумовлена кількість кінцевого продукту та кожна форма стороннього матеріалу повторної обробки або використання із узгодженими характеристиками повинна піддаватися стандартному тестуванню. Схвалені результати вважатимуться підтвердженням відповідності також компонентів, які містять нижчі рівні стороннього матеріалу повторної обробки або використання.

з)Для одинарних шарів та зовнішньої/внутрішньої оболонки використовуються лише блок-сополімери пропілену (ПП-80 тип 2 згідно з ДСТУ Б В.2.7-93).

Для визначених проміжних шарів труб типу А можна використовувати блок-сополімери (ПП-80 тип 2 згідно з ДСТУ Б В.2.7-93), сополімери та гомополімери (згідно з ГОСТ 26996 та ПП-100 тип 1 згідно з ДСТУ Б В.2.7-93), якщо індекс текучості розплаву матеріалу за масою не відхиляється більше, ніж на 20% від значення первинного матеріалу.

Таблиця И.1 – Визначення характеристик, які повинні бути узгоджені, а також максимальні припустимі відхилення для цих характеристик

Характеристика

Одиниця

Метод випробувань *)

Максимальне припустиме відхилення

Густина

ГОСТ 15139

(± 15) кг/м3

Модуль пружності Е

МПа

ГОСТ 9550

Мінімум згідно з узгодженим 2)

Відносне подовження при розриві

%

ГОСТ 11262 при швидкості руху затискачів розривної машини 50 мм/хв

Мінімум згідно з узгодженим 2), але не менше 100

Показник текучості розплаву при 230°С, навантаження

г/10 хв.

ГОСТ 11645

(± 20) %

Вміст сажі

%

ГОСТ 26311

Максимум згідно з узгодженим **)

Час індукції окислення (термостабільність) при 200 °С

хв.

ДСТУ Б В.2.7-73

Мінімум згідно з узгодженим **), але не менше 4 хв.

Джерело походження матеріалу ***)

Як узгоджено **)

Інші полімери

%

Аналіз інфрачервоним випромінюванням

Максимум згідно з узгодженим **), ****), тільки ПП, без інших полімерів, визначених документацією

Частки, що не плавляться

%

ГОСТ 26996

Максимум згідно з узгодженим **)

Кінець таблиці И.1

Характеристика

Одиниця

Метод випробувань *)

Максимальне припустиме відхилення

Кадмій

%

*****)

*****)

Масова частка летких речовин

%

ГОСТ 26996 **)

Максимум згідно з узгодженим **)

*) Зразки треба брати зі змішаних партій або з кожної партії, виготовленої з окремого матеріалу. Порядок відбору зразків має бути узгоджений між постачальником та виробником, а також з органом сертифікації, якщо це необхідно.

**) Узгоджується між постачальником та виробником, а також з органом оцінки, якщо це необхідно.

***) Склад усіх матеріалів повинен бути придатним для проведення його аналізу.

****) У випадку труб та арматури, що призначаються для плавлення, ПП з вмістом ПЕ більше 1% може ускладнити плавлення.

*****) Згідно з вимогами нормативних документів МОЗ України.

И.2.2 Матеріал з іншої ПП продукції, крім труб та фасонних виробів

Не дозволяється використовувати сторонній матеріал повторного використання та/або обробки з іншої ПП продукції, крім труб та фасонних виробів, для виробництва труб та фасонних виробів згідно з цим стандартом, без узгодження його характеристик із виробником труб та фасонних виробів.

И.3 Сторонні матеріали повторного використання та обробки, які не мають узгоджених характеристик

И.3.1 Матеріал з ПП труб та фасонних виробів

Сторонній матеріал повторного використання та обробки, що не має узгоджених характеристик і походить з ПП труб та арматури, наявних у відповідній кількості та з відповідною періодичністю, дозволяється використовувати самостійно або в якості додатку до первинного чи власного матеріалу повторного використання у будь-якій комбінації для виробництва труб за умови, що виконуються усі наступні вимоги:

а)цей матеріал дозволяється використовувати лише для визначеного проміжного шару труб типу А, до 100% маси;

б)при використанні цього матеріалу до уваги братиметься мінімум одна партія продукції, яка повинна проходити відповідне тестування;

в)при визначенні відповідно до таблиці И.1, індекс текучості розплаву матеріалу по масі не повинен відхилятися більше, ніж на 20% від значення первинного матеріалу. Якщо застосовується 100% маси, індекс текучості розплаву матеріалу за масою повинен відповідати чинній нормативній документації на сировину;

г)матеріал повинен бути чистим та не містити видимих домішок. Під час екструзії необхідно проводити фільтрацію матеріалу;

д)матеріал кінцевого продукту повинен відповідати вимогам, визначеним у додатку М;

є) виробник труб повинен зробити відмітки про кількість стороннього матеріалу повторної обробки та/або використання, що фактично додається до кожної серії виробництва.

И.3.2 Матеріал з іншої ПП продукції, крім труб та фасонних виробів

Не дозволяється використовувати сторонній матеріал повторного використання та/або обробки з іншої ПП продукції, крім труб та фасонних виробів, для виробництва труб та фасонних виробів згідно з цим стандартом.

Додаток К

(обов'язковий)

Порядок використання первинного ПЕ

К.1 ПЕ є первинною сировиною, до якої додаються компоненти, необхідні для отримання композиції ПЕ для виготовлення труб та фасонних виробів згідно з вимогами цього стандарту, ДСТУ Б В.2.7-73 та ГОСТ 16338.

Вміст ПЕ у загальному складі композиції повинен становити не менше 80% маси композиції для труб та не менше 85% маси композиції для фасонних виробів, литих під тиском.

К.2 Використання композицій зі зменшеною кількістю ПЕ можливе при виготовленні тришарових труб типу А:

  • для проміжкового шару труб типу А: ПЕ у кількості не менше 60% загальної маси композиції;
  • для зовнішнього та внутрішнього шарів труб типу А: ПЕ у кількості не менше 75% загальної маси композиції,

за умов заміни ПЕ на суміш на основі СаСО3, що випускається серійно за технологічною документацією, яка затверджена у встановленому порядку.

К.3 Склад СаСО3 у суміші повинен відповідати наступним умовам:

  • вміст СаСО3 не менше 95% загальної маси суміші;
  • вміст МgО3 не менше 2% загальної маси суміші;
  • загальний вміст СаС03 та МgСО3 не менше 96% загальної маси суміші.

К.4 Гранулометричний склад СаСО3 повинен відповідати наступним умовам:

  • середній розмір частки не більше 3 мкм;
  • вміст часток розміром менше за 20 мкм – не менше 90%;
  • вміст найвищої фракції часток розміром менше 20 мкм – не менше 98%;
  • розмір частки не більше 45 мкм.

Додаток Л

(обов'язковий)

Порядок використання непервинного ПЕ

Л.1 Власний матеріал повторної обробки та використання з труб та фасонних виробів

Примітка. У цьому додатку термін «труби» означає труби, отримані за методом екструзії та будь-які частини збірних фасонних виробів, виготовлені з екструдованої труби. Термін «фасонні вироби» означає фасонні вироби, литі під тиском, та компоненти збірних фасонних виробів, литі під тиском.

Припускається необмежене використання власного чистого матеріалу повторного використання з компонентів згідно з даним стандартом для виробництва труб та фасонних виробів.

Л.2 Сторонні матеріали повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками

Л.2.1 Матеріал з ПЕ труб та литих фасонних виробів

Сторонній матеріал повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками з ПЕ труб та арматури, які є у наявності у відповідній кількості та з відповідною періодичністю, дозволяється застосовувати сам по собі або у поєднанні з первинним чи власним матеріалом повторної обробки, або у вигляді суміші з двома цими матеріалами, для виробництва труб (та фасонних виробів, литих під тиском, якщо потрібно) за умови, що виконуються усі наступні вимоги: