1. захист від потрапляння твердих сторонніх предметів, що позначений першою характеристичною цифрою;
  2. захист від доступу до небезпечних частин, що позначений додатковою літерою;
  3. захист від потрапляння води, що позначений другою характеристичною цифрою.

5.17.3.2 Стан зразка під час впливання

Випробний зразок повинен бути:

  1. відімкнений від електроживлення під час випробовування на захист від потрапляння твердих сторонніх предметів;
  2. відімкнений від електроживлення під час випробовування на захист від доступу до небезпечних частин;
  3. підімкнений до електроживлення і знаходитися в режимі звучання під час випробовування захисту від води.

Випробний зразок треба закріплювати згідно з EN 60529 і треба виконати всі підімкнення до клем звукового пожежного оповіщувача, які стануть частиною звукового пожежного оповіщувача після його установки.

5.17.3.3 Впливання

Умови випробовування, які визначені в EN 60529, треба застосовувати для таких ІР-кодів:

  1. Тип А для використовування всередині приміщень: ІР21С;
  2. Тип В для використовування зовні: ІРЗЗС.

5.17.3.4 Контролювання під час впливання

Під час впливання для випробовування на захист проти води зразок треба контролювати на безперервність звучання у обраному режимі роботи.

5.17.3.5 Завершальне вимірювання

У кінці періоду впливання для випробовування на захист від води:

  1. рівень звуку зразка треба вимірювати, як зазначено у додатку В;
  2. зразок треба перевіряти на наявність води всередині корпуса.

5.17.4 Вимоги щодо випробовування

Звуковий пожежний оповіщувач вважають таким, що відповідає вимогам цього підрозділу, якщо:

  1. випробний зразок відповідає вимогам EN 60529, підрозділу 13.3 під час випробовування на захист від потрапляння твердих сторонніх предметів;
  2. випробний зразок відповідає вимогам EN 60529, підрозділу 15.3 під час випробовування на захист від доступу до небезпечних частин;
  3. після закінчення випробовування на захист від води (див. 5.17.5.3):
  4. виміряне середнє значення середньозважених рівнів звуку не зменшилось більше ніж на 6 дБ від значення, виміряного для того самого зразка під час випробовування на відтворність (див. 5.2).
  5. у корпус не потрапила вода або якщо вода потрапила у корпус, то пристрій повинен мати все необхідне для дренажу.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ РІВНЯ ЗВУКУ

ДЛЯ ЗВУКОВИХ ПОЖЕЖНИХ ОПОВІЩУВАЧІВ

А.1 Загальні положення

Випробний зразок треба встановлювати, як зазначено в А.2 та розміщувати у вільному просторі або у змодельованих умовах вільного простору.

Умови вимірювання, у яких звуковий тиск змінюється залежно від відстані за формулою 1/r2 із похибкою ±10 % (±1 дБ для рівня звукового тиску) у місцях розташування пристрою і мікрофона під час вимірювання, розглядають як задовільні.

Національна примітка.

r - відстань між звуковим пожежним оповіщувачем та мікрофоном.

А.2 Установлювання

А.2.1 Треба змоделювати нормальні умови установлювання, зазначені виробником.

А.2.2 Для пристроїв, що їх монтують на поверхні, зразок повинен бути жорстко закріплений на гладкій плоскій поверхні з вільним простором навколо нього, який дорівнює, принаймні, 4h пристрою над монтажною поверхнею (див. рисунок А.1). Монтажна поверхня повинна мати масу, достатню для опору інерційному ефекту випробного зразка і повинна мати коефіцієнт поглинання не менше ніж 0,06.

Примітка. Приклад схеми монтажу показано на рисунку А.1.

А.2.3 Для пристроїв, що їх монтують на опорі, зразок треба кріпити за допомогою штатних засобів до жорстко закріпленої конструкції, яка має достатню масу для опору інерційному ефекту випробного зразка.

Необхідно прийняти заходи, щоб гарантувати, що монтажна конструкція не буде завадою для поля вимірювання.

А.3 Апаратура

Треба використовувати вимірювач рівня звукового тиску, який відповідає ІЕС 60651 класу 2 або вище.

А.4 Рівень фонових шумів

Вимірювання вважають достовірними, якщо в місцях знаходження мікрофона, фоновий середньозважений рівень звуку, принаймні, на 10 дБ нижче номінального середньозваженого рівня звуку випробного пристрою.

А.5 Вимірювання рівня звуку

А.5.1 Середньозважений рівень звуку треба вимірювати та записувати у дБ із використовуванням швидкодійового вимірювального пристрою. У випадку пульсівного звуку повинне бути прийняте максимальне значення, виміряне, протягом, принаймні, повного циклу акустичної діаграми спрямованості.

А.5.2 Одне значення рівня звуку повинне бути прийняте на відстані від точки установлювання пристрою для кожного з таких положень мікрофона:

  1. для пристрою, встановленого на плоскій поверхні: з інтервалом 30° у межах сектора, обмеженого кутами від 15° до 165°, по півколу з центром у точці установлювання пристрою у двох взаємно перпендикулярних площинах, що відповідають горизонтальній та вертикальній площинам пристрою в його спроектованому положенні (див. рисунок А.2);
  2. для пристрою, встановленого на опорі: з інтервалом 30° по колу 360° з центром у точці установлювання пристрою, у двох взаємно перпендикулярних площинах, що відповідають горизонтальній та вертикальній площинам пристрою в його спроектованому положенні (див. рисунок А.З).

А.5.3 Середньозважений рівень звуку на відстані повинен бути отриманий додаванням коефіцієнта перераховування 9,54 дБ до значення, отриманого на відстані .

Пояснення:

А - дерев'яна конструкція відповідно до навантаги;

В - амортизувальні подушки для мінімізації передавання вібрації;

С - дротові підвіси;

D - звуковий пожежний оповіщувач;

Е - балансувальна маса.

Примітка. Якщо виявлено, що матеріал основи або підлоги впливає на отримані результати, то треба покласти звукопоглинальний матеріал на площадку або підлогу на відстань, принаймні, від проекції точки установлювання.

Рисунок А.1 - Рекомендований спосіб установлювання

Пояснення:

А - балансувальна маса;

В - звуковий пожежний оповіщувач;

С - вимірювач рівня звуку.

Примітка. Для вимірювання у вертикальній площині тривожний пристрій може бути повернуто на 90°.

Рисунок А.2 - Місця вимірювання для пристроїв, встановлюваних на поверхні

Пояснення:

1 - вид зверху;

2 - вид збоку;

А - оповіщувач;

В - вимірювач рівня звуку.

Рисунок А.3 - Місця вимірювання для пристроїв, встановлюваних на опорі

ДОДАТОК В

(обов'язковий)

ПОРІВНЯЛЬНЕ ВИПРОБОВУВАННЯ РІВНЯ ЗВУКУ

ПІД ЧАС ВИПРОБОВУВАННЯ НА ВПЛИВАННЯ ДОВКІЛЛЯ

В.1 Загальні положення

В.1.1 Описано випробовувальну камеру і метод вимірювання рівня звуку, призначені для виконання порівняльного оцінювання функціювання пожежного звукового оповіщувача до, під час і після випробування на впливання довкілля, що зазначені у цьому стандарті.

В.1.2 Випробний зразок треба розташовувати у ревербераційній випробовувальній камері, як зазначено у В.2, яка повинна рівномірно розподіляти звукову енергію по всьому її об'єму, щоб гарантувати несуперечливе вимірювання звукового тиску під час різних випробовувань на впливання довкілля.

Примітка. Оскільки випробовувальний метод пов'язаний з визначанням результатів порівняльного випробовування для одного пристрою, деякі з використаних параметрів, під час конструювання ревербераційних камер для точного вимірювання, були пом'якшені.

Одна й та сама конструкція випробовувальної камери та одні й ті самі умови установлювання звукового пожежного оповіщувача треба використовувати для всіх випробовувань, що їх проводять на даному зразку, і вони повинні бути повністю зазначені в протоколі випробовування.

В.2 Випробовувальна камера

В.2.1 Розмір

Об'єм випробовувальної камери, виражений у м3, повинен бути не менше ніж 0,5 чи 125 х 106/f3, де 90% звукової енергії є на частотах більше f, але може бути більший.

Випробний зразок не повинен перевищувати 5 % об'єму випробовувальної камери.

В.2.2 Форма

Випробовувальна камера повинна мати шість стінок і повинна бути сконструйована так, щоб:

  1. не було паралельних поверхонь, кути між всіма поверхнями були такими, щоб резонансний ефект був мінімальний, а максимальна довжина, ширина та висота були однакові, або
  2. вона була прямокутною, а відношення довжин сторін, у/х та z/x відповідали значенням у таблиці В.1.

Таблиця В.1 - Відношення довжин

у/х

z/x

0,83

0,83

0,79

0,47

0,65

0,63

Примітка. Приклади випробовувальних камер, описаних у В.2.2а) та В.2.2b) показані на рисунках В.1 та В.2 відповідно.

В.2.3 Міцність

Використані матеріали, товщина кожної стінки і способи з'єднання стінок повинні бути такі, щоб похибки вимірювання, викликані вібраціями, були мінімальні.

Наприклад, придатна камера, яку сконструйовано з корабельної фанери з мінімальною товщиною чи 25 V1/3 мм (де V - об'єм камери в м3), але може бути більша, та зі стінками, які з'єднані за допомогою відомого теслярського з'єднання з відповідним водостійким клеєм і гвинтами.

Якщо для установлювання випробного зразка та вимірювального устатковання передбачені знімні панелі, то вони повинні бути з того самого матеріалу і мати таку саму товщину, що й інші частини камери, і повинні кріпитися уздовж периметра отвору з інтервалом не більше ніж .

В.2.4 Обробляння поверхні

Внутрішня поверхня кожної стінки камери повинна мати однаково відбивальну здатність із середнім коефіцієнтом поглинання, який не перевищує 0,06, у межах потрібної смуги частот. Наприклад, придатний ламінат Formica, що наклеєний на фанерних стінках камери.

В.3 Установлювання

Випробний зразок повинен бути жорстко закріплений штатними засобами в центрі однієї з стінок камери.

В.4 Апаратура

Основна апаратура повинна складатися з обертового мікрофона, підсилювача з середньозваженою мережею, схеми формування прямокутних імпульсів та усереднення, а також пристрою індикації. Придатний вимірювач рівня звукового тиску, який відповідає ІЕС 60651 класу 2 або вище

Примітка. Якщо, у разі крайніх значень впливання довкілля, наприклад, температури чи вологості, чутливість всієї апаратури, разом із мікрофоном, виходить за межі значень, зазначених для типу використаного усталювання, то необхідно враховувати коригувальну інформацію, представлену виробником апаратури.

В.5 Рівень фонових шумів

Вимірювання вважають достовірними, якщо в місцях установлювання мікрофона фоновий середньозважений рівень звуку, принаймні, на 10 дБ нижче ніж номінальний середньозважений рівень звуку випробного пристрою.

В.6 Методика випробовування

В.6.1 Кількість і розташованість мікрофонів

Для зменшення ефекту неоднорідності в межах камери вимірювання проводять за допомогою мікрофона, що обертається, по колу з діаметром не менше ніж .

Траєкторія руху мікрофона повинна пролягати в будь-якій площині в межах 10° від поверхні камери. Ніяка точка на траєкторії руху не повинна бути ближче, ніж λ/4, де λ - довжина хвилі найнижчої частоти потрібного діапазону, до кожної з стінок камери.

Мінімальна відстань у метрах між будь-яким положенням мікрофона і випробним зразком повинна бути не менше ніж 0,3 V1/3, де V - об'єм випробовувальної камери в м3.

Те саме розташовання мікрофона треба використовувати для всіх випробовувань, які проводять на цьому зразку. Про це треба зазначати в протоколі випробовування.

Примітка. Під час встановлювання мікрофона повинні бути прийняті заходи для знедіювання завад від з'єднувальних кабелів та від вібрацій, які можуть бути викликані випробовувальною камерою і (або) обертовим механізмом.

В.6.2 Вимірювання рівня звуку

Рівень звуку треба вимірювати, як середнє значення середньозваженого рівня звукового тиску для цілого числа обертів мікрофона або під час безперервного записування, або, принаймні у восьми симетричних положеннях мікрофона за один оберт.

Якщо вимірюють із безперервним записуванням, то переміщування мікрофона по траєкторії вимірювання повинне відбуватися з постійною швидкістю, так, щоб один період обертання мікрофона був не менше ніж 60 с або не менше 60-ти кратного вимірювання акустичної діаграми спрямованості випробного зразка, але може бути більшим.

Якщо вимірюють, принаймні, у восьми симетричних положеннях, то максимальний середньозважений рівень звукового тиску треба вимірювати у кожній точці з використовуванням швидко-дійового вимірювального пристрою. Вимірювання у кожній точці треба проводити протягом часу (60/n) с, (де n- кількість точок) або протягом, принаймні, повного циклу вимірювання акустичної діаграми спрямованості, але можна вимірювати і довше.

Примітка.

_

де дБ - середнє значення рівня звукового тиску;

дБ1, дБ2,...дБn - окремі рівні звукового тиску;

n - кількість усереднюваних окремих рівнів звукового тиску.

A - випробний зразок;

В - обертовий мікрофон.

Рисунок В.1 - Приклад ревербераційної камери, зазначеної у В.2.2а)

y/x = 0,83

z/x = 0,65

A - випробний зразок:

В - обертовий мікрофон.

Рисунок В.2 - Приклад ревербераційної камери, зазначеної у В.2.2b)

ДОДАТОК ZA

(довідковий)

ПОЛОЖЕННЯ ЦЬОГО СТАНДАРТУ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ

ОСНОВНИХ ВИМОГ АБО ІНШИХ ПОЛОЖЕНЬ ДИРЕКТИВ ЄС

ZA.1 Сфера застосування і відповідні положення

Цей стандарт розроблено згідно з мандатом М/109, виданого CEN Європейською комісією і Європейською Асоціацією Вільної Торгівлі.

Наведені в додатку положення цього стандарту відповідають вимогам Мандата, виданого на підставі Європейської Директиви про конструкційну продукцію (89/106/ЕЕС).