4.12.16. Забороняється навішувати або продовжувати роботу стальними канатами з порваними, випнутими або запалими сталками, з вузлами, “жучками” та іншими пошкодженнями, а також із зануренням понад 10% номінального діаметра.

Застосування зчалених канатів допускається тільки в разі відкачування безконечним канатом вантажів у горизонтальних і похилих виробках із кутом нахилу до 30°, а також на підземних пасажирських підвісних канатних, монорейкових і наґрунтових дорогах. При проходці стволів у разі застосування для підвісного устаткування канатів довжиною понад 1000 м дозволяється з'єднання їх пристроями, допущеними до експлуатації за висновками МакНДІ.

Прилади для з'єднання канатів необхідно оглядати один раз на тиждень. У разі застосування коуш-зчалок із жимками потрібно один раз на три місяці перевіряти надійність з'єднання шляхом підтягування гайок.

4.12.17. Канати шахтних підйомних установок підлягають огляду спеціально призначеними наказом керівника підприємства особами, у такі терміни:

а) щодоби – підйомні канати посудин і противаг вертикальних і похилих підйомних установок, урівноважувальні канати підйомних установок зі шківами тертя, канати для підвішування механічних навантажувачів (грейферів) при проходженні стволів.

На багатоканатних підйомних установках, коли в канатів число обірваних дротів не перевищує 2% загальної кількості дротів каната на довжині одного кроку сукання, дозволяється одній людині проводити одночасно огляд не більше двох головних або врівноважувальних канатів. Коли на один причіпний пристрій навішано два гумотросових урівноважувальних канати, їх огляд може провадити одна людина;

б) щотижня – урівноважувальні канати підйомних установок з машинами барабанного типу, гальмівні та провідникові канати, канати для підвішення помостів, кабелю та прохідницького устаткування, а також підйомні та врівноважувальні гумотросові канати – за участю механіка підйому (старшого механіка);

в) щомісяця – амортизаційні та відбійні канати, підйомні та врівноважувальні канати, у т.ч. ділянки каната в запанцировці, – за участю головного механіка шахти або старшого механіка; канати, що постійно містяться у стволах, – за участю механіка проходки шахти, що будується, або старшого механіка.

4.12.18. Усі канати повинні оглядатися за всією довжиною при швидкості руху не більше як 0,3 м/с.

Пошкоджені ділянки канатів, а також стикові з'єднання гумотросових канатів повинні оглядатися при непорушному канаті.

На підйомних установках щодобовий огляд канатів, у яких число обірваних дротів не перевищує 2% від загальної кількості дротів каната на довжині одного кроку сукання, дозволяється проводити при швидкості руху не більше як 1 м/с. При цьому на багатоканатних підйомних установках одна людина оглядає не більш як два суміжних канати одночасно. Щотижня повинен проводитися огляд кожного каната при швидкості руху не більш як 0,3 м/с.

4.12.19. Забороняється експлуатація стальних сталкових канатів шахтних підйомних установок за наявності на будь-якій ділянці обривів дротів, число яких на кроці сукання від загального їх числа в канаті досягає:

а) 5% – для підйомних канатів посудин і противаг, канатів для підвішування помостів і механічних навантажувачів (грейферів);

б) 10% – для канатів вантажних кінцевих відкаток у похилих виробках з кутом нахилу до 30°, урівноважувальних, гальмівних, амортизаційних, провідникових, відбійних канатів.

Якщо ця ділянка міститься в місці кріплення каната до причіпного пристрою, то дозволяється кінець каната з обірваними дротами відрубати та знову прикріпити канат до коуша.

У Книзі огляду канатів та їх витрат повинна бути зазначена найбільш пошкоджена ділянка (крок), на якій число обірваних дротів перевищує 2% загальнї кількості дротів каната.

4.12.20. Забороняється експлуатація підйомних канатів закритої конструкції при:

а) зношенні більше половини висоти дротів зовнішнього шару;

б) порушенні замка зовнішніх дротів фасонного профілю (розшарування дротів);

в) виході дроту із замка на поверхню каната, якщо він не піддається закладенню в канат або запаюванню;

г) наявності трьох обірваних дротів (включаючи і запаяні) фасонного профілю зовнішнього шару на довжині ділянки, що дорівнює п'яти крокам їх сукання або дванадцяти на всій робочій довжині каната.

Дозволяється експлуатація канатів, що мають хвилеподібні ділянки без порушення замка зовнішніх дротів і які зберігають гладку поверхню, до явного порушення замка (розшарування) зовнішніх дротів або виходу одного дроту із замка на зазначеній ділянці. Дозволяється один зовнішній (зетоподібний) дріт у разі виходу його із замка на прямолінійному канаті (як за відсутності, так і за наявності обриву) виплести за всією довжиною каната і продовжувати його експлуатацію, якщо зазор, що виник у шарі зовнішніх дротів, не призводить до порушення замка між ними.

4.12.21. Провідникові канати підлягають заміні:

при зношенні на 15% номінального діаметра, але не більше половини висоти або діаметра зовнішніх дротів;

якщо на 100 м довжини каната закритої конструкції виявлено два обриви зовнішніх дротів;

якщо при обриві зовнішні дроти в канаті закритої конструкції виходять із замка, то їх необхідно запаяти.

4.12.22. Заміні за граничним строком служби підлягають канати згідно з табл.4.10.

4.12.23. Якщо відносне перевантаження одного з канатів багатоканатної підйомної установки в нижньому положенні підйомних посудин перевищує 15% або у верхньому 25%, то підйомна установка має бути зупинена для регулювання розподілу навантаження на канати.

4.12.24. Канати допоміжного транспорту підлягають огляду в такі терміни:

а) щодоби спеціально призначеною особою – канати пасажирських підвісних і вантажно-людських монорейкових і наґрунтових доріг, канати допоміжних лебідок у похилих виробках;

б) щотижня механіком дільниці – канати пасажирських підвісних доріг, безконечних відкаток, монорейкових і наґрунтових доріг, канати скреперних, маневрових і допоміжних лебідок;

в) раз на півроку головним механіком (його заступником) - канати пасажирських підвісних доріг, монорейкових і наґрунтових доріг.

Канати доріг і лебідок у горизонтальних і похилих виробках мають оглядатися за всією довжиною при швидкості руху не більше 0,3 м/с. Для доріг довжиною понад 500 м допускається проводити огляд каната поетапно в декілька змін, не перевищуючи встановленої періодичності.

Огляд канатів на діючих дорогах, що не мають швидкості 0,3 м/с, а також канатів лебідок з нерегульованою швидкістю допускається проводити при зупиненому канаті шляхом його обходу.

Терміни оснащення доріг, що призначені для перевезення людей, приводом, який забезпечує швидкість 0,3 м/с, установлюються об'єднанням за погодженням з органами Держнаглядохоронпраці.

4.12.25. Забороняється експлуатація стальних сталкових канатів допоміжного транспорту за наявності на будь-якій ділянці обривів дротів, число яких на кроці сукання від загальної кількості в канаті досягає:

а) 5% – для канатів підземних пасажирських підвісних канатних, монорейкових і наґрунтових доріг;

б) 15% – для канатів вантажних лебідок у похилих виробках;

в) 25% – для канатів безконечних відкаток у похилих виробках, канатів скреперних, маневрових і допоміжних (у горизонтальних виробках) лебідок.

4.12.26. Канати для пересування і утримання вибійного устаткування повинні перевірятися щозміни перед початком роботи машиністом або його помічником.

Щотижня проводиться перевірка цих канатів механіком дільниці. При цьому визначається максимальне число обривів на кроці сукання.

Канати повинні бути замінені, якщо на кроці сукання число обривів дротів досягає 10% загальної їх кількості.

4.13. Інструментальний контроль

4.13.1. Підйомні сталкові канати, що експлуатуються у вертикальних стволах та в похилих виробках, а також канати для підвішування помостів при проходженні стволів глибиною понад 600 м і для підвішування стволопрохідницьких комбайнів, навішувані із запасом міцності, меншим від 6-кратного, підлягають інструментальному контролю для визначення за всією їх довжиною втрати перерізу сталі дротів персоналом спеціалізованих організацій, що мають дозвіл Держнаглядохоронпраці. При навішуванні канатів, які підлягають інструментальному контролю, у тому числі і при продовженні строку служби за табл.4.10, від них повинні відрізатися і зберігатися в приміщенні підйому протягом усього строку служби контрольні відрізки.

Строки проведення інструментального контролю наведені в табл.4.11.

Таблиця 4.11

Періодичність контролю втрати перерізу шахтних канатів

Період часу, місяці

Призначення каната

Кут нахилу виробок, град.

до першої перевірки

між наступними перевірками при втраті перерізу металу, %

до 12

до 15

понад 15

1

2

3

4

5

6

Підйомний:

оцинкований

90

12

6

1

0,5

без покриття

90

6

2

1

0,5

Підйомний

Понад 60

6

2

1

0,5

Підйомний

Менше за 60*

2

1

0,5

0,25

Для підвішування рятувальних драбин і прохідницьких люльок

90

6

2

1

0,5

Для підвішування стволопрохідницьких комбайнів із запасом міцності, меншим від 6-кратного

90

12

2

1

Для підвішування помостів у разі проходження стволів і навішування із запасом міцності, меншим від 6-кратного

90

12

2

2

Круглі стальні врівноважувальні

90

таблиця 4.10 цих Правил

12

6

3

Гальмівні парашутів

90

таблиця 4.10 цих Правил

3

Провідникові сталкові

90

таблиця 4.10 цих Правил

6

3

3

Для підвішування прохідницького устаткування

90

таблиця 4.10 цих Правил

12

6

3

* У виробках з кутом нахилу, меншим за 60°, де встановлений строк служби канатів понад 6 місяців, періодичність контролю встановлюється головним механіком шахти, при цьому період часу до першої перевірки каната не повинен перевищувати половини встановленного строку.

4.13.2. Канати повинні бути зняті та замінені новими при втраті перерізу сталі дротів, що досягає:

а) 10% – для підйомних канатів у вертикальних стволах з довжиною виска понад 900 м, що навішуються відповідно до пункту 4.12.4 цих Правил за відношенням сумарного розривного зусилля всіх дротів до кінцевого вантажу, для підйомних канатів людських і вантажно-людських двоканатних і триканатних підйомних установок, не обладнаних парашутами, помостових канатів, що навішуються із запасом міцності, меншим від 6-кратного при поліспастовій схемі підвішування помостів, а також гальмівних канатів парашутів;

б) 15% – для підйомних канатів з металевим осердям, триграносталкових з круглими пластично обтисненими сталками, що навішуються із запасом міцності відповідно до пункту 4.12.3 цих Правил, а також для канатів усіх конструкцій у вертикальних стволах з довжиною виска до 900 м, які навішуються відповідно до пункту 4.12.4 цих Правил, а також канатів підвішування стволопрохідницьких комбайнів, що навішуються із запасом міцності, меншим від 6-кратного;

в) 18% – для круглосталкових канатів з органічним осердям на вертикальних і похилих людських і вантажно-людських підйомах, а також діаметром 45 мм і менше на вантажних підйомах, що навішуються із запасом міцності відповідно до пункту 4.12.3 цих Правил, і для провідникових канатів при побудові та експлуатації шахт і канатів для підвішування прохідницького устаткування;

г) 20% – для круглосталкових канатів діаметром понад 45 мм з органічним осердям на вертикальних вантажних підйомах, що навішуються із запасом міцності, не меншим від 6,5-кратного, для відбійних канатів і канатів для підвішування помостів;

ґ) 24% – для врівноважувальних канатів.

4.13.3. Гумотросові врівноважувальні канати повинні підлягати інструментальному контролю для визначення цілісності тросів і бракуватися відповідно до Інструкції з експлуатації вогнестійких гумотросових урівноважувальних канатів у шахтних стволах.

4.13.4. Результати огляду і контролю канатів повинні в той самий день заноситися до Книги огляду канатів і їх витрат. У цю книгу заносяться всі без винятку випадки пошкодження каната та їх перепанцирування.

4.13.5. Якщо в процесі експлуатації канат зазнав екстремальних навантажень, то робота даної установки повинна бути негайно припинена для огляду каната. Результати огляду повинні бути записані до відповідної книги огляду канатів. У разі невідповідності каната вимогам, викладеним у цих Правилах, він повинен бути замінений.