Таблиця

Допоміжні будівлі і приміщення поліграфічних підприємств

БудІвлі

Приміщення

Склад приміщень

Побутові

Санітарно-побутові

Охорони здоров’я

Громадського харчування

Культурного обслуговування

Гардеробні, душові, умивальні, туалетні, кімнати для куріння, місця для пристроїв питного водопостачання, приміщення для обігрівання, приміщення для прання, чищення, знепилення та ремонту спецодягу

Пункти охорони здоров'я, приміщення особистої гігієни жінки, парильні (сауни), інгаляторії, фотарії, приміщення для відпочинку в робочий час та психологІчного розвантаження, спортивно-оздоровчі комплекси

Їдальні доготовочні, їдальні роздавальні, кімната приймання їжі, приміщення видавання продуктів профілактичного харчування

Приміщення для зборів, заклади культури, спортивні споруди

Адміністративні

Управління, конструкторських бюро, громадських організацій, охорони праці

Санітарно-побутові та адміністративні приміщення необхідно забезпечити евакуаційними виходами, при цьому ширина проходу в приміщенні приймається не менше 1м, коридору або переходу в іншу будівлю — не менше 1,4 м.

Розташовані в окремих будівлях допоміжні приміщення належить забезпечити опалюваними переходами до опалюваних виробничих приміщень.

Відстань від робочих місць у виробничих будівлях до туалетів, місць для куріння, приміщень для відпочинку, обігрівання, напівдушів, пристроїв питного водопостачання — не більше 75 м, а від робочих місць на території підприємства — не більше 150 м.

Побутові приміщення необхідно розташовувати так, щоб користувачі не проходили через виробничі приміщення з шкідливими та небезпечними факторами, якщо вони в цих приміщеннях не працюють.

Приміщення громадського харчування, охорони здоров'я, відпочинку, культурного обслуговування, громадських організацій, кабінети охорони праці, спортзали необхідно розташовувати в місцях, де вплив шкідливих виробничих факторів найменший.

Не допускається розміщувати душові, умивальні та туалети над робочими кімнатами управлінь, технічних служб, охорони здоров'я, громадського харчування, громадських організацій.

В допоміжних будівлях необхідно передбачати приміщення для зберігання, чищення та сушіння прибирального інвентарю. Ці приміщення належить розмістити суміжно з туалетами, обладнати гарячим та холодним водопостачанням. Площа приміщень приймається із розрахунку 0,8 м2 та 100 м2 площі поверху, але не менше 4 м2. Якщо площа поверху менша за 400 м2, допускається передбачати одне приміщення на два поверхи.

4.4.2. Санітарно-побутові приміщення

4.4.2.1. Загальні вимоги

Розрахунок потреби санітарно-побутових приміщень та спеціальних побутових пристроїв для працівників, які зайняті безпосередньо на виробництві, проводиться відповідно до санітарної характеристики виробничих процесів і кількості працівників в найбільш численній зміні (дод. 2). При сполученні виробничих процесів різних груп тип гардеробних, кількість душових сіток і кранів, умивальних передбачається за групою з найбільш високими вимогами, а спеціальні приміщення і пристрої за сумарними вимогами.

Норму площі приміщень на 1чоловіка чи одиницю обладнання, розрахункову кількість працівників на одиницю обладнання в санітарно-побутових приміщеннях, геометричні параметри, мінімальні віддалі між осями і ширину проходів між рядами обладнання належить приймати згідно з СНиП 2.09.04-87.

Стіни та перегородки приміщень гардеробних спецодягу, душових. переддушових, умивальних, туалетів, кімнат для куріння, приміщень для сушіння та знепилювання робочого одягу, кладових спецодягу необхідно виконувати висотою 2 м світлих теплих тонів із використанням матеріалів, що допускають їх легке чищення та миття гарячою водою з застосуванням миючих засобів. Стіни та перегородки вище відмітки 2 м, а також стелі покриваються вологостійкими матеріалами.

Підлоги побутових приміщень виконуються вологостійкими, поверхня підлог в гардеробних, душових, переддушових та умивальнях має бути неслизькою.

Побутові приміщення — душові, умивальні, туалети, а також умивальники при столових і буфетах належить забезпечувати милом і електрорушниками.

4.4.2.2. Гардеробні

Гардеробні вуличного, а також вуличного і домашнього одягу в усіх випадках можуть бути спільними для всіх груп виробничих процесів.

Гардеробні домашнього одягу і спецодягу для груп виробничих процесів 1в, 2в, 2г і 3 б мають бути окремими для кожної з цих груп.

При списковому складі працюючих на підприємстві до 50 чоловік допускається передбачати загальні гардеробні для всіх груп виробничих процесів.

Гардеробні належить влаштовувати виходячи із умов самообслуговування. Виключення складають гардеробні вуличного одягу і роздавальні спеціального одягу.

Гардеробні, душові та умивальні належить об'єднувати в гардеробні блоки.

При гардеробних блоках необхідно передбачати кладові спецодягу, туалети, приміщення (місця) для чергового персоналу, місця для зберігання прибирального інвентаря, місця для чищення взуття, прасування одягу, куріння, сушіння волосся, площею не менше 4 м2 кожна.

В гардеробних застосовуються шафи висотою 1,65 м.

Розміри шаф в плані приймаються: для звичайного складу спецодягу (халати, фартухи, костюми, напівкомбінезони) — 0,25 х 0,5 м; для розширеного складу (звичайний склад плюс засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)) — 0,33 х 0,5 м; для громіздкого спецодягу (розширений склад плюс утеплений одяг, валянки, взуття), а також для одночасного зберігання двох різних видів (вуличного і домашнього одягу або вуличного і робочого, за виключенням дрібного і легкого робочого одягу) -0,4 х 0,5 м.

Кількість відділень в шафах приймається рівною списковій кількості працівників (1шафа на 1працюючого). Кількість крючків вішалок для окремого зберігання вуличного одягу визначається кількістю працівників у двох найбільш численних суміжних змінах. Довжина вішалки приймається 5 крючків на 1пог. метр.

В шафах глибиною 0,5 м необхідно передбачати місця для зберігання головних уборів, взуття і приладдя для умивання. У верхній та нижній частинах закритих шаф передбачаються отвори (решітки, сітки, жалюзі тощо) для провітрювання.

4.4.2.3. Душові

Душові належить розміщувати суміжно з гардеробними. У випадках спільного зберігання в гардеробній всіх видів одягу обладнуються переддушові для переодягання; при кількості душових сіток до 4-х переддушова не передбачається. Не допускається розміщувати душові та переддушові біля зовнішніх стін будівель.

Число душових, умивальників та спеціальних побутових пристроїв, передбачених додатком 2, приймається за кількістю працівників в найбільш численній зміні або частині зміни, що одночасно закінчує роботу. Розрахункова тривалість роботи душових становить 45 хв. для кожної зміни.

Душові обладнуються відкритими кабінами розмірами 0,9 х 0,9 м, загородженими з трьох сторін, а при виробництвах груп 1в, 3б — загородженими з двох сторін із наскрізним проходом. Допускається до 20% душових кабін передбачити закритими (розмірами 1.8 х 0,9 м).

Перегородки виконуються з вологостійких матеріалів висотою 1,8 м і відстанню від підлоги 0,2 м. Душові кабіни обладнуються індивідуальними змішувачами холодної та гарячої води, поличками для мила та підніжками для миття ніг.

4.4.2.4. Умивальні

Умивальні розміщуються в окремих приміщеннях, суміжно з гардеробними спеціального одягу, загальними гардеробними або в приміщеннях гардеробних. До 40% розрахункової кількості умивальників допускається розміщувати у виробничих приміщеннях поблизу робочих місць.

Умивальники у виробничих та адміністративних приміщеннях (управлінь, конструкторських бюро, громадських організацій, культурного обслуговування, їдалень) допускається розміщувати в тамбурах при туалетах.

Умивальники встановлюються одиночні або групові. Для виробництв груп 1і 1б та для столових передбачаються групові умивальники.

Кожен умивальник обладнується змішувачем холодної та гарячої води. В умивальнях належить передбачити крючки для рушників і одягу, посудини для рідкого або полички для кускового мила.

В складальних і стереотипних цехах, гартоплавильних дільницях в умивальниках має знаходитись нейтралізуючий 1% розчин оцтової кислоти.

4.4.2.5. Туалети

Туалети в багатоповерхових виробничих, побутових і адміністративних будівлях передбачаються на кожному поверсі.

При кількості працівників на двох суміжних поверхах до ЗО чол. туалет може бути тільки на одному з них — з найбільшою кількістю працівників; при 10 працівниках на трьох поверхах допускається передбачити 1туалет.

Допускається передбачити загальний туалет для чоловіків і жінок при кількості працівників в зміні не більше 15 чол.

Вхід в туалет належить передбачати через тамбур із дверима, які самі зачиняються. В тамбурах туалетів розміщуються умивальники із розрахунку один умивальник на чотири кабіни, при меншій кількості кабін — один умивальник на кожний туалет. Туалети належить обладнувати підлоговими чашами, розміщеними в окремих закритих кабінах розмірами 1,2 х 0,9 м, висотою 1,8 м з дверима, що відкриваються назовні; в кабінах слід передбачати крючки для одягу. В чоловічих туалетах передбачаються настінні пісуари, допускається використовувати лоткові та індивідуальні пісуари.

4.4.2.6. Кімнати (місця) для куріння

Кімнати для куріння належить розміщувати суміжно з туалетами або приміщеннями для відпочинку та обігрівання. При кількості працівників в найбільш численній зміні менше 100 чол. для куріння обладнують спеціальні місця на сходових клітках, в тамбурах при туалетах, де вивішують знак "Місце для куріння".

Місця для куріння необхідно забезпечувати вогнетривкими урнами, які належить щодобово очищувати, дезинфікувати і заливати на 1/3 водою.

4.4.2.7. Пристрої питного водопостачання

Для постачання питною водою належить передбачити автомати, фонтанчики; закриті баки з фонтануючими насадками або інше обладнання. В гарячих цехах має бути обладнання для постачання підсоленою газованою водою.

4.4.2.8. Приміщення для обігрівання

Приміщення для обігрівання працівників передбачаються при виробничих процесах групи 2д (робота на вулиці та в неопалюваних приміщеннях).

4.4.2.9. Приміщення для прання, чищення, сушіння, знепилення, ремонту спецодягу

При поліграфічних підприємствах або групах підприємств для прання спецодягу передбачаються пральні з відділенням хімічного чищення та майстернею для ремонту спецодягу із розрахунку 9 м2 на одне робоче місце.

Рекомендується користуватися міськими пральнями за умови наявності в них спеціальних відділень (технологічних ліній) для оброблення спецодягу.

Сушіння спецодягу передбачається для виробничих процесів, пов'язаних із дією вологи, що викликає намокання спецодягу, або таких, що виконуються при температурі повітря до 100 С, включаючи роботи на відкритому повітрі. Приміщення та пристрої для знепилювання передбачаються для будь-яких процесів, пов'язаних із виділенням пилу.

4.4.3. Приміщення охорони здоров'я

Рекомендований склад приміщень охорони здоров'я для поліграфічних підприємств подано в таблиці п. 4.4.1.

4.4.3.1. Пункти охорони здоров'я

Категорія пункту охорони здоров'я в залежності від кількості працюючих:

при спискові й чисельності від 50 до 300 — медичний пункт;

—“——“— від 301до 1700 — фельдшерський пункт;

—“——“— більше 1701- лікарський пункт.

Площа медичного пункту приймається:

12 м2 — при списковій чисельності від 50 до 150 чол;

18 м2 — —“—від 151до 300 чол.

Оснащується медичний пункт за узгодженням з місцевими органами охорони здоров'я.

До складу фельдшерського пункту входять: вестибюль-чекальня з роздягальнею та реєстратурою, кімната для тимчасового перебування хворих, процедурні кабінети, кабінети приймання хворих, фізіотерапії, стоматолога, гінеколога, кладова ліків і медичного обладнання, туалет з умивальником в тамбурі. Загальна площа — 100-120 м2.

До складу лікарського пункту входять: вестибюль-чекальня з роздягальнею і реєстратурою, кімната тимчасового перебування хворих, кабінети приймання хворих, фізіотерапії, стоматолога, гінеколога, процедурний, перев'язочна, кабінет завідуючого пунктом, кладові ліків та медичного обладнання, приміщення автоклаву і перев'язувальних матеріалів, туалет з умивальником в тамбурі та душова. Загальна площа 180-240 м2.

4.4.3.2. Приміщення особистої гігієни жінок

Приміщення особистої гігієни жінок передбачається при кількості працівників в найбільш численній зміні не менше 15 жінок. Кількість установок приймається з розрахунку одна установка на 75 жінок. Приміщення особистої гігієни жінок належить розміщувати при туалетах або пунктах охорони здоров'я, де необхідно тоді передбачити туалет із однією підлоговою чашею (унітазом). В цих приміщеннях передбачаються місця для роздягання, умивальник і процедурні кабіни висотою 1,8 м, розмірами в плані 1,8 х 1,2м, вхід в приміщення — через тамбур.

4.4.3.3. Парильні, інгаляторії, фотарії

Парильні (сауни — камери сухого пару) передбачаються за погодженням із місцевими радами профспілок та органами охорони здоров'я.

Інгаляторії належить передбачати (за погодженням із місцевими органами охорони здоров'я) для виробничих процесів, пов'язаних із виділенням пилу або газів подразнюючої дії (1інгаляторій на 20% від кількості працівників в зміні).

Фотарії передбачаються для робітників, які працюють в приміщеннях без природного освітлення або з коефіцієнтом природної освітленості менше 0,1%.