4.30. Для об'єктів газового господарства, що споруджуються заново, та тих, що реконструюються, сходи до майданчиків постійного обслуговування обладнання повинні мати кут нахилу 45°, а до майданчиків періодичного обслуговування обладнання - 60°.
Улаштування сходів до обслуговувальних майданчиків повинне відповідати вимогам ГОСТ 23120-78.
4.31. Для доступу до майданчиків для постійного обслуговування обладнання довжиною від до повинні передбачатися двоє сходів, розташованих в протилежних кінцях майданчика, з яких одні сходи повинні бути маршові. При довжині майданчика більше всі сходи повинні бути маршовими.
Для доступу до майданчиків для періодичного обслуговування обладнання, що розташовані в будівлях цехів, дозволяється улаштування вертикальних сходів висотою не більше ніж .
На міжцехових газопроводах і відведеннях до цехів при спорудженні багатоярусних майданчиків дозволяється влаштування вертикальних сходів між майданчиками, при цьому висота сходів повинна бути не більше ніж .
4.32. При неможливості компенсації температурних деформацій газопроводів за рахунок їх самокомпенсації повинні встановлюватися П-подібні або хвилясті компенсатори.
Установлення сальникових компенсаторів дозволяється тільки на міжцехових газопроводах коксового газу низького тиску - до 0,1 МПа (1,0 кгс/см2).
У лінзових і дискових компенсаторах, що встановлюються на горизонтальних ділянках газопроводів осушеного газу, у кожну хвилю повинен бути врізаний короткий штуцер з пробкою, а на газопроводах вологого газу кожна хвиля повинна бути оснащена двома штуцерами, призначеними для заливання та спускання антраценового масла.
П-подібні компенсатори повинні виготовлятися гнутими з безшовних труб діаметром до або звареними із труб заводського виготовлення з перевіркою зварених швів фізичними методами контролю, або з застосовуванням відводів, що круто загнуті. На газопроводах, що споруджують вперше, компенсатори повинні встановлюватися без фланців (приварюватися).
4.33. На креслениках компенсатора повинні бути дані вказівки щодо величини попереднього розтягання (або стискання) компенсатора. Попереднє розтягання (або стискання) компенсаторів повинне робитися безпосередньо перед їх установленням з урахуванням температури навколишнього повітря, що повинно бути зафіксоване в акті на їх установлення.
4.34. Міжцехові газопроводи доменного, коксового газів по всій довжині через кожні - , а також у місцях установлення конденсатовідвідників повинні бути обладнані пристроями для введення пари. Розрахунковий тиск пари, що подається в газопроводи, не повинен перевищувати 1,2 МПа (12 кгс/см2).
4.35. Уводи пари в газопроводи періодичної дії повинно бути виконане у вигляді коротких штуцерів із запірною арматурою на паро- та газопроводі. Установлення клапана на штуцері газопроводу не дозволяється. На час пропарювання штуцери повинні з'єднуватися гнучким шлангом або металевою трубою. По закінченні пропарювання шланг або труба повинні від'єднуватися, а на штуцері газопроводу після засувки або крана повинна встановлюватися заглушка.
4.36. Місця розташування арматури та приладів у темний час доби повинні мати штучне освітлення.
4.37. Дозволяється розміщення приміщень і установок категорії Д під газопроводами коксового та доменного газів, а також усіх інших приміщень, що обслуговують ці газопроводи.
4.38. У місцях, де за умовами монтажу або експлуатації може виникнути необхідність розтиснення фланців газопроводу для встановлення або заміни засувок, заглушок, вимірювальних діафрагм тощо, на газопроводах повинні встановлюватися спеціальні упори для домкратів.
4.39. При проектуванні газопроводів треба не дозволяється їх прокладання з тупиковими ділянками, особливо на газопроводах, що знаходяться під розрідженням.
4.40. Газопроводи коксового, доменного та природного газів низького тиску в місцях близького взаємного розташування повинні бути з'єднані короткими перемичками з засувками, що забезпечують подачу газу з одного газопроводу в інший при аварійному падінні тиску в одному з них.
Засувки повинні мати електропривод з дистанційним керуванням.
5. Вимоги безпеки при прокладанні міжцехових і цехових газопроводів
5.1. Загальні вимоги
5.1.1. Прокладання газопроводів територією коксохімічних підприємств і виробництв повинне здійснюватися, як правило, надземним способом (на колонах) і відповідати вимогам будівельних норм "Генеральные планы промышленных предприятий", затверджених постановою Держстандарту СРСР 30.12.80 N 213 (далі - СНиП II-89-80). Дозволяється прокладання газопроводів по стінах і дахах виробничих будівель I і II ступенів вогнестійкості категорії Д, а також категорії Г, якщо в них горючі гази, рідини та тверді речовини спалюються або утилізуються як паливо.
Не дозволяється прокладання газопроводів по стінах і дахах будівель категорії Г, якщо в них циркулюють негорючі речовини та матеріали в гарячому, розпеченому або розплавленому стані, та при їх обробці має місце виділення променистого тепла, іскор і полум'я.
Під віконними прорізами будівель передбачати фланцеві або нарізні з'єднання на газопроводах не дозволяється.
5.1.2. По стінах і дахах будівель категорій А дозволяється прокладання тільки тих газопроводів, що мають відношення до виробництв, розміщених у цих будівлях.
5.1.3. При прокладанні газопроводів, що споруджуються вперше та реконструюються, по стінах будівель відстань у просвіті між утворювальною газопроводу та стіною повинна відповідати розмірам, наведеним у табл. 2.
Таблиця 2.
(розміри в мм)
Діаметр труб, мм |
Відстань, мм, не менше ніж |
500 і більше |
500 |
від 200 до 500 |
300 |
менше 200 |
150 |
При встановлені на газопроводах хвилястих компенсаторів відстань у просвіті між хвилею компенсатора та стіною повинна бути не менше ніж .
5.1.4. Газопроводи, прокладені по зовнішніх стінах будівель, якщо є потреба, повинні бути захищені від стікаючої з покрівлі води для запобігання їх зледеніння.
5.1.5. Газопроводи, що прокладають по стінах будівель, не повинні перетинати віконні та дверні прорізи.
5.1.6. Опорні конструкції газопроводів (колони) повинні бути виконані з металу або залізобетону.
5.1.7. Зварювання всіх елементів металевих опор, а також деталей, що приварюють до стінок газопроводів (наприклад, ребер жорсткості), повинне виконуватися суцільними звареними швами.
5.1.8. Газопроводи повинні щільно укладатися на сідла. При цьому поперечні зварені стики газопроводів з урахуванням їх температурних деформацій повинні знаходитися від краю опор на відстані і більше, а поздовжні шви повинні розташовуватися вище опори та з видимої сторони. У місцях виконання складних вузлів, обумовлених перепадами висот, наявністю арматури на газопроводах, дозволяється скорочувати зазначену відстань до .
5.1.9. Дозволяється приварювання кронштейнів до газопроводів низького та середнього тиску для кріплення опор супутніх трубопроводів і обслуговувальних майданчиків. При цьому приварювання повинне здійснюватися або до кільцевих ребер жорсткості, або до стінок газопроводів товщиною не менше ніж . Огородження майданчиків не повинне безпосередньо опиратися на газопроводи.
5.1.10. Дозволяється спільне прокладання на одних опорах або естакадах газопроводів горючих газів з трубопроводами інших газів, води, пари, конденсату, смоли та масел, а також кисню при дотриманні таких вимог:
додаткові трубопроводи на діючих газопроводах дозволяється прокладати лише з дозволу генеральної проектної організації та роботодавця;
у кожному окремому випадку при прокладанні супутнього трубопроводу по існуючих газопроводах повинен бути зроблений перевірочний розрахунок міцності та стійкості газопроводу та його опорних конструкцій з урахуванням додаткового навантаження та фактичного стану металоконструкцій газопроводу;
при прокладанні газопроводів разом з трубопроводами корозійноактивних рідин останні повинні розташовуватися нижче або з боків газопроводів на відстані не менше ніж від них.
При наявності на трубопроводах корозійноактивних рідин фланцевих з'єднань обов'язкове улаштування захисних козирків, що запобігають попаданню корозійних рідин на газопроводи та їх опорні конструкції.
Не дозволяється розміщення фланцевих з'єднань і запірної арматури трубопроводів корозійноактивних рідин у межах просторових колон, а також над сходами та майданчиками:
супутні трубопроводи повинні розміщуватися на відстані не менше від місця розташування на газопроводах люків, свічок, засувок і інших елементів;
дренажі супутніх трубопроводів повинні бути відведені на відстань, що виключає попадання дренажного продукту на газопроводи, опорні конструкції та їх елементи, на арматуру газопроводів і конденсатовідвідників;
кожен газопровід відносно супутніх трубопроводів повинен мати для доступу один вільний бік;
на газопроводах, де передбачений обгороджений прохід для персоналу, супутні трубопроводи повинні прокладатися поза цим проходом.
5.1.11. При прокладанні киснепроводів разом із газопроводами, крім вимог пункту 5.1.10, повинні дотримуватися такі вимоги:
не дозволяється прокладання на естакадах міжцехових газопроводів (крім відводів до окремих цехів) більше двох киснепроводів при тиску кисню більше від 0,01 МПа (0,1 кгс/см2) до 1,6 МПа (16 кгс/см2) незалежно від їхніх діаметрів;
при спільному прокладанні газопроводів і киснепроводів трубопровідна арматура та фланцеві з'єднання газопроводів і киснепроводів повинні бути зміщені в плані відносно один одного на відстань не менше ніж .
5.1.12. Дозволяється прокладання по газопроводу електроліній напругою до 380 В, призначених для обслуговування газового господарства (кабелі диспетчеризації, сигналізації, освітлення та живлення електроприводів засувок газопроводів), за умови, що електропроводка буде виконана броньованим кабелем або в сталевих трубах.
5.1.13. Дозволяється прокладання трубопроводів горючих газів разом з кабельними галереями (естакадами) на загальних будівельних конструкціях при дотриманні таких вимог:
кабельна галерея (естакада) повинна розташовуватися нижче газопроводів. Відстань у просвіті між утворювальними газопроводів, конструкцією галереї або крайнім кабелем естакади повинна бути не менше ніж . Повинні передбачатися самостійні сходи та майданчики для обслуговування кабелів і засобів пожежогасіння;
кабельні муфти повинні розміщуватися на відстані не менше ніж від місць установлення трубопровідної арматури, люків і сальникових компенсаторів;
основні несучі будівельні конструкції кабельної галереї та газопроводів повинні бути із залізобетону з межею вогнестійкості не менше REI 45 або із сталі з межею вогнестійкості не менше REI 15.
5.1.14. Кабельні галереї (естакади) можуть перетинати естакади трубопроводів горючих газів як зверху, так і знизу незалежно від відносної до повітря густини горючих газів, що транспортуються, при дотриманні таких вимог:
відстань між утворювальною газопроводів і конструкціями, що обгороджують галереї (естакади), у просвіті повинна бути не менше ніж при проходженні галереї (естакади) під газопроводами та не менше ніж при проходженні галереї (естакади) над газопроводами;
на ділянці перетинання естакад газопроводів і кабельних галерей (естакад) муфти на кабелях повинні розміщуватися не ближче ніж від утворювальної газопроводу;
спорудження спільної опори для кабельної галереї (естакади) та газопроводів у місці їх перетинання не дозволяється.
5.1.15. При паралельному прокладанні кабельних галерей (естакад) і газопроводів по самостійних трасах відстань від зовнішніх конструкцій кабельних галерей (естакад), що обгороджують галереї, до утворювальних газопроводів повинна прийматися не менше ніж .
5.1.16. Газопроводи, що споруджують вперше, повинні прокладатися з ухилом не менше:
0,005 для насичених вологою доменного, коксового газів;
0,003 для вологого природного газу;
0,001 для осушених газів.
Ухил газопроводу прямого коксового газу від газозбірника коксової батареї до газового сепаратора рекомендується виконувати максимально можливим (до 0,05), виходячи з умов фактичного планування території підприємства.
5.1.17. Для відведення конденсату з усіх низьких точок газопроводів вологих газів і перед основними великими цехами-споживачами повинні встановлюватися конденсатовідвідники.
5.2. Прокладання міжцехових газопроводів при будівництві та ремонтах
5.2.1. Міжцехові газопроводи повинні прокладатися згідно з вимогами СНиП II-89-80.
5.2.2. Прокладання газопроводів по пішохідних і конвеєрних галереях не дозволяється.
5.2.3. Прокладання газопроводів по залізничних мостах і естакадах не дозволяється.
5.2.4. Усі зварені шви газопроводів повинні перевірятися фізичними методами контролю. Щільність монтажних стиків повинна бути перевірена гасом.
5.2.5. Мінімальні відстані по горизонталі в просвіті від надземних газопроводів, прокладених по окремих опорах, до будівель або споруд на території підприємства повинні бути не менше ніж величини, зазначені в табл. 3.
Таблиця 3.
(розміри в м)
Відстань |
Величина |
До будівель категорій А, Б, В для газопроводів з тиском до 0,6 МПа (6 кгс/см2), рахуючи від утворювальної газопроводу |
5 |
Те ж для газопроводів з тиском вище 0,6 (6 кгс/см2) до 1,2 МПа (12 кгс/см2) |
10 |
До будівель категорій Г і Д для газопроводів з тиском до 0,6 МПа (6 кгс/см2), рахуючи від утворювальної газопроводу |
2 |
Те ж для газопроводів з тиском вище 0,6 (6 кгс/см2) до 1,2 МПа (12 кгс/см2) |
5 |
До відкритих складів легкозаймистих і горючих рідин і складів горючих матеріалів від утворювальної газопроводів з тиском до 0,3 МПа (3 кгс/см2) |
20 |
Те ж для газопроводів з тиском від вище 0,3 (3 кгс/см2) до 1,2 МПа (12 кгс/см2) |
40 |
До найближчої рейки залізничної або трамвайної колії (при паралельному прокладанні), рахуючи від зовнішнього краю конструкції опори або газопроводу з тиском до 1,2 МПа (12 кгс/см2) |
3 |
Те ж у стиснених умовах, а також при місцевому наближенні до залізничної колії |
2 |
До автомобільної дороги (бордюрного каменю, зовнішньої брівки кювету або підошви насипу дороги) при паралельному прокладанні, рахуючи від краю конструкції опори газопроводу |
1,5* |
До підземних напірних водопроводів і труб теплофікації, рахуючи від краю фундаменту опори газопроводу |
5* |
При розміщенні напірних трубопроводів у футлярі, що виступає на в обидва боки від країв фундаменту, або при закладенні фундаменту опори газопроводу на нижче постелі трубопроводів, або при пальовій основі фундаменту опор газопроводу, або огороджуванні фундаменту шпунтом |
1* |
До підземних каналізаційних труб, телефонної каналізації, електричних кабельних блоків, рахуючи від краю фундаменту опор газопроводу |
1* |
До огорожі відкритої електропідстанції, рахуючи від утворювальної газопроводу |
10* |
До джерел відкритого вогню, рахуючи від утворювальної газопроводу |
10* |
Те ж при захисті газопроводу негорючими покриттями до ділянки можливого нагрівання |
5* |
До проводів повітряних ліній електропередачі |
Відстань визначається відповідно до Правил улаштування електроустановок |