Ідентифікація небезпечних промислових установок. Промислові установки - джерело великих аварій відповідно до Директиви Європей­ського Союзу "Севізо". Мета та методика виявлення небезпечних факто­рів виробничих аварій. Виявлення пріоритетів. Прогнозування аварій на виробництві. Методика оцінки імовірності виникнення аварій при вико­нанні окремих технологічних процесів. Роль адміністрації та керівників структурних підрозділів підприємства у виявленні небезпечного вироб­ничого устаткування, проведенні оцінки небезпечних виробничих факто­рів, розробці планів попередження і ліквідації аварій та аварійно-ряту­вальних заходів, розробці заходів підвищення рівня безпеки виробницт­ва, організації навчання та тренування персоналу.

Звіти про стан безпеки праці, протиаварійну роботу та про аварії, що сталися.

Взаємодія керівників аварійно-нєбезпечних виробництв та органів місцевої влади щодо попередження аварій та ліквідації їх наслідків. Уз­годження місць розташування виробництв. Проведення інспекцій.

Інженерно-технічні заходи, спрямовані на забезпечення безпеки Функціонування потенційно небезпечних об'єктів (ПНО). Захист вироб­ничого персоналу та населення, зменшення збитків, втрат і руйнувань у разі аварій. Розміщення нових виробництв на відстанях, які виключають Ініціювання аварій на сусідніх ПНО. Проектування оптимальних розмірів і потужностей підприємств, технологічних ліній і окремих установок. Порядок проведення інспекцій.

Планування заходів на випадок виникнення надзвичайних ситуацій на виробництві. Оцінка небезпечних факторів та їх розподіл на категорії. Організація аварійних служб і формування планів їх роботи. Управління здійсненням заходів у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Пункти управління. Порядок дії систем аварійної сигналізації та зв'язку, призна­чення персоналу та визначення його обов'язків. Планування послідов­ності аварійного відключення обладнання. Проведення "штабних" вчень по реалізації планів ліквідації аварій. Оцінка планів та їх коригування.

Система попередження великих аварій та техногенних катастроф. Запобігання надзвичайних ситуацій. Основні напрямки профілактичної діяльності по попередженню надзвичайних ситуацій та зниженню збитків від них. Особливості системи попередження надзвичайних ситуацій, ре­жими її функціонування (оперативний, прогнозування, попередження). Комплекс заходів організаційно-виробничого, інженерно-технічного, ін­формаційного та територіального спрямувань. Правова і законодавча база, яка гарантує право об'єктів на безпечне існування.

Особливості планування попереджувальних заходів. Організація контролю роботи небезпечних виробництв та використання небезпечних речовин і матеріалів. Вибір засобів контролю, управління і. протиаварійного захисту (ПАЗ). Обгрунтування вибору енергозабезпечення системи контролю, управління і ПАЗ з урахуванням характеру технологічного процесу та енергетичного потенціалу об'єкта. Створення та організація роботи групи експертів на підприємстві. Складання та затвердження контрольних

списків небезпечних виробничих факторів. Надання інформації громадськості.

Тема 16. Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках

Основи анатоми та фізіології людини.

Поняття першої допомоги. Основні принципи надання першої опомоги:її правильність, доцільність дії, швидкість, рішучість, спокій.

Перша допомога при кровотечі. Класифікація кровотечі. Основні види кровотечі, "їх ознака. Перша допомога при капілярній кровотечі. Перша допомога при артеріальній та венозній кровотечі. Засоби зупинки кровотечі. Зупинка кровотечі притискуванням пошкодженої судини до підлеглої кості, максимальним згинанням кінцівки. Зупинення кровотечі за допомогою джгута чи джгута-закрутки.

Прийоми реанімації. Підготовка потерпілого до реанімації.

Штучне дихання способом "із рота в рот" чи "із рота в ніс". Непря­мий (закритий) масаж серця. Перша допомога при утопленні.

Види електротравм.

Безпечні методи звільнення потерпілого від дії електричного стру­му. Термічна, електрична та біологічна дія електричного струму на орга­нізм людини. Правила надання першої допомоги потерпілим від уражен­ня електричним струмом.

Перша допомога при ударах. Струс головного мозку. Ушиби в об­ласті хребта. Синдром здавлювання. Перша допомога при вивихах і роз­тягненні зв'язок.

Перша допомога при пораненнях. Визначення та класифікація ран.

Види перев'язувального матеріалу. Типи пов'язок. Правила накла­дання пов'язок.

Перша допомога при переломах. Класифікація переломів. Прави­ла накладення шин.

Перша допомога при ушкодженні хребта та кісток тазу.

Опіки, їх класифікація. Перша допомога при хімічних та термічних опіках, при опіку очей. Перша допомога при тепловому та сонячному ударі.

Дія на організм людини низьких температур. Перша допомога при обмороженні та замерзанні.

Перша допомога при укусах змій та отруйних комах. Непритомність, травматичний шок. Класифікація, перша допомога.

Отруєння. Шляхи надходження отрут до організму, класифікація отруєнь. Перша допомога.

Засоби надання першої допомоги при раптових захворюваннях. Черговість надання першої допомоги.

Правила транспортування потерпілих. Вибір засобів та способів транспортування.

Медична аптечка, її склад, правила використання медикаментів.

Додаток 8

ЗАТВЕРДЖУЮ

Керівник підприємства

"__"_______ 19__р.

Програма вступного інструктажу з питань

охорони праці

1. Загальні відомості про підприємство, характерні особливості виробництва.

2. Загальні правила поведінки працюючих на території підприємства, у виробничих та допоміжних приміщеннях. Розташування основних цехів, служб допоміжних приміщень.

3. Основні положення Закону "Про охорону праці", Кодексу законів про працю та інших нормативних актів про охорону праці.

3.1. Трудовий договір, робочий час та час відпочинку. Охорона праці жінок та осіб молодше 18 років. Колективний договір (угода), пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці.

3.2. Правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства відповідальність за порушення цих правил.

3.3. Система управління охороною праці, державний нагляд та громадський контроль за охороною праці на підприємстві:

- обов'язки власника по створенню безпечних умов праці;

- обов'язки працівника щодо виконання вимог нормативних актів про охорону праці;

- права працівника на охорону праці при укладенні трудової угоди та під час роботи на підприємстві;

- відповідальність працівника за порушення вимог з охорони праці

- попередні та періодичні медичні огляди;

- соціальне страхування від нещасних випадків та профзахворювань;

- навчання з питань охорони праці.

4. Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, які характер­ні для цього виробництва, особливості їх дії на працюючих. Пільги та компенсації за шкідливі умови праці.

5. Методи та засоби профілактики нещасних випадків та професій­них захворювань.

6. Засоби індивідуального та колективного захисту, знаки безпеки та сигналізації. Порядок і норми видачі засобів індивідуального захисту.

7. Основні вимоги виробничої санітарії та особистої гігієни.

8. Обставини та причини окремих характерних нещасних випадків та аварій, які сталися на підприємстві та інших аналогічних виробницт­вах через порушення вимог безпеки.

9. Порядок розслідування та оформлення нещасних випадків та професійних захворювань.

10. Пожежна безпека. Способи та засоби запобігання пожеж, ви­бухів, аварій. Дії персоналу при їх виникненні. Діючі документи з питань пожежної безпеки. Виробничі дільниці, які найбільш небезпечні в пожеж­ному відношенні. Протипожежний режим. Загальнооб'єктні та цехові ін­струкції про заходи пожежної безпеки. Способи застосування первинних засобів пожежогасіння. Особливості гасіння одягу на людині.

11. Первинні відомості про електробезпеку. Класифікація примі­щень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом. Способи звільнення потерпілого від електроструму. Вимоги безпеки при експлу­атації побутових електричних приладів.

12. Перша допомога потерпілим. Дії працюючих при виникненні нещасного випадку на дільниці, у цеху.

Керівник служби охорони праці _________________

Примітка. Програма доповнюється стосовно виробничих умов підприємства.

Додаток 9

(форма)

/підприємство, організація, учбовий заклад/

ЖУРНАЛ

реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці

Розпочато "__"______ 19__р

Закінчено "__"______19__р

п/п.

Дата прове­ дення інструк­ тажу

Прізвище, ініціали особи, яку інст­ руктують

Професія,

посада особи, яку інс­

трукту­

ють

Назва

виробничого підрозділу, де працю­

ватиме особа, яку інструктують

Посада,

прізвище, ініціали особи, яка інструктує

Підписи

Особи, яку інструктують

Особи, яка інстру- ктує

1

2

3

4

5

6

7

8

Додаток 10

ЗАТВЕРДЖУЮ

Керівник підприємства

"__"_______ 19__р.

Програма первинного інструктажу на робочому місці

Цех (дільниця) № ———————————————

1. Ознайомлення працівника з:

- загальними відомостями про технологічний процес та обладнан­ня на робочому місці (виробничій дільниці, в цеху);

- основними небезпечними і шкідливими виробничими факторами, що виникають при технологічному процесі, особливостями їх впливу на працюючих;

- безпечною організацією робіт та утриманням робочого місця;

- небезпечними зонами машин, механізмів, приладів; засобами безпеки обладнання (запобіжні, гальмові пристрої та огорожа, системи блокування та сигналізації, знаки безпеки); вимогами запобігання елек-тротравматизму;

- порядком підготовки до праці (перевірка справності обладнання, пускових приладів, інструменту та пристосувань, блокування, заземлення та інших засобів захисту);

- засобами індивідуального захисту на робочому місці та правилами їх використання;

- діями при виникненні небезпечної ситуації;

- схемою безпечного руху працівників по території цеху, дільниці;

- внутрішньоцеховими транспортними та вантажопідйомними засобами і механізмами; вимогами безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах та транспортуванні вантажу;

- діючими інструкціями, пам'ятками з охорони праці на робочому місці, дільниці, в цеху за фахом працівників і видами робіт;

- вимогами безпеки при закінченні роботи;

- характерними причинами аварій (вибухів, пожеж, тощо), випадків виробничого травматизму;

- планом ліквідації аварій, запасними виходами.

- засобами запобігання можливих аварій і пожеж; обов'язками і діями працівників при аваріях і пожежах; способами застосування існуючих на дільниці засобів пожежогасіння, протиаварійного захисту та сигналізації,

місцями їх розташування.

2. Видача працівникові чинних інструкцій, пам'яток з охорони праці на робочому місці, дільниці, в цеху за фахом працівника і видами робіт.

Особисте ознайомлення працівника з цими документами, обговорення питань, що виникли у процесі ознайомлення.

3. Практичний показ працівникові:

- безпечних прийомів та методів роботи на робочому місці;

- використання засобів індивідуального захисту;

- дії при виникненні небезпечної ситуації;

- прийомів застосування протипожежних засобів;

- прийомів звільнення потерпілого від електричного струму;

- прийомів надання допомоги потерпілим;

- схеми безпечного руху по території цеху, дільниці;

- запасних виходів.

Керівник підрозділу ———————————————

ПОГОДЖЕНО

Керівник служби охорони праці ____________________

"__"______ 19__р.

Примітка. Програма доповнюється стосовно виробничих умов підприємства.

Додаток 11 (форма)

/підприємство, організація, учбовий заклад/

ЖУРНАЛ

реєстрації інструктажів з питань охорони праці

/цех, дільниця, бригада, служба, лабораторія/

Розпочато "_"______19__р.

Закінчено "__"______ 19__р.

Подальші сторінки

п/п

Дата

Професія (посада) прізвище та ініціали працівника якого інструктують

Вид інструктажу первинний повторний позаплановий цільовий

Причина проведення позапланового (цільового) інструктажу

Позначення нормативних актів за якими проведено інструктаж

Посада прізвище ініціали особи яка інструктує

Підпис працівника

Засвоєння безпечних прийомів праці

Знання перевірив допуск до роботи зробив (підпис, дата)

Працівника якого інструк- тують

Особи яка інструктує

Кількість змін

Підпис

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12