В проекті (насамперед для випадків підсилення конструкцій під навантаженням і для розбирання завалів) повинні передбачатися:

*  заходи щодо забезпечення міцності і стійкості конструкцій при проведенні робіт, включаючи вказівки щодо влаштування тимчасових опор та кріплень;

*    способи контролю за граничними значеннями навантажень, які залишаються на конструкціях, і монтажних навантажень;

*    перелік конкретних вузлів та конструктивних елементів, де повинна додержуватися певна послідовність операцій, що потребують проміжного контролю;

*    кваліфікація робочих, які залучаються до виконання найбільш відповідальних видів робіт.

6. РОЗГЛЯД, ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ МАТЕРІАЛІВ ЩОДО РОЗСЛІДУВАННЯ ПРИЧИН АВАРІЙ

6.1. Матеріали розслідування причин аварій розглядаються разом з письмовими запереченнями за п.4.4 органом, який призначив комісію, не пізніше як у двотижневий строк.

При згоді зазначеного органу з висновками комісії затверджені акти розслідування причин аварій повинні бути надіслані в п'ятиденний строк в Держкоммістобудування України і Держ-наглядохоронпраці України, а коротка довідка про висновки, до яких прийшла будівельно-тех-нічна комісія,— в усі організації, куди відповідно до вказівок пп.2.2 и 2.3 було надіслано повідомлення про аварію.

У тих випадках, коли при розгляді матеріалів розслідування в органі, який створив буді-вельно-технічну комісію, є суперечений проти висновків комісії, що були визнані переконливими, приймається рішення про повторне розслідування.

. 6.2. При виявленні комісією фактів недоброякісної роботи проектних, будівельних (будівельно-монтажних, ремонтно-будівельних) організацій, які мають ліцензії на виконання таких робіт, а також фактів поставки недоброякісних будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, на які видано сертифікати, у відповідні органи ліцензування і сертифікації, надсилається подання про позбавлення організації ліцензії або відміну виданого сертифікату і про перевірку акредитованої лабораторії, яка видала позитивний висновок про якість продукції.

6.3.        В тих випадках, коли комісією встановлено, що причиною аварії є недосконалість нормативно-технічної документації, пропозиції щодо внесення до неї змін та доповнень надси лаються в головну організацію по стандартизації та нормуванню Держкоммістобудування України, відповідальну за розробку відповідних нормативно-технічних документів.

6.4.        Держкоммістобудування України і Держнаглядохоронпраці України:

 

*    здійснюють нагляд за додержанням встановленого цими нормами порядку розслі дування причин аварій будівель, споруд, їх частин та конструктивних елементів;

*    виконують аналіз причин аварій і розроблюють заходи щодо їх попередження, обов'язкові для всіх суб'єктів господарювання і власників основних фондів;

*    силами Державної інспекції архітектурно-будівельного нагляду ведуть облік буді вельних аварій (обвалень) за формою згідно з рекомендованим додатком 8;

*    не рідше, як один раз в п'ять років готують і передають до Кабінету Міністрів України огляд аварійності будівельних об'єктів з пропозиціями щодо її зниження.

 Додаток 1  (Довідковий)

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

1.   Аварія - надзвичайна подія, яка відбувається з техногенних (конструктивних, виробни чих, технологічних та експлуатаційних) причин або в результаті випадкових зовнішніх впливів і полягає в пошкодженні, виході з ладу, руйнуванні технічних пристроїв, будівель та споруд.

2.   Аварійна ситуація - стан будівлі, споруди чи їх частин, що характеризується порушенням меж та умов безпечної експлуатації, але ще не перейшов у аварію.

3.   Безпека - властивість будівельного об'єкта при нормальній експлуатації і аваріях обме жувати несприятливі для здоров'я та життя людини або для цілісності навколишнього середо вища наслідки встановленими границями.

4.   Власник—фізична чи юридична особа, якій належить підприємство, або призначений ним орган, що представляє інтереси власника.

5.   Дефект - відхилення якості, форми або фактичних розмірів елементів та конструкцій від вимог нормативно-технічної чи проектно-конструкторської документації, що виникає при про ектуванні, виготовленні, транспортуванні та монтажі.

6.   Катастрофа - великомасштабна аварія, що спричинила численні людські жертви, значну матеріальну шкоду або інші тяжкі наслідки.

7.   Нормальна експлуатація - експлуатація у визначених проектом і нормативно-технічною документацією межах та умовах.

8.   Обстеження — комплекс робіт по збиранню, обробці, систематизації і аналізу даних про технічний стан конструкції, наявні дефекти та пошкодження, оцінці міри зносу.

9.   Небезпечна зона - зона об'єкта, який зазнав аварії або знаходиться в аварійному стані, де існує пряме загроза здоров'ю та життю людей, які там знаходяться.

 

10.   Помилка персоналу - неумисна неправильна дія чи пропущення правильної дії при створенні або технічному обслуговуванні будівельного об'єкта.

11.   Пошкодження - відхилення від первісного рівня якості елементів та конструкцій, які виникають під час експлуатації і аварії.

12.   Стихійне лико - катастрофічне природне явище чи процес, який може викликати людські жертви, значну матеріальну шкоду та інші тяжкі наслідки.

13.   Технічна експлуатація - комплекс заходів щодо технічного нагляду, догляду, утримання і усіх видів ремонтів будівель та споруд.

14.   Організація, що експлуатує - організація, яка утворена або призначена власником для здійснення діяльності підприємства на всіх етапах його життєвого циклу і яка має на це необ хідний дозвіл і ліцензії.

 

Додаток 2 (Довідковий)

ПРИБЛИЗНИЙ ПЕРЕЛІК ОБ'ЄКТІВ, АВАРІЇ НА ЯКИХ НАЛЕЖАТЬ ДО І ТА II КАТЕГОРІЇ

У цьому додатку наведений приблизний перелік будівельних об'єктів, авари на яких належать до І та IIкатегорії, незалежно від кількості потерпших, тривалості перерви в експлуатації' та інших параметрів класифікації, вказаних у п.1.4. Якщо вказівки п. 1.4 вступають у протиріччя з даними цього додатку (наприклад, число потерпілих велике, а об'єкт вказано у переліку таких, що віднесені до IIкатегорії), то слід керуватися тими даними, які збільшують категорію аварії.

1. До І категорії, як правило, належать аварії, що супроводжуються руйнуванням основних конструктивних елементів таких об'єктів:

*  об'єкти нафто- та газовидобувної, газопереробної, металургійної, хімічної та інших галузей промисловості, обладнані пожежо- і вибухонебезпечними ємкостями та сховищами рідкого палива, газу та газопродуктів, особливо при їх утриманні під тиском (технологічні трубопроводи, апарати, котли, газгольдери, ізотермічні резер вуари місткістю понад 10 тис. кубометрів, посудини високого тиску тощо);

* об'єкти хімічної, нафтохімічної, біотехнологічної, оборонної та інших галузей, пов'язаних з використанням, переробкою, виготовленням та зберіганням хімічно токсичних, вибухо- та пожежонебезпечних речовин і промислових вибухових матеріалів, біологічно небезпечних речовин тощо;

*    об'єкти вугільної і гірничорудної промисловості, що небезпечні відносно пожежі, вибуху і газу;

*    об'єкти атомної енергетики (АЕС, AETC, ACT), включаючи сховища і заводи по переробці ядерного палива і радіоактивних відходів, а також інші радіаційно небез печні об'єкти;

*    об'єкти гідро- та теплоенергетики (ГЕС, ГРЕС, ТЕС, ТЕЦ) потужністю понад 1,5 млн кВт;

*    мости, тунелі, шляхопроводи на дорогах вищої категорії, що мають протяжність понад ;

*    стаціонарні споруди знаків навігащйної обстановки;

*    шлюзи та основні портові споруди на водних шляхах 1-го та 2-го класів за ГОСТ 26775-85;

*    великі вокзали, аеровокзали та вертольотні станції;

* магістральні трубопроводи діаметром понад чи з робочим тиском понад 2,5 МПа, а також ділянки магістральних трубопроводів меншого діаметру і з меншим робочим тиском при їх переході через водні перешкоди, залізниці та автомобільні дороги;

* гідротехнічні споруди меліораційних систем з площею зрошення понад 300 тис га і водосховищ об'ємом понад 1 кубокілометр;

*  великі елеватори і зерносховища, млинові комбінати; *потужні цукрові і цукрово-рафінадні заводи;

*    будівлі основних музеїв, державних архівів, сховищ національних, історичних та культурних цінностей;

*    видовищні об'єкти з масовим знаходженням людей (стадіони, театри, кінозали, цирки, виставочні приміщення тощо);

*    будівлі університетів, інститутів, шкіл, дошкільних установ тощо;

*    великі лікарні та інші установи охорони здоров'я;

*    універсами та інші великі торгові підприємства;

*    об'єкти життєзабезпечення великих районів міської забудови та промтериторій;

* великі об'єкти захисно-охоронного характеру (протисельові, протизсувні, протилавинні споруди, захисні дамби тощо);

* основні об'єкти металургійної промисловості, важкого машинобудування, нафтохімії, суднобудування, оборонної промисловості (доменні й мартенівські печі, збиральні корпуси, високі димові труби тощо);

*    копри, машинні відділення видобувних машин, будівлі головних вентиляційних систем на шахтах і копальнях;

*    розподільчі системи основних електомереж високої напруги (включаючи опори ЛЕП та ВРП);

*    ємкості для нафти та нафтопродуктів;

*    великі готелі, гуртожитки;

*    будівлі та споруди центральних складів для забезпечення життєвих потреб населен ня, складів особливо цінного устаткування та матеріалів, військові склади.

2. До IIкатегорії, як правило, належать аварії, що супроводжуються руйнуванням основних конструктивних елементів таких об'єктів:

* всі об'єкти промисловості, енергетики, транспорту та зв'язку, сільського господарства й переробки сільгосппродукції, не зазначені в п.1;

*    житлові будинки;

*    об'єкти водопроводу і каналізації (включаючи водонапірні вежі, очисні споруди, водозабори) промислових підприємств та населених пунктів;

* громадські споруди, які не внесено до І категорії, а також всі тимчасові і мобільні об'єкти для фізкультури та спорту або для масових видовищ;

*    об'єкти місцевих (внутрішньовиробничих) доріг, комунікацій та трубопроводів; *склади та сховища, що не віднесеш до І категорії;

*    парники, теплиці;

*    опори розподільчої мережі низької напруги, освітлювальні опори.

 

Додаток 3 (Обов'язковий)

СХЕМА

повідомлення про аварію будівлі, споруди, їх частин та конструктивних елементів

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО АВАРІЮ

1.  Дата і час, коли сталася аварія________________________________________________

2.  Найменування підприємства чи іншого об'єкта, його власник (для об'єктів загально державної власності вказується орган, до сфери управління якого належить об'єкт)_______

3.  Коротка характеристика обставин та причин аварії, що передбачаються________________

4.  Коротка характеристика масштабу аварії (аварія І чи IIкатегорії, аварія із загрозою широкої поразки населення або навколишнього середовища, масові аварії при природних ка тастрофах та ін.)________________________________________________________________

5.  Кого ще сповістили про аварію________________________________________________

6.  Дата, час передачі інформації, прізвище, ініціали та посада особи, що передала інфор мацію                                                                                                                                                

 

Додаток 4 (Рекомендований)

Протокол опитування з приводу аварії

ПРОТОКОЛ

опитування з приводу аварії, яка сталася__________________________________________

(дата і час)

на__________________________

(найменування підприємства, будівлі, споруди)

Прізвище, ім'я, по батькові_____________________________________________________

Рік народження___________________ Освіта_____________________________________

Професія (посада)____________________________________________________________

Стаж роботи на підприємстві за професією________________________________________

Домашня адреса_____________________________________________________________

Про відомі йому обставини аварії повідомив_______________________________________

(у вільній формі викладається розповідь про аварію та факти, які мають до неї відношення)

Для уточнення відомих опитуваному фактів йому ставляться такі запитання.

Запитання:__________________________________________________________________

Відповідь:_________________________________________________________________

(і т. д.)

«Протокол мною прочитано, з моїх слів записано правильно»

                                                   (                                            )

підпис                               прізвище та ініціали

Опитування провів і протокол опитування склав

                                                   (                                            )

підпис                               прізвище та ініціали

 

Додаток 5 Рекомендований

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Будівельно-технічній комісії, яка проводить розслідування аварії, що сталася______________

(дата, час)

на________________________________________________________________________

(найменування підприємства, будівлі, споруди)

від_______________________________________________________________________

(прізвище, імя, по батькові, посада і місце роботи особи, що дає пояснення)

Освіта                                                                                                 

Стаж роботи:                                                                                      

на цьому підприємстві______________________________

на цій посаді                                                                           

Домашня адреса                                                                                  

Пояснення

(У вільній формі дається пояснення з відомих фактів, що пов'язані з аварією, висловлюється думка про її обставини і причини, вказується на дії або бездіяльність посадових осіб, висловлюються пропозиції щодо запобігання аналогічним аваріям у подальшому).