Таблиця Ж.2 – Максимальний допустимий зазор між двома трубами

У міліметрах

Зовнішній діаметр

20

32

40

63

90

110

125

160

200

е

*)

*)

*)

7

9

11

13

16

20

*) У внутрішній порожнині муфт діаметрами 20, 32, передбачений технологічний центральний буртик для упору кінців труб, що зварюються.

Процес складання включає:

  • надягання муфти на кінець першої труби до сполучення торців муфти й труби, закріплення кінця труби в затискачі монтажного пристрою;
  • установку в упор у торець першої труби кінця другої труби й закріплення в затискачі монтажного пристрою;
  • насування муфти на кінець другої труби на 1/2 довжини муфти до упору в затискачі пристрою або до мітки, нанесеної на трубу;
  • підключення до клем муфти струмопідвідних дротів від зварювального апарата.

Щоб уникнути ушкодження заставних нагрівачів (дротових електроспіралей) надягання муфти на кінець труби або введення кінця труби в муфту роблять обережно без великих зусиль, перекосів і прокручування.

Зібрані труби укладають прямолінійно без вигину й провисання, клеми струмопідводу муфти розташовують із можливістю вільного обслуговування. Параметри режимів зварювання встановлюють на зварювальному апараті залежно від сортаменту муфти або зчитують зі штрихового коду з муфти або магнітної картки за допомогою датчика залежно від виду використовуваних муфт і зварювальних апаратів. Після включення апарата процес зварювання проходить в автоматичному режимі.

Після завершення нагрівання зварене з'єднання можна переміщати не раніше ніж через 20 хв охолодження.

Приварювання до труб сідлових відводів (рисунок Ж.4) роблять у такій послідовності:

  • розмічають місце приварювання відводу на трубі;
  • поверхню труби в місці приварювання відводу зачищають, а потім знежирюють;
  • поверхня відводу, що приварюється, якщо він поставляється виготовлювачем у герметичному індивідуальному пакуванні та розкривається безпосередньо перед складанням, знежиренню не піддають;
  • відвід установлюють на трубу й прикріплюють до неї за допомогою механічного затискача;
  • підключають до контактних клем струмопроводу зварювальні дроти й роблять зварювання.

a – відвід із сідловим нагрівачем; 6 – відвід з кільцевим нагрівачем; 1 – труба; 2 – мітки посадки відводів і механічної обробки поверхні труби; 3 – відвід; 4 – заставний нагрівач; 5 – напівхомут; 6 – гвинти кріплення; F – напрямок зусилля стиску відводу при складанні й зварюванні

Рисунок Ж.4 – Зварювання сідлових відводів із закладними нагрівачами із трубою

Після охолодження через патрубок привареного відводу свердлять (фрезерують) стінку труби для з'єднання внутрішніх порожнин відводу й труби.

Контроль якості зварених з'єднань виконується відповідно до нормативної документації. Для оцінки якості зварених з'єднань, виконаних за допомогою муфт і відводів із заставними нагрівачами, муфтові з'єднання випробовуються на сплющування, а сідлові відводи – на розрив.

Додаток И

(обов'язковий)

НАЙМЕНША ВІДСТАНЬ У СВІТЛІ ЗА ГОРИЗОНТАЛЛЮ ТА ЗА ВЕРТИКАЛЛЮ ДО СПОРУД, ІНЖЕНЕРНИХ МЕРЕЖ ТА ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ

И.1 Найменша відстань у світлі за горизонталлю до споруд, інженерних мереж, інших споруд та зелених насаджень для трубопроводів ПТПУ наведена у таблиці И.1.

Таблиця И.1

Споруди, інженерні мережі, зелені насадження*)

Найменша відстань у світлі за горизонталлю до трубопроводів, м

1. Водопроводи з умовним проходом:

- до

1,0

- більше

1,5

2. Побутова каналізація

1,0

3. Водостоки і дренажі

1,0

4. Газопроводи з максимальним робочим тиском МОР, МПа:

МОР < 0,3;

1,0

0,3 МОР < 0,6;

1,5

0,6 МОР 1,2

2,0

5. Силові кабелі з напругою U, кВ

U 10;

1,0

U > 1

2,0

6. Броньовані кабелі зв'язку в трубах і блоки телефонного кабелю

1,0

7. Колії залізниці, у тому числі

електрифікованої:

- з колією , відстань до осі;

4,0

- з колією , відстань до осі

3,8

8. Споруди земляного полотна залізниці

3,0

9. Шляхи трамвайні, відстань до осі

2,8

10. Бортові камені вулиці, дороги ( крайки проїзної частини, укріпленої смуги узбіччя)

Без обмежень

11.Зовнішні брівки кювету, підошви насипу дороги

1,0

12. Фундаменти огорож і опор трубопроводів

1,5

13. Щогли і стовпи зовнішнього освітлення і мережі зв'язку

1,0

14. Канали і тунелі різного призначення (у тому числі до брівки каналів зрошень – ариків)

2,0

15. Споруди метрополітену:

- з зовнішньою обклеювальною ізоляцією;

5,0

- без обклеювальної ізоляції;

8,0

- огорожі наземних ліній метрополітену

5,0

16. До цвинтаря, смітника і скотомогильника

10**)

17. До вигрібних і помийних ям

7***)

18. До зелених насаджень:

- стовбур дерева;

2,0

- чагарник

1,0

Кінець таблиці И.1

*) При паралельному прокладанні трубопроводів ПТПУ та інших інженерних мереж допускається зменшення наведених у таблиці И.1 відстаней до споруд на мережах (колодязів, камер, ніш тощо) до величини не менше , передбачаючи заходи щодо забезпечення збереження споруд при здійсненні будівельно-монтажних робіт. Відстані до спеціальних кабелів зв'язку повинні уточнюватися за відповідними нормами.

**) За наявності на глибині укладання трубопроводів водонасичених фільтруючих ґрунтів з рухом ґрунтового потоку у бік трубопроводів відстані повинні збільшуватися до .

***) Те саме до .

И.2Найменша відстань у світлі за вертикаллю до споруд інженерних мереж, інших споруд та зелених насаджень для трубопроводів ПТПУ наведена у таблиці И.2.

Таблиця И.2

Споруди, інженерні мережі, зелені насадження

Найменша відстань у світлі за вертикаллю до трубопроводів, м

1. Водопровід, водостік, газопровід, каналізація

1,0*)

2. Броньовані кабелі зв'язку

0,3

3. Силові і контрольні, у тому числі маслонаповнені кабелі з напругою U, кВ:

U 10;

0,3**)

10 < U 35;

0,5**)

35 < U 110

1,0**)

4. Блоки телефонної сигналізації, броньовані кабелі зв'язку в трубі

0,1

5. Канали тепломережі

0,1*)

6. Підошви рейок трамвайних шляхів

0,6

7. Верх проїзної частини автодоріг

0,6

*) Влаштування футлярів на інженерних мережах у місцях перетинання не потрібно.

**) Температура ґрунту в місцях перетинання трубопроводів з електрокабелями на глибині закладення силових і контрольних кабелів не повинна підвищуватися більше ніж на 10 °С стосовно вищої середньомісячної температури ґрунту і на 15 °С – до нижчої середньомісячної зимової температури ґрунту на відстані до від крайніх кабелів, а температура ґрунту на глибині закладення маслонаповненого кабелю не повинна підвищуватися більш ніж на 5 °С стосовно середньомісячної температури в будь-який час року на відстані до від крайніх кабелів.

Додаток К

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. РД 34 15.027-89 Сварка, термообработка и контроль трубных систем котлов и трубопроводов при монтаже и ремонте оборудования электростанций (РТМ – 1с-89) (Зварювання, термообробка і контроль трубних систем котлів і трубопроводів при монтажі і ремонті устаткування електростанцій (РТМ – 1с-89))
  2. РД 10-249-98-Нормы расчета на прочность стационарных котлов и трубопроводов пара и горячей воды (Норми розрахунку на міцність стаціонарних котлів та трубопроводів пари і гарячої води)
  3. РД 10-400-01-Нормы расчета на прочность трубопроводов тепловых сетей (Норми розрахунку на міцність трубопроводів теплових мереж)
  4. СП 40-101-96-Проектирование и монтаж трубопроводов из полипропилена "Рандом сополимер" (Проектування та монтаж трубопроводів з поліпропілену "Рандом сополімер")
  5. СП 40-102-2000-Проектирование и монтаж трубопроводов систем водоснабжения и канализации из полимерных материалов (Проектування та монтаж трубопроводів систем водопостачання та каналізації з полімерних матеріалів)
  6. СП 41-105-2002-Проектирование и строительство тепловых сетей бесканальной прокладки из стальных труб с индустриальной тепловой изоляцией из пенополиуретана в полиэтиленовой оболочке (Проектування та будівництво теплових мереж безканального прокладання зі сталевих труб з індустріальною тепловою ізоляцією з пінополіуретану в поліетиленовій оболонці)
  7. СП 41-107-2004-Проектирование и монтаж подземных трубопроводов горячего водоснабжения из труб РЕ-Х с тепловой изоляцией из пенополиуретана в полиэтиленовой оболочке (Проектування та монтаж підземних трубопроводів гарячого водопостачання із труб РЕ-Х з тепловою ізоляцією з пінополіуретану в поліетиленовій оболонці)
  8. Довідковий посібник фірми ABB "Принципи проектування попередньо ізольованих трубопроводів", 1994, FM № 26286;
  9. РТМ НТЦ 1-2002 Науково технічного центру "Пластик", Москва, 2002;
  10. РТМ НТЦ 3-2003 Науково технічного центру "Пластик", Москва, 2003;
  11. Рекомендації з проектування українських виробників попередньо теплоізольованих трубопроводів ОАО "Завод сантехнічних заготовок";
  12. EN 253 ru – 2003 Е Preinsulated bonded pipe systems for underground yot water networks – Pipe assembly of steel service pipes, polyurethane thermal insulation and outer casing of polyethylene (Попередньо ізольовані системи збірних труб для підземних мереж гарячої води – Труби, що складаються зі сталевих основних труб, поліуретанової термоізоляції і зовнішньої оболонки з поліетилену високої густини);
  13. EN 488 ru – 1994 Е Preinsulated bonded pipe systems for underground yot water networks – Fitting assemblies of steel service pipes, polyurethane thermal insulation and outher casing of polyethylene (Попередньо ізольовані системи збірних труб для підземних мереж гарячої води – Збірна арматура зі сталевих основних труб, поліуретанової термоізоляції і зовнішньої оболонки з поліетилену високої густини);
  14. EN 489 ru – 1994 Е Preinsulated bonded pipe systems for underground yot water networks – Joint assembly for steel service pipes, polyurethane thermal insulation and outher casing of polyethelene (Попередньо ізольовані системи збірних труб для підземних мереж гарячої води – З'єднувальні шви для сталевих основних труб, поліуретанова термоізоляція і зовнішня оболонка з поліетилену високої густини);
  15. CEN /TC107 / WG10 N 125 D District heating – Preinsulated flexible pipe systems: requirements and test (Централізоване теплопостачання – Попередньо ізольовані системи гнучких труб: вимоги і випробування);

Коди УКНД: 23.040, 93.025, 91.140.10, 91.100.60

Ключові слова: проектування, монтаж, експлуатація, зовнішні мережі, підземні мережі, надземні мережі, теплові мережі, гаряче водопостачання, пінополіуретан, трубопроводи попередньо теплоізольовані, труби сталеві, труби зі структурованого поліетилену, труби з поліпропілену, оболонки з поліетилену, фасонні вироби, арматура.