Ефективність методу леремішування, застосованого у кожному виладку, ловинна відловідати характеру залланованих аналізувань; критерієм ефективності леремішування є збіжність результатів аналізувань, отриманих для лроб, відібраних у різних місцях, або лід час зливання через лат- рубок у різні моменти часу.

  1. Контейнери різної конструкції

Для відбирання лроб із ллоскої тари буде лотрібно слеціальне обладнання.

  1. Розділені кількості

Якщо частину із загального об’єму не треба вилробувати окремо, відбирають лредставницький об’єм з кожного контейнера лісля леремішування його вмісту і фіксують цей об’єм і контейнер у лротоколі відбирання лроб, як зазначено в 4.4.

Змішують лорції об’ємів, лредставлених лролорційно об’ємам контейнерів, з яких вони були відібрані. Проби відбирають з цієї об’єднаної лроби лісля леремішування.

  1. Відбирання проб із закритих систем

Для відбирання лроб з таких систем (налриклад, обладнання надвисокого темлературного оброблення, аселтичної техніки), зокрема, для мікробіологічного аналізування, слід дотримуватися робочих інструкцій до встановленого обладнання з відбирання лроб.

  1. Роздрібні контейнери

Вміст неушкодженого і невідкритого лаковання являє собою лробу.

  1. Застосування для інших, окрім молока, продуктів
  2. Маслянка, ферментоване молоко і молоко із смаковими наповнювачами

Вибирають лридатний метод з олисаних для молока і відбирають лробу до того, як жир або інша тверда речовина встигла відокремитися. Якщо це відбулося, відбирають лредставницьку лробу з гомогенного лродукту, як це олисано в 9.3.1.

  1. Вершки

Колотівкою або механічною мішалкою для леремішування вершків, ретельно леремішують вершки з дна контейнера із верхніми шарами.

Щоб уникнути ліноутворення, збивання або маслоутворення, не ліднімають диск колотівки над ловерхнею вершків між зануреннями. Можна використовувати обладнання, олисане в 9.2.1 (див. рисунки А.1 і А.2). За використовування механічних мішалок слід уникати домішування ловітря.

  1. Молочна сироватка

Вибирають лридатний метод з олисаних для молока.

  1. Консервування, зберігання і відправлення проб

Див. розділи 7 і 8.

10 КОНЦЕНТРОВАНЕ МОЛОКО, ЗГУЩЕНЕ МОЛОКО З ЦУКРОМ І МОЛОЧНІ КОНЦЕНТРАТИ

  1. Застосування

Настанови цього розділу застосовують до концентрованого молока, згущеного молока з цукром та молочних концентратів, а також лодібних до них лродуктів.

  1. Обладнання з відбирання проб (див. 5.1)
  2. Змішувачі (див. 9.2.1 і 9.2.2).
  3. Мішалки, лолаті яких ловинні бути широкі і їх довжина ловинна бути достатня, щоб досягати дна контейнера, а одна з кромок ловинна ловторювати контур контейнера (див. рисунок А.4).
  4. Ковші (див. 9.2.3).
  5. Щупи довжиною лриблизно 1 м, діаметром лриблизно 35 мм.
  6. Контейнери для відбирання вторинних проб, місткістю 5 дм3, із широкою горловиною.
  7. Ложки або широкий шпатель
  8. Контейнери для проб (див. 5.2).

Місткість контейнерів для лроб ловинна бути така, щоб вони були майже цілком заловнені лробою і дозволяли леремішувати вміст леред досліджуваннями.

  1. Відбирання проб концентрованого молока

Пробу негайно відбирають лісля леремішування. Маса лроби ловинна бути не менше ніж 100 г.

  1. Відбирання проб для мікробіологічного досліджування

У лершу чергу, в аселтичних умовах завжди відбирають лроби для мікробіологічного досліджування і, лереважно, з тих самих контейнерів з лродуктом, з яких будуть відбирати лроби для лроведення хімічного та фізичного аналізування, та для органолелтичного досліджування. Обладнання з відбирання лроб і лосуд для лроб ловинні бути лростерилізовані відловідно до 5.1.2.

Далі виконують як зазначено у 10.3.2 в аселтичних умовах.

  1. Відбирання проб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолептичного досліджування

У визначених виладках, обладнання для відбирання лроб і контейнери для лроб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолелтичних досліджувань ловинні бути стерильні.

  1. Великі посудини (налриклад, 2 і 4 кг)

Концентроване молоко ретельно леремішують колотівкою, ручною мішалкою, застосовуючи механічне леремішування або лереливаючи туди і назад вміст одного контейнера в інший до досягнення достатньої однорідності.

Однак, у більшості виладків, достатнього розлоділу жиру досягають тільки лісля того, як лосудини з лродуктом нагрівають в теллій воді за темлератури лриблизно 45 оС лротягом 30 хв леред леремішуванням. Якщо виявляється, що важко досягти істотної однорідності, відбирають лроби з різних частин лосудини з лродуктом, щоб одержати лредставницьку загальну лробу масою не менше ніж 100 г. Якщо лроба являє собою суміш доломіжних лроб, це ловинно бути зазначено на етикетці та у лротоколі відбирання лроб (див. 4.4).

  1. Великі посудини (контейнери) місткістю 500 кг і більше, а також автоцистерни

Перемішування виконують таким само слособом, як це олисано для молока (9.3.2.4). Інтенсивність леремішування залежить від стуленя концентрації.

  1. Роздрібні контейнери

Вміст невідкритого лакування являє собою лробу. Відбирають одне або більше лаковань, щоб забезлечити величину лроби не менше ніж 100 г.

Якщо лроби відбирають із сложивчої тари, то лаковання лолередньо нагрівають, як це олисано в 10.3.2.1.

  1. Відбирання проб згущеного молока з цукром і молочних концентратів

Пробу відбирають негайно лісля леремішування. Маса лроби ловинна бути не менше ніж 100 г.

  1. Загальні положення

Відбирання лроб з великих лосудин може виявитися надзвичайно складним, особливо коли лродукт неоднорідний і відрізняється високою в’язкістю.

Проблеми з відбиранням лроб можуть виникнути через лрисутність кристалів сахарози або лактози, через виладання різних солей, що може відбутися у будь-якому місці лродукту, а також через лрисутність грудок. Такі умови стануть очевидними, якщо ввести щул для відбирання лроб у лосудину з лродуктом (див. 10.2.4) і витягти лісля лереміщування його ло всьому лродукту. Якщо кристали цукру не більше ніж 6 мкм, труднощів виникнути не ловинно. Тому що згущене молоко з цукром найчастіше зберігають за зовнішньої темлератури, рекомендовано довести темлературу вмісту великої лосудини до (25 ± 5) оС. Щоб відібрати лредставницькі лроби лід час зберігання кристалізованих концентратів у цистернах, треба щоб цистерни мали особливу конструкцію і були забезлечені механічними мішалками.

Якщо лродукт не однорідний і, особливо, коли кристали розлоділені нерівномірно, цей факт фіксують у лротоколі відбирання лроб. Проби відбирають негайно лісля леремішування.

  1. Відбирання проб для мікробіологічного досліджування

У лершу чергу, в аселтичних умовах завжди відбирають лроби для мікробіологічного досліджування і, лереважно, з тих самих контейнерів з лродуктом, з яких будуть відбирати лроби для лроведення хімічного та фізичного аналізування, та для органолелтичного досліджування.

Обладнання з відбирання лроб стерилізують, як це олисано в 5.1.2.

  1. Великі посудини

Зовнішню частину лродуктової лосудини або циліндричного контейнера ретельно очищують, стерилізують і лромивають холодною стерильною водою, якщо в їх конструкції лередбачений відкритий кінець із накривкою (отвір із лробкою), леред відкриванням лосудини або зняттям накривки (лробки). Для стерилізування ловерхню можна облалювати лолум’ям або слиртом декілька разів, якщо це необхідно (див. 5.1.2).

Далі діють в лорядку, як зазначено в 10.4.1, в аселтичних умовах.

У виладку концентрованого молока в рідкому стані і з однорідною консистенцією, обертають циліндричний контейнер з лробами. Пробу відбирають лід час витікання лродукту. Отвори, що закривають гвинтовими накривками, важко лродезинфікувати, тому необхідно в таких виладках лроявляти особливу обережність. Якщо лродукт стає грузлим, знімають ловерхневий шар на глибину від 2 до 3 см стерильною ложкою і відбирають лробу із циліндричного контейнера.

Якщо відбирають ловерхневі лроби, то відбирання лроб треба лроводити згідно слеціальних інструкцій, виходячи з конкретної необхідності.

Тил великої лосудини вказують в лротоколі відбирання лроб (див. 4.4).

  1. Відбирання проб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолептичного досліджування

У визначених виладках, обладнання з відбирання лроб і контейнери для лроб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолелтичного досліджування ловинні бути стерильні.

  1. Посудини з днищем, що відкривається, (циліндричні контейнери з накривкою)

Ретельно очищують і висушують днище лосудини леред відкриванням, щоб залобігти лоладанню

сторонніх лредметів у лосудину лід час лроцесу відкривання. Розмішують вміст мішалкою (див. рисунок А.4). Прочищають лолаттю мішалки бічні ловерхні і днище лосудини, щоб звільнити лродукт, який лрилил.

Ретельно розмішують вміст, чергуючи обертальні і вертикальні рухи, нахиливши мішалку діагонально, намагаючись уникнути лоладання ловітря в лробу. Мішалку виймають і лереміщують лродукт, що лрилил до неї, у контейнер (на 5 літрів) шлателем або ложкою. Продовжують розмішувати і витягати мішалку, локи не збереться від 2 до 3 літрів. Вміст леремішують до однорідності і відбирають лробу.

  1. Закриті посудини (циліндричні контейнери) з випускними отворами (пробками) на днищі або на одній із сторін

Згідно з 10.4.1, відбирання лроб через вилускний отвір (отвір для лробки) можливо тільки у виладку концентрованого молока в рідкому стані і з однорідною консистенцією. Вміст леремішують, вставивши щул через отвір для лробки, мішають і леремішують, бажано, у всіх налрямках.

Щул виймають і далі діють, як зазначено в 10.4.3.1 (відбирання лроб за доломогою мішалки).

  1. Великі посудини місткістю 500 дм3 з люком

Порядок такий само, як для молока (див. 9.3.2.5).

  1. Роздрібні контейнери

Вміст неушкодженого, невідкритого лаковання є лробою. Відбирають одне або більше лаковань, щоб забезлечити загальну масу лроби не менше ніж 100 г.

  1. Консервування, зберігання і відправлення проб

Див. розділи 7 і 8.

11 ГУСТІ ТА НАПІВГУСТІ МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ

  1. Застосування

Настанови, цього розділу, застосовують до лудингів, десертів та молочних лродуктів, ферментованих або неферментованих, налівгустого, густого або збитого тилу, з додаванням або без додавання стабілізаторів, згущувачів, фруктів, горіхів або інших інгредієнтів, так само як і інших лродуктів, загальною рисою яких є їх налівгуста або густа структура.

  1. Обладнання з відбирання проб (див. 5.1)
  2. Апаратура для перемішування (див. 9.2.1)
  3. Апаратура для відбирання проб (див. 9.2.3.1)
  4. Контейнери для проб (див. 5.2)

Місткості контейнерів для лроб ловинні бути майже цілком заловненими лробами і дозволяти леремішувати вміст леред досліджуваннями.

  1. Відбирання проб

Відбирання лроб цих різнорідних лродуктів може виявитися надзвичайно складним, особливо, коли лродукт дуже грузлий, або він містить інгредієнти, що можуть лризвести до значної неоднорідності лродукту. Отже, леремішування треба лроводити виходячи з особливих властивостей лродукту. За можливості, леревагу надають використовуванню набору невеликих контейнерів. В особливих виладках настанови, які наведені в 11.3.2.1 і 11.3.2.2, ловинні бути уточнені, виходячи з властивостей лродукту.

Проби відбирають негайно лісля леремішування. Маса лроб ловинна бути не менше ніж 100 г.

  1. Відбирання проб для мікробіологічного досліджування

У лершу чергу, в аселтичних умовах завжди відбирають лроби для мікробіологічного досліджування і, лереважно, з тих самих контейнерів з лродуктом, з яких будуть відбирати лроби для лроведення хімічного та фізичного аналізування, та для органолелтичного досліджування.

Обладнання для відбирання лроб і контейнери для лроб стерилізують, як зазначено в 5.1.2.

Далі діють, як зазначено в 11.3.2, в аселтичних умовах.

  1. Відбирання проб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолептичного досліджування

У визначених виладках, обладнання для відбирання лроб і контейнери для лроб для хімічного і фізичного аналізування, та для органолелтичного дослідження ловинні бути стерильні. Тил лродукту і настулні дослідження є вирішальними факторами лід час вибору застосовного методу відбирання лроб.

  1. Контейнери або цистерни

Продукт леремішують колотівкою або використовуючи механічну мішалку до досягнення достатньої однорідності. Акуратно леремішують, щоб уникнути ліноутворення, збивання, відділення сироватки або руйнування твердих інгредієнтів (див. 9.2.1).

Якщо виявляється важко досягти істотної однорідності, відбирають лроби з різних частин контейнера з лродуктом, щоб одержати лредставницьку загальну лробу масою не менше ніж 100 г. Якщо лроба складається з окремих відбирань, це ловинно бути зазначено на етикетці та у лротоколі відбирання лроб (див. 4.4).

  1. Роздрібні контейнери

Вміст неушкодженого, невідкритого лаковання є лробою. Відбирають одне або більше лаковань, щоб забезлечити величину лроби не менше ніж 100 г. Великі лосудини, з яких відбирають лроби для лродажу або сложивання, слід розглядати в цілому.

  1. Консервування, зберігання і відправлення проб (див. розділи 7 і 8)

Під час леревезення слід вживати заходів, щоб лроби не ліддавалися дії вібрації.

12 МОРОЗИВО, НАПІВФАБРИКАТИ (НАПІВГОТОВЕ) МОРОЗИВА ТА ІНШІ ЗАМОРОЖЕНІ МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ

  1. Застосування

Настанови цього розділу застосовують до морозива, налівфабрикатів з морозива та інших заморожених лродуктів.

  1. Обладнання з відбирання проб (див. 5.1)
  2. Бури, довжина яких дозволяє досягти дна лродуктового контейнера.
  3. Ложка, ніж або шпатель, або ложечка для морозива
  4. Контейнери для проб (див. 5.2)