- За мікробіологічними показниками какао-масло має відповідати вимогам, вказаним у таблиці 3.
Таблиця 3 — Мікробіологічні показники какао-масла
Назва показника
|
Норма
|
Методи контролювання
|
Мезофільні, аеробні та факультативно-анаеробні мікроорганізми, КУО в 1 г, не більше ніж
|
5 ■ 104
|
Згідно з ГОСТ 10444.15, СаНПиН 42-123-4940 [5]
|
Бактерії групи кишкових паличок (коліформи), в 0,01 г
|
Не допустимо
|
Згідно з ГОСТ 30518, СаНПиН 42-123-4940 [5]
|
Патогенні мікроорганізми, зокрема бактерії роду Salmonella, в 25 г
|
|
Згідно з ИН 1135 [6], ДСТУ EN 12824, СаНПиН 42-123-4940 [5]
|
Пліснява, КУО в 1 г, не більше ніж
|
100
|
Згідно з ГОСТ 10444.12, СаНПиН 42-123-4940 [5]
|
- Вміст токсичних елементів, мікотоксинів у какао-маслі не повинен перевищувати допустимі рівні, передбачені МБТ № 5061 [2] і наведені у таблиці 4, мікотоксинів — передбачені СаНПиН 42-123-4089 [7], пестицидів — згідно з ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000 [3]. Уміст радіонуклідів не повинен перевищувати норми, встановлені у ГН 6.6.1.1-130 [4]. За вмістом токсичних елементів какао-масло має відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 4.
Таблиця 4 — Допустимі рівні вмісту токсичних елементів у какао-маслі
Назва токсичного елемента
Метод контролювання
Допустимий рівень, мг/кг, не більше ніж
Свинець
Кадмій
Миш’як
Ртуть
Мідь
Цинк
Залізо
Афлатоксин-В1
Зеараленон
0,1
0,05
0,1
0,03
0,5
5.0
- 0,005
1.0
Згідно з ГОСТ 30178, ГОСТ 26932
Згідно з ГОСТ 30178, ГОСТ 26933
Згідно з ГОСТ 26930
Згідно з ГОСТ 26927
Згідно з ДСТУ ISO 8294, ГОСТ 30178
Згідно з ГОСТ 26934, ГОСТ 30178
Згідно з ДСТУ ISO 8294
Згідно з MP № 4082 [8]
Згідно з MP № 2964 [9]
- Уміст радіонуклідів у замінниках какао-масла має відповідати нормам: цезій-137 — не більше ніж 600 Бк/кг; стронцій-90 — не більше ніж 200 Бк/кг, — встановленим згідно з ГН 6.6.1.1-130 [4].
- ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ
- Під час виготовляння какао-масла потрібно керуватися правилами безпеки, встановленими санітарними правилами № 945а [1] та правилами безпеки ДНАОП 1.8.10 [10].
- Технологічне устатковання має відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003.
- Технологічний процес — згідно з ГОСТ 12.3.002.
- Повітря робочої зони має відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005, мікроклімат у виробничих приміщеннях — вимогам ДСН 3.3.6-042 [11].
- Системи опалення та вентиляції мають відповідати вимогам СНиП 2.04.05 [12] і забезпечувати допустимий рівень шкідливих речовин у повітрі робочої зони виробничих приміщень відповідно до ГОСТ 17.2.3.02.
- Санітарні норми шуму та вібрації на виробництві мають відповідати ДСН 3.3.6.037 [13], та ДСН 3.3.6.042 [11].
- Освітлення робочих місць має відповідати санітарним нормам ДБН В 2.5-28 [14].
- ВИМОГИ ЩОДО ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ
- Контролювання викидів шкідливих речовин у атмосферу — згідно з ГОСТ 17.2.3.02 і ДСП 201 [15].
- Охорона ґрунту від забруднення побутовими та промисловими відходами — відповідно до встановлених вимог СанПиН 42-128-4690 [16].
- Стічні води під час виготовляння какао-масла потрібно очищати, і вони мають відповідати вимогам правил [17].
- МАРКУВАННЯ
- Маркувати фасоване какао-масло необхідно державною мовою України у доступній для сприймання споживачем формі інформації про
- назву харчового продукту;
- вагу нетто у грамах або кілограмах;
- склад продукту;
- калорійність (енергетичну цінність) та поживну (харчову) цінність із вказівкою на кількість білків, вуглеводів і жирів у грамах на 100 г продукту;
- кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату виготовлення та термін придатності;
- умови зберігання;
- позначення цього стандарту (для вітчизняного виробника);
- номер партії виробництва;
- назву та повну адресу, телефон виробника, адресу потужностей (об’єкта) виробництва, а для імпортованого какао-масла — назву, повну адресу і телефон виробника (постачальника).
- Транспортне маркування для какао-масла у твердому стані — згідно з ГОСТ 14192 з наношуванням маніпуляційних знаків «Берегти від вологи», «Берегти від нагрівання».
На кожну одиницю транспортної тари наносять марковання, що характеризує продукцію:
- назву харчового продукту;
- вагу нетто у грамах або кілограмах (за узгодженням із замовником масу брутто можна не наносити);
- склад продукту;
- калорійність (енергетичну цінність) та поживну (харчову) цінність із вказівкою на кількість білків, вуглеводів та жирів у грамах на 100 г продукту;
- кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату виготовлення та термін придатності;
- умови зберігання;
- позначення цього стандарту (для вітчизняного виробника);
- назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об’єкта) виробництва, а для імпортованого какао-масла — назву, повну адресу і телефон виробника (постачальника);
- номер партії виробництва.
Мову марковання на пакованні какао-масла для експортування згідно з вимогою зовнішньоекономічної організації обумовлюють договором-контрактом.
Імпортовану продукцію допустимо маркувати згідно з умовами контракту та специфікаціями покупця чи виробника.
- Ящики, барабани, фляги маркують наклеюванням ярлика чи наношуванням виразного відбитка трафаретом або штампом незмивною фарбою без запаху.
9 ПАКУВАННЯ
- Какао-масло випускають фасованим та нефасованим.
- Какао-масло виготовляють у твердому стані (у вигляді стружки, крихт, плиток, окремих блоків), а також за узгодженням зі споживачем у рідкому вигляді.
- Какао-масло пакують у
- пляшки скляні згідно з ДСТУ ГОСТ 10117.1;
- банки скляні згідно з ГОСТ 5717;
- бочки згідно з ГОСТ 13950;
- барабани фанерні згідно з ГОСТ 9338;
- ящики фанерні згідно з ГОСТ 10131, дощаті за чинною нормативною документацією, ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13511, ГОСТ 13512.
- Ящики, фанерні барабани усередині з усіх сторін необхідно вистилати пергаментом згідно з ГОСТ 1341, підпергаментом згідно з ГОСТ 1760, целофаном згідно з ГОСТ 7730 так, щоб матеріал покривав поверхню продукту. Замість вистилання дозволено використовувати пакети або мішки-вкладні з цих матеріалів або з полімерної плівки згідно з ГОСТ 10354 (базових марок поліетилену 10803-020) та інших матеріалів, дозволених для використовування центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.
- Какао-масло у рідкому стані допустимо перевозити в алюмінієвих флягах згідно з ГОСТ 5037 та у спеціальних термоізольованих цистернах для харчових рідин згідно з ГОСТ 9218 або в контейнерах, обладнаних пристроями, які забезпечують якість та збережність.
Допустимо використовувати інші види тари та пакувальних матеріалів, дозволених для використовування центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я, які забезпечать збережність, якість та безпечність продукту.
- Тара та пакувальні матеріали, які використовують для пакування какао-масла, мають бути чистими, сухими і відповідати санітарним вимогам до тари, призначеної для пакування харчових продуктів, та забезпечувати збережність та якість упакованого продукту.
- Значення допустимих мінусових відхилів маси фасованої продукції у пакованій одиниці, заповненій за масою нетто, від номінальної кількості мають бути не більшими від границь мінусових відхилів, зазначених у таблиці 5 (згідно з Р 50-56 [18]).
Таблиця 5 — Значення допустимих мінусових відхилів кількості фасованої продукції в пакованій одиниці
г
Номінальне значення кількості продукції в пакованій одиниці
Значення границі допустимого мінусового відхилу від номінального значення
%
4,5
Від 50 до 100 включ.
4,5
Понад 100 до 200 включ.
» 200
» 300
9,0
»
»300
» 500
3,0
»
»500
15,0
» 1000 »
» 1000 » 10 000 »
»10000»15000»
»15000»25000»
1,5
150
1,0
Примітка 1. У разі відвантаження какао-масла автоцистернами чи контейнерами допустимий відхил маси нетто може бути більше ніж мінус 0,5 %.
Примітка 2. Відхил маси нетто за верхньою границею необмежений.
10 ПРАВИЛА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ
- Какао-масло транспортують усіма видами транспорту в критих транспортних засобах або автоцистернами, контейнерами згідно з правилами перевозіння вантажів, чинними на кожному виді транспорту.
- Пакетування вантажів — згідно з ГОСТ 23285, ГОСТ 26663, вантажі у дощатих і фанерних ящиках пакетують згідно з ГОСТ 21650, ГОСТ 24597. Під час транспортування в пакетах висота штабеля не повинна перевищувати 3 м.
Не допустимо використовувати транспортні засоби, в яких перевозили отруйні речовини та вантажі з різким запахом, а також транспортувати какао-масло разом із продуктами, які мають специфічний запах.
- Під час навантажування, перевозіння та розвантажування для какао-масла треба забезпечити захист від атмосферних опадів і прямого впливу сонячного світла.
- Какао-масло у твердому стані потрібно зберігати в сухих, чистих, добре вентильованих приміщеннях, які не мають стороннього запаху, не заражені шкідниками хлібних запасів, за температури від 0 оС до 25 оС і відносної вологості повітря не вище ніж 75 %. Какао-масло у рідкому стані треба зберігати за температури від 40 оС до 85 оС і відносної вологості повітря, що не перевищує 75 %.
Не допустимо зберігати какао-масло поруч з продуктами, які мають специфічний запах.
- Ящики з какао-маслом, у разі зберігання на складах, потрібно встановлювати на стелажах штабелями.
Прохід між штабелями і стіною має бути шириною не менше ніж 0,7 м.
Відстань від джерел тепла, водопровідних і каналізаційних труб має бути не менше ніж 1 м.
- ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ
- Правила приймання какао-масла — згідно з ДСТУ 4463.
- Визначання кислотного числа чи вільних жирних кислот підприємство-виробник какао- масла проводить періодично, але не рідше одного разу на півріччя, а також у разі виникнення розбіжностей під час оцінювання якості какао-масла.
- У разі невідповідності какао-масла вимогам цього стандарту проводять повторне випробовування подвоєної кількості зразків, результати якого є вирішальними.
- Масову частку вологи, температуру повного розплавлювання, вміст твердого жиру, пероксидне число, йодне число, температуру застигання, коефіцієнт рефракції, масову частку нео- милювальних речовин, число омилення, жирно-кислотний склад визначають у разі виникнення невідповідностей в оцінюванні якості какао-масла згідно з таблицею 2 та вимогами специфікацій або контрактами, які узгодили між собою виробник (постачальник) і споживач.
- Періодичність контролювання мікробіологічних показників має гарантувати епідеміологічну безпечність продукції.
- Періодичність контролювання вмісту токсичних елементів, мікотоксинів, пестицидів і радіонуклідів установлюють згідно з МР 4.4.4-108 [19].
- МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ
- Відбирання та готування проб — згідно з ДСТУ 4463, ДСТУ ISO 5555, ДСТУ 4349.
- Визначання якості паковання, марковання і маси нетто, органолептичних показників какао-масла (колір, запах, смак, консистенція) — згідно з ДСТУ 4463, фізико-хімічних показників — згідно з ДСТУ 4350, ДСТУ ISO 8534, ДСТУ ISO 6321, ДСТУ ISO 8292, ДСТУ ISO 3960, ДСТУ ISO 3961, ДСТУ ISO 6320, ДСТУ ISO 3596, ДСТУ ISO 3657, ДСТУ 4463, ГОСТ 30418.
- Відбирання та готування проб для мікробіологічного аналізування — згідно з ДСТУ2) та ДСТУ3), методи культивування мікроорганізмів — за ГОСТ 26670, апаратура та живильні середовища — за ГОСТ 27543, мікробіологічні випробовування — згідно з ГОСТ 26968, СанПиН 42-123-4940 [5], ГОСТ 26972, ГОСТ 29184, ГОСТ 10444.15, ГОСТ 30518, ИН 1135 [6], ДСТУ EN 12824, ГОСТ 10444.12.
- Мінералізування проб для визначення токсичних елементів — згідно з ГОСТ 26929. Уміст токсичних елементів треба контролювати відповідно до таблиці 4 та згідно з ГОСТ 26933, ГОСТ 26930, ГОСТ 26927, ГОСТ 26934, ГОСТ 30178, ГОСТ 30538, ДСТУ ISO 8294, ДСТУ ISO 12193, ГОСТ 30178, ГОСТ 30538.
- Уміст мікотоксинів необхідно визначати згідно з ДСТУ EN 12955, МР № 4082 [8], МР № 2273 [20], МР № 2964 [9].
- Уміст пестицидів треба контролювати згідно з ДСТУ EN 1528-1, ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000 [3] та МР 4.4.4-108 [19].
- Уміст радіонуклідів потрібно визначати згідно з МУ 5778 [21] та МУ 5779 [22].
Примітка. Під час контролювання допустимо використовувати імпортні матеріали: лабораторний посуд, хімреак- тиви, живильні середовища, устатковання й методики, які за класом точності та якістю не нижчі за вітчизняні.
- ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА
- Виробник гарантує відповідність какао-масла вимогам цього стандарту за умови дотримання вимог транспортування та зберігання.
2), 3)
- Термін придатності з дати виготовлення какао-масла — 12 міс.
Див. с. 1.
ДОДАТОКА (довідковий)
КОД ПРОДУКЦІЇ
Таблиця А.1 — Код ДКПП згідно з ДК 016
Назва продукції
|
Код ДКПП
|
Какао-масло
|
15.84.12
|
ДОДАТОК Б (довідковий)
КАЛОРІЙНІСТЬ (ЕНЕРГЕТИЧНА ЦІННІСТЬ) ТА ПОЖИВНА (ХАРЧОВА) ЦІННІСТЬ
Таблиця Б.1 — Калорійність та поживна цінність 100 г какао-масла
Назва виробу
Білки, г
Жири, г
Вуглеводи, г
Поживна цінність 100 г продукту, ккал
Какао-масло
0
99,9
0
899
ДОДАТОК В (довідковий)
БІБЛІОГРАФІЯ
- Санитарные правила для предприятий кондитерской промышленности (Санітарні правила для підприємств кондитерської промисловості), затверджені Мінхарчопромом СРСР 27.12.71, № 945а
- МБТ № 5061-89 Медико-биологические требования и санитарные нормы качества продовольственного сырья и пищевых продуктов (Медико-біологічні вимоги і санітарні норми якості продовольчої сировини і харчових продуктів), затверджені МОЗ СРСР 01.08.89, № 5061
- ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001 «Допустимі дози, концентрації, кількості та рівні вмісту пестицидів у сільськогосподарській сировині, харчових продуктах, повітрі робочої зони й атмосферному повітрі, воді водоймищ та ґрунті», затверджені МОЗ України 20.09.2001, № 137
- ГН 6.6.1.1-130-2006 Державні гігієнічні нормативи «Допустимі рівні вмісту радіонуклідів 137Cs і 90Sr у продуктах харчування та питній воді», затверджені МОЗ України 03.05.2006, № 256
- СанПиН 42-123-4940-88 Микробиологические нормативы и методы анализа продуктов детского, лечебного и диетического питания и их компонентов (Мікробіологічні нормативи та методи аналізування продуктів дитячого, лікувального й дієтичного харчування та їхніх складників), затверджені МОЗ СРСР 20.12.88, № 4940
- ИН 1135-77 Инструкция о порядке расследования, учета и проведения лабораторных исследований в учреждениях санитарно-эпидемиологической службы при пищевых отравлениях (Інструкція про порядок розслідування, облікування та проведення лабораторних досліджувань в установах санітарно-епідеміологічної служби за харчових отруєнь), затверджена МОЗ СРСР 20.12.77
- СанПиН 42-123-4089-86 Предельно допустимые концентрации тяжелых металлов и мышьяка в продовольственном сырье и пищевых продуктах (Гранично допустимі концентрації важких металів і миш’яку в продовольчій сировині та харчових продуктах), затверджені МОЗ СРСР 31.03.86, № 4089
- МР № 4082-86 Методические рекомендации по обнаружению, идентификации и определению содержания афлатоксинов в продовольственном сырье и пищевых продуктах с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии (Методичні рекомендації щодо виявляння, ідентифікування й визначання вмісту афлатоксинів у продовольчій сировині й харчових продуктах високоефективною рідинною хроматографією), затверджені МОЗ СРСР 20.03.86, № 4082
- МР № 2964-84 Методические рекомендации по обнаружению, идентификации и определению содержания зеараленона в пищевых продуктах (Методичні рекомендації щодо виявляння, ідентифікування й визначання вмісту зеараленону в харчових продуктах), затверджені МОЗ СРСР 23.01.84, № 2964
- ДНАОП 1.8.10-97 «Санітарні норми допустимих рівнів шуму на робочих місцях», затверджені наказом МОЗ України 20.09.2001, № 131
- ДСН 3.3.6.042-99 «Державні санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень», затверджені МОЗ України 01.12.99, № 42
- СНиП 2.04.05-91 Отопление, вентиляция и кондиционирование (Опалення, вентиляція та кондиціювання), затверджені Держбудом СРСР 28.11.91
- ДСН 3.3.6.037-99 «Державні санітарні норми виробничого шуму,ультразвукутаінфра