Частини устаткування, які обертаються, повинні мати огородження попереджувального кольору згідно з вимогами ГОСТ 12.2.062-81.
Заправлення, чищення та налагодження устаткування повинно здійснюватися за повної зупинки частин, які обертаються.
Наповнення лакувальних ванн спеціальних машин для безперервного виготовлення слюдинітів та слюдопластів повинно здійснюватися трубопроводом. Баки, проміжні ємності, ванни та ванночки з лаком повинні мати щільні кришки.
6.5.8. Стіл-ліхтар знизу повинен бути обладнаний лампами для нижнього підсвічування. Скло робочої поверхні стола-ліхтаря повинно бути завтовшки не менше ніж 6 мм і мати ущільнення по периметру, що перешкоджатиме попаданню лаку на лампи підсвічування.
6.5.9. Основне технологічне обладнання для виготовлення колекторного, формівного та прокладного міканітів - баштово-конвеєрні машини та гідравлічні багатоповерхові преси - повинно розташовуватися таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного і безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно обладнуватися місцевою витяжною вентиляцією для вловлювання газів, парів та пилу.
Частини машини, які обертаються, повинні мати огородження попереджувального кольору згідно з вимогами ГОСТ 12.2.062-81.
Баштово-конвеєрні машини повинні мати конструкцію, яка забезпечує механізоване дозування слюди і смоли, гаряче підпресування та охолодження заготовок.
Установка рулонів паперу на відпускні механізми баштово-конвеєрної машини повинна бути механізованою.
6.5.10. Попереднє опудрювання слюди смолою повинне проводитися на спеціальній установці барабанного типу.
Під барабаном установки не повинні знаходитись сторонні предмети, кришка барабана повинна бути герметично закритою. Установка для опудрювання слюди повинна бути закрита сітчастим огородженням з блокуванням, яке не допускає можливості пуску машини при відкритому огородженні.
Доставка слюди, яку опудрено смолою, до верху баштово-конвеєрної машини повинна виконуватися за допомогою шахтного або конвеєрного підйомника.
Заправлення паперу до машини, огляд, змащення та налагодження повинно проводитися тільки при відключеному приводі.
6.5.11. Гарячі плити підпресовуючого пристрою машини повинні мати сітчасті огородження та надійну ізоляцію виводів електронагрівачів. Різальний пристрій баштово-конвеєрної машини для різання заготовок листів міканітів, слюдинітів та слюдопластів повинен мати огородження ножа, яке захищає працівників від травмування.
6.5.12. Пресування листових міканітів, слюдинітів та слюдопластів проводиться з дотриманням вимог підпунктів 6.2.13 - 6.2.16 пункту 6.2 цього розділу цих Правил.
6.5.13. Основне технологічне обладнання для механічної обробки листових міканітів, слюдинітів та слюдопластів - фрезувальні і шліфувальні верстати, машини для лакування та сушки листів міканіту, спеціальні гільйотинні або махові ножиці з механізованим приводом - повинно розміщуватися таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного і безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно бути обладнане відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для вловлювання слюдяного пилу, пари та газів.
6.5.14. Фрезерні і шліфувальні верстати, окрім огороджень частин, які обертаються, повинні мати спеціальні огородження фрез і шліфувальних каменів, що забезпечить безпечність роботи на верстатах.
Змінювання фрез або шліфувальних каменів у верстатах повинно проводитися після відключення верстата від електромережі.
6.5.15. Ножиці для різання листів міканітів, слюдинітів та слюдопластів повинні оснащуватися пристосуванням для укладання листів на одному рівні з ножами (столи, рольганги і т.п.), а також направляючою лінійкою та упором для обмеження подачі листів.
Поверхня робочих столів ножиць повинна бути на 800 мм вищою від рівня підлоги. Розміри столу повинні забезпечувати зручне розміщення листів оброблюваного матеріалу.
Відрізані на ножицях частини листів та ошурки (відходи) повинні вчасно прибиратися.
Обрізані листи повинні зберігатися на спеціальних столах у стопах висотою не вищою ніж 1 метр.
Слюдовмісткі матеріали зберігаються на стелажах або піддонах, розміщених на відстані не меншій ніж 1 м від обігрівальних пристроїв.
6.6. Вимоги безпеки під час виготовлення електроізоляційних матеріалів із пластмас
6.6.1. Вимоги безпеки під час виготовлення ЕІМ із пластмас повинні відповідати ГОСТ 12.3.030-83 "ССБТ. Переработка пластических масс. Требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.3.030-83).
6.6.2. Сировина у вигляді порошків та гранул полімерів у тарі виробника повинна зберігатися у сухому закритому приміщенні.
6.6.3. Основне технологічне обладнання для підготовки сировини - сушильні камери з електро- або паровим обігрівом - повинно розміщуватися таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного та безпечного обслуговування.
Щоб уникнути опіків працівників при обслуговуванні сушильних камер, обладнання повинно мати захисні пристрої (огородження або теплоізоляцію).
6.6.4. Основне технологічне устаткування для виготовлення ЕІМ методом лиття під тиском - ливарні машини, ливарні термопластавтомати - повинно розташовуватись таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного та безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно бути обладнане відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для уловлювання з робочої зони газів, які виділяються з розплаву полімерів. Розчинення термопластів у розчинниках необхідно проводити у витяжній шафі.
З метою зменшення тепловиділення у виробничі приміщення та запобігання опікам працівників необхідно передбачити теплову ізоляцію нагрітих поверхонь технологічного устаткування.
6.6.5. У конструкціях ливарних машин повинні бути передбачені огородження небезпечних зон згідно з ГОСТ 12.2.062-81.
Конструкція огородження зони змикання прес-форм повинна закривати небезпечну зону з трьох сторін (з боків і зверху).
Ливарні машини повинні бути обладнані блокувальним пристроєм, що відключає змикання прес-форм і подачу пластмас у прес-форму в момент зміни режимів роботи машини, при відкритих або знятих огородженнях.
Конструкція ливарних прес-форм повинна передбачати пристрої для механізованої установки їх на ливарні машини.
Для встановлення і знімання ливарних форм необхідно передбачити вантажопідйомні механізми.
Для складування готових виробів повинно бути передбачено площадки, стелажі, ящики і т. ін.
6.6.6. При випуску перегрітої маси (при продуванні машини) необхідно застосовувати запобіжні заходи від потрапляння гарячої маси на працівників.
6.6.7. Ливарні машини належать до обладнання підвищеної небезпеки. Відповідно до цього працівники, які їх обслуговують, повинні пройти спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці згідно з вимогами НПАОП 0.00-4.12-05.
6.6.8. Основне технологічне обладнання для виготовлення ЕІМ методом екструзії - екструдери, шприц-машини, черв'ячні преси - повинно розташовуватись таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного і безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно бути обладнане відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для уловлювання з робочої зони газів, які виділяються з розплаву полімерів. Розчинення термопластів у розчинниках необхідно проводити у витяжній шафі.
6.6.9. Управління температурним режимом екструдера повинно бути винесено на окремий пульт керування.
Нагрівачі, розташовані на поверхні циліндра або формуючої головки, при відсутності кожуха на машині повинні закриватися спеціальними кожухами з теплоізоляцією.
Екструдери повинні бути обладнані блокувальними пристроями, які допускають включення головного двигуна тільки після закриття блокувальних дверей, включення масляного насоса і досягнення заданої температури.
6.6.10. Конструкція кріплення формувальної головки до циліндра екструдера повинна передбачати можливість легкого і швидкого встановлення (знімання), а також міцність затягування з'єднувальних пристроїв.
При випуску перегрітої маси з екструдера необхідно застосовувати запобіжні заходи від потрапляння гарячої маси на працівників.
Для спуску перегрітої пластмаси під головкою екструдера повинна встановлюватися спеціальна тара.
6.6.11. При виготовленні на екструдерах шлангів, труб та інших виробів, що намотуються у бухти, необхідно передбачити пристрій, який не допускає довільного розмотування бухти.
6.6.12. Завантаження сировини до екструдерів повинно бути механізованим. Завантажувальні пристрої повинні забезпечувати вільне надходження сировини до бункера, при цьому повинно бути передбачено пристрій для автоматичного скидання надлишків матеріалу в запасні ємності та очищення матеріалу, що завантажується, від механічних домішок (особливо від сторонніх предметів).
Конструкція бункера повинна виключати можливість зависання матеріалу і мати оглядові вікна, що дозволяють визначати рівень завантаження бункера матеріалом. Бункер повинен бути зручним і очищуватися легко при переході на інший вид сировини.
6.6.13. За необхідності очищення деталей екструдера від застиглої пластмаси необхідно підігріти деталі у термошафі або в гарячій воді. Користуватися для підігріву застиглої маси зварювальним апаратом або паяльною лампою не дозволяється, а також не можна застосовувати для цих цілей розчинники.
6.6.14. Вироби з пластмас повинні зберігатися на стелажах, розміщених на відстані не меншій ніж 1 м від обігрівальних пристроїв.
6.7. Вимоги безпеки під час виготовлення електроізоляційних гнучких трубок
6.7.1. Сировина у вигляді рідких речовин, необхідна для виготовлення електроізоляційних гнучких лакованих трубок (електроізоляційні лаки та їх розчинники), повинна зберігатися у тарі виробника або у спеціально облаштованих для цього згідно з вимогами підпункту 6.1.2 пункту 6.1 цього розділу цих Правил ємностях, розташованих у окремому ізольованому приміщенні.
Мотки шнур-чулків, полімери у вигляді гранул, електроізоляційні гумові суміші повинні зберігатися в упаковці виробника у сухому приміщенні.
6.7.2. Основне технологічне обладнання для підготовки сировини - змішувачі, гумооброблювальні вальці і сушильні камери з електро- або паровим обігрівом - повинно розміщуватися таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного і безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно бути обладнано відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для вловлювання пилу, газів та пари.
6.7.3. При підготовці зв'язувальних речовин для виготовлення лакованих трубок необхідно дотримуватися вимог підпункту 6.2.2 пункту 6.2 цього розділу цих Правил.
6.7.4. При підготовці полімерів для виготовлення пластмасових трубок необхідно дотримуватися вимог підпункту 6.6.3 пункту 6.6 цього розділу цих Правил.
6.7.5. Вимоги безпеки при роботі на гумооброблювальних вальцях повинні відповідати ГОСТ 12.2.045-94 "ССБТ. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.2.045-94).
Для аварійної зупинки вальців повинні бути передбачені аварійні пристрої, які встановлюють з переднього та заднього боків вальців.
Вальцювальник перед початком роботи повинен перевірити функціонування:
передпускової попереджувальної звукової і світлової сигналізації;
світлової сигналізації про справність вимикачів аварійних пристроїв.
6.7.6. Основне технологічне устаткування для виготовлення лакованих трубок - установки неперервного лакування (довгомірних) трубок (УНЛТ), лакувально-сушильні конвеєри для виготовлення короткомірних трубок - повинно розміщуватися таким чином, щоб забезпечувався вільний доступ для зручного і безпечного обслуговування.
Технологічне устаткування повинно обладнуватися відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для вловлювання пари та газів, які виділяються в процесі просочення, лакування та сушіння трубок.
Частини УНЛТ і лакувально-сушильних конвеєрів, які обертаються, повинні мати огородження попереджувального кольору згідно з ГОСТ 12.2.062-81.
Для зручного обслуговування УНЛТ повинні бути передбачені обгороджені площадки зі сходами для підйому на них, забезпечені поруччям. Сходи і підлога площадок повинні виготовлятися з рифленого металу і систематично очищуватися.
Апаратура управління УНЛТ повинна розташовуватися внизу, і до неї повинен бути вільний доступ.
6.7.7. Перемотування шнур-чулків із мотків на котушки перед лакуванням повинно проводитися на спеціальних перемотувальних верстатах, які повинні обладнуватися відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для видалення пилу з робочої зони.
6.7.8. Заправлення шнур-чулка через шахту сушарки УНЛТ повинно відбуватися за допомогою спеціальних пристроїв за повної зупинки частин установки, які обертаються.
Наповнення лакувальної ванни повинно здійснюватися трубопроводом.
6.7.9. УНЛТ приблизно один раз на місяць повинна зупинятися для чищення і налагодження. Чищенню підлягають всі вали машини від залишків сухого лаку. Ванни для лаку очищають від осаду, промивають та висушують. Очищення установки повинно проводитись із застосуванням інструментів з гуми або кольорових металів, які не допускають іскроутворення.
6.7.10. УНЛТ повинні бути обладнані вуглекислотними системами пожежогасіння. У випадку спалахування лаку у ванні установки необхідно негайно відключити електрообладнання і всі вентиляційні системи та накрити її металевою кришкою, заповненою повстю, або гасити вуглекислотою.
6.7.11. Лакувальна ванна та коридорна сушильна піч лакувально-сушильного конвеєра для виготовлення трубок короткомірними відрізками (довжиною до 1 м) повинні бути обладнані відсмоктувачами місцевої витяжної вентиляції для вловлювання пари та газів, які виділяються в процесі просочення, лакування та сушіння трубок.