в) ознайомлення з ознаками самозаймання вугілля, раптових викидів вугілля та газу, гірничих ударів, проривів води, глини, газів, з падінням породи та кріплення. Проводиться щорічно.

Тренування навиків користування засобами пожежогасіння та саморятування організовують керівники шахти, а проводять інструктори ДВГРС (ШГС). Інструктаж з решти питань проводить начальник дільниці (цеху, служби) або його заступник (помічник). Повторне ознайомлення з запасними виходами та правилами поведінки при аваріях проводиться також у разі зміни виходів або переходу працівників на інші дільниці - протягом доби.

Про проведення повторного інструктажу робиться запис у "Журналі реєстрації інструктажів" з питань охорони праці.

4.5. Позапланові інструктажі проводяться у разі переведення працівника на іншу дільницю (цех, службу), зміни методів праці, введення нових правил, норм та інструкцій з проведення робіт, а також у разі порушення працівником вимог безпеки праці.

Позапланові інструктажі проводяться спеціалістами дільниці (цеху, служби ) та фіксуються у "Журналі реєстрації інструктажів" з питань охорони праці.

4.6. Цільовий інструктаж проводиться у разі виконання разових робіт, які не пов'язані з прямими обов'язками працівника, у разі ліквідації аварій, відвідання шахти. Цільовий інструктаж проводить спеціаліст або фахівець (цеху, служби) та фіксує його у "Журналі реєстрації інструктажів" з питань охорони праці.

4.7. Стажування проходять працівники, які мають перерву у роботі більше одного року. Тривалість стажування, яке встановлює головний інженер шахти, повинна бути не менше п'яти робочих змін. Порядок стажування визначається п.3.7 цієї Інструкції.

4.8. Перевірка знань працівників з охорони праці проводиться згідно з Типовим положенням.

4.9. Перевірка знань працівниками правил користування саморятівниками проводиться кожні 6 місяців начальниками дільниць (служб).

4.10. Відповідальність за безпеку працівників, які проходять навчання, несуть:

а) під час навчання з первинних професій - викладач (інструктор) навчального закладу, який проводить навчання;

б) під час навчання за другим ступенем, перепідготовки та підвищення кваліфікації - працівник служби охорони праці підприємства;

в) під час проведення первинного інструктажу - працівник підприємства (цеху, дільниці, служби), який проводить інструктаж;

г) за період стажування (виробничої практики) - особа, за якою закріплений стажист (практикант).