2 При одержанні механічної травми необхідно зупинити кровотечу. При венозній кровотечі з рани (кров має темно-вишневий колір, витікає рівномірним струменем) достатньо накласти стерильну пов'язку з тугим

бинтуванням (давляча пов'язка) або добре притягнути ватно-марлевий томпон до рани за допомогою липкого пластиру.

Зупиняючи артеріальну кровотечу (кров яскраво-червоного кольору, б'є сильним пульсуючим струменем) спочатку притискають артерію вище місця ушкодження до кістки, а потім накладають стандартний або імпровізований джгут. Під джгут обов'язково підкладають записку з вказівкою дати, години і хвилин його накладення. Максимально припустимий час здавлювання джгутом складає 1,5-2 години. При будь-якій кровотечі ушкодженій частині тіла надають піднятого положення і забезпечують спокій.

При переломах, ні в якому разі, не слід намагатися скласти відламки кістки, усунути скривлення кінцівки при закритому переломі або вправити кістку, що вийшла назовні, при відкритому переломі. Необхідно забезпечити нерухомість ушкоджених частин тіла за допомогою шини (стандартної або виготовленої з підручних засобів) і бинта. При відкритому переломі зупиняють кровотечу, накладають стерильну пов'язку, і тільки після цього приступають до іммобілізації (приводять у нерухомість ушкоджену частину тіла).

При розтягах зв'язок необхідно накласти на місце розтягу холодний компрес, а потім давлячу пов'язку.

При вивихах або інших ушкодженнях суглобів фіксують кінцівки в положенні, що найбільш зручно для потерпілого і спричиняє йому менше занепокоєння. Не можна намагатися вправляти вивих і застосовувати силу для зміни вимушеного положення кінцівки.

З При термічному опіку окропом (гарячою їжею) необхідно швидко зняти просочений гарячою рідиною одяг. При цьому не слід відривати прилиплі до шкіри ділянки одягу, а обережно обрізати одяг навколо опіку ножицями, залишивши прилиплі шматки.

Палаючий одяг необхідно терміново загасити. Найкраще це зробити шляхом загортання в ковдру або іншу щільну тканину. Через припинення доступу повітря полум'я загасає. Ні в якому разі не можна бігти в палаючому одязі, збивати полум'я незахищеними руками. Корисно протягом декількох

хвилин зрошувати місце опіку струменем холодної води або прикладати до нього холодні предмети. Це сприяє найшвидшому запобіганню впливу високої температури на тіло й зменшенню болю. Потім на обпечену поверхню необхідно накласти стерильну, краще ватно-марлеву пов'язку.

При тяжкому опіку потерпілого краще загорнути в чисте простирадло і терміново доставити до лікувальної установи або викликати медичного працівника.

Для зменшення болю потерпілому дають знеболюючий засіб (анальгін тощо).

4 При пораненнях ока гострими або колючими предметами, а також ушкодженнях ока при сильних забиваннях, потерпілого необхідно терміново направити до лікувальної установи. Предмети, що потрапили в очі, не слід виймати з ока, щоб ще більше не зашкодити йому. На око накласти стерильну пов'язку.

При потраплянні пилу або порошкоподібної речовини в очі необхідно промити їх слабким струменем проточної води.

При опіках хімічними речовинами необхідно відкрити вії і рясно промивати очі протягом 10 - 15 хв. слабким струменем проточної води, після чого потерпілого відправити до лікувальної установи.

При опіках очей гарячою водою, парою промивання очей не рекомендоване. Очі закривають стерильною пов'язкою і потерпілого направляють до лікувальної установи.

5 При важких ушкодженнях, що супроводжуються зупинкою дихання й станом "мнимої смерті" (бліда шкіра, зіниці широкі і не реагують на світло, дихання й пульс відсутні, ознаки життя встановлюють лише ретельним прослуховуванням тонів серця) єдиним дійовим заходом допомоги є негайне проведення штучного дихання, іноді протягом декількох годин підряд. Якщо зупинки серця не відбулося, правильно проведене штучне дихання швидко приводить до поліпшення стану.

Після того як потерпілий прийде до свідомості, його необхідно напоїти водою, чаєм, кавою (але не алкогольними напоями!) і тепло укрити.

При зупинці серця роблять зовнішній масаж серця одночасно зі штучним диханням.

Якщо допомогу робить одна людина, вона розташовується збоку від постраждалого і, нахилившись, робить два швидких енергійних вдмухування (за способом „з рота в рот" або „з рота в ніс"), потім розгинається, залишаючись на цій же стороні від постраждалого, долоню однієї руки кладе на нижню половину грудини, відступивши на два пальці вище від її нижнього краю, а пальці піднімає. Долоню другої руки він кладе поверх першої поперек або уздовж і надавлює, допомагаючи нахилом свого тіла. Руки при натисненні повинні бути випрямленні в ліктьових суглобах. Надавлювати необхідно швидкими поштовхами так, щоб зміщати грудину на 4-5 см., тривалість натиснення не більше 0,5 с, з інтервалом між окремими натисненнями не більше 0,5 с.

При участі в реанімації двох людей співвідношення „подих-масаж" складає 1:5, тобто після одного глибокого вдмухування проводять п'ять натиснень на грудну клітку. Під час штучного вдиху постраждалому той, хто робить масаж серця, натиснення не виконує. При проведенні реанімації вдвох доцільно мінятися місцями через 5-10 хв. При відсутності пульсу необхідно продовжувати робити масаж серця.

Штучне дихання і зовнішній масаж серця необхідно проводити до відновлення стійкого самостійного дихання і діяльності серця в потерпілого або до його передачі медичному персоналові.

Транспортують потерпілого до лікувальної установи в положенні лежачи.

6 При отруєнні недоброякісними харчовими продуктами необхідно викликати у потерпілого штучну блювоту і промити шлунок, давши йому випити велику кількість (до 3-4 склянок) теплої води, підфарбованої марганцевокислим калієм, або слабкого розчину питної соди, а потім дати випити 3-4 таблетки активованого вугілля.

7 При наданні допомоги при відмороженнях головне - не допустити швидкого зігрівання переохолоджених ділянок тіла, тому що на них згубно діють тепле повітря, тепла вода, дотик теплих предметів і навіть рук. До входу потерпілого в опалювальне приміщення переохолоджені ділянки його тіла (частіше руки або ноги) необхідно захистити від впливу тепла, наклавши на них теплоізолюючі пов'язки (ватно-марлеві, вовняні та ін.).

На переохолоджених ділянках тіла пов'язку необхідно залишати доти, поки не з'явиться відчуття жару і не відновиться їхня чутливість.

Для зігрівання організму і поліпшення кровообігу потерпілому слід давати пити гарячий солодкий чай.

Відморожені ділянки тіла не можна змазувати жиром або мазями. Це утруднює в подальшому їхню обробку. Не можна також розтирати обморожені ділянки тіла снігом, тому що при цьому охолодження підсилюється, а крижинки ранять шкіру і сприяють інфікуванню.

8 3 метою профілактики гострих кишкових інфекцій необхідно дотримуватись:

правил особистої гігієни - мити руки з милом перед прийомом їжі і після кожного відвідування туалету;

умов і термінів зберігання продуктів харчування.

З появою ознак інфекційного захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря і, ні в якому разі, не виходити на роботу, щоб не стати джерелом інфекції для оточуючих.

Додаток 7.

Технічне навчання монтерів колії, навчання з питань охорони праці.

1 Навчання монтерів колії проводиться у відповідності з „Положенням про технічне навчання працівників залізничного транспорту України", затвердженим наказом Укрзалізниці від 10.02.02 №454-Ц.

2 Технічне навчання є однією із форм підвищення професійного рівня працівників підрозділів колійного господарства залізниць (ПЧ, КМС тощо).

Навчання проводиться з метою поглиблення професійних знань і навичок у роботі і спрямоване на підвищення ефективності та якості роботи, забезпечення безпеки руху поїздів та охорони праці.

3 Положення Укрзалізниці вимагає від підрозділів залізниць розробляти систему навчання працівників залізничного транспорту України.

4 Дистанції колії, колійні машинні станції та інші підрозділи колійного господарства щорічно складають тематичні плани технавчання для всіх професій підрозділів, визначають відповідальних за проведення навчання, призначають місце проведення, час та тривалість занять, затверджують перелік фахівців, яким доручено проводити технавчання.

5 Технавчання, як правило, проводять в умовах найбільш наближених до виробничих з використанням технічних кабінетів та кабінетів з охорони праці. Графіки проведення навчань доводяться до відома причетних не пізніше, як за 2 тижні до їх початку.

6 Технічне навчання проводиться за рахунок робочого часу. На проведення занять виділяється не менше ніж 4 години у місяць, 20% від часу занять призначається для питань з охорони праці і екології.

7 Склад навчальних груп та їх керівників, тематичні плани та тривалість занять, порядок відвідування занять, відповідальні за проведення технавчання особи затверджуються керівниками структурних підрозділів.

8 Заняття з монтерами колії, колійними та мостовими обхідниками, ремонтниками штучних споруд, сигналістами, черговими по переїздах проводяться шляховими та старшими шляховими майстрами, прорабами баз колійних машинних станцій, мостовими майстрами. Періодично, за розробленим графікам, техзаняття проводять керівники підрозділів. Тривалість занять встановлюється не менше 1 години.

9 Питання охорони праці під час технічних занять вивчаються згідно з „Типовим положенням про порядок навчання та перевірку знань з питань охорони праці".

При вивченні технічних питань 50% часу відводиться для вивчення питань з охорони праці і охорони довкілля. Заняття проводяться безпосередньо на робочих місцях: біля стрілочних переводів, на станційних коліях і штучних спорудах, на колії з електротягою та інших об'єктах залізничного транспорту. Керівники занять зобов'язані безпосередньо на робочих місцях пояснити і показати як правильно виконуються роботи, які заходи приймаються з питань забезпечення безпечних умов праці, правил огородження місць виконання робіт.

10 Особливу увагу керівники робіт і викладачі приділяють впровадженню передових технологій при виконанні колійних робіт, вивченню нових колійних машин і механізмів, новим конструкціям елементів верхньої будови колії. Систематично вносять, у зв'язку з цим, відповідні зміни у інструкції, що діють на підприємстві, перевіряють знання причетних.

11 Працівники підприємства, в тому числі й монтери колії, зобов'язані бути присутні на технічних заняттях, старанно вивчати викладений матеріал, встановленим порядком здавати заліки. В разі відсутності на технавчанні без поважних причин, винні притягаються до відповідальності як порушники трудової дисципліни.

12 Питання технавчання і, перш за все, вивчення питань з охорони праці, постійно контролюється інженером з охорони праці і головним інженером підприємства.

13 Облік проведення занять в цехах та на околотках здійснюється у спеціальних журналах.

14 В залежності від розряду, монтер колії повинен знати:

колійні знаки та сигнали; види основних матеріалів для улаштування верхньої будови колії; загальні відомості про улаштування верхньої будови колії, земляного полотна, штучних споруд та загальні вимоги щодо їх експлуатації; способи і прийоми виконання простих робіт під час монтажу та демонтажу конструкцій верхньої будови колії; норми утримання та правила регулювання конструкцій верхньої будови колії; способи та прийоми виконання робіт із застосуванням ручного електричного, пневматичного та гідравлічного інструменту загального призначення; способи та прийоми виконання робіт під час спорудження земляного полотна, штучних споруд та верхньої будови колії; правила виконання робіт на електрифікованих коліях; способи стропування рейок, пакетів, шпал, брусів та контейнерів зі скріпленням; будову, норми утримання безстикової колії і стрілочних переводів; способи замірювання кривих ділянок колії за стрілами прогину; способи підбирання укорочених рейок для кривих ділянок колії.

15 Сигналістами призначають монтерів колії, що мають не нижче 3-го розряду, витримали відповідні екзамени і мають посвідчення сигналістів. Сигналісти, які огороджують дефектоскопні візки та інші знімні пересувні одиниці повинні мати при собі комплект ручних сигналів, духовий рожок, запас петард (у коробках).

Крім влаштування колії і споруд, сигналісти повинні знати порядок проведення колійних робіт в об'ємі обов'язків знань монтера колії III розряду, поїзні сигнали і порядок позначення ними хвоста поїзда; переносні, ручні та звукові сигнали, сигнальні знаки; схеми загородження сигналами та сигнальними знаками місць проведення колійних робіт і знімних рухомих одиниць; порядок установлення та знімання сигналів, сигнальних знаків та петард; порядок користування переносним телефонним зв'язком або переносними радіостанціями.

16 Черговий по переїзду повинен знати:

влаштування колії і споруд, порядок проведення колійних робіт в об'ємі обов'язків знань монтера колії III розряду, будову переїзду та правила його обслуговування; принципи дії обладнання, встановленого на переїзді, виявлення несправностей в його роботі та усунення нескладних порушень; порядок регулювання руху транспортних засобів по переїзду; інструкцію з забезпечення безпеки руху поїздів під час проведення колійних робіт; інструкцію з будови та обслуговування переїздів; інструкцію з обслуговування переїзду, що діє на підприємстві; інструкцію про порядок користування пристроями автоматики на переїзді; інструкцію з охорони праці для монтерів колії залізниць, правила дорожнього руху по залізничному переїзду.

17 Перевірка знань здійснюється у відповідності з наказом Мінтрансзв'язку України „Про порядок вивчення та перевірки знань нормативів з безпеки руху поїздів і маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України" та „Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці".