- перед початком ремонту автомобіля, встановленого на оглядовій ямі:

- перевірити правильність встановлення коліс відносно направляючих;

- поставити автомобіль на гальмо і підкласти під колеса упорні колодки;

- переконатися в наявності вільного доступу в оглядову яму, справності драбини і підлогової решітки, злити пальне.

- під час ремонту автомобіля утримувати робоче місце в чистоті і не захаращувати сторонніми предметами. Стежити за тим, щоб підлога була не слизькою, видаляти та витирати розлите мастило, солідол, бензин, тощо. Зливати мастило і воду тільки в спеціальну тару.

- не дозволяється під час ремонту і технічному обслуговуванні залишати інструменти на підніжках, капоті, крилах автомобіля, а також на краю оглядової ями.

- під час роботи під автомобілем лежачи, використовувати лежаки, килимки, або решіткові вирізки.

- для зняття і встановлення важких вузлів, агрегатів і деталей, що вимагають значних фізичних зусиль, а також у разі незручностей в роботі, користуватися підйомно-транспортними засобами, використовувати справні знімачі та ключі, що забезпечують безпеку праці. Не дозволяється перевищувати максимальну вантажопідйомність цих засобів.

- під час роботи молотком або кувалдою вжити заходів для запобігання травмування себе та осіб, що знаходяться поруч.

- не дозволяється відкручувати гайки за допомогою зубила і молотка. Гайки, які важко відкручуються, змочити гасом, а потім відкрутити ключем.

- під час підйому автомобіля домкратом не допускати його перекосу. Домкрат слід встановлювати так, щоб він спирався основою на землю всією площею підошви.

- роботи, пов'язані з заміною та перестановкою шин, ресор виконувати тільки після того, як машина буде встановлена на "козли". Встановлювати автомобіль на колісні диски, дерев'яні колодки, цеглу та інші випадкові предмети не дозволяється.

- перевіряти збіг отворів вушка ресори і серги та інших отворів тільки за допомогою бородка. Не дозволяється перевіряти пальцем, а також знімати й ставити ресори без їхнього попереднього розвантаження від маси кузова.

- демонтаж шини з диску колеса робити за допомогою знімача.

- під час робіт, пов'язаних з прокручуванням колінчастого валу, слід додатково перевірити, чи вимкнене запалювання, поставити важіль переключення передач в нейтральне положення, звільнити стояночне гальмо. Після виконання робіт знову затягнути важіль стоян очного гальма.

- під час виконання ремонтних робіт в складі бригади спільно погоджувати свої дії з іншими ремонтниками.

- під час виконання робіт поблизу крильчатки для запобігання нещасного випадку необхідно зняти приводний пас, а підтягувати сальники тільки при непрацюючому двигуні.

- у разі необхідності пуску двигуна з відкритим капотом не допускати, щоб люди знаходилися безпосередньо біля двигуна. Не дозволяється знаходитися під автомобілем з працюючим двигуном.

Під час запуску двигуна рукояткою слід дотримуватися наступних правил:

- загальмувати машину ручним гальмом, встановити важіль переключення

передач в нейтральне положення, а потім включити запалювання;

- пускову рукоятку повертати знизу догори;

- не брати рукоятку в обхват;

- не зачіпати ніяких важелів чи підсилювачів.

Миття автомобілів слід проводити в спеціально відведеному місці.

- під час миття автомобільних агрегатів і деталей не дозволяється використовувати бензин та інші легкозаймисті речовини. Роботи з застосуванням відкритого полум'я в зоні мийки заборонені.

- під час проведення зварювальних робіт поряд з паливним баком, газовим балоном або над ними - паливний бак і газовий балон зняти.

Під час заправки автомобіля зрідженим газом

- водій автомобіля зобов'язаний виконувати вимоги заправника щодо технології заправки балону газом.

- під час наповнення балону двигун автомобіля має бути вимкнений, а ключ запалювання вийнятий з замка автомобіля.

- якщо після заправки під час запуску двигун дає перебої, вимкнути двигун і відкотити автомашину вручну на 15м від заправочного поста.

- слідкувати за точним наповненням балону, не допускаючи його наповнення більше 85 % його об'єму. Переповнений балон слід негайно звільнити від надлишків газу.

- Не допускати ударів по балону, не підтягувати під тиском будь-які з'єднання або ущільнення.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.

4.1. Після повернення з лінії поставити автомобіль у спеціально відведене для його стоянки місце.

4.2. Провести огляд автомобіля, перевірити рульове керування, гальма, дію приладів освітлення, сигналізації, комплектність та справність інструменту, обладнання та матеріалів, що в ній знаходиться згідно опису.

4.3. Очистити від сміття кабіну, салон, кузов та вимити автомобіль.

4.4. Перевірити рівень пального та мастила.

4.5. Затягнути важіль стояночної гальмівної системи.

4.6. Перевірити надійність встановлення автомобіля, якщо він знаходився на ремонті і автомобіль залишається на "козлах".

4.7. Залишатися на ніч в закритій машині не дозволяється.

4.8. Всі виявлені недоліки терміново ліквідувати, а у разі неможливості ліквідації доповісти диспетчеру, майстру чи начальнику АДС.

4.9. Не дозволяється відпочивати в кабіні автомобіля з працюючим двигуном.

4.10. Після закінчення ремонтних робіт мастильні плями засипати піском або зібрати тирсою і винести пісок або тирсу в відведене місце.

4.11. Вимити руки і обличчя теплою водою з милом або прийняти душ. Мити руки в мастилі, бензині, керосині і витирати їх ганчіркою, забрудненою опилками і стружками не дозволяється.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

5.1. Якщо водій або члени аварійної бригади під час виконання тих чи інших робіт опиняються в умовах, небезпечних для життя і здоров'я, негайно зупинити роботу і доповісти керівництву АДС.

5.2. У разі травмування або нездужання припинити роботу, повідомити про це керівництво служби і звернутися в найближчий медпункт.

5.3. У разі дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) водії, які причетні до неї, зобов'язані:

- негайно зупинити і не рухати з місця транспортний засіб, а також інші предмети, що мають відношення до пригоди, якщо це не становить загрози для життя і здоров'я людей чи не заважає роботам, спрямованим для досягнення цієї мети. Зупинити двигун, витягти ключ запалювання;

- якщо обстановка, що сталася в результаті ДТП, перешкоджає руху інших транспортних засобів, звільнити проїжджу частину, попередньо зафіксувавши положення транспортного засобу, предметів і слідів, що стосуються дорожньо-транспортної пригоди, а також записати прізвища і адресу свідків;

- у разі необхідності надати першу допомогу потерпілим;

- у разі необхідності викликати швидку медичну допомогу, а якщо це неможливо, відправити потерпілих на попутному транспорті або відвезти на своєму транспорті в найближчу лікувальну установу і повідомити там своє прізвище, номерний знак автомобіля (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, що посвідчує особу і реєстраційного документа на автомобіль), після чого повернутися на місце пригоди;

- повідомити про те, що сталося, в міліцію, записати прізвища і адресу очевидців пригоди і чекати прибуття працівників міліції або слідчих органів;

- повідомити керівництво АДС;

- не допускати витоку палива з паливної системи автомобіля, що працює на газі;

- у разі витоку палива в т.ч. і газу не допускати в зону автомашин і людей, виставити знак аварійної зупинки, огородити місце ДТП. Вжити заходів для попередження пожежі;

- перекрити паливопровід, від'єднати акумулятор;

- якщо пожежа виникла, але є можливість відігнати машину в місце, де пожежа і можливий вибух баків не буде загрожувати життю і здоров'ю людей, слід зробити це;

- якщо такої можливості немає, слід негайно покинути машину і не допускати людей і транспорт в небезпечну зону;

- пожежу гасити вогнегасником, піском, землею, кошмою, у разі можливості водою, особливо поливаючи балон із зрідженим газом та бензобак.