12.8.11. Не дозволяється виносити ЗІЗ за межі об’єкта, за виключенням робіт на лінійній частині МГ. Адміністрація підрозділу (цеху, служби тощо) зобов’язана надавати відповідні приміщення для зберігання ЗІЗ і переодягання.

12.8.12. У разі виконання робіт у місцях, де концентрація шкідливих речовин у повітрі може перевищувати ГДК, працівники повинні бути забезпечені відповідними протигазами.

12.8.13. Протигази, що закріплені за працівниками, необхідно зберігати у цеху в спеціальних шафах, за можливістю ближче до місця роботи.

12.8.14. Протигази та інші засоби газозахисту необхідно перевіряти не рідше одного разу на три місяці. Фільтруючі протигази необхідно заміняти у порядку і в строки, вказані в їх технічних паспортах.

12.8.15. Працівник, за яким закріплюється індивідуальний протигаз, виконує його підбирання під свій розмір під контролем посадової особи.

12.8.16. Адміністрація зобов’язана повісити на робочому місці інструкцію про методи підбирання і правила безпечної експлуатацію протигазу, визначення несправностей окремих частин, а також з догляду, зберігання і дезинфекції протигазу.

12.8.17. На газонебезпечних об’єктах із чисельністю обслуговуючого персоналу більше 30 чоловік обладнуються приміщення для зберігання і обслуговування ЗІЗ органів дихання.

12.8.18. Фільтруючі протигази необхідно застосовувати згідно з “Інструкцією по застосуванню фільтруючих протигазів”. Не дозволяється застосування фільтруючих протигазів, якщо вміст кисню у повітрі менше 18% (за об’ємом).

12.8.19. Під час роботи усередині колодязя, місткості, обладнанні і у приміщенні, яке погано провітрюється, необхідно застосовувати ізолювальні протигази: шлангові, кисневі і повітряні. У вказаних місцях застосування фільтруючих протигазів не дозволяється.

12.8.20. Час безперервної роботи у протигазі ПШ-1 не повинен перевищувати 15 хвилин із наступним відпочинком поза зоною загазованості не менше 15 хвилин; у ПШ-2 час безперервної роботи може бути збільшений до 20÷25 хв.

12.8.21. Випробування протигазів та інших засобів газозахисту необхідно проводити під керівництвом відповідального працівника у порядку і у строки, що вказані в їхніх технічних паспортах.

Справність засобів газозахисту необхідно перевіряти перед видачею їх персоналу, а також після застосування із записом результатів у журналі. У разі пошкодження або несправності засіб газозахисту (протигаз, апарат) повинен бути вилучений і замінений справним.

12.8.22. Робітники, що працюють із кислотами і лугами повинні бути у захисних окулярах, спецодязі і спецвзутті; рукавички необхідно заправити в рукави, а брюки – зверху халяв чобіт.

12.8.23. Робітники, що працюють із кислотами повинні бути забезпечені окулярами, спецодягом і рукавицями із суконної або іншої кислототривкої тканини, гумовим взуттям, гумовим фартухом. На робочому місці повинна бути питна вода і закриті посудини із 5 і 10%-вим нейтралізуючим розчином питної соди (для шкіри тіла) і 2÷3%-вим розчином питної соди (для очей).

12.8.24. Робітники, що працюють із їдкими лугами повинні бути забезпечені захисними окулярами, рукавицями і спецодягом із льняної або іншої лугостійкої тканини, гумовим взуттям і гумовим фартухом. На робочому місці повинна бути питна вода і слабий розчин борної кислоти.

12.8.25. Ті, що працюють в умовах пилоутворення повинні бути у протипилових респіраторах, захисних окулярах і комбінезонах.

12.8.26. Під час виконання будь-яких робіт, у разі наявності можливої небезпеки попадання в очі сторонніх тіл, працівники обов’язково повинні користуватись захисними окулярами.

12.8.27. Персонал, який обслуговує механізми, зобов’язаний носити спецодяг у застібнутому виді. Жінки повинні ховати волосся під берет або косинку. Не дозволяється носити кашне і хустини із кінцями, що звисають.

12.8.28. Роботи, які пов’язані із небезпекою падіння працівника з висоти, необхідно виконувати із застосуванням відповідного запобіжного поясу.

12.8.29. На комплекті запобіжного поясу повинно бути клеймо відділу технічного контролю заводу-виготовлювача, що підтверджує придатність поясу до роботи і вказує дату його виготовлення. Справність запобіжного поясу необхідно перевіряти оглядом кожний раз перед його застосуванням, а керівником робіт (керівником служби, цеху, майстром, бригадиром тощо) – не рідше одного разу у декаду.

12.8.30. Не дозволяється застосовувати пояс, який має сліди глибокої корозії на металевих частинах, псування швів та інші несправності, що послаблюють його міцність.

12.8.31. Під час перевірки міцності запобіжних поясів необхідно дотримуватись норм і строків випробування, що передбачені відповідними ДСТУ, ГОСТ, ТУ і правилами.

12.8.32. Персонал, який працює із радіоактивними речовинами повинен бути забезпечений ЗІЗ від іонізуючого випромінювання згідно з діючими санітарними правилами під час роботи із радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань.

12.8.33. На кожному робочому місці або групі місць, розміщених в одному приміщенні, повинна бути медична аптечка для надання долікарняної допомоги. Аптечка повинна періодично поповнюватись.

13. Ремонтні роботи

13.1. Загальні вимоги

13.1.1. Цей розділ визначає загальні вимоги безпеки під час ремонту лінійної частини МГ, основного і допоміжного обладнання на КС, ПСГ і ГРС, у тому числі технологічних трубопроводів на них і доповнює вимоги, що викладені у ДНАОП 0.00-1.35-03.

13.1.2. За виконання необхідного обсягу підготовчих ремонтних робіт, у тому числі обкатку обладнання після ремонту, повинні бути призначені відповідальні особи із числа ІТП.

13.1.3. Дозволяється одній особі поєднувати обов'язки відповідального за підготовчі роботи і керівника робіт, якщо ремонт обладнання виконує персонал цеху. Не дозволяється таке поєднання у разі виконання робіт підрядною організацією.

13.1.4. Якщо ремонт виконується підрядною організацією, то керівником роботи призначається ІТП цієї організації, який крім ліцензії повинен мати від своєї організації документ про допуск до даної роботи. У цьому випадку агрегат (обладнання, установка тощо) після виконання підготовчих робіт здається працівником газотранспортного підприємства за актом керівнику робіт підрядної організації.

13.1.5. Підготовча робота повинна дозволити звести до мінімуму обсяг газонебезпечної і вогневої робіт під час основного ремонту обладнання (агрегатів, установок).

13.1.6. У разі наявності в охоронній зоні газопроводу, що ремонтується, інших діючих газопроводів або продуктопроводів (паралельне проходження, перетинання, наближення), власники цих газопроводів (продуктопроводів) повинні обстежити їх технічний стан (з метою виявлення можливих витоків газу із них) на дільницях, розміщених ближче відстаней вказаних в табл. 13.1. від границі дільниці, що підлягає ремонту:

Таблиця 13.1. Відстані від границі дільниці, що ремонтується, ближче яких необхідно обстежити інші (при наявності) продуктопроводи.

Умовний діаметр, мм

 300

300600

600800

8001000

10001200

1200

Віддаль, м

100

150

200

250

300

350

13.1.7. Виконання ремонтних, підготовчих і земляних робіт на трасі МГ, у смузі відведення або охоронній зоні автомобільних доріг і залізниць, ЛЕП, на переходах МГ через судноплавні ріки і канали, а також на перетинах із високовольтними лініями і підземними комунікаціями інших організацій, повинно бути попередньо письмово погоджено із організаціями, які експлуатують ці об’єкти і комунікації. Якщо у погодженні обумовлена необхідність присутності під час виконання робіт представника цієї організації, остання повинна бути завчасно попереджена про час і місце роботи.

13.1.8. У разі виникнення аварійної ситуації на лінійній частині МГ, що вимагає невідкладної ремонтно-відновлювальної роботи в охоронній зоні (смузі відведення) інших діючих об’єктів і споруд (газопроводів, продуктопроводів, залізниць, ЛЕП, автошляхів тощо), дозволяється виконувати її без попереднього узгодження із експлуатуючими організаціями (власниками) цих об’єктів і споруд за умови виконання таких основних вимог:

  • одночасно із направленням аварійної бригади на місце аварії, незалежно від часу доби, організаціям, які експлуатують об’єкти і споруди, повідомляється про початок робіт і необхідність явки їх представника на місце проведення робіт;
  • до прибуття на місце аварії представника організації, що експлуатує дану комунікацію чи об’єкт, земляні роботи повинні виконуватись вручну;
  • на місці аварійної роботи зобов’язаний постійно знаходитись керівник роботи, який повинен провести інструктаж усім її учасникам;
  • представник організації, що експлуатує об’єкт чи споруду, який прибув на місце аварії, зобов'язаний вказати точне місце знаходження своїх комунікацій (трубопроводу, кабелю тощо), вжити заходів з їх збереження і бути присутнім там до закінчення роботи.

13.1.9. Лінійно-експлуатаційна служба підрозділу повинна бути оснащеною згідно затвердженого “Табеля оснащення...” необхідними транспортними засобами і спецмеханізмами, а також матеріально-технічними ресурсами згідно затверджених “Норм аварійного запасу матеріалів для магістральних газопроводів" і табеля оснащення ЛЕС інструментом, пристосуваннями, агрегатами, матеріалами і інвентарем, розташованих на аварійних машинах і в коморах ЛЕС.

13.1.10. У разі виконання робіт на висоті необхідно до їх початку обладнати робоче місце відповідними підмостками із загородженнями і драбинами. На приставних драбинах дозволяється працювати на висоті не більше 3 метрів. Не дозволяється використання підмостків, виготовлених із порушеннями діючих норм, а також використовувати в якості підмостків випадкові предмети.

13.1.11. Дозволяється застосування механізмів, що опираються на газопровід, для очищення його поверхні або для нанесення ізоляційного покриття після відключення ділянки газопроводу і стравлення (випускання) з нього газу.

13.1.12. Освітлення місця роботи, зокрема і земляної, на діючих газопроводах і технологічних вибухонебезпечних установках необхідно здійснювати за допомогою засобів (світильники, вимикачі, електропровід) у вибухозахищеному виконанні згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.32-01.

13.1.13. Переносні лампи (світильники) дозволяється використовувати тільки заводського виконання напругою не більше 36 В, а в місцях особливо небезпечних (траншеї, колодязі, ємності тощо) - не більше 12 В у вибухозахищеному виконанні. Вилки переносних ламп повинні виключати можливість їх включення в мережу більш високої напруги.

13.1.14. Кабель для електропостачання світильників і електроінструментів повинен бути захищений від механічних пошкоджень.

13.1.15. Дозволяється застосування прожекторів у нормальному виконанні у разі розміщення їх на віддалі від вибухонебезпечних об'єктів згідно з ПУЕ (переважно із навітряного боку):

  • не менше за 60 м від вибухонебезпечних приміщень (споруд);
  • не менше за 100 м від резервуарів із зрідженим газом (газовим конденсатом). Для підземних резервуарів вказана віддаль може бути зменшена у 2 рази.

13.1.16. Роботи з ремонту нагнітачів, редукторів, систем ущільнення “газ-масло", а також з відкривання газової порожнини нагнітача або компресорного циліндра ГПА, відносяться до газонебезпечних і повинні проводитись згідно з вимогами розділу "Компресорні станції" і даного розділу цих Правил.

13.1.17. До початку робіт з контролю за технічним станом газопроводу і його ремонту, керівником робіт повинна бути вивчена документація (результати попередніх обстежень, характер і обсяги ремонтів, акти розслідувань причин аварій, акти на гарантійні стики тощо), яка характеризує технічний стан і надійність газопроводу, а також виконана перевірка герметичності газопроводу (наявність витоків) в межах небезпечної зони, границя якої від місця роботи визначається згідно з СНиП 2.05.06-85.

13.1.18. У разі виявлення витоків газу у небезпечній зоні, несправний газопровід, залежно від інтенсивності витікання газу, на весь період виконання робіт в межах небезпечної зони, повинен бути звільнений від тиску газу, або знижено в ньому тиск не менше ніж на 30% від максимального робочого тиску, зареєстрованого на дільниці, що обстежується, протягом останнього року експлуатації.

13.1.19. У разі відсутності витоків газу необхідно перевірити стан ізоляційного покриття дільниці газопроводу, що обстежується, приладами - шукачами пошкоджень ізоляції.

13.1.20. Допускається без зниження тиску у газопроводі розкриття (відкриття шурфів) вручну та звільнення газопроводу від ізоляції на дільниці, що не має витоків газу, корозійних та інших пошкоджень (виявлених під час внутрішньотрубної діагностики або за технічною документацією), що стали причиною зниження міцності газопроводу.

13.1.21. Перед розкриттям дільниці газопроводу із корозійними та іншими пошкодженнями, які могли стати причиною зниження міцності газопроводу, тиск у газопроводі повинен бути знижений не менше ніж на 10 % від величини максимального робочого тиску, зареєстрованого протягом останнього року експлуатації.

13.1.22. У разі розкриття протяжних дільниць, повинні бути прийняті заходи запобігання провисання газопроводу і виникнення додаткового напруження.

13.1.23. Відновлення (ремонт) ізоляційного покриття і засипку розкритої дільниці газопроводу, яка не має пошкоджень металу труб, необхідно виконувати вручну за умови зниження тиску газу у газопроводі не менше ніж на 10%.

13.1.24. У разі поточного і капітального ремонту газопроводу дозволяється ремонт корозійних та інших пошкоджень, ремонт ізоляційного покриття і засипка із застосуванням машин і механізмів за умови відсутності тиску у газопроводі.

Ремонт окремих пошкоджень і усунення дефектів на газопроводі під тиском (без припинення транспортування газу) дозволяється за спеціальною технологією, розробленою науково-дослідною організацією, погодженою та затвердженою у встановленому порядку.