У випадку невиконання цих вимог питання про функціонування підприємства вирішується за допомогою спеціалізованої проектної організації з обов'язковим узгодженням проекту з Держсаннаглядом України.
- Наявність на підприємстві діючої системи радіаційного контролю, що забезпечує можливість визначення класу продукції за регламентованим радіаційним показником, в склад якої входить служба радіаційного контролю, що відповідає вимогам п. 5.2.4.
- Кожне підприємство, яке має радіаційний сертифікат, визначає клас продукції і видає паспорт радіаційної якості на кожну партію поставки продукції (Додаток 4 до ДБН В, 1.4
0.02).
- У випадках перевищення нормативів відносно класу продукції за п.5.2 ДБН Б. 1.4
- вона повинна бути переведена в клас на розряд вище або піддана гама-спектральним дослідженням в лабораторії за допомогою високочутливої апаратури (розділ 3 Посібника).
- Контроль в організаціях-постачальниках (посередниках)
- Організації-постачальники (посередники), незалежно від форм власності і державної приналежності, які здійснюють в межах України постачання або посередницькі функції при постачанні сировини чи будівельних матеріалів обов'язкового радіаційного контролю, повинні одержати спеціальний дозвіл місцевих органів Держсаннагляду (Додаток 9 ДБН В. 1.4-0.02). 6.4. Контроль в організаціях-споживачах
- До споживачів сировини і будівельних матеріалів відносяться:
- Підприємства, що виробляють із сировини або будівельних матеріалів вироби, конструкції та інші елементи об'єктів будівництва.
- Будівельні організації, які використовують сировину і будівельні матеріали безпосередньо при спорудженні об'єктів.
- Організаціям-споживачам сировини і будівельних матеріалів обов'язкового радіаційного контролю радіаційний паспорт видається на їх вимогу постачальником.
- Кожен споживач самостійно розробляє ту чи іншу систему радіаційного контролю і схему її реалізації.
- Службою радіаційного контролю споживача може бути власна лабораторія або пост, акредитовані в державній установі (лабораторії) радіаційного контролю.
Споживач також має право укласти договір з будь-якою лабораторією або постом радіаційного контролю, юридичний статус яких підтверджений документально відповідно вимогам цих ДБН.
- Критерії вибору типу системи радіаційного контролю і вимог до неї повинні відповідати вимогам розділу 5 цих ДБН.
- Підприємства-споживачі, що виробляють конструкції і вироби для будівництва об'єктів обов'язкового радіаційного контролю, при наявності договорів з постійними виробниками продукції (сировини і будівельних матеріалів), на яку видається радіаційний паспорт, можуть використовувати метод позавідомчого вибіркового (статистичного) контролю (Додаток 8 до ДБН В.1.4-0.02) або, за особистим рішенням, метод суцільного (вхідного) контролю.
- У випадку виявлення продукції, радіаційні параметри якої перевищують нормативні або передбачені договором, замовник має право відмовитись від продукції і одержати повну матеріальну компенсацію збитків від підприємства-виробника продукції.
Підприємства, що виробляють конструкції і вироби, не відповідають за радіаційну якість об'єктів будівництва і за перевищення в них нормативних (або контрольних) рівнів радіаційних параметрів, якщо продукція офіційно прийнята замовником,
- Будівельні організації, які споруджують об'єкти обов'язкового радіаційного контролю, повинні здійснювати вхідний контроль в межах і обсягах, що забезпечують неможливість порушення встановлених нормативів радіаційних параметрів. Вхідний контроль може не здійснюватись у випадках, якщо конструкції і вироби виробляються на заводах, на яких діє система суцільного вхідного контролю сировини і матеріалів і які за договором видають радіаційний паспорт на свою продукцію.
- Радіаційний контроль об'єктів будівництва
- Загальні вимоги
- Кожна будівельна організація (фірма, підприємство), яка споруджує, капітально ремонтує, реконструює і передає (продає) Замовнику (споживачу) закінчений об'єкт, незалежно від галузі будівництва, зобов'язана виконати остаточний радіаційний контроль об'єкту у відповідності до вимог ДБН В. 1.4-0.01 і цих ДБН.
- Остаточний радіаційний контроль об'єкту проводиться незалежно від того, скільки і яких радіаційних обстежень сировини, будівельних матеріалів, використаних на будівництві об'єкту, було виконано на попередніх стадіях будівництва.
- Кожна будівельна організація самостійно визначає для себе ту чи іншу систему проведення радіаційного контролю і розробляє її схему у відповідності з Розділом 1 Посібника, а також вирішує питання про службу радіаційного контролю (власна лабораторія, пост, послуги сторонніх організацій).
- Введеннявексплуатацію об'єктів, споруджених (капітально
відремонтованих, реконструйованих) без проведення радіаційного контролю вважається незаконним, а будь-які акти, що стверджують факт запровадження об'єкту без радіаційного обстеження у відповідності з вимогами цього нормативного документу, не мають юридичної сили і не підлягають оплаті в банку.
- Контроль рівнів зовнішнього гамма-випромінювання
- РадіаційнийконтрольрівнівППД зовнішньогогамма-
випромінювання може здійснюватись на протязі всього року, за винятком періодів, коли температура в приміщеннях об'єкту, що контролюється, нижче ніж мінус 10°С.
- Радіаційна служба самостійно встановлює час проведення контролю об'єктів - до початку опоряджувальних робіт, під" час їх виконання або закінчення, виходячи з радіаційної якості оздоблювальних матеріалів і конкретних фактичних величин радіаційних параметрів на даному об'єкті.
- В усіх приміщеннях, площа яких не перевищує 50 м2, проводиться один вимір (середнє значення 3-х замірів) в геометричному центрі на висоті одного метру від підлоги.
- В усіх приміщеннях, площа яких перевищує 50 м2, виконується один вимір на кожні повні та неповні 50 м2 площі. Кожен вимір виконується в геометричному центрі умовної частини приміщення на висоті 1 м від підлоги.
- В приміщеннях промислових об'єктів, а також об'єктах цивільного призначення (спортивні, торгівельні, виставочні зали, кінотеатри і інш.), де в одному об'ємі розташовані дві або декілька площин (галереї, балкони, тераси, переходи і т.п.), радіаційному обстеженню підлягають всі горизонтальні і похилі площини, на яких можуть перебувати люди, в відповідності з вимогами п.п. 7.2.3 і 7.2.4 цих ДБН.
- Виміри проводяться з використанням засобів і методів, що відповідають рекомендаціям розділу 4 Посібника до цих ДБН.
- Результати вимірів ППД зовнішнього гамма-випромінювання заносяться в акт (Додаток 6 до ДБН В.1.4-0.02) в Міжнародній системі одиниць СІ - мкГр х год" (мікроГрей за годину).
У випадку застосування приладів зі шкалою мкР х год-1 (мікроРенген за годину) або мкЗв х год-1 (мікроЗіверт за годину), необхідно користуватися такими співвідношеннями:
1 мкГр х год-1 = 113,64 мкР х год-1 1 мкЗв х год-1 = 1 мкГр х год-1
- При проведені разових радіаційних обстежень результати вимірів після оформлення протоколів і довідок для Замовника підлягають зберіганню в будь-якому вигляді (журнали, протоколи, довідки).
- При проведені систематичних радіаційних обстежень результати вимірів повинні вводитись в пам'ять ЕОМ і зберігатись в банках даних з метою використання їх для обгрунтованого встановлення контрольних рівнів радіаційних параметрів об'єктів будівництва і загальної оцінки якості будівництва.
- В тих випадках, коли рівень зовнішнього гамма-випромінювання в приміщенні, де проведено обстеження, перевищує 0,26 мкГр х год-1, всі будівельні роботи в цьому приміщенні повинні бути припинені до прийняття рішення керівництвом будівельної організації і службою радіаційного контролю.
- Адміністрація об'єкту, на якому виявлено перевищення нормативу радіаційних параметрів, зобов'язана прийняти всі заходи для того, щоб рівні гамма-випромінювання були доведені до нормативу у всіх приміщеннях даного об'єкту в найкоротший термін.
- Якщо рівні в решті приміщень не перевищують 0,26 мкГр х год-1 , будівельні роботи на об'єкті можуть бути продовжені за винятком приміщень, де рівень перевищує 0,26 мкГр х год-1.
- Якщо рівні зовнішнього гамма-випромінювання знаходяться в межах 0,44 ... 0,88 мкГр х год-1, рішення про продовження будівництва даного об'єкту приймається органом Держсаннагляду.
- При виявленні високих рівнів гамма-випромінювання, що досягають 0,88 мкГр х год-1 і вище, всі роботи на об'єкті, в тому числі і дозиметричні, повинні бути припинені, а люди виведені за межі будівельного майданчика,
- Дозиметрист, який виявив на об'єкті аварійні рівні гамма- випромінювання, зобов'язаний негайно сповістити про те, що сталося:
- керівництво будівельної організації;
- керівництво служби радіаційного контролю, в якій він працює.
- Керівництво (власник) будівельної організації в випадку виникнення ситуації, передбаченої п. 7.2,10.4, зобов'язане:
а)встановитинеобхідні загородження і призначити чергових із числа ІТР,
виключивши можливість присутності будівельників і сторонніх осіб в зоні забруднення;
б)попередитипро те, що трапилось, місцеві органи Держсаннагляду та місцеві
органи внутрішніх справ.
- Контроль середньорічної еквівалентної рівноважної об'ємної активності радону (ЕРОА)
- Будівництво об'єктів 1 -ї та 3 -ї груп дозволяється проводити після рішення питань протирадонового захисту на стадії проектування.
- Заходи протирадонового захисту розроблюють проектні організації в залежності від результатів радіаційного обстеження території, яка відводиться під забудову (розділи 5 та 6 Посібника).
- Рішення про необхідність радіаційного обстеження території, що відводиться під забудову, приймає орган Держсанепіднагляду, якій вирішує питання відводу землі під забудову даного об'єкту.
- Документований контроль виконання будівельною організацією проектних рішень із захисту від радону виконується робочою комісією з приймання об'єкту до експлуатації,
- Інструментальний контроль рівнів ЕРОА радону може виконуватись вибірково органом санепіднагляду в процесі приймання об'єкту до експлуатації.
В разі перевищення нормативу ЕРОА радону будівельна організація, на вимогу органу санепіднагляду, зобов'язана ліквідувати недоліки, допущені при виконанні робіт із влаштування протирадонового захисту.
- Інструментальний радіаційний контроль ЕРОА радону, передбачений п.7.3.5, дозволяється проводити на протязі року при температурі повітря в приміщенні, де знаходяться вимірювальні прилади, не нижче мінус 10°С,
- Вхолоднийчас року будівельна організація повинна надати
приміщення для проведення вимірювань і забезпечити всі необхідні для цього умови: температуру повітря, зачинені віконні та дверні прорізи, збереження приладів і т.д.
- В житлових будинках, дитячих та лікарських закладах вимірювання виконуються на першому поверсі. Як виняток, дозволяється виконувати вимірювання в житлових будинках на другому поверсі.
- На інших об'єктах прилади встановлюються в тих приміщеннях, де концентрація радону-222 може бути найбільшою. Такі приміщення визначає
служба радіаційного контролю у відповідності до рекомендацій, наведених в розділі 5 Посібника до цих ДБН.
- Вимірювальні прилади встановлюються не менше ніж у двох окремих приміщеннях об'єкту на кожні 200 м2 загальної площі поверху, на якому виконуються вимірювання.
- Результати вимірів слід заносити в акт радіаційного обстеження (Додаток 7 до ДБН В. 1.4-0.02).
- Експертиза проектної документації
- Експертиза робочих проектів
- Робочі проекти об'єктів у відповідності з п. 4.9.. цих ДБН зобов'язані проходити експертизу в органах Державного санепідемнагляду.
- На експертизу подається розділ проекту "Заходи по зниженню рівня ЇВ ПРН"
(розділ 6 Посібника до цих ДБН). Зміст розділу повинен відповідати вимогам діючих норм проектування і радіаційної безпеки.
- Вимоги до документації
- Загальні вимоги
- В межах системи радіаційного контролю в будівництві діють тільки форми документів, встановлені цими нормами і наведені в ДБН В. 1.4-0.02.
- Будь-які інші форми документів, затверджені державним органом або окремими відомствами з метою одержання інформації про радіаційний стан об'єктів або про діяльність служб радіаційного контролю і інших суб'єктів системи радіаційного контролю в будівництві, можуть використовуватись тільки після узгодження з Держкоммістобудування України.
- Будь-яка інформація, видана або одержана з порушенням вимог п, 9.1.2, є неправомірною.
- Документи,які діють в системах радіаційногоконтролю,
підрозділяються на такі;
- Дозвіл суб'єктам системи на будь-які дії в її рамках (виробництво, постачання, використання об'єктів систематичного радіаційного контролю, здійснення радіаційного контролю);
- Документи про внесення змін в дозвіл, продовження їх терміну дії, відміну або заборону діяльності;
- Довідки і звіти про результати радіаційного обстеження об'єктів обов'язкового радіаційного контролю.
- Право на видачу інформації службами радіаційного контролю про стан радіаційної безпеки регламентується п.п. 5.2, 9.1.1 - 9.1.3 цих ДБН.
- Дозволяється виготовлення бланків і форм документів всіх груп в типографіях, які
мають офіційний дозвіл на виконання подібних замовлень.
- Вимоги до оформлення документів
- Заповнені і підписані документи повинні відповідати вимогам державних норм Системи стандартизації і нормування в будівництві в частині автоматизованого обліку, зберігання і обробки інформації.
- Термінологія, що використовується в документах, повинна відповідати вимогам діючих термінологічних НД.
- Всі одиниці вимірів приводяться в міжнародній системі одиниць (СІ) щодо атомної науки і техніки.
- Дозволяється використовувати для заповнення документів друкарські машинки, ПЕОМ або вписувати дані чітким шрифтом чорними чи синіми чорнилами.
- Документи щодо радіаційної безпеки заповнюються українською мовою і, за бажанням Замовника, ще однією будь-якою мовою в межах можливостей виконавця.