Таблиця Р.1 – Строки сходження та багаторічні характеристики сніголавинного режиму Українських Карпат

Строки сходження та характеристики сніголавинного режиму

Сніголавинна станція

Пожежевська

Плай

Дата початку сніголавинного сезону (найраніша)

20.11.1998р.

20.11.1998р.

Дата початку сніголавинного сезону (найпізніша)

17.02.1990р.

25.02.1989р.

Дата початку сніголавинного сезону (середньобагаторічна)

05 січня

02 січня

Дата кінця сніголавинного сезону (найраніша)

26.02.1986р.

19.03.1990р.

Дата кінця сніголавинного сезону (найпізніша)

15.05.1982р.

1.05.1993р.

Дата кінця сніголавинного сезону (середньобагаторічна)

16 квітня

30 березня

Дата сходження першої лавини

10.12.1982р.

12.12.1999р

Дата сходження останньої лавини

29.04.1982р.

1.05.1999р.

Тривалість сніголавинного сезону, днів:

максимальна

мінімальна

середня

165 (1982р.)

34 (1986р.)

103

162(1999р.)

41 (1989р.)

109

Кількість лавин:

загальна

350

263

в середньому за рік

16

13

в т.ч. 1) сухого снігу

166

145

2) мокрого снігу

184

118

Кількість лавинонебезпечних періодів:

загальна

88

92

в середньому за рік

4

4

Кількість днів у лавинонебезпечних періодів:

загальна

126

125

середня

3

6

максимальна

8

5

мінімальна

1

1

Кількість днів зі сходженням лавин:

загальна

140

99

в середньому за рік

7

6

Р.1.3 У Гірському Криму лавинонебезпечні ділянки гірських схилів набагато менші ніж у Карпатах, вони характеризуються значною крутизною схилів: 30–45 і навіть 50 град. Лавини формуються в грудні-березні (головним чином – у січні-лютому). Найбільші за об'ємом лавини виникають звичайно після снігопадів із хуртовиною, менш крупні – після відлиги, найменші – після поземків. Максимальна щільність снігу в Українських Карпатах, що була зафіксована під час експедиційних робіт сніголавинного загону УкрНДГМІ, склала 630 кг/м3.

Багаторічні характеристики сніголавинного режиму гірського Криму наведені в таблиці Р.2.

Таблиця Р.2 – Строки сходження та багаторічні характеристики сніголавинного режиму у гірському Криму (за даними метеостанцій Ай-Петрі та Ангарського перевалу)

Строки сходження та багаторічні характеристики сніголавинного режиму гірського Криму

Дані метеостанцій Ай-Петрі та Ангарського перевалу

Дата початку сніголавинного сезону (найраніша)

25.11.2001 р.

Дата початку сніголавинного сезону (найпізніша)

22.02.2001 р.

Дата початку сніголавинного сезону (середньобагаторічна)

19 січня

Дата кінця сніголавинного сезону (найраніша)

12.01.1989р.

Дата кінця сніголавинного сезону (найпізніша)

11.04.2002р.

Дата кінця сніголавинного сезону (середньобагаторічна)

27 лютого

Дата сходу першої лавини (найраніша)

28.11.2001р.

Дата сходу першої лавини (найпізніша)

25.02.2001р.

Дата сходу першої лавини (середньобагаторічна)

23 січня

Дата сходу останньої лавини (найраніша)

11.01.1989р.

Дата сходу останньої лавини (найпізніша)

10.04.2002р.

Дата сходу останньої лавини (середньобагаторічна)

25 лютого

Тривалість сніголавинного сезону (СС), днів: максимальна

137 (2001-2002 рр.)

мінімальна

1 (1991, 1995рр.)

середня

39

Кількість лавин:

загальна

219

в середньому за рік

14

в т.ч. 1) сухого снігу

176

а) який щойно випав

19

6) заметільного

157

2) мокрого снігу

43

Кількість лавинонебезпечних періодів (ЛП):

загальна

45

в середньому за СС

3

Кінець таблиці Р.1

Строки сходження та багаторічні характеристики сніголавинного режиму гірського Криму

Дані метеостанцій Ай-Петрі

та Ангарського перевалу

Кількість лавинонебезпечних періодів (ЛП):

загальна

45

в середньому за СС

3

Кількість днів у ЛП:

загальна

45

середня

3

максимальна

8

мінімальна

1

Кількість дат із сходженням лавин:

загальна

127

в середньому за рік

7-8

Р.2 Протилавинні заходи

Р.2.1 Всі протилавині заходи із захисту від лавин поділяються на дві категорії – профілактичні та інженерні (лавинозапобіжні та лавинозахисні).

Р.2.2 Профілактичні заходи дозволяють у процесі досліджень та проектування вибрати безпечні ділянки для будівництва, на яких впродовж тривалого часу можна виконувати безпечно будівельні роботи. Профілактичні заходи захисту включають організацію служби дозору та попереджень, і, в першу чергу, сніголавинної служби і сніголавинних станцій – головних ланок у забезпеченні людей прогнозами сходження лавин та рекомендаціями щодо розміщення різних споруд, у тому числі в межах гірськолижних комплексів. З урахуванням прогнозу лавинної небезпеки слід впроваджувати організаційні заходи з метою забезпечення безпеки руху транспорту, проживання людей у районі лавинної небезпеки. Для цього визначаються на місцевості всі лавинні осередки та небезпечні зони, оцінюються природні укриття. Якщо це з якихось причин неможливо, слід розробляти проект штучних захисних споруд.

У районах зимового спорту планування лижних трас не менш важливе ніж правильне розміщення споруд – потрібно виділити найменш небезпечні ділянки. Місця для спорудження підйомників обираються так, щоб вони не тільки забезпечували підйом на лижні схили, але і захищали людей, що ними користуються. Кінцеві та проміжні опори підйомника не повинні становити небезпеку удару лавини. У нових проектах кількість опор зводиться до мінімуму, а довжина прольотів збільшується.

Р.2.3 Інженерні заходи використовуються у тих випадках, коли немає можливості уникнути будівництва за межами безпечних ділянок або забудова була проведена без урахування лавинної небезпеки. Захисне будівництво потребує значних коштів, тому вибір захисних споруд визначається значенням споруди, що потребує захисту, та строками (сезонністю) її експлуатації.

При будівництві баз та експлуатації підйомників слід враховувати наявність лавинонебезпечних ділянок. Необхідно їх маркувати та, у разі потреби, виконувати профілактичні спуски лавин меншими об'ємами за допомогою вибухової речовини або протилавинної рушниці. У будь-якому випадку оцінювати ситуацію повинні тільки фахівці-лавинники, що мають відповідну підготовку, у тому числі, вміння поводитися з вибухівкою або протилавинною рушницею.

Р.3 Інженерні протилавинні заходи та захисні споруди

Р.3.1 До основних засобів утримання снігу на схилах відноситься ліс. Він займає одне з головних місць у програмах захисних протилавинних заходів. Посадку захисних лісів виконують одночасно із забудовою схилів у зоні зародження лавин снігоутримувальними спорудами. До таких споруд на схилах відносяться підпірні масивні стіни заввишки до 9-10 м, а також канави на схилах, що розміщені за горизонталями, тераси з підпірними стінами, які використовуються для схилів із крутизною не більше 30°.

Пальові споруди з рядів дерев'яних, металевих або залізобетонних паль можуть утримувати ущільнений сніг навіть на схилах до 30°, але погано утримують сухий пухкий, а також мокрий сніг.

Р.3.2 До споруд для регулювання відкладень хуртовинного снігу відносяться снігозатримувальні та сніговидувальні щити. Вони є найбільш надійними і прогресивними спорудами. У практиці застосовують дерев'яні, металеві, збірні залізобетонні та комбіновані снігозатримувальні споруди.

У деяких випадках ефективною є комплексна забудова лавинонебезпечних схилів снігоутримувальними спорудами для регулювання снігових відкладень. Регулювання хуртовинного перессу снігу полягає у його затримці на навітряному схилі, знесенні снігу в місцях утворення снігових карнизів і перерозподілі снігу у зоні його відкладення. Для цієї мети використовуються снігозбирні щити, сніговидувальні щити, панелі і кольктафелі (рисунки Р.1, Р.2).

Снігозбирні щити являють собою вітропроникні грати, аналогічні тим, які застосовуються для захисту від заметів автомобільних шляхів і залізниць. Це можуть бути загорожі і щити, що продуваються через розріджену нижню частину, і решітки, які продуваються у приземному шарі. Установлювати щити слід на навітряному схилі так, щоб основна маса хуртовинного снігу відкладалася перед гребенем. Розміри зони дії ряду снігозбирних щитів визначаються їх висотою і крутизною навітряного схилу і наведені в таблиці Р.3.

Таблиця Р.3 – Характеристики зон дії снігозбирних щитів на схилах

Крутизна навітряного схилу, град

Довжина зони дії щита (Н – висота щита), м

Снігозбірність щита, м/пог. м

перед щитом

за щитом

0

12Н

(10-12) 2Н

10

(7-10) 2Н

20

1,5Н

(4-5) 2Н

25

(3) 2Н

Щити, що видувають сніг, встановлюються за гребенем схилу уривчастими рядами так, щоб їх нижній край піднімався над гребенем. Загальна висота видувальних щитів звичайно приймається 4-6 м. При правильному установленні ліквідується зона завихрень за гребенем, що запобігає утворенню снігових карнизів і спрямовує сніговий потік вниз по схилу.

Кольктафель являє собою вертикальний щит трапецієподібної форми (рисунок Р.1), найчастіше дерев'яний. Застосовуються і металеві конструкції кольктафелів, у тому числі із хрестоподібно розташованими щитами. Кольктафелі впливають на вітрові потоки так, що в сніговому покриві утворюються ями видування. Встановлюють їх як доповнення до інших споруд для локального видування снігу, що розташовані нижче видувальних щитів, або як доповнення до снігоутримувальних споруд, або для розвантаження тих, що сильно заносяться снігом. На відміну від щитів, що видувають сніг і ефективно працюють при стабільному напрямку хуртовини, кольктафелі працюють при будь-якому напрямку снігопереносу. Вибір типу й місця розташування споруд для регулювання снігових відкладень приймається на основі детального визначення локальних умов формування снігового покриву й хуртовинного снігопереносу. Вони найчастіше зводяться у комплексі зі спорудами для утримання снігу на лавинонебезпечному схилі.

а – сніговидувальний щит; б, в – кольктафелі

Рисунок Р.1 – Протилавинні споруди

Р.3.3 Снігоутримувальні сітки з тросів, дроту й нейлонових стрічок закріплюють на вертикальних стояках і тросових розтяжках і вони виконують функції опорних решіток.

Ці споруди мають деякі переваги перед іншими снігоутримувальними спорудами. Сітки дозволяють застосовувати відносно легкі стандартні елементи опорних конструкцій, що істотно полегшує будівельні роботи на схилах. Сітки надійно витримують снігові плити та динамічні навантаження при утворенні тріщин у плиті і їх русі. Вони також гальмують або повністю запобігають сповзанню як пухкого сухого, так і мокрого снігу. Широке застосування споруд із сіток стримується через високу вартість і дефіцитність сіток і тросів.