Число рядів у штабелі не повинно бути більше 4. Труби діаметром 1400 мм і більше повинні укладатися по висоті не більше як у два ряди.

  1. Залізобетонні опори повинні зберігатися у штабелях висотою не більше 5 рядів та складатися основами у протилежні сторони. Між вертикальними рядами повинні укладатися дерев’яні прокладки з упорами, що виключають можливість їх розкочування.
  2. Загальні вимоги з охорони праці
    1. Організація навчання та вимоги до персоналу, а саме:
      1. Навчання з питань охорони праці проводиться відповідно до затверджених на підприємстві положень про навчання з питань охорони праці.
      2. Посадові особи та спеціалісти, а також інші працівники підприємства, які зайняті виготовленням цементобетонних і залізобетонних виробів, ремонтом машин і механізмів та експлуатацією об’єктів обумовлених Правилами, проходять підготовку (підвищення кваліфікації), перевірку знань Правил у порядку передбаченому ДНАОП 0.004.12-99, ДНАОП 0.00-8.01-93 та з додержанням вимог ДНАОП 0.00-4.21-93, НАОП 6.1.004.01-86 і НАОП 6.1.00-4.02-78.
      3. Допуск до роботи осіб, які у встановленому порядку не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, не дозволяється.
      4. Працівники, зайняті на виконанні робіт перелічених в ДНАОП 0.00-8.02-93 та п.п. 1-М Додатку 3 цих Правил, повинні проходити попереднє спеціальне навчання і один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.

10.2. Вимоги до застосування колективних і індивідуальних засобів захисту.

  1. На підприємствах по виготовленню виробів із бетону та залізобетону застосовуються колективні засоби захисту працюючих від обладнання, машин і механізмів. Такі методи приведені в п.п. 3.15, 3.21, 3.24, 3.34, 4.18 цих Правил, а також в ГОСТ
  2. 75*, ГОСТ 12.4.035-78*, ГОСТ 12.4.044-87, ГОСТ 12.4.045-87 і інших.
  3. Індивідуальні засоби захисту працюючих наведені в п.п. 3.35, 4.1, 4.43.28 цих Правил.
  4. Режим праці та відпочинку на підприємстві.
  5. Не дозволяється застосування праці осіб віком до вісімнадцяти років та жінок на роботах із важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, що зазначені у ДНАОП 0.03-8.07-94 і ДНАОП 0.03-8.08-93, та залучення жінок і неповнолітніх до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, що наведені в ДНАОП 0.03-3.28-93 та ДНАОП 0.03-3.29-96.
  6. Розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися під час виконання робіт, мають проводитися у відповідності до ДНАОП 0.00-4.0398.
  7. Режим праці на віброобладнанні, при низьких температурах, в місцях з великим рівнем звукового тиску та камерах пропарювання припускається з додержанням вимог наведених в п.п. 3.27, 3.29, 3.31, 3.35 цих Правил.
  8. Обов’язки, права і відповідальність за порушення Правил.
  9. Особи, винні у порушенні цих Правил, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
  10. Керівник підприємства, організації, установи та інші посадові особи несуть персональну відповідальність за виконання вимог Правил в межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків, згідно з чинним законодавством.
  11. Вимоги пожежної безпеки під час експлуатації бетонних (БЗ) і

залізобетонних заводів (ЗБЗ)

  1. Відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку» відповідальність за протипожежний стан БЗ і ЗБЗ покладається на керівника (власника) підприємства, який в свою чергу, призначає відповідальних за безпеку цехів, приміщень, лабораторій, дільниць, технологічного устаткування, а також за утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту.
    1. Новостворені БЗ і ЗБЗ повинні отримати дозвіл на експлуатацію у державних органів пожежного нагляду.
    2. На заводах БЗ і ЗБЗ наказом керівника (власника) згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95 встановлюється відповідний протипожежний режим і у тому числі визначаються:

місця паління, місця застосування відкритого вогню, місця установки електричного нагрівального обладнання;

порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);

правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця зберігання хімічних добавок до бетонів;

порядок відключення від мережі електрообладнання в разі пожежі; порядок огляду та зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проведення з працівниками заводу протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму;

порядок обслуговування наявних технічних засобів протипожежного захисту (протипожежного водоводу, вогнегасників тощо); дії працівників у разі виявлення пожежі.

Працівники заводу ознайомлюються з цими вимогами, а витяги з наказу з основними положеннями вивішуються на видних місцях.

  1. В цехах, лабораторіях, підсобних приміщеннях та на складах розроблюються і вивішуються на видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.
    1. В приміщеннях БЗ і ЗБЗ вивішується інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкція для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень (цехів, складів, лабораторій тощо) відповідно до додатку 1 ДНАОП 0.01-1.01-95.
    2. Відповідно до Положення про добровільні пожежні дружини, затвердженого наказом МВС України від 27.09.94 № 521 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.94 № 508 на БЗ і ЗБЗ створюється добровільна пожежна дружина (ДПД).
    3. На заводах з кількістю працюючих 50 і більше чоловік за рішенням трудового колективу створюється пожежно-технічна комісія (ПТК). Робота ПТК організується згідно з Типовим положенням, затвердженим наказом МВС України від 27.09.94 № 521.
    4. Посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично, один раз на три роки, повинні проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки. Навчання і перевірка знань з пожежної безпеки організуються згідно додатку 2 ДНАОП 0.01-1.01-95.
    5. Працівники, що прийняті на роботу на БЗ і ЗБЗ повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки. Інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний на робочому місці, позаплановий та цільовий.

Порядок організації та проведення протипожежних інструктажів, навчання та перевірки знань з пожежно-технічного мінімуму встановлюється Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України, затвердженим наказом МВС України від 17.11.94 № 628.

  1. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання протипожежного інструктажу і перевірку знань з питань пожежної безпеки, не дозволяється.
    1. Утримання території заводу, будівель, приміщень та споруд проводиться згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95 розділ 4, а також:
      1. Дороги, проїзди та проходи до цехів, споруд, складів, пожежних вододжерел, підступи до пожежних драбин, пожежного інвентарю мають бути вільними, утримуватися справними, узимку очищені від снігу, пожежні гідранти в зимовий період — утеплені.
      2. Територія заводу повинна мати зовнішнє освітлення, яке забезпечує швидке знаходження пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до цехів, споруд та складів.
      3. На території заводу не дозволяється розводити багаття, спалювати відходи, тару, викидати незагашене вугілля та попіл на відстань менше 15 м від цехів, споруд та складів.
      4. Усі цехи, будівлі та склади повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, відходів виробництва і постійно утримуватися в чистоті. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або опрацьованими інструкціями.
      5. Протипожежні системи, установки, устаткування цехів, будівель, складів (протидимовий захист, пожежна автоматика, протипожежне водопостачання тощо) повинні постійно утримуватися у справному робочому стані.
      6. На БЗ і ЗБЗ в цехах, будівлях, складах і лабораторіях повинна бути визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки (за ОНТП 24-86), а також клас зони за правилами влаштування електроустановок, у тому числі, для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які позначаються на вхідних дверях до приміщення, а також на межах зон всередині приміщень та ззовні.
      7. На дільницях, де працюють з лаками, фарбами та іншими легкозаймистими та горючими речовинами, спецодяг повинен своєчасно підлягати пранню та ремонту і зберігатися в розвішеному виді в металевих шафах, встановлених у спеціально відведених для цієї мети приміщеннях.
      8. У цехах заводу, де розміщене технологічне обладнання, повинні бути забезпечені евакуаційні проходи до сходових кліток та інших шляхів евакуації відповідно до будівельних норм.
      9. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з цеху (приміщення).
      10. Не допускається:

влаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, розсувні, підйомні двері, двері що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей;

захаращувати шлях евакуації (коридори, проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину;

забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з’єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, зовнішні евакуаційні двері будівель.

  1. Як правило БЗ і ЗБЗ оснащені електроустановками. По пожежній безпеці електроустановки повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.01-1.01-95 п. 5.1 та Правилам улаштування електроустановок (ПУЕ).
    1. На заводах з будівельними конструкціями з горючих матеріалів, відстань між світильниками з лампами розжарювання та предметами, що мають горючу основу, повинна бути не менше таких значень:

номінальна потужність Р, Вт мінімальна відстань, м 1000,5

3000,8

5001,0

  1. Не дозволяється застосовування електронагрівальних приладів у пожежонебезпечних зонах приміщень заводу. Щодо використання електричних побутових приборів, то це питання повинно бути узгоджене з державним пожежним наглядом.
    1. Конструкція світильників повинна виключати випадання з них ламп. Світильники з лампами розжарювання повинні мати суцільне силікатне скло, яке захищає від випадання ламп та попадання їх на робітників.
    2. Роботи по з’єднанню жил проводів і кабелів, відгалуженню та окінцюванню їх повинні здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або за допомогою затискачів (гвинтових, болтових тощо), що дозволить уникнути перегрівання стиків і пошкодження ізоляції.
    3. Для видалення пилу з приміщень приготування бетону заводи оснащені вентиляцією. По пожежній безпеці вентиляційні установки повинні відповідати п. 5.3 ДНАОП 0.01-1.01-95.
    4. Під час експлуатації вентиляційних систем не дозволяється: відключати або знімати вогнезатримні пристрої;

закривати витяжні канали, отвори та решітки;

залишати двері вентиляційних камер відчиненими, зберігати в камерах різні матеріали, устаткування тощо;

складувати впритул (на відстані менше 0,5 м) до повітропроводів горючі матеріали або негорючі матеріали в горючій упаковці; експлуатувати переповнені циклони.

  1. При експлуатації заводу в зимовий період приміщення (цехи) опалюються для підтримання оптимальних температур. По пожежній безпеці опалення повинно відповідати п.п. 5.2, 5.6 ДНАОП 0.01-1.01-95.
    1. Перед початком опалювального сезону котельні та інші опалювальні прилади мають бути перевірені та відремонтовані. Несправні опалювальні пристрої не допускаються до експлуатації.
    2. У приміщенні котелень заводу не дозволяється:

допускати до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання та протипожежного інструктажу, не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень; залишати без догляду працюючі котли;

експлуатувати установки в разі підтікання рідкого палива або витікання газу із системи паливоподачі;

розпалювати установки без їх попередньої продування;

працювати при зіпсованих або відключених приладах контролю та регулювання, а також за їх відсутності;

сушити спецодяг, взуття, інші матеріали на котлах та паропроводах.

  1. Гарячі поверхні теплових мереж, розташованих в цехах та складах, треба ізолювати таким чином, щоб температура на поверхні теплоізольованої конструкції була не менше ніж на 20% нижче температури самоспалахування речовин, що там знаходяться.
    1. На БЗ і ЗБЗ вимоги до утримання технічних засобів пожежогасіння повинні відповідати вимогам розділу 6 ДНАОП 0.01-1.01-95, а також:
      1. Цехи, приміщення та склади обладнуються установками пожежної сигналізації (УПС) відповідно до вимог переліку однотипних за призначенням об’єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації.
      2. Утримання в працездатному стані УПС та автоматичних установок пожежогасіння (АУП) повинно забезпечуватися такими заходами:

проведенням технічного обслуговування з метою збереження показників безвідмовної роботи на період терміну служби;

матеріально-технічним (ресурсним) забезпеченням з метою своєчасного відновлення працездатності;

опрацюванням необхідної експлуатаційної документації для обслуговуючого та чергового персоналу.

  1. Усі установки (УПС і АУП) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Несправності установок усуваються негайно, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах згідно п.6.1.10 ДНАОП 0.01-1.01-95.

Організація, що здійснює монтаж, наладку та технічне обслуговування установок, несе відповідальність у випадку, якщо вони з вини цієї організації не спрацювали. Ця організація повинна мати ліцензію на право виконання цих робіт.

  1. Вимоги по утриманню технічних засобів протипожежного захисту, по УПС і АУП повинні відповідати п.6.1 ДНАОП 0.01-1.01-95, по системі протидимового захисту, оповіщенню людей про пожежу і керування евакуацією та засобами зв’язку — відповідати п. 6.2 ДНАОП 0.01-1.01-95, по протипожежному водопостачанню повинні відповідати п. 6.3 ДНАОП 0.1-1.01-95, по пожежній техніці і первинним засобам пожежогасіння — відповідати п. 6.4 ДНАОП 0.1-1.01-95.
    1. Будівлі заводу, цехи, приміщення, лабораторії та склади повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного полотна, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
      1. Норми належності первинних засобів пожежогасіння для БЗ і ЗБЗ визначаються із додатку 3 ДНАОП 0.01-1.01-95.
      2. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння на заводі встановлюються спеціальні пожежні стенди (щити). Пожежні стенди (щити) та засоби пожежогасіння фарбуються у відповідні кольори за чинним державним стандартом (ГОСТ