Підігрівати застиглі продукти необхідно відповідно до їх фізико-хімічних і пожежовибухонебезпечних властивостей.

Забороняється застосовувати відкритий вогонь при підігріванні та плавленні продукту, що кристалізувався. Перед підігріванням такого продукту необхідно попередньо відключити і заглушити ділянку, яка обігрівається, від джерела (джерел) тиску, суміжних ділянок трубопроводів і апаратів.

  1. Для виділення рідинної фази з переміщуваного газового середовища на всмоктувальних лініях компресора, вакуум-насоса, газодувки необхідно встановлювати сепаратори, ресивери, відбійники крапель, які, за потреби, необхідно оснащувати приладами контролювання рівня, сигналізацією при максимальному рівні і засобами блокування.
    1. У технологічних процесах, що проводять під вакуумом та із застосуванням легкозаймистих рідин (далі - ЛЗР), регулювання вакууму необхідно здійснювати інертним газом.
    2. У трубопровідних системах транспортування ГР і газів, де можливі відкладення на внутрішніх поверхнях трубопроводів і апаратів продуктів осмолення, полімеризації та поліконденсації, необхідно здійснювати контроль за наявністю цих відкладень та вживати заходів щодо їх безпечного видалення, а у разі потреби передбачати резервне обладнання і трубопроводи.
    3. Переміщення ЛЗР трубопроводами методом створення перепадів тиску необхідно здійснювати за допомогою інертних газів.
    4. Місця, де проводять пересипання і транспортування продуктів, що виділяють пил, повинні бути герметизованими та забезпечені укриттями, які під’єднані до аспіраторних вентиляційних установок.

Швидкість повітря у воронках місцевих відсмоктувачів аспіраторних повітропроводів повинна бути більше ніж 2 м/с.

  1. Переміщення твердих горючих матеріалів необхідно здійснювати способами, що виключають утворення вибухонебезпечних сумішей усередині обладнання й комунікацій.

У разі використання інертного газу для транспортування або флегматизації твердих горючих матеріалів необхідно передбачити способи та засоби контролю вмісту кисню у системі, а також заходи припинення процесу переміщення у випадку досягнення граничнодопустимої концентрації кисню.

  1. Забороняється видалення горючого пилу з поверхонь обладнання та комунікацій за допомогою стисненого повітря, а також іншими способами, що призводять до здіймання пилу і утворення вибухонебезпечних пилоповітряних сумішей.
    1. Барабани, а також привідні і натяжні пристрої стрічкових транспортерів повинні бути огороджені незалежно від висоти їх розташування.
    2. Забороняється переміщувати стрічковими транспортерами пігменти, що містять свинець або хром, токсичні речовини 1-го класу небезпеки як у сухому, так і у пастоподібному вигляді.
    3. Елеватори, закриті конвеєри повинні бути обладнані пристроями, що сигналізують про те, що обладнання знаходиться в робочому стані.
  2. Вимоги охорони праці під час процесів розділення матеріальних середовищ
    1. Технологічні процеси розділення ЛЗР та ГР необхідно проводити поза межами вибухонебезпечної зони. Ступінь розділення середовищ і заходи вибухо- безпечності повинні визначатися та регламентуватися під час розроблення технологічного процесу.
    2. Обладнання для розділення суспензій та фільтрації необхідно оснащувати блокуваннями, що забезпечують відключення та припинення подавання суспензій за неприпустимих відхилень параметрів інертного середовища. У центрифугах та сепараторах необхідно передбачати заходи, що запобігають утворенню вибухонебезпечних сумішей як у самих апаратах, так і у повітрі робочої зони виробничого приміщення.
    3. Центрифуги повинні відповідати ГОСТ 28705-90 «Центрифуги промышленные. Технические требования».
    4. Центрифуги повинні бути обладнані пневматичними гальмівними пристроями та пристроями для автоматичного відключення та подачі сигналів (звукового та світлового) у разі нестабільного живлення.

Кришки центрифуг повинні бути зблоковані з електричними приводами таким чином, щоб унеможливити включення центрифуги в роботу у разі відкритої кришки.

  1. Технічний огляд центрифуг необхідно проводити періодично відповідно до затвердженого керівником підприємства графіка технічного огляду. Випробування на динамічне та статичне балансування вала та барабана центрифуг необхідно проводити щороку.
    1. Трубопроводи, що подають продукт до центрифуги, необхідно обладнувати пристроями, які запобігають попаданню сторонніх предметів до ротора центрифуги.
    2. Фільтрпреси для фільтрації суспензій повинні бути закритого типу та повністю автоматизованими.
    3. Машини та агрегати для фасування лаків, фарб і емалей повинні бути обладнані бункерами, що закриваються.
  2. Вимоги охорони праці під час процесів масообміну
    1. При проведенні процесів масообміну, у яких при відхиленнях технологічних параметрів від встановлених значень можливе утворення нестійких вибухонебезпечних сполук, для об’єктів з технологічними блоками I та II категорій вибухонебезпечності необхідно передбачати засоби автоматичного регулювання цих параметрів.
    2. У технологічних блоках III категорії вибухонебезпечності допускається виконувати операції регулювання вручну при забезпеченні автоматичного контролювання встановлених параметрів процесу та сигналізації у випадку перевищення їх допустимих значень.
  3. Вимоги охорони праці під час процесів змішування,

подрібнення, пакування

  1. Методи та режими змішування горючих продуктів, конструкція обладнання змішувальних пристроїв повинні забезпечувати ефективне перемішування цих продуктів та виключати можливість утворення застійних зон.

Для безперервних процесів змішування речовин, взаємодія яких може призвести до розвитку некерованих екзотермічних реакцій, необхідно забезпечувати ефективні методи відведення тепла, передбачені засоби автоматичного контролю регулювання процесів, протиаварійного захисту та сигналізації.

  1. У періодичних процесах змішування за можливості розвитку само- прискорюваних екзотермічних реакцій для виключення їх некерованого протікання необхідно встановлювати порядок (послідовність) та допустимі кількості завантажуваних до апарату речовин, швидкість їх завантаження (надходження).
    1. У процесах змішування горючих продуктів, горючих продуктів з окислювачами необхідно передбачати автоматичне регулювання співвідношення компонентів перед змішуванням.
    2. Реакційні апарати вибухонебезпечних технологічних процесів зі змішувальними пристроями необхідно забезпечувати засобами автоматичного контролю за надійною роботою та герметичністю ущільнень валів мішалок, блокуваннями, що запобігають можливості завантаження в апарати-змішувачі продуктів, у разі, якщо змішувальні пристрої несправні.
    3. Дозування компонентів (розчинників, пігментів, фарбувальної суспензії, пігментної пасти) повинно бути переважно автоматичним та здійснюватись у послідовності, що виключає можливість утворення всередині апаратів вибухонебезпечних сумішей або некерованого протікання процесу.
    4. Завантажувальні люки та кармани апаратів-змішувачів необхідно відкривати тільки при завантаженні сировини і відбиранні технологічних проб.
    5. Млини необхідно розташовувати в окремому приміщенні та відокремлювати від інших приміщень звукоізоляційними стінами.

Млини повинні огороджуватися з боку проходів. У конструкції огорожі необхідно передбачати дверцята, обладнані блоком відключення привода млина від електричної мережі у разі відкритих дверцят.

  1. Герметичність завантажувальних і розвантажувальних отворів млина необхідно контролювати і забезпечити приєднання їх до аспіраторних пристроїв.
    1. Під час роботи млина заборонено проводити будь-які роботи у безпосередній близькості від барабана, що обертається.
    2. Завантаження сировини і вивантаження готової продукції необхідно здійснювати способами, які виключають необхідність використання ручної праці.
    3. Перед пуском млина необхідно перевірити привід, рівень мастила у редукторі та підшипниках, стан змащування шестерень, рівень завантаження розмелювальних куль, стан сита, подачу води на охолодження станції машинного масла та мастил.
    4. Кришка люка в перекритті або на майданчику над млином повинна мати блокування, що запобігає зніманню або відкриванню кришки люка під час роботи млина (обертання барабана).
  2. Вимоги охорони праці під час теплообмінних процесів
    1. Організацію теплообміну, вибір теплоносія (холодагенту) і його параметрів необхідно здійснювати з урахуванням фізико-хімічних властивостей продукту, що нагрівається (охолоджується), з метою виключення можливості перегріву та розкладання такого продукту.

Забороняється застосовувати теплоносії, які за хімічної взаємодії утворюють вибухонебезпечні продукти.

  1. Конструкція та надійність теплообмінних елементів технологічного обладнання повинні унеможливлювати взаємне проникнення теплоносія та продукту, що нагрівають.
    1. У випадку зниження рівня ГР, що нагрівається в апараті, нижче допустимого та оголення поверхні нагрівання, що може призвести до висушування, перегрівання та розкладання горючого продукту, необхідно передбачати засоби контролювання та регулювання процесу, а також блокування, що припиняє подавання нагрівального агента.
    2. У теплообмінних процесах, у тому числі й реакційних, у яких при відхиленнях від встановлених технологічних режимів можливий розвиток некерованих самоприскорюваних екзотермічних реакцій, необхідно передбачати засоби, що запобігають розвитку таких реакцій.
    3. Установки для обігрівання реакторів високотемпературними органічними теплоносіями з використанням відкритого вогню повинні бути ізольовані від реакторів та решти устаткування.

При проведенні процесу за верхнього допустимого рівня застосування високотемпературних органічних теплоносіїв необхідно контролювати зміну складу теплоносія. Допустимі значення показників складу таких теплоносіїв повинні бути регламентовані.

  1. Теплообмінні процеси із застосуванням високотемпературних органічних теплоносіїв необхідно забезпечувати системами видалення летких продуктів, що утворюються в результаті їх часткового розкладання.
    1. Для зменшення виділення парів розчинників під час процесів змішування, фільтрування, центрифугування суспензій, а також у процесі розчинення смол в органічних розчинниках з підігрівом необхідно передбачати контроль температури води, що відходить, та автоматичне регулювання її подачі на охолодження.
    2. Варильний казан для виготовлення лаків на основі олій необхідно обладнувати змішувальним пристроєм та вуглекислотною установкою. Нагрівання олій необхідно проводити повільно для запобігання різкого спінювання та викиду олії з апарату в разі потрапляння до олії води.

У випадку займання маси у казані необхідно негайно припинити нагрівання, герметизувати казан та подати до нього вуглекислоту.

  1. Під час процесу оксидації олії необхідно проводити очищення газових викидів у спеціальних установках.
  2. Вимоги охорони праці під час хімічних (реакційних) процесів
    1. Технологічні системи та апаратуру, у яких сумісні декілька окремих технологічних процесів, необхідно оснащувати приладами автоматичного контролювання встановлених параметрів. Засоби керування, регулювання та протиаварійного захисту повинні забезпечувати стабільність і вибухобезпечність процесу.

Для попередження викидання реакційної маси з реактора необхідно контролювати склад та швидкість дозування вихідних речовин.

  1. Апарати та агрегати, які потребують спостереження за температурою і тиском та перебувають на значній відстані від робочих місць, необхідно забезпечувати дистанційними приладами з показниками температури і тиску на щитах керування та контрольними приладами, встановленими на робочих місцях.
    1. Усі рухомі та обертові частини машин і апаратів, що розташовані на висоті менше ніж 2 м над рівнем підлоги або майданчика для обслуговування, повинні мати суцільне або сітчасте огородження.
    2. Пристрої, що призначені для завантаження твердих видів сировини до апаратів, необхідно обладнувати кришками. Кришки слід відкривати тільки під час завантаження.
    3. Мірники для завантаження рідких видів сировини в апарати повинні бути герметично закритими, мати чіткі написи, що свідчать про назву речовини усередині апарата, та мають бути укомплектовані контрольними приладами- рівнемірами.
    4. Для речовин, що беруть участь у технологічному процесі, необхідно визначати і встановлювати температурні режими, оптимальні швидкості переміщення продуктів (граничнодопустимий час перебування їх у зоні високих температур) та інші заходи, що унеможливлюють перегрівання речовин, їх самозаймання або термічне розкладання з утворенням вибухопожежонебезпечних продуктів у результаті контакту з нагрітими елементами апаратури.
    5. Для унеможливлення некерованого процесу необхідно передбачити заходи щодо його аварійної локалізації, стабілізації процесу або звільнення апаратів від речовин.
    6. Апаратуру, що використовується в рідинно-фазних процесах, необхідно оснащувати системами контролювання та регулювання в ній рівня рідини засобами автоматичного відключення подавання цієї рідини до апарата за перевищення заданого рівня або іншими засобами, що виключають можливість переливання рідких продуктів.
    7. Приміщення змішувачів для розчинення смол повинні бути відокремлені від приміщення реакторів вогнетривкою стіною або перекриттям.
    8. У виробничих приміщеннях слід встановлювати посудини, що працюють під тиском, разом з посудинами, що працюють без тиску або під вакуумом, не розділяючи їх капітальною стіною, якщо цього не вимагає технологічний процес.
    9. У виробництві лаків на конденсаційних смолах відділення випуску лаку необхідно розміщувати: