5.3.64. У разі просадки грунту навколо колодязя в процесі його опускання утворена зона просадки огороджується. В колодязях, які опускаються без водовідливу, не дозволяється розробка незв’язних грунтів нижче 1 м від кромки ножа.

5.3.65. По внутрішньому периметру колодязя улаштовується козирок для захисту працівників, які знаходяться внизу.

Розміри, міцність і порядок установки козирків визначаються ПВР.

5.3.66. Перебування працівників на дні опускного колодязя під час виймання з нього грунту грейфером не допускається. У разі необхідності перебування в колодязі сигнальника за межами зони переміщення грейфера улаштовується площадка, огороджена перилами.

5.3.67. Для виймання грунту з колодязя застосовується автоматично діючий відтяжний трос, який усуває обертання грейфера.

Не допускається застосування для цього мотузкових відтяжок, які натягують ручним способом.

5.3.68. У разі опускання водолаза в колодязь з нього витягуються всі механізми і обладнання і встановлюється рівень води не нижче рівня води в річці.

Опускання водолаза для усунення несправностей в механізмі допускається після відключення обладнання.

5.3.69. У разі безперервного водовідливу встановлюються аварійні водовідливні засоби з резервним джерелом живлення насосів електроенергією.

На випадок прориву грунту і затоплення колодязя передбачаються заходи щодо швидкої евакуації людей.

5.3.70. Для спускання і підіймання людей опускний колодязь зсередини обладнується не менше ніж двома переносними драбинами. У разі глибини колодязя більше 8 м улаштовуються проміжні площадки розміром не менше 0,7х1,0 м через кожні 4 м по висоті. Площадки і драбини огороджуються.

5.3.71. Підіймання і опускання бадді, відведення її в бік від колодязя виконуються за вказівками сигнальника-приймальника бадді, який знаходиться на верхньому настилі колодязя.

5.3.72. Знаходження працівників на відстані від бадді менше 3,5 м по горизонталі не допускається.

5.3.73. Шахта колодязя обладнується світловим сигналом з написом “Бережися бадді”.

5.3.74. Бадді обладнуються запорами, які виключають їх самовільне перекидання.

5.3.75. У разі водовідливу, перерв у роботі з опускання і бетонування порожнини колодязь закривається зверху щільним настилом.

По периметру колодязь огороджується перилами.

5.3.76. Вибухові роботи в колодязі проводяться згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.17-92.

5.3.77. У разі занурення колодязів з риштувань або на плаву в межах акваторії робочі місця забезпечуються рятувальними кругами і призначаються чергові.

5.3.78. Роботи з улаштування фундаментів неглибокого закладання ведуться згідно з вимогами СНиП III-4-80*.

5.3.79. Розробка котлованів в зоні розташування підземних комунікацій проводиться згідно з ПВР під керівництвом виконавця робіт, а в охоронній зоні кабелів, які знаходяться під напругою, або діючого газопроводу, крім того, під наглядом відповідальної особи від організації, що експлуатує комунікації.

5.3.80. Розробка котлованів в охоронній зоні ударними інструментами (ломи, кирки, клини і пневматичні інструменти) не допускається.

5.3.81. Відстань між огородженням котловану і віссю найближчої рейки залізничної колії має бути не менше 2,5 м, вузької колії – не менше 2 м.

5.3.82. В зоні дії на грунт вібруючих установок передбачаються заходи проти завалювання грунту з укосів виїмок і насипів.

5.3.83. В зимову пору розробка грунту (за винятком сухого піщаного) на глибину промерзання допускається без кріплень.

5.3.84. Риття котлованів і траншей з вертикальними стінками без кріплень в нескальних і незамерзаючих грунтах вище рівня грунтових вод і в разі відсутності поблизу підземних споруд допускається на глибину не більше (м):

1,00 – у піщаних і насипних великоуламкових грунтах;

1,25 – у супісках;

1,50 – у суглинках і глинах.

5.3.85. Для виконання робіт на укосах виїмок і насипів глибиною (висотою) понад 3 м крутістю більше 1:1 (з вологою поверхнею укосу більше 1:2) використовуються на поверхні укосу стрем’янки і запобіжні пояси.

Рух працівників по укріплених укосах без стрем’янки не допускається.

5.3.86. Установлення і рух будівельних машин і механізмів, транспортних засобів в межах призми обвалення грунту у розкріплених виїмках проводиться згідно з ПВР.

5.3.87. Розробка глибоких котлованів проводиться механізованим способом. Робота людей в котловані з добору та планування грунту допускається під керівництвом відповідальної особи.

В процесі роботи забезпечується нагляд за станом конструкцій кріплення стінок котловану.

5.4. Монтаж збірних конструкцій опор і прогінних будов мостів

5.4.1. Перед виконанням найбільш складних і відповідальних монтажних робіт, крім ПВР, мостобудівним підрозділом розробляються спеціальні виробничі інструкції щодо порядку проведення цих робіт та інструкції з охорони праці.

5.4.2. До самостійних верхолазних робіт (роботи, що виконуються на висоті більше 5 м від поверхні землі, перекриття або робочого настилу) допускаються особи не молодше вісімнадцяти років, які пройшли медичний огляд, мають стаж верхолазних робіт не менше одного року і розряд – не нижче III.

5.4.3. Робочі місця і проходи до них на висоті понад 1,3 м і на відстані менше 2 м від межі перепаду огороджуються тимчасовим огородженням згідно з вимогами ГОСТ 12.4.059-89. У разі неможливості улаштування огородження роботи на висоті проводяться з використанням запобіжних поясів за ГОСТ 12.4.089-86.

5.4.4. Під час проведення монтажних операцій на висоті без улаштування засобів підмащування з використанням запобіжних поясів передбачається застосування спеціальних запобіжних пристроїв у вигляді туго натягнутих сталевих канатів (тросів) для закріплення за них карабінів запобіжних поясів згідно з ГОСТ 12.4.107-82. В необхідних випадках використовуються страхувальні сітки.

5.4.5. Для проведення навісного монтажу над водою на дільниці обладнується рятувальний пост згідно з п. 5.6.18 цих Правил.

5.4.6. Монтажники-верхолази повинні працювати у неслизькому взутті.

5.4.7. Для зберігання і перенесення інструментів і дрібних деталей на висоті монтажники забезпечуються індивідуальними ящиками або сумками. Не допускається розкидання інструменту і металевих виробів на робочих площадках.

5.4.8. Деталі, фасонки, прокладки, накладки тощо прикріпляються до елементу перед його монтажем.

5.4.9. До початку монтажних робіт згідно з вимогами СНиП III-4-80* і ДНАОП 0.00-1.03-93 визначається порядок подачі умовних сигналів між особою, що керує монтажем, і машиністом (мотористом).

5.4.10. Монтаж блоків масою більше 25 т здійснюється з участю відповідального керівника монтажних робіт.

5.4.11. Перед підійманням елемента відповідальний керівник монтажних робіт зобов’язаний:

– ретельно оглянути надійність стропувальних улаштувань;

– перевірити правильність і надійність закріплення монтажного крана на цій стоянці;

– перевірити готовність до роботи кранівника (моториста лебідок крана), монтажників і сигнальників.

5.4.12. Не допускається перенесення краном конструкцій і елементів над людьми.

5.4.13. Елемент, що подається на монтаж, допускається направляти ломиками для установки у проектне положення після опущення на 20–30 см від нижнього його кінця (площини) до конструкції, що монтується.

5.4.14. Не допускається залишати підняті елементи у висячому положенні.

5.4.15. Монтаж елементів, що вимагають роботу крана на одному із максимальних параметрів (вантажопідіймальність, виліт стріли чи висота підіймання гака), проводиться із стоянок, що розмічаються на місцевості. Стоянки крана на конструкціях, що монтуються, визначаються ПВР.

5.4.16. Під час очищення елементів металоконструкцій від іржі працівники користуються захисними окулярами і респіраторами.

5.4.17. Елементи, що подаються на монтаж зі складу, встановлюються на транспортний засіб на підкладки і прокладки (навантаження в декілька ярусів) і закріплюються від зсування і падіння.

5.4.18. Монтажні візки встановлюються і утримуються за допомогою упорних башмаків та інших спеціальних пристроїв.

5.4.19. Жорсткість, стійкість і міцність установлених елементів і конструкцій забезпечується тимчасовими кріпленнями.

Розчалки для тимчасового закріплення елементів і конструкцій прикріплюються до надійних опор (фундаментів, якорів і т. ін.). Кількість розчалок, їх перерізи, способи натягування і місця кріплення встановлюються ПВР.

Розчалки не повинні дотикатися до гострих кутів елементів і конструкцій і перегинатися на них. Перегини розчалок в місцях стикання їх з елементами і конструкціями допускаються після перевірки міцності і стійкості цих елементів і конструкцій під дією зусиль розчалок.

5.4.20. Складання, прикручування, зварювання і замонолічування вузлів конструкцій, що монтуються, проводиться з огороджених засобів підмащування. Вертикальні і похилі елементи до подачі їх на монтаж обладнуються монтажними драбинами.

У верхній частині цих елементів згідно з ПВР закріпляються площадки з огородженням. Розстроповування елементів проводиться із засобів підмащування або монтажних драбин.

У разі відсутності засобів підмащування допускається знаходження стропальника на горизонтальному елементі, що розстроповується, з дотриманням вимог п. 5.4.4 цих Правил.

5.4.21. Ділянки монтажу залізобетонних конструкцій огороджуються тимчасовими інвентарними перилами відповідно до вимог п. 4.8.19 цих Правил.

Стики між елементами завширшки більше 20 см до омонолічування перекриваються щитами.

5.4.22. Під час монтажу вертикальних мостових конструкцій або конструкцій багатоярусних споруд роботи в нижчерозміщених ярусах проводити не допускається.

5.4.23. Для контролю за положенням блоків, що монтуються внавіс, до переднього їх кінця прикріплюються вертикальні та горизонтальні рейки. Знаходження працюючих на встановлюваному блоці не допускається.

5.4.24. Камери для натягування арматури, розташовані всередині прогінної будови, обладнуються вентиляцією і забезпечуються загальним і переносним освітленням.

5.4.25. Натягування встановлених у відкритих каналах напружених арматурних елементів проводиться за умови перекриття каналів зверху запобіжними пристроями.

5.4.26. Не допускається натягування арматурних елементів, які розміщені у відкритих каналах блоків прогінної будови, що монтуються внавіс, без повідомлення працюючих звуковою сигналізацією і виведення із зони всіх людей, що не працюють в натяжній камері.

5.4.27. Установлення і натягування на монтажі напруженої арматури проводиться з дотриманням вимог розд. 5.2 цих Правил.

5.4.28. На змонтованому поясі (розкіс, стояк) металевої прогінної будови під час установлення суміжного елемента дозволяється знаходитися верхолазам-монтажникам і персоналу, який має відношення до виконання роботи. Всі працюючі страхуються запобіжними поясами.

5.4.29. Прохід по змонтованих елементах, які не мають огородження, допускається у разі наявності запобіжного пояса з карабіном і страхувального троса, що натягується уздовж неогородженого елемента. Діаметр і тип страхувального троса, конструкція його кріплення і кількість одночасно закріплених за трос карабінів визначаються ПВР.

Біля обох кінців страхувального троса встановлюються написи, що зазначають кількість осіб, які можуть одночасно закріпляти карабіни своїх поясів за трос.

5.4.30. Суміщення монтажних отворів і перевірка їх збігу в деталях, які монтуються, проводиться з використанням спеціального інструменту.

5.4.31. Не допускається проводити суміщення отворів елементів, що стикуються, під час монтажу металевих прогінних будов підтягуванням гаком крана елементів, що частково закріплені болтами або встановлені на пробки.

5.4.32. Під час навісного монтажу металевих прогінних будов спеціальними агрегатами усунення пружного прогину елементів від власної ваги проводиться підтягуванням їх вантажними поліспастами агрегату за умови:

а) робота передбачена в інструкції з експлуатації агрегату;

б) наявності на агрегаті обмежувача вантажопідіймальності на розрахункові зусилля підтягування, що не перевищують 0,9 номінальної вантажопідіймальності;

в) оснащення агрегату робочими площадками для забезпечення контролю суміщення отворів у монтажних вузлах.

5.4.33. Під час установки залізобетонної плити проїзної частини на головні балки прогінної будови не допускається знаходження людей на засобах підмащування до того, як зазор між плитою і головними балками не буде менше 10 см.

5.4.34. Монтаж сталевої конструкції сталезалізобетонної прогінної будови здійснюється без включення в роботу залізобетонної плити. Стійкість сталевих конструкцій в період монтажу забезпечується установкою постійних чи інвентарних знімних зв’язків.

5.4.35. Піскоструминний апарат для очищення стикових поверхонь металоконструкцій випробовується згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.07-94. На апараті фарбою наноситься дата наступного випробовування.

5.4.36. Запобіжний клапан піскоструминного апарата відрегульовується на тиск стисненого повітря, який перевищує на 10% номінальний. Запобіжні клапани і манометри опломбовуються.

5.4.37. Під час виконання піскоструминного очищення не допускається знаходження людей без засобів індивідуального захисту в радіусі 10 м від місця робіт. Повітря, що подається в скафандр (180–200 л/хв.), пропускається через фільтр для очищення від парів масла, води, вуглеводів і окису вуглецю.

За малих обсягів робіт, які проводяться на відкритому повітрі, та природної вентиляції допускається застосування безклапанних протипилевих респіраторів.

Вогневе очищення металоконструкцій проводиться з дотриманням вимог безпеки, що встановлені для проведення робіт із застосуванням киснево-ацетиленових пальників.

5.4.38. Шланги до трубопроводів стисненого повітря підключаються через вентилі, що встановлюються на повітророзподільних коробках або відводах від магістралі.