(абзац перший пункту 6.1 розділу 6 в редакції наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.11.2005 р. N 319)

Орган з атестації встановлює мінімальне число програм та раундів МПР, у яких ВЛ зобов'язана брати участь. Участь ВЛ у будь-яких додаткових програмах є добровільною.

6.2. Для участі у МПР ВЛ подає координатору гарантійний лист-заявку, в якому зазначає програму та її раунд. Форма листа-заявки наведена в додатку 2 Інструкції. До листа додаються реєстраційний та інформаційний формуляри учасника МПР за формами, наведеними в додатках 3 і 4 Інструкції.

6.3. Координатор протягом 14 робочих днів розглядає поданий лист, інформує ВЛ про прийняте рішення та укладає з нею договір на участь у МПР. Оплата ВЛ вартості робіт, пов'язаних з проведенням МПР, проводиться на підставі договору між координатором та цією ВЛ у порядку, встановленому чинним законодавством щодо вартості метрологічних робіт.

6.4. Після укладення договору координатор надсилає до ВЛ програму МПР для докладного ознайомлення і опрацювання, а також, за потреби, інформацію та інструкції щодо раунду програми МПР: опис чинників, здатних впливати на результати вимірювань дійсних метрологічних характеристик зразків; вказівки щодо вибору методик виконання вимірювань, реєстрації та оформлення результатів вимірювань.

6.5. Координатор забезпечує ВЛ зразками для участі в раунді програми МПР. На нього покладається придбання (або виготовлення), пакування та транспортування зразків до ВЛ у встановлені в програмі терміни.

6.6. ВЛ опрацьовує програму МПР, отримує умовний ідентифікаційний код для позначення приналежності їй результатів вимірювань у раунді, зразки та виконує згідно із програмою МПР вимірювання.

Координатор призначає в програмі МПР методики виконання вимірювань. Якщо у згаданій програмі МПР відсутні посилання на методики виконання вимірювань, то ВЛ самостійно добирає методики виконання вимірювань, з наданням їх на вимогу координатора в ДНМЦ для проведення метрологічної експертизи.

Результати участі у раунді ВЛ оформлює протоколом та надсилає його координатору у встановлений термін. Рекомендована форма протоколу раунду МПР наведена у додатку 5 Інструкції.

6.7. Координатор реєструє, оброблює і аналізує результати вимірювань, повертає у встановлений за програмою МПР термін оброблені результати, визначає підсумкові статистичні характеристики. Конкретні вказівки щодо статистичної обробки результатів координатор регламентує в програмі МПР.

Координатор встановлює і документально оформлює критерії, за яких одержані результати вважаються непридатними для оцінки точності результатів вимірювань (наприклад, через нестабільність або неоднорідність зразка).

6.8. За результатами проведення раунду МПР координатор оформлює звіт.

При підготовці та складанні звіту координатор повинен ураховувати:

загальні отримані показники точності результатів вимірювань у ВЛ у зіставленні з очікуваними;

розбіжності результатів у ВЛ і між вимірювальними лабораторіями (а також порівняння з попередньо отриманими результатами або опублікованими даними щодо збіжності та відтворюваності результатів вимірювань);

розбіжності між методиками виконання вимірювань;

можливі джерела похибок (із зазначенням промахів) та пропозиції щодо покращання точності результатів вимірювань у ВЛ.

Рекомендована форма звіту координатора наведена у додатку 6 Інструкції.

6.9. На основі звіту координатор оцінює точність результатів вимірювань у ВЛ та відповідає за необ'єктивність цієї оцінки і висновків.

6.10. Координатор подає звіт на розгляд і затвердження в ДНМЦ у встановлені в програмі МПР терміни. Після затвердження звіту координатор надає його органам з атестації ВЛ та ВЛ. У разі довготривалих МПР ВЛ можуть надаватися проміжні звіти.

6.11. ВЛ направляє координатору свої пропозиції щодо вдосконалення програми та її коригування після закінчення раунду МПР і отримання звіту.

6.12. Затверджений звіт з проведення МПР ДНМЦ надсилає в ЦОВМ. ДНМЦ веде облік показників точності результатів вимірювань у ВЛ, зафіксованих у звітах, і знайомить з ними фахівців, які проводять перевірки з метою переакредитації ВЛ. ВЛ може надавати ДНМЦ інформацію стосовно заходів, ужитих нею за результатами участі в МПР, особливо у разі отримання незадовільних результатів.

6.13. Координатор на підставі звіту та розгляду результатів проведення МПР видає ВЛ довідку про участь у раунді МПР згідно з формою, наведеною у додатку 7 Інструкції. Довідка разом з отриманими ВЛ результатами вимірювань у раунді містить загальну оцінку точності результатів вимірювань у ВЛ відповідно до застосованої програми МПР.

6.14. Під час проведення раунду МПР координатор надає ВЛ інформацію стосовно результатів її участі в МПР через листування, розсилання інформаційних бюлетеней та (або) звітів, а також регулярне проведення відкритих нарад та у межах одного місяця інформує ВЛ про всі зміни в побудові та функціонуванні програм МПР. ВЛ може надавати пропозиції координатору для вдосконалення програм МПР.

6.15. Для забезпечення функціонування програм МПР координатор упроваджує відповідну систему управління якістю МПР і включає її до своєї настанови з якості. В настанові з якості повинні бути визначені політика і методи забезпечення якості проведення МПР, потрібні для взаємної довіри з боку ВЛ та користувачів даних, одержаних ВЛ. Координатор повинен дотримуватись вимог до управління якістю та технічної компетентності, що встановлені при його атестації.

У настанові з якості рекомендується висвітлити такі питання:

політика в галузі якості;

структура функціональних підрозділів координатора;

підготовка та компетентність персоналу;

розподіл функцій та обов'язків персоналу;

управління документацією;

методики виконання вимірювань;

цілі, сфера поширення, статистичні методи обробки та схеми програм МПР;

засоби і методи роботи: приготування зразків і випробування зразків на однорідність, обладнання та методики встановлення дійсних значень метрологічних характеристик зразків, робота з постачальниками і організаційне забезпечення, статистичний аналіз даних;

підготовка та подання звітів;

ужиті ВЛ заходи та надання ВЛ пропозицій координатору;

документування та архівування даних реєстрації;

процедури розгляду претензій;

встановлені принципи конфіденційності та етичні норми;

обробка інформації;

безпека та інші чинники довкілля;

порядок укладання договорів на проведення МПР;

оплата участі ВЛ у програмах МПР на підставі договору між нею та координатором - у порядку, встановленому чинним законодавством щодо вартості метрологічних робіт;

сфери застосування МПР;

загальні положення щодо участі та використання результатів перевірок точності результатів вимірювань у ВЛ.

6.16. При проведенні МПР координатор дотримується принципів конфіденційності інформації щодо кожної ВЛ та її умовного коду. Це стосується також усіх заходів, які вживаються згодом до ВЛ з незадовільними результатами вимірювань.

6.17. Якщо ВЛ уважає, що оцінка показників точності результатів вимірювань у ВЛ є помилковою, то вона має право звернутися до координатора чи подати письмову апеляцію у ДНМЦ або орган з атестації ВЛ залежно від галузі її атестації.

7. Порядок використання результатів перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ

7.1. Результати перевірки використовують ДНМЦ, органи з атестації ВЛ, координатори і ВЛ.

7.2. У разі отримання незадовільних результатів перевірки атестованої ВЛ, органи з атестації ВЛ можуть:

вимагати від ВЛ надання пояснень щодо своїх показників у погоджені терміни;

рекомендувати ВЛ повторно взяти участь у МПР;

призначити перевірку точності результатів вимірювань у ВЛ комісією, що складається з компетентних фахівців.

7.3. Якщо незадовільні результати отримає ВЛ - заявник на атестацію, то орган з атестації ВЛ може зажадати від неї вжиття коригувальних дій у погоджені терміни або відмовити в атестації, якщо це передбачено угодою між ними. Рішення органу з атестації ВЛ залежить від результатів участі ВЛ у МПР та результатів перевірки ВЛ комісією фахівців.

7.4. Атестовані ВЛ ведуть власний облік своїх показників, зафіксованих під час МПР. ВЛ роблять також власні висновки про свої показники, виходячи з організації та побудови програм МПР. При цьому враховується така інформація:

походження та характер зразків;

застосовані методики виконання вимірювань;

особливості програм МПР (наприклад, статистичні методи обробки результатів вимірювань, кількість спостережень, метрологічні характеристики зразків, метод вимірювань);

застосовані критерії оцінювання показників точності результатів вимірювань у ВЛ.

8. Функції, права та обов'язки учасників МПР

8.1. Функції, права та обов'язки ДНМЦ

8.1.1. Функціями ДНМЦ є затвердження та реєстрація координаторів, здійснення науково-методичного керівництва координаторами, розгляд і затвердження проектів програм, аналіз і затвердження звітів координаторів та призначення апеляційних комісій.

8.1.2. ДНМЦ має право:

затверджувати координаторів програм МПР за поданням центральних органів виконавчої влади;

одержувати від координаторів звіти щодо виконання програм МПР;

розглядати апеляції і приймати за ними рішення.

8.1.3. ДНМЦ зобов'язаний:

аналізувати звіти, надані координаторами, у закріплених за ними видах вимірювань та розробляти і вживати заходів, спрямованих на досягнення та підтримання єдності вимірювань;

розроблювати нормативні документи, які встановлюють правила, норми і вимоги, потрібні для забезпечення єдності вимірювань;

сприяти участі координаторів у МПР, що проводяться на міжнародному рівні;

призначати апеляційні комісії для розгляду і вирішення спірних питань між координаторами і ВЛ.

8.2. Функції, права та обов'язки координатора

8.2.1. Функціями координатора є розробка проектів програм, опрацювання заявок ВЛ на участь у МПР, організація і проведення раундів МПР згідно з програмами, оцінювання точності результатів вимірювань за результатами МПР, розгляд пропозицій ВЛ щодо вдосконалення програм.

8.2.2. Координатор може брати участь:

разом з ДНМЦ та органами з атестації ВЛ - в розробці нормативних документів, що стосуються організації і проведення МПР;

в роботі нарад, які проводять ДНМЦ або органи з атестації ВЛ, стосовно точності результатів вимірювань;

в роботі апеляційних комісій при розгляді спірних питань стосовно результатів перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ.

8.2.3. Координатор має право:

розроблювати програми МПР, організовувати і проводити раунди МПР згідно з затвердженими належним чином програмами;

надавати ДНМЦ або органам з атестації ВЛ загальну інформацію щодо результатів перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ;

укладати договори з ВЛ для її участі у раундах програм МПР;

видавати довідку ВЛ про її участь у МПР.

8.2.4. Координатор зобов'язаний:

при розробці програм, організації і проведенні МПР ураховувати вимоги, встановлені цією Інструкцією та чинними нормативними документами;

забезпечити виконання програм МПР у встановлені терміни;

дотримуватись принципів конфіденційності інформації про учасників МПР;

надавати звіт про виконання програми МПР у відповідності з пунктом 6.8 цієї Інструкції;

сплатити ДНМЦ на підставі договору між координатором та цим ДНМЦ вартість робіт - у порядку, встановленому чинним законодавством щодо вартості метрологічних робіт;

при проходженні власної атестації - надавати відомості щодо своєї участі в програмах МПР, які проводять інші координатори.

8.3. Функції, права та обов'язки ВЛ

8.3.1. Функціями ВЛ, що бере участь у програмі МПР, є виконання вимірювань згідно з програмою, направлення результатів вимірювань координатору, подання апеляції стосовно результатів перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ.

8.3.2. ВЛ може брати участь:

в раундах програм, які проводять різні координатори, відповідно до її галузі атестації;

в раундах програм на добровільній основі;

в роботі нарад і семінарів, що проводить координатор з метою реалізації та розгляду результатів перевірок точності результатів вимірювань у ВЛ;

в роботі апеляційних комісій при розгляді апеляцій.

8.3.3. ВЛ має право:

надавати координатору пропозиції щодо підготовки та розроблення проектів програм МПР і пов'язаних з ними проектів інших документів;

представляти результати перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ органам з атестації ВЛ;

укладати договори з координаторами про участь у раундах програм МПР;

подавати письмову апеляцію щодо оскарження дій координатора;

посилатись на результати перевірки точності результатів вимірювань у ВЛ, які їй офіційно надані, в документах та рекламних матеріалах, що видаються.

8.3.4. ВЛ, яка бере участь у МПР, зобов'язана:

у повному обсязі і у встановлені терміни виконувати програму МПР, яка надана ВЛ координатором;

вчасно сповіщати координатора про будь-які відхилення від установленої процедури МПР у випадку їх виникнення;

сплатити координатору на підставі договору між нею та цим координатором, вартість робіт - у порядку, встановленому чинним законодавством щодо вартості метрологічних робіт.

9. Порядок подання і розгляду апеляцій

9.1. У разі виникнення розбіжностей між ВЛ і координатором щодо оцінки результатів перевірки точності результатів вимірювань, кожна зі сторін вживає заходів для встановлення причин цих розбіжностей. У разі неможливості усунення розбіжностей між ВЛ і координатором, ВЛ в двотижневий термін після отримання звіту від координатора подає письмову апеляцію до ДНМЦ.