МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ СЛЮСАРЯ МЕХАНОСКЛАДАЛЬНИХ РОБІТ
м. Харків
"ПОГОДЖЕНО""ЗАТВЕРДЖЕНО"
Національний науково-дослідний Наказ Міністерства промислової інститут охорони праціполітики України
лист №"17" 03 2003Р.
від "11 " 03 2003 Р.№96
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ СЛЮСАРЯ МЕХАНОСКЛАДАЛЬНИХ РОБІТ
м. Харків
1. Загальні положення
1.1. Дана інструкція встановлює основні вимоги охорони праці для слюсарів механоскладальних робіт, що працюють на конвеєрах і стаціонарних стендах по збиранню турбогенераторів, гідрогенераторів, електричних машин (постійного струму, синхронні, асинхронні) із застосуванням ручного, електричного, пневматичного інструмента,пневматичних пресів, гідравлічних скоб, пресів і користуються у своїй роботі вантажопідіймальними засобами.
Відповідно до Закону України "Про охорону праці" (статті № 14, 44) особи, які не виконують вимоги інструкції з охорони праці, притягуються до дисциплінарної, матеріаль-ної, адміністративної і кримінальної відповідальності.
1.2. Робоче місце повинне бути організовано та оснащене відповідно до затвердже-ного проекту, відповідати вимогам охорони праці.
1.3. Утримувати в чистоті і не захаращувати протягом усього робочого дня робоче місце.
1.4. Технологічний процес механоскладальних робіт у залежності від типу виробу включає виконання таких операцій:
1.5. До самостійної роботи за професією чи до виконання відповідного виду робіт допускаються особи чоловічої статі не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання і інструктаж з питань охорони праці, у тому числі при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, наданню першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, про правила поведінки при виникненні аварій, і які мають кваліфікаційне посвідчення.
1.6. До роботи з вантажопідіймальними кранами допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли спеціальне навчання, медичний огляд і професійний відбір, здали іспит кваліфікаційній комісії і мають на руках посвідчення, а також систематично проходять необхідні інструктажі.
1.7. До роботи з електроінструментом допускаються особи, що мають групу з електробезпеки не нижче другої.
1.8. До керування пресами, печами, масляними ваннами, електроіндукційними нагрівачами допускаються працівники, що пройшли спеціальну підготовку ( навчання ).
1.9. Роботу виконувати тільки на тому устаткуванні, що працівником вивчено і до самостійної роботи на якому він допущений.
1.10. Виконувати тільки ту роботу, що доручена майстром, і за умови, що відомі безпечні способи її виконання. У противному випадку необхідно звертатися до майстра за роз'ясненнями.
1.11.Виконувати роботи, які не пов'язані з прямими обов'язками, необхідно згідно вимог інструкцій з охорони праці по відповідним видам робіт. Мати посвідчення, якщо ці роботи підвищеної небезпеки.
1.12.У випадку, якщо доручена майстром робота виконується вперше,необхідно одержати додатковий інструктаж з охорони праці.
1.13.Дотримуватися зобов'язань з охорони праці, які передбачені колективним договором (угодою, трудовим договором) і правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі:
1.14. Знаходячись на території заводу, цеху, ділянки, бути уважним до сигналів, що подаються водіями транспорту, який рухається (автомобілів, навантажувачів, електрокар, кранів).
1.15. У цеху і на ділянці проходити тільки в передбачених для цього місцях. Не проходити між машинами, деталями і заготовками.
1.16. Не знаходитися і не проходити під піднятим вантажем, у невстановлених місцях через конвеєри і рольганги, не підлазити під них.
1.17. Обходити на безпечній відстані місця роботи людей на висоті.
1.18. Не включати і не зупиняти (крім аварійних випадків) машини, верстати і механізми, робота на яких не доручена керівником цеху (ділянки). Не заходити без дозволу майстра за огородження технологічного устаткування і електроустаткування.
1.19. Не торкатися до арматури загального освітлення, до обірваних електропроводів, клем і інших легкодоступних струмоведучих частин. Не відкривати дверцята електророзподільних шаф (зборок) і не знімати огородження і захисні кожухи зі струмоведучих частин устаткування.
1.20. Слюсар механоскладальних робіт повинний вживати заходів щодо обережності в дорозі на роботу і на території підприємства, при пересуванні в цеху в робочій зоні спеціалізованої лінії, перед початком роботи, при перевірці готовності до дії конвеєра і стендів по складанню механізмів і машин, механоскладальних пристосувань і інструменту, а також застосовуваних вантажопідіймальних машин, керованих з підлоги, перед пуском будь-яких механізмів, пристроїв, під час роботи, по закінченні роботи, в аварійних ситуаціях і знати, що на нього можливо впливання небезпечних і шкідливих виробничих факторів (фізичних, хімічних, психофізіологічних), у тому числі:
1.21. Переодягатися, митися, курити, приймати їжу необхідно тільки у спеціально відведених для цього місцях і приміщеннях.
1.22. Слюсарю механоскладальних робіт видається костюм бавовняний (ГОСТ 12.4.100-80), рукавиці комбіновані (ГОСТ 12.4.010-75).
1.23. При виконанні робіт, що супроводжуються виділенням шкідливих газів, пилу, іскор чи осколків, що відлітають, стружкою і т.п., користуватися засобами індивідуаль-ногозахисту (респіраторами, окулярами, щитками, шоломами, рукавицями і т.п.).
1.24. При роботі з електроінструментом необхідно користуватися діелектричним гумовим ковриком, діелектричними калошами і рукавичками.
1.25. Перед прийняттям їжі в обідню перерву необхідно вимити обличчя і руки водою з милом.
1.26. По закінченні роботи:
2. Вимоги безпеки перед початком роботи.
2.1. У випадку безперервної роботи прийом зміни здійснювати на підставі записів, зроблених у змінному журналі, де зазначаються порушення режиму роботи виробничого устаткування і технологічного процесу, якщо такі мали місце. Змінний журнал повинний підписуватися змінним майстром.
2.2. Перед початком роботи привести в порядок спеодяг. Робочий одяг не повинний мати звисаючих кінців, чи кінців, що розвіваються, повинний бути наглухо застебнутий, звисаючі кінці косинок, хусток повинні бути підібрані, манжети рукавів повинні щільно обхоплювати руки біля кистей. Волосся повинно бути закрите щільно облягаючим головним убором. Робота в легкому взутті (тапочках, босоніжках) не допускається. При роботі з паяльником, зварювальним агрегатом брезентова куртка повинна бути без кишень і одягнута навипуск на штани, штани повинні бути надіті поверх черевиків і закривати їх. Перевірити і надягти засоби індивідуального захисту.
2.3. Організувати своє робоче місце так, щоб усе необхідне для роботи розташовувалося раціонально, забрати все зайве з робочої зони, звільнити проходи і не захаращувати їх.
Якщо підлога мокра, слизька, зажадати від майстра, щоб зробили прибирання, або зробити це самостійно. Підлогу посипати піском чи тирсою, потім зібрати пісок чи тирсу.
2.4. Перевірити справність трапів, драбин, підставок.
2.5. Впевнитись в тому, що освітлення (загальне чи місцеве) забезпечує чітку видимість поділок на контрольно-вимірювальних приладах, а також поверхонь деталей, що складаються та оброблюються. Про перегорілі лампочки повідомити майстру.
2.6. Працювати інструментом, що відповідає наступним вимогам:
•молотки , кувалди повинні мати поверхню бойка злегка опуклу, гладку, незбиту, без задирок, вибоїв, ум'ятин, тріщин і бути щільно заклинені металевими зайорженими клинами на рукоятках овального перетину із сухого дерева твердих із грузлих порід (клен, дуб, горобина, в"яз ). Ручка молотка і кувалди повинна бути прямою, з незначним стовщенням до її вільного кінця. Поверхня ручки повинна бути гладкою, рівно зачищеною, без тріщин, задирок і сучків;
2.7.Одержуючи з комори електроінструмент, вимагати перевірки його і переко-натися в справності, а саме:
2.8. Перевірити справність електрозахисних засобів (коврики, калоші, рукавички і т.д.).