Узгоджено Затверджено
Державний комітет України Міністерство промислової
по нагляду за охороною праціполітики України
__________________________Наказ ___________________
«____»_____________200__ р.«____»____________200__ р.
Національний НДІОП
«____»_____________200__ р.
ЦК профспілки гірників і металургів
«____»_____________200__ р.
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
для машиніста і помічника машиніста екскаватора в кар'єрі
м. Київ
Вступ
1. Закон України «Про охорону праці» введений Постановою Верховної Ради у жовтні 1992 р., з урахуванням змін в грудні 2002 р., визначає основні положения по реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров'я в процесі трудової життєдіяльності.
2. Це право закріплюється державною політикою у області охорони праці, яка:
3. Це право підтверджується тим, що при укладенні трудового договору власник повинен інформувати робітника, під розписку, про умови праці на підприємстві, наявності на робочому місці, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих чинників, про можливі наслідки їх дії.
6. На роботах з шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або з несприятливими температурними умовами, працівникам повинні видаватися безкоштовно, по встановлених нормах, спеціальний одяг, спеціальне взуття і інші засоби індивідуального захисту, а також змиваючи і знешкоджуючі засоби.
7. Відшкодування збитку, заподіяного працівнику унаслідок пошкодження його здоров'я, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку . на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
8. У свою чергу працівник зобов'язаний:
- піклуватися про власну безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я навколишніх людей в процесі виконання роботи, або під час перебування на території підприємства;
- знати i виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правил поводження з машинами та механізмами; користуватися засобами колективного і індивідуального захисту;
- проходити в установленому порядку попередні і медичні огляди.
1.5. В обов'язки машиніста екскаватора входить: перевірка і ведення необхідної технічної документації; перевірка інструментів, матеріалів і засобів захисту; огляд і перевірка надійності живлячих кабелів і механізмів екскаватора; контроль за станом забою; вантаження гірничої маси в транспортні засоби, участь в ремонтних роботах на екскаваторі.
1.8. Після проходження первинного інструктажу і навчання з відривом від виробництва машиніст екскаватора проходить перевірку знань по охороні праці в комісії цеху (рудоуправління), після чого розпорядженням закріплюється для стажування на робочому місці за кваліфікованим машиністом на термін, достатній для придбання практичних навиків.
1.9. Після виробничого навчання, успішної перевірки знань і отримання відповідного посвідчення машиніст екскаватора може бути допущений до самостійної роботи по професії.
1.10. Машиніст екскаватора, що не підтвердив знань інструкцій по охороні праці і прийомів безпечного виконання робіт, до самостійної роботи не допускаються до проведення додаткового інструктажу і повторної перевірки знань.
1.11. Повторні інструктажі по охороні праці проводяться не рідше одного разу на квартал, а чергова перевірка знань безпечних методів робіт - щорічно в комісії, призначеній наказом по рудоуправлінню з обов'язковим записом в журналі реєстрації інструктажів.
1.12. Позаплановий і цільовий інструктажі проводяться згідно вимогам Типового положення про навчання з питань охорони праці (ДНАОП 0.00-4.12-99).
1.13. Машиністи екскаваторів і їх помічники повинні мати кваліфікаційну групу з електробезпеки, визначаючу право оперативного включення і відключення електроустановок. При роботі в електроустановках понад 1000 В у машиністів екскаваторів кваліфікаційна трупа повинна бути не нижчою IV, а у помічників - не нижче III.
1.14. Машиніст екскаватора повинен знати план ліквідації аварій в частині, що відноситься до місця його роботи.
1.15. Машиніст екскаватора повинен проходити періодичні (впродовж трудової діяльності) медичні огляди.
1.18. Не дозволяється пересування в кар'єрі на технологічному транспорті, а також на необладнаних автомобілях.
1.22. Машиніст екскаватора зобов'язаний знати сигналізацію і правила виробництва масових вибухів. У місцях підготовки до масового вибуху необхідно звертати увагу на світлові і звукові сигнали, не заходити у вибухонебезпечну зону, захищену прапорцями, виконувати розпорядження сигнальників і постових по охороні небезпечної зони.
1.23. Машиніст екскаватора повинен: виконувати тільки доручену роботу, з дотриманням вимог інструкцій по охороні праці; не приступати до роботи, якщо умови її виконання суперечать інструкції або іншому документу, що регламентує безпечне виробництво робіт, а також без інструктажу по охороні праці; не залишати працюючу установку без нагляду; не допускати на робоче місце сторонніх осіб, роботи яких не пов'язані з виробництвом; додержувати робоче місце і устаткування в чистоті і справному стані з метою забезпечення безпеки роботи; не приносити і розпивати на робочому місці і території підприємства спиртні напої.
1.24. Помічник машиніста працює під керівництвом машиніста екскаватора. Всі дії помічника виконуються по вказівці машиніста або з його дозволу. Під час роботи машиніст екскаватора повинен бачити свого помічника.
1.32. Машиніст екскаватора повинен працювати тільки у встановленому за нормою спецодягу:
Необхідно також використовувати наступні засоби індивідуального захисту:
1.33. Спецодяг повинен відповідати розміру і зросту машиніста екскаватора, бути в справному стані, не перешкоджати рухам і виконанню робіт.
1.34. Машиніст екскаватора повинен дотримувати правила особистої гігієни: після забруднення ретельно мити руки милом; приймати їжу в спеціально відведеному місці; користуватися лазнею або душем; стежити за чистотою спецодягу.
1.35. Особи, винні в порушенні вимог безпеки, викладених в цієї інструкції, несуть відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи.
2.2.3. Перевірити і прийняти інструмент, матеріали, оперативну документацію і інструкції.
2.2.4. Перевірити:
- правильність і надійність прокладки живлячого кабелю;
- справність заземлюючих пристроїв; наявність і справність протипожежних засобів;
- наявність і справність засобів індивідуального захисту, зокрема від поразки електрострумом;
- наявність аптечки і її оснащення;
- справність освітлення екскаватора і дію сигнальних пристроїв;
- наявність змащувальних і обтиральних матеріалів;
2.2.5. Оглянута: стрілу; стан балки-рукоятки; канатів і їх кріплення, лебідки; рівень масла в редукторах; перевірити роботу гальм підйомного, напірного і поворотного механізмів; механізми ходу; цілісність гусеничних траків і сполучних пальців; перевірити роботу гальм ходу.
2.2.6. Оглянути електричні апарати, контакти, рубильники, контролери, колектори електромашин і щітки, перевірити спрацьовування автоматів.
2.2.7. Не приступаючи до екскавації машиніст повинен випробувати механізми екскаватора при обертанні електродвигуна в обидві сторони і переконатися в нормальній роботі системи управління гальмами.
2.2.8. Перед початком екскавації машиніст екскаватора повинен перевірити стан забою, звернути увагу на наступні елементи: