6.23. Особи, які здійснюють дефектоскопію зварних з’єднань, повинні пройти навчання і перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05 та мати посвідчення на право проведення відповідного виду контролю зварювальних робіт.

6.24. У разі застосування магнітографічного контролю зварних з’єднань прилади відтворення і джерело живлення потрібно заземляти згідно з вимогами заводських інструкцій.

6.25. Транспортування закритих джерел іонізуючого випромінювання дозволяється за наявності відповідної ліцензії на провадження діяльності з перевезення радіоактивних матеріалів з дотриманням вимог Правил ядерної та радіаційної безпеки при перевезенні радіоактивних матеріалів (ПБПРМ-2006), затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 30.08.2006 № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.09.2006 за № 1056/12930.

7. Ізоляційно-укладальні роботи

7.1. Ізоляційно-укладальні роботи на об’єктах МГ повинні виконуватись згідно з вимогами цих Правил, технологічних карт та інших нормативних документів.

7.2. Усі ізоляційні матеріали повинні відповідати вимогам нормативних документів.

7.3. Усі роботи, пов’язані з нанесенням ізоляції (укладання труб на лежаки та в траншею, очищення, покриття ґрунтовкою та ізоляцією), повинні виконуватися під керівництвом майстра, бригадира або іншої відповідальної особи.

7.4. Робоча ділянка траси газопроводу повинна бути підготовлена так, щоб очисні та ізоляційні машини мали можливість без перешкод просуватися вздовж трубопроводу.

7.5. Не дозволяється одночасне проведення робіт у котловані по зварюванню та ізоляції газопроводу.

7.6. Працівники, які зайняті на роботі з гарячими ізоляційними матеріалами, повинні бути у відповідних ЗІЗ:

а) у брезентових куртках та брюках (брюки повинні бути широкими та одягненими на випуск), а в зимовий час — у ватяних костюмах;

б) у шкіряних напівчоботах або чоботах (під брюки);

в) в окулярах та брезентових рукавицях з підкладкою та крагами під час приготування, перенесення, розливання гарячої бітумної мастики, огортання трубопроводів обгорткою по незастиглому покриттю;

г) у брезентових шоломах зі склом для захисту очей.

7.7. Під час механізованого очищення та ізоляції трубопровід слід підтримувати кранами-трубоукладачами на висоті, достатній для проходу очисних та ізоляційних машин, але не вище ніж 0,8 м над лежаками (від низу труби). Взаємне розміщення трубоукладачів повинно відповідати вимогам безпеки, встановленим відомчими будівельними нормами Міністерства палива та енергетики України «Магістральні газопроводи. Лінійна частина. Капітальний ремонт» (ВБН В.3.1-00013741-08:2008) та «Строительство магистральных и промысловых трубопроводов. Противокоррозионная и тепловая изоляция» (ВСН 008-88).

7.8. Не дозволяється перебувати між траншеєю та трубопроводом напроти трубоукладачів, очисних та ізоляційних машин.

7.9. Піскоструменеве очищення труб виконується з дотриманням таких вимог:

а) робочі місця повинні мати огорожу та знаки безпеки;

б) апарати піскоструменевого очищення повинні бути обладнані засобами пожежогасіння;

в) між працівником, що займається очищенням труби, та працівником, який обслуговує піскоструменевий апарат, повинна бути встановлена сигналізація;

г) необхідно постійно контролювати якість піску;

ґ) після закінчення роботи подавання повітря в колектор необхідно припинити і тиск в ньому знизити до атмосферного;

д) працівники повинні бути забезпечені відповідними ЗІЗ (навушники, шолом);

е) повинна бути автономна система подавання повітря для дихання.

7.10. Гідроструменеве очищення труб виконується з дотриманням таких вимог:

а) в радіусі 10 м не повинні перебувати працівники;

б) не дозволяється направляти пістолет гідроочищення в бік від труби;

в) повинен здійснюватись постійний контроль герметичності шлангів високого тиску;

г) працівники повинні бути забезпечені спеціальними ЗІЗ.

7.11. При роботі з ґрунтовкою необхідно дотримуватись правил пожежної безпеки. Не дозволяється користуватися відкритим вогнем, а приготування ґрунтовки та праймеру виконувати на відстані ближче ніж 50 м від відкритого вогню.

7.12. Під час підготовки, перенесення та нанесення ґрунтовки (праймеру) на трубопровід не дозволяється палити.

7.13. Бочки з ґрунтовкою необхідно зберігати в окремому приміщенні або під навісами, дотримуючись у цьому випадку правил пожежної безпеки.

7.14. Під час виконання навантажувальних робіт не дозволяється кидати бочки з ґрунтовкою та відкривати їх кришки ударами металевих предметів.

7.15. Місце розливу ґрунтовки чи бензину необхідно посипати піском або землею. Забруднений пісок (землю) необхідно зібрати в металеву тару та обробити нейтралізатором.

7.16. У разі загоряння ґрунтовки можна застосовувати усі засоби пожежогасіння, за винятком води.

7.17. Зливати ґрунтовку в бак ізоляційної машини необхідно механізованим способом.

7.18. Ґрунтовку для бітумної ізоляції готують на безпечній від місця розігріву бітуму відстані. Для змішування бензину з бітумом слід бітум, розігрітий до температури не вище ніж 100 °С, вливати тонкою цівкою в бензин (а не навпаки), весь час перемішуючи суміш дерев’яною мішалкою.

7.19. Не дозволяється застосовувати етильований бензин і бензол як розчинники для приготування ґрунтовки.

7.20. У котловані та траншеї наносити ґрунтовку на трубопровід повинні не менше двох працівників.

7.21. Котел для приготування бітумної мастики необхідно розташовувати не ближче ніж 30 м від газопроводу, заповненого газом. Робочий майданчик біля котла повинен бути обладнаний таким чином, щоб верх котла був на рівні грудей працівника.

7.22. Бітумоплавильний котел необхідно завантажувати не більше ніж на 3/4 його об’єму.

7.23. Територія, на якій розташовуються котли, повинна бути очищена від трави. Біля місць приготування мастики необхідно мати комплект протипожежних засобів.

7.24. Під час роботи котлів необхідно вжити заходи з недопущення загоряння мастики.

7.25. Гарячу мастику подають у траншею в спеціальному металевому бачку, який заповнюється не більше ніж на 3/4 його об’єму. Бачок повинен мати кришку, яка щільно зачиняється і має запірний пристрій. Опускати бачок в траншею необхідно на міцній мотузці з карабіном із спеціально виконаного містка, ширина якого не менше ніж 1 м і який має поручні. Бачок встановлюють на дно траншеї після виведення звідти працівників.

7.26. При подачі ґрунтовки або мастики до котловану вручну спуск в котлован повинен обладнуватися маршовою драбиною або пологим трапом з поручнями та поперечними рейками.

7.27. Під час роботи з бітумом рекомендується змащувати шкіру обличчя, шиї та рук захисними пастами або ланоліном.

7.28. У зв’язку з токсичністю випаровування толуолу максимальні обсяги приготування кремнієорганічної композиції в базових умовах не повинні перевищувати 150 л (180 кг).

7.29. Під час нанесення ізоляційних покриттів необхідно дотримуватися таких вимог:

а) працівники повинні бути забезпечені ЗІЗ;

б) в радіусі 10 м не повинні перебувати працівники;

в) апаратура безповітряного розпилення повинна відповідати вимогам безпечної експлуатації електроустановок;

г) під час роботи не дозволяється залишати без нагляду установку для нанесення покриття та ліквідовувати будь-які неполадки;

ґ) шланги високого тиску повинні бути ретельно захищені від пошкоджень та постійно контролюватись;

д) змішування компонентів повинно відбуватися на відкритому повітрі;

е) розчинники повинні зберігатись в щільно закритій тарі при температурі, яка не перевищує 25 °С (не допускається пряме попадання сонячних променів на композити);

є) вимоги до зберігання компонентів ізоляції повинні відповідати вимогам до вогненебезпечних матеріалів;

ж) ізоляційні матеріали повинні зберігатися на робочих місцях в кількості, яка необхідна на одну робочу зміну.

7.30. Під час виконання ізоляційних робіт не допускається присутність в траншеї людей, безпосередньо не зайнятих виконанням цих робіт.

7.31. Не дозволяється скидання та волочіння по землі труб з ізоляцією.

7.32. Накладання склополотна на трубопровід повинно здійснюватися ізоляційною машиною. Накладання склополотна вручну не дозволяється. Склополотно, що накладається на трубу, повинно бути просякнуте ізоляційною мастикою.

7.33. До початку робіт з укладання трубопроводу в траншею необхідно перевірити стан канатів, блоків, рушників та пристроїв гальмування трубоукладачів.

7.34. Під час укладання трубопроводу повинні застосовуватися м’які рушники або вантажозахватні пристрої з еластичними накладками. Не дозволяється застосовувати троси, ланцюги та інші вантажозахватні пристрої, що викликають пошкодження ізоляції.

7.35. У зоні укладання газопроводу не дозволяється перебування працівників у траншеї та між траншеєю і трубопроводом.

7.36. Під час укладання трубопроводу в траншею машиністи трубоукладачів повинні працювати узгоджено за сигналами бригадира (сигнальника), який призначається керівником робіт.

7.37. До початку роботи з електричним дефектоскопом він повинен бути надійно заземлений.

7.38. Під час виконання дефектоскопії не дозволяється: працювати без діелектричних рукавичок та гумового взуття; торкатися до щупа та заземлювача або ремонтувати прилад, не вимкнувши його живлення; перевіряти якість ізоляції, якщо її поверхня волога.

7.39. Під час здійснення контролю якості ізоляції методом катодної поляризації вмикання джерела електроживлення здійснюється після монтажу схеми. Демонтаж схеми виконується після вимкнення джерела електроживлення. Корпус генератора повинен бути заземлений.

8. Робота в гірських умовах

8.1. На ділянках з поперечним схилом до 8° допускається проводити земляні роботи механізмами без утримуючих пристосувань.

На поперечних схилах понад 8° слід влаштовувати полиці. Конструкція полиць встановлюється проектом з урахуванням діаметра труб і одностороннього руху механізмів по полиці.

На поперечних схилах до 15° включно в нескельних і розрихлених скельних ґрунтах полиці необхідно розробляти поперечними проходами бульдозерів. Доробку і планування основи полиці необхідно виконувати повздовжніми проходами бульдозера. Ґрунт з напіввиємки переміщується для відсипки напівнасипу.

На косогорах з поперечним схилом більше 15° полиці слід розробляти одноківшевими екскаваторами з прямою лопатою з переміщенням ґрунту в напівнасип. Остаточну доробку і планування виконують бульдозерами.

На косогорах з поперечним ухилом більше 45° і висотою косогору над основою більше ніж 30 м, а також в місцях крутих поворотів радіусом менше ніж 10 м допускається місцеве розширення полиць за рахунок насипної частини, передбаченої проектом.

8.2. Для надання стійкості насипній частині полиці необхідно:

а) осушити основу шляхом відведення поверхневих вод;

б) розпушити основу насипу на схилах до 11 % у випадку ґрунтів, що не дренуються;

в) виконати уступи висотою від 1 м до 1,5 м по основі настилу, на косогорах із схилами більше ніж 11 %;

г) пошарово ущільнити насипи.

В окремих випадках для стійкості насипу слід влаштовувати кам’яні банкети вздовж основи насипу.

8.3. Траншеї на схилах до 22° включно допускається розробляти одноківшевими екскаваторами без застосування анкерів. На схилах більше ніж 22° необхідно утримувати екскаватори рухомими якорями згідно з розрахунком.

8.4. У скельних ґрунтах на повздовжніх схилах більше ніж 10° для визначення стійкості екскаваторів їх необхідно перевіряти на ковзання. Під час роботи екскаваторів на крутих схилах повинні застосовуватись як якорі трактори, бульдозери, лебідки. Пристосування, призначені для утримування, слід розміщувати переважно на вершині схилу на горизонтальних майданчиках і з’єднувати з екскаватором тросом відповідної довжини.

На повздовжніх схилах до 22° включно розробка ґрунту одноківшевими екскаваторами дозволяється в напрямку як знизу вверх, так і зверху вниз по схилу.

На схилах більше ніж 22° робота одноківшевого екскаватора з прямою лопатою дозволяється в напрямку знизу вверх по схилу вперед ковшем, а екскаватора з оберненою лопатою — зверху вниз ковшем назад за ходом робіт.

8.5. Робота роторних екскаваторів без якоря у ґрунтах IV категорії дозволяється на повздовжніх схилах до 35° включно за умови руху зверху вниз.

У разі схилу від 36° до 45° необхідно застосовувати якорі згідно з проектом виконання робіт.

8.6. Риття траншей одноківшевими екскаваторами у випадку повздовжнього схилу 35° і вище, а також роторними екскаваторами у випадку схилу вище 45° слід виконувати спеціальними прийомами згідно з проектом виконання робіт.

8.7. На схилах великої крутизни, коли розробку траншеї виконати одноківшевим екскаватором важко, траншеї невеликої протяжності необхідно розробляти бульдозерами лотковим способом пошарово зверху вниз із застосуванням якорів згідно з проектом виконання робіт.

XIV. Діагностування технічного стану об’єктів магістральних газопроводів

1. Впродовж першого року експлуатації МГ з ДУ від 700 мм до 1400 мм необхідно виконати їх внутрішньотрубне обстеження (там, де це технічно можливо).

Роботи, пов’язані з очищенням порожнини МГ очисними поршнями та пропуском по газопроводу внутрішньотрубних дефектоскопів, повинні виконуватись згідно з технологічною інструкцією, які розробляється та затверджуються газотранспортним підприємством.

2. Плани діагностичного обстеження МГ повинні складатися газотранспортним підприємством після прийняття їх в експлуатацію і щорічно корегуватись протягом усього періоду експлуатації виходячи з їх фактичного технічного стану та терміну експлуатації.

3. На ЛЧМГ можуть виконуватися такі роботи з технічного діагностування:

а) періодичні внутрішньотрубні обстеження корозійного стану, геометрії труб, виявлення дефектів труб, зварних з’єднань, захисного покриття тощо;