20.7.3. Для охолодження регенераторів печі ексгаустер котла-утилізатора повинен знаходитися в роботі не менш 12 годин після зупинки печі.

20.7.4. Примусова подача повітря до регенераторів повинна здійснюватися безперервно протягом всього ремонту, а при ламанні насадки вона повинна поєднуватися з дрібнодисперсним розпиленням води спеціальними форсунками.

20.7.5. При ремонті регенераторів розбір передніх і бокових вікон повинен проводитися до початку ламання насадки.

20.7.6. Охолодження шлаковиків, видалення битих вогнетривів і шлаку повинно забезпечуватися водою, яка подається під тиском не менше 3 атм.

20.7.7. Розбирання насадок і чищення лежаків від пилу повинні бути механізовані.

20.8. Ремонт регенераторів мартенівських печей без заміни склепіння.

20.8.1. 3 моменту зупинки печі і до початку розбирання стін регенератора насадка повинна зрошуватися водою за допомогою спеціальних форсунок, введених всередину регенераторів. При цьому вода не повинна потрапляти на склепіння і стіни регенераторів.

Видалення пари, яка утворюється, слід проводити димососами котлів-утилізаторів.

20.8.2. Під час розбирання насадки повинно застосовуватися її місцеве охолодження водою.

20.8.3. Робочі місця повинні бути залишені від випромінення стін регенераторів екранами зі склотканини.

20.8.4. Захист від випромінення склепіння і подачу охолодженого та очищенного припливного повітря слід здійснювати за допомогою екрана-повітророзподільника, який розгортається по мірі просування робіт всередину регенератора.

20.8.5. Прибирання пилу з піднасадкозого простору повинно бути механізовано.

20.9. Ремонт домених печей

20.9.1. Після зупинки доменої печі пилоуловлювачі і газопроводи повинні бути пропарені і провентильовані.

20.9.2. Примусова подача припливного повітря в шахту під час ремонту печі повинна здійснюватися по відгалуженнях повітроводу, який іде до верху печі.

20.9.3. Видалення повітря з печі повинно проводитися вентиляційною системою через отвори в обсязі, необхідному для перекидання тяги печі.

20.9.4. Пилоосадження повинно здійснюватися подачею піни на під.

20.9.5. При демонтажі сегментів необхідно включати витяжну вентиляцію і систему пилоосадження.

20.9.6. При ламанні кладки над робочим майданчиком повинен бути підвішений додатковий майданчик. Припливне повітря слід подавати у простір між цими майданчиками. При цьому повинна бути увімкнена витяжна система і система пилоосадження.

20.9.7. При роботах в горні повинна працювати витяжна система і система пилоосадження. Привливне повітря подається через спеціальні отвори у майданчику, який розташований на рівні маратора. Отвори кожуха печі повинні бути закриті брезентовими шторами. Фурмені отвори повинні бути заглушені.

20.9.8. При кладці печі повинні бути включені витяжна і припливна системи вентиляції.

20.10. При ремонті міксера кладка повинна бути охолоджена вентилятором типу "проходка" і водою, яка подається у лазові люки в торцях і через зливний носок. При частковій зміні кладки подини охолодження повинно проводитися лише вентиляційним повітрям.

20.11. Під час охолодження конвертера обдувкою та розпиленням води робітникі повинні знаходитися поза зоною пароутворення.

20.12. Кладка футеровки повинна проводитися за умови вертикального положення конвертера.

20.13. Подача та укладання у конвертер смолодоломітомагнезитових блоків повинні бути механізовані.

20.14. Засипка вогнетривкого порошку повинна здійснюватися через рукави з резервуарів, розташованих вище горловини конвертера.

20.15. Ремонт ковшів повинен проводитися на спеціальному стенді із застосуванням машин для ламання футеровки.

20.16. Ківш повинен бути розміщений в укриття, що аспірується, з розсувним дахом і відкритим отвором з боку роботи машини. Відкритий отвір повинен бути захищений повітряною завісою.

20.17. Видалення "козла" та футеровки слід проводити тільки після охолодження поверхні ковша до температури не вище 45 град.С.

20.18. Зберігання матеріалів, які надходять навалом (пісок, сірчанокислий магній та ін.), повинно здійснюватися в закритих складах, а порошкових матеріалі в (бокситний порошок, цемент) - у спеціальних силосах.

20.19. Вогнетриви, як правило, зі складів до споживача повинні відправлятися в контейнерах або на піддонах.

20.20. Верстати для різання та шліфування вогнетривкої цегли повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами.

20.21. Всі місткості розчинного вузла повинні бути споряджені щільними кришками.

20.22. Динасові та шамотні вогнетриви повинні, по можливості, запінюватися хромомагнезитовими.

20.23. Пневматичні молотки та розпушувачі, які використовуються для руйнування футеровки, а також пневмотрамбівка для забивання щілин між вогнетривами повинні бути оснащені місцевими відсмоктувачами.

20.24. Пакети вогнетривів перед надходженням до ремонтної дільниці повинні бути знепилені обдувом на спеціальному майданчику.

20.25. Варіння смоли та нагрівання пасти повинні здійснюватися у печах із закритими топками, які обладнуються укриттям та місцевою вентиляцією.

21. САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ З КОНТРОЛЮ ЗА ВМІСТОМ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН У ПОВІТРІ РОБОЧОЇ ЗОНИ

21.1. Дані вимоги розроблено в розвиток ГОСТ 12.1.005-88 "Воздух рабочей зони. Общие санитарно-гигиенические требования".

21.2. Дані вимоги регламентують умови вимірювання вмісту і сукупність шкідливих речовин в повітрі робочої зони з метою одержання об'єктивних та порівнювальних даних по їх характеристиці і оцінці їх впливу на стан здоров'я, гігієнічній оцінці технологічних процесів та нової техніки, ефективності технологічних, санітарно-технічних, гігієнічних та інших заходів по зниженню концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони.

21.3. Для одержання достовірної характеристики вмісту шкідливих речовин у повітрі робочої зони необхідно керуватися слідуючими умовами:

21.3.1. Ступінь вловлювання шкідливої речовини (фільтром, поглиначем, експрес-приладом) повинна бути не менше 95%.

21.3.2. Похибка в вимірюванні об'єму відібраної проби повітря не повинна перевищувати +-10%;

21.3.3. Похибка визначення шкідливої речовини в відібраній пробі не повинна перевищувати +-10%;

21.3.4. Максимальна сумарна похибка при визначенні шкідливих речовини в повітрі робочої зони не повинна перевищувати +-25%;

21.3.5. Чутливість методу повинна забезпечити визначення шкідливої речовини не більше як 0,5 ГДК;

21.3.6. Виборність методу повинна забезпечити достовірне визначення аналізуючої речовини в присутності супутніх домішок;

21.3.7. Допускається використовувати реактиви для хімічного аналізу кваліфікації не нижче ч.д.а. згідно з їх ГОСТами;

21.3.8. Аппаратура та прилади, що використовуються для санітарно-хімічного контролю, повинні бути перевірені та таровані у відповідному порядку;

21.4. Плановий санітарний контроль за станом повітря робочої зони здійснюється санітарними лабораторіями промислових підприємств та санітарно-епідеміологічних станцій по робочим програмам, розробленим та затвердженим згідно з положенням про ці служби. Програми повинні складатися з урахуванням основних стадій технологічного процесу, розміщення джерела виділення шкідливих речовин та розповсюдження останніх по виробничому приміщенню в зв'язку з особливостями циркуляції повітря, а також якісного складу і класу небезпечності шкідливих речовин, в тому числі, за рахунок їх можливих перетворень в повітряному середовищі (гідроліз, окислення, деструкція та ін.). При цьому окремим виробництвам чорної металургії необхідно керуватися Таблицею 7.

21.5. Відбір проб повітря необхідно проводити в зоні дихання при регламентованому технологічному процесі, при експлуатації налагодженому технологічному і санітарно-технічному устаткуванні з урахуванням планових ремонтно-профілактичних робіт.

21.6. При контролі за дотриманням максимально разової ГДК відбір проб повітря необхідно проводити на найбільш характерних робочих місцях на протязі 15 хвилин (не менше 3-х проб) для токсичних речовин та З0 хвилин для аерозолів переважно фіброгенної дії (допускається одна проба).

21.6.1. У випадках надходження у повітря робочої зони шкідливих речовин з гостронаправленим механізмом дії необхідний безперервний його контроль з попередженням про перевищення ГДК.

21.6.2. Періодичність дискретного контролю повинна здійснюватися для шкідливих речовин I класу небезпеки не рідше одного разу в 10 днів; II класу- не рідше одного разу на місяць; III та IV класу- не рідше одного разу за квартал. В останьому разі при узгодженні з органами державного санітарного нагляду після встановлення відповідності вмісту шкідливих речовин на рівні ГДК допускається проводити контроль не рідше одного разу на рік.

21.7. Контроль додержання середньозмінної ГДК повинен здіснюватися за допомогою індивідуальних пробовідбірників або по результатам окремих вимірювань, які проводились на протязі не менше 75% тривалості зміни на протязі не менше 3 змін і розраховується як середньозважена у часі концентрація з урахуванням перебування працюючого на всіх стадіях і операціях технологічного процесу по формулі:

                          K   + K   + ... K

                           1t1   2t2       ntn

                     K  = -------------------

                      сз

                           t  + t  + ... t

                            1    2        n

де K - середньозмінна концентрація, мг/м;

        сз

    К , К  ... К    - середньозважені концентрації шкідливих

     1   2      n   речовин окремих стадій технологічного

                    процесу, мг/м ;

    t  + t  + ... t   - тривалість окремих стадій технологічного

     1    2        n  процесу, хв.

21.7.1. Періодичність контролю за дотриманням середньозмінної ГДК повинна бути не рідше кратності проведення періодичних медичних оглядів, встановлених МОЗ України.

21.8. Промислові аерозолі, ГДК яких обумовлена тільки вмістом в них вільного діоксиду кремнію, необхідно піддавати відповідному хімічному аналізу по мір змін технологічних процесів і по вимозі контролюючих організацій, але не рідше одного разу на рік.

21.9. Допускається застосування тільки затверджених МОЗ України або МЗ СРСР методів контролю шкідливих речовин в повітрі робочої зони.

21.10. Результати вимірювань концентрацій шкідливих речовин в повітрі необхідно приводити до нормальних умов і температури 20 град.С та атмосферному тиску рт.ст. (101,3 кПа).

Таблиця 7

ПЕРЕЛІК

основних шкідливих речовин, що підлягають плановому санітарному контролю у повітрі робочої зони*

Виробнича дільниця

Шкідливі речовини

Примітка

1

2

3

1. Коксохімічневиробництво

1.1. Підготовка татранспортуваннявугілля

Пил

1.2. Верхнімайданчики коксовихпечей

Пил, оксидвуглецю, субліматкам'яно-вугільноїсмоли та пеку, 3,4- бензпірен

Також приодержанні коксукам'яно-вугільного-сірчаний ангідрид;пекового-фенол

1.3. Боковімайданчики коксовихта пекококсових печей(кабіникоксовиштовхуючих тадверез'ємних машин,біля пічних дверей,прибирання розсипівкоксу)

Пил, оксид вуглецю,субліматикам'яно-вугільноїсмоли та пеку, фенол,оксиди азоту, ціаніс-тий водень

1.4. В тунеляхкоксових тапекококсових батарей

Пил, оксид вуглецю,ціаністий водень,фенол

1.5. Ділянки ремонтукладки печей

Пил

1.6. Кабінизавантажувальноговагону

Пил, оксид вуглецю,фенол, сірчанийангідрид, ціаністийводень

1.7. Ділянкикоксосортувальні

Пил

1.8. Кабіна машиністаелектровозу

Пил, фенол, ціаністийводень

1.9. Цех роданістогоамонію та натрію(білякристалізаторів тацентрифуг)

Сірководень, сірчанийангідрид, ціаністийводень

1.10. Цех очищеннякоксового газу (білявакуум-фільтрів,центрифуг, в насоснійаміачної води)

Ціаністий водень,миш'яковистийангідрид,сірководень, сірчанийангідрид, аміак

1.11. Цех переробкисмоли

Склад смоли тамасел

Субліматкам'яно-вугільноїсмоли та пеку

Відділення дистиляціїсмоли

Субліматкам'яно-вугільноїсмоли та пеку, фенол,нафталін, фенантрен

Відділенняантраценовоїфракції

Фенол, фенантрен,нафталін

Відділення переробкинафталінової фракції

Нафталін

1.12. Цехкристалічного на-фталіну (дистиляція,розливка,розфасовка,пакування)

Нафталін, фенол

1.13. Цех збагаченняантрацена(кристалізатори,насосні, розфасовка)

Субліматкам'яно-вугільноїсмоли та пеку

1.14. Цехфталевого ангідриду(дистиляція,насосні,розфасовка,навантаження)

Нафтохінон, фталевийангідрид, малеїновийангідрид

1.15. Цех ректифіка-ції бензолу

Відділенняректифікації

Бензол, ксилол,толуол сірковуглець

Збірники "бензину" тадебензину, важкогобензолу, полімерів,безполум'янева піч,сепаратор, мийніапарати, мірники

Склад піридиновихоснов і (насосні,місця розливки втару)

Піридин

Нейтралізатор,сепаратор,мірник піридиновихоснов

Піридин, фенол,нафталін, ціаністийводень

1.16. Аміачно-знефенолюючіцехи (колони,відстійники,скрубери, апаратні)

Аміак, фенол

1.17. Цехбіохімічного очищення(відстійники,масловідділювачі,усереднювані,аеротенки, збірникиочищених вод,насосні, апаратні)

Аміак, нафталін,фенол, ціаністийводень

1.18. Цех вловлюваннягерманію(відстійники, насоси,вивантаження фусів,бачок з формаліном,вакуумфільтри,віброрешето,барабан)

Фенол, формальдегід,аміак, пил

2. Виробництвоагломерату тазалізорудних окатишів

2.1. Підготовка татранспортуванняшихтових матеріалів

Пил

При підготовці татранспортуваннівапняку, такожвільний оксидкальцію

2.2. Зпікання,випал, подріблення,охолодження,сортування та видачаготової продукції,тракт гарячогоповернення,пилегазоочистнеобладнання

Пил, оксид вуглецю

При використаннісірковміщуючихматеріалів такожсірчаний ангідрид

2.3. Ексгаустерневідділення

Оксид вуглецю

3. Доменневиробництво

3.1. Ливарний двір,піддоменник

Пил, оксид вуглецю

3.2. Трактшихтоподання

Пил, оксид вуглецю

При використанніофлюсованої сировинитакож вільний оксидкальцію

4. Феросплавневиробництво

4.1. Шихтопідготовчі

Пил

Також на всіхетапах увиробництвах:ферооксиди хрому(III) та хрому (VI);феромарганцю -оксиди марганцю увигляді аерозолейдезінтеграції таконденсації;ферованадію оксидиванадію (III) таванадію (V) увигляді аерозолейдезінтеграції таконденації;феромолібдену -розчинні танерозчинні сполукимолібдену;феровольфраму - пилта ін.

4.2. Ділянки печей,обладнаннихелектродами, щосамоспікаються.

Пил, оксид вуглецю,субліматкам'яно-вугільнихсмол, пеків, 3-4бензпірен

4.3. Ділянкизберіганняферосіліцію

Миш'яковистий тафосфористий воденьсірководень,ацетилен

5. Сталеплавильневиробництво

5.1. Шихтовий двір талюнкеритне відділення

Пил

5.2. Міксерневідділення

Пил, оксид вуглецю

В залежності відмарок виплавляємихсталей, шкідливіречовини, що входятьдо їх складу

5.3. Пічний проліт

Пил, оксид вуглецю

В залежності відмарок сталей,шкідливі речовини,що входять до їхскладу

5.4. Розпивочнийпроліт

Пил, оксид вуглецю

В залежності відмарок сталей,захисних сумішей таматеріалів дляпозавічної обробки,шкідливі речовини,що входять доїх складу

5.5. Ділянкапідготовки ковшів

Пил, оксид вуглецю

5.6. Шлаковевідділення

Пил

5.7. Цехи та ділянкипідготовки складів(сумішей)

Пил

6. Прокатневиробництво

6.1. Ділянкинагрівальних печей таколодязів

Оксидвуглецю, сірчанийангідрид

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу металу,який нагрівається

6.2. Становий проліт(вальцювання,обрізання,клеймування і т. п.)

Пил, оксид вуглецю

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі, якаобробляється

6.3. Ділянкахолодильників

Оксид вуглецю,сірчаний ангідрид

6.4. Ділянки усуненнядефекттів

Пил

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі, якаобробляється; привогневому зачищеннідодатково оксидвуглецю та сірчанийангідрид

7.3. Робоче місцепресовщика тапідручних

Пил

7.4. Робоче місцеоператоракалібровочного,редукційного стану

Пил

7.5. Робоче місцезварювальника наприладахбезперервного пічногозварювання труб,станахелектрозварюваннятруб опорам, струмвисокої частоти,оплавленням

Пил

7.6. Робоче місцедробеструменевого тапіскоструменевогоприладу

Пил

7.7. Робоче місцезварювальника настанахелектрозварювання підшаром флюсу

Пил, оксиди марганцю

7.8. Робоче місцеоператоралистозагинаючоїмашини

Пил

7.9. Робоче місцебіля абразивноговерстата

Пил

7.10. Робоче місцеоператора приладу дляочищення труб відфлюсу

Пил, оксиди марганцю

7.11. Робоче місцебіля верстатівобробки труб післязварювання під шаромфлюсу

Пил, оксиди марганцю

7.12. Робоче місцевагранщика тапідручних

Пил, оксид вуглецю

7.13. Робоче місцеоператоравідцентрованої машини

Пил, оксид вуглецю

7.14. Робоче місцеоператоранапівбезперервноївідливки труб

Пил, оксид вуглецю

7.15. Робоче місцестрижньового

Пил

7.16. Робоче місцебункерщика увідділені дляприготування сумішів

Пил

7.17. Робоче місцепромаслювника

Аерозоль масла

7.18. Робоче місцетравильника

Кислоти: соляна,сірчана, азотна,фтористий водень,фосфорний ангідрид

7.19. Робоче місцеоцинкувальника

Оксид цинку

8. Метизневиробництво

8.1. Ділянкитравлення

Аерозолі кислот талугів

8.2. Ділянки покриття

Шкідливі речовини, щовходять до складуматеріалів покриттів

8.3. Ділянкивиробництвіелектродів та порош-кового дроту

Пил

Також шкідливіречовини, що входятьдо складуматеріалів, якавикористовуються взалежності відрецептури

8.4. Інші ділянки

Пил

На ділянках мокроговолочіння такожпродуктитермодеструкціїмасел

9. Виробництвозалізних порошків

9.1. Розмольно-заготовчівідділення

Пил

Також сажа, якщовонавикористовується

9.2. Термічневідділення

Пил, оксид вуглецю

9.3. Відділеннябрикетування

Пил

Також субліматипеків та3,4 - бензпірен привикористанні пеків

9.4. Ділянкиодержання порошківхлоридним методом

Пил, хлористийводень, фтористийводень

10. Переообкавторинних чорнихметалів

10.1. Робоче місцегазорізальника,бурильника стальнихпасивів

Пил, оксид вуглецю

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі

10.2. Робоче місцерізальника наплазмових пристроях

Пил, оксидвуглецю, оксидиазоту, озон

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі

10.З. Робоче місцегазорізальникасудового лому

Пил, озон, оксидиазоту, свинець

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі

10.4. Робоче місцесталевара, підручних,кранівника велектросталеплавиль-них цехах

Пил, оксид вуглецю,акролеїн

Також шкідливіречовини, що входятьдо складу сталі

10.5. Робоче місцеоператорівпакетировочних табрикетировочнихпроцесів

Пил

10.6. Робоче місцеоператорів пристроївдроблення чавуну,копровників

Пил

10.7. Робоче місцемашиністівпакетировочних табрикетировочнихпроцесів, обладнаннядроблення чавуну

Пил, аерозоль масла

10.8. Робоче місцесортирувальникастружки

Пил

10.9. Робоче місцемашиніста мостовихкранів

Пил, оксид вуглецю,сірчаний ангідрид

Також шкідливіречовини, що входятьдо складуматеріалів, яківикористовуються

11. Виробництвовогнетривів

11.1. Вогнетривкевиробництво

Пил

В пічних відділенняхтакож оксид вуглецю,сірчаний ангідрид

11.2. Смолодоло-мітові,смоломагнезитові цехи

Пил

На ділянкахдозування,змішування,пресування, складіготової продукціїтакожсмолодоломітовийпил, субліматикам'яно-вугільнихсмол та пеків

11.3. Цехивогнетривнихбетонів

Пил

На ділянках варочнихкотлів та сушилтакож фосфорнакислота

11.4. Цехитеплоізоляційнихвкладишів

Пил

На ділянках пресо-вого відділення тасушил також формаль-дегід

11.5. Цехицирконієвихвогнетривів

Пил

На ділянкахкислотноговідділення такожхлористий водень