9.43 У залах незалежно від кількості місць елементи крісел (стільців) повинні мати групу токсичності продуктів горіння Т1 або Т2.

9.44 Для теплоізоляції зовнішніх стін будинків слід застосовувати негорючі матеріали.

9.45 Теплоізоляцію інженерних комунікацій будинку передбачати з негорючих матеріалів.

9.46 Магістральні трубопроводи та стояки (водопроводу, систем протипожежного захисту, каналізації, водостоків, опалення та сміттєпроводу) слід проектувати з негорючих матеріалів.

Інженерне обладнання

9.47 Інженерне обладнання висотного будинку повинно включати наступні системи:

- систему протипожежного водопостачання для внутрішнього та зовнішнього пожежогасіння;

- систему автоматичної пожежної сигналізації;

- систему автоматичного пожежогасіння;

- систему протидимного захисту;

- систему евакуаційного освітлення;

- систему оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей;

- блискавкозахист і захисне заземлення;

- диспетчеризацію і управління системами протипожежного захисту (СПЗ) та іншими системами і устаткуванням при виникненні пожежі.

9.48 Диспетчеризацію і управління СПЗ та систем і устаткування, що не входить до складу СПЗ, але пов'язане із забезпеченням безпеки людей на об'єкті при виникненні пожежі, слід виконувати єдиними для всього висотного будинку. Управління роботою СПЗ та системами і устаткуванням, що не входить до їх складу, але пов'язане із забезпеченням безпеки людей при виникненні пожежі, слід здійснювати із центрального пульта управління СПЗ, у якому повинна відображатися інформація про технічний стан цих систем і який повинен розміщуватися в приміщенні пожежного поста (ЦПУБ, диспетчерської). При цьому персонал пожежного поста не допускається об'єднувати з персоналом інженерних служб висотного будинку, що здійснює цілодобове чергування із сумісництвом виконання функцій.

9.49 У зв'язку з тим, що в будинку спрацювання системи димовидалення та оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей передбачається в автоматичному режимі від сигналу автоматичної пожежної сигналізації, кожну точку приміщення слід захищати не менше ніж двома автоматичними адресними пожежними сповіщувачами.

9.50 У приміщенні пожежного поста при використанні диспетчеризації та управління СПЗ необхідно передбачати звукову (загальний сигнал) та світлову сигналізацію про:

- виникнення пожежі (із зазначенням поверхів та в разі наявності технічної можливості - деталізації місця виникнення пожежі);

- пуск насосів (із зазначенням насосів);

- спрацювання системи пожежогасіння і проходження води (іншої вогнегасної речовини) до приміщень, які захищаються;

- відключення автоматичного пуску насосів (із зазначенням насосів);

- несправність автоматичних систем пожежогасіння;

- зникнення напруги на вводах електропостачання;

- падіння тиску повітря в імпульсному пристрої;

- заклинювання засувок з електроприводом (загальний сигнал);

- аварійний рівень у пожежному резервуарі (за його наявності), у дренажному приямку (загальний сигнал);

- стан засувок з електроприводом ("відкрито", "закрито");

- положення вентилів пожежних кранів (кран-комплектів);

- відчинення дверей шаф пожежних кранів;

- відчинення дверей до приміщення насосної станції пожежогасіння;

- відключення аварійного освітлення;

- стан дверей, що ведуть на покрівлю висотного будинку ("відкрито", "закрито") та їх замків ("заблоковано", "розблоковано");

- місцезнаходження та режими роботи ліфтів, у тому числі ліфтів для транспортування пожежних підрозділів;

- іншу інформацію щодо СПЗ та систем і устаткування, що не входять до складу СПЗ, але пов'язані із забезпеченням безпеки людей згідно з вимогами чинних нормативних документів у сфері пожежної безпеки.

9.51 Внутрішній телефонний зв'язок слід передбачати між приміщеннями пожежного поста (ЦПКБ, диспетчерської), насосної станції пожежогасіння, а також між пожежобезпечною зоною, ліфтами для транспортування підрозділів пожежної охорони, а також площадкою для посадки рятувальної кабіни пожежного вертольота (розташованої на покрівлі висотного будинку).

Вентиляційні системи та протидимний захист

9.52 Протидимний захист слід передбачати для безпечної евакуації людей, а також їх захисту у пожежобезпечних зонах під час виникнення пожежі в одному з приміщень. Протидимний захист повинен також забезпечувати необхідні умови для роботи підрозділів пожежної охорони з рятування людей, виявлення та гасіння пожежі. У складі протидимного захисту повинні передбачатися:

- система примусового димовидалення та система підпору повітря, що мають автоматичне, дистанційне (електричне) та ручне місцеве (механічне) управління;

- конструкції та обладнання з необхідними технічними характеристиками.

9.53 Розрахунок основних параметрів протидимного захисту слід здійснювати з урахуванням додатка Н.

9.54 Системи протидимного захисту повинні бути з механічним спонуканням. Системи протидимного захисту повинні виконувати наступні основні функції:

- примусове видалення продуктів горіння з коридорів, вестибюлів, холів, галерей (незалежно від наявності в них природного освітлення);

- примусове видалення продуктів горіння із приміщень з масовим перебуванням людей (понад 50 людей), а також з атріумів (пасажів), тунелів, інших приміщень, що передбачені відповідними нормативними документами;

- подачу зовнішнього повітря для створення надлишкового тиску (підпору повітря) до незадимлюваних сходових кліток типу Н4 (у тому числі до протипожежних тамбур-шлюзів при сходових клітках типу Н4) евакуаційних шляхів;

- подачу зовнішнього повітря для створення надлишкового тиску (підпору повітря) до ліфтових шахт або до ліфтових холів, а для ліфтів, що мають режим роботи "Транспортування пожежних підрозділів", - згідно з НАПБ Б.01.007.

9.55 Управління системою протидимного захисту необхідно передбачати в автоматичному (від системи виявлення пожежі), ручному (дистанційно з приміщення пожежного поста) режимах та від кнопок, розташованих біля евакуаційних виходів з поверхів (або у пожежних шафах).

Перелік систем протидимного захисту, які спільно працюють під час пожежі, повинен визначатися з урахуванням різноманітних пожежонебезпечних ситуацій, що залежать від місця виникнення пожежі в одному з приміщень. В усіх варіантах пожежонебезпечних ситуацій необхідно передбачати обов'язкове відключення систем загальнообмінної вентиляції та кондиціонування, які не використовуються у системі протидимного захисту та випередження вмикання систем димовидалення відносно моменту запуску систем підпору повітря.

9.56 До приміщення пожежного поста (ЦПУБ, диспетчерської) повинна виводитися інформація про стан:

- протипожежних нормально відкритих та нормально закритих клапанів систем протидимної та загальнообмінної вентиляції (повністю відкритих або повністю закритих);

- димових клапанів систем витяжної протидимної вентиляції (повністю відкритих або повністю закритих);

- аварійних клапанів скидання надлишкового тиску, встановлених у сходових клітках типу Н4 та їх тамбур-шлюзах;

- вентиляторів припливно-витяжних систем загальнообмінної та аварійної вентиляції і протидимного захисту (увімкнених або вимкнених);

- протипожежних дверей та воріт із приводами, що мають автоматичне та ручне (дистанційне) управління (повністю відкритих або повністю закритих);

- протипожежних та димових штор (які повністю або неповністю перекривають проріз).

9.57 Приміщення для вентиляційного обладнання необхідно, як правило, розташовувати в межах протипожежного відсіку, який обслуговується цим вентиляційним обладнанням.

Допускається влаштовувати спільне приміщення для вентиляційного обладнання, що обслуговує різні протипожежні відсіки, за винятком:

а) вентиляційного обладнання, що обслуговує приміщення категорії В, спільно з вентиляційним обладнанням, що обслуговує приміщення категорій Г, Д за пожежною небезпекою;

б) вентиляційного обладнання, що обслуговує житлові приміщення (квартири), спільно з вентиляційним обладнанням, що обслуговує громадські приміщення.

У місцях перетинання повітроводами систем загальнообмінної вентиляції огороджувальних конструкцій приміщення для вентиляційного обладнання, що обслуговує різні протипожежні відсіки, слід встановлювати протипожежні клапани з межею вогнестійкості відповідно до таблиці 9.2.

На вхідних вентиляційних отворах систем механічної вентиляції квартир слід передбачати встановлення протипожежних клапанів із межею вогнестійкості не менше ЕІ 60.

9.58 У приміщенні для вентиляційного обладнання систем припливної загальнообмінної вентиляції, що обслуговує приміщення одного протипожежного відсіку, допускається встановлювати вентилятори сис-

тем підпору повітря за умов влаштування протипожежних нормально відкритих клапанів (з межею вогнестійкості не менше ЕІ 120) у місцях перетинання повітроводами систем загальнообмінної вентиляції огороджувальних конструкцій приміщення для вентиляційного обладнання. Межа вогнестійкості огороджувальних конструкції приміщення для вентиляційного обладнання повинна бути не менше REI 150 для стіни і ЕІ 150 для перегородки.

У зазначеному приміщенні для вентиляційного обладнання не допускається розташовувати обладнання, що обслуговує приміщення категорії В.

9.59 Мінімальна відстань (по горизонталі та вертикалі) між прорізами приймальних пристроїв зовнішнього повітря, що розташовані у суміжних протипожежних відсіках, повинна становити не менше .

Спільні приймальні пристрої зовнішнього повітря не допускається проектувати:

- для систем вентиляції (у тому числі протидимного захисту), що обслуговують різні протипожежні відсіки;

- для припливних систем вентиляції, обладнання яких не дозволяється розташовувати у одному приміщенні для вентиляційного обладнання;

- для припливних систем загальнообмінної вентиляції та систем протидимного захисту.

9.60 У висотній частині будинку приймальні пристрої зовнішнього повітря (крім приймальних пристроїв зовнішнього повітря систем підпору повітря) та пристрої викиду повітря в атмосферу (у тому числі викиди систем димовидалення) допускається розташовувати на одному фасаді будинку та на одному рівні з технічним поверхом або на одному рівні з поверхом, що обслуговується цими пристроями. Забороняється влаштовувати приймальні пристрої зовнішнього повітря протидимної вентиляції на фасадах висотних будинків.

Вікна, що розташовані біля пристроїв викиду повітря в атмосферу, потрібно передбачати такими, що не відчиняються, якщо відстань між вікнами та цими пристроями становить менше по горизонталі (або менше по вертикалі, якщо відстань по горизонталі менше 10м).

9.61 Викид диму від систем димовидалення слід передбачати через прорізи, захищені жалюзі під кутом 45° вниз, зі швидкістю у "живому" перерізі не менше ніж 20 м/с.

Місця забору та викиду повітря слід передбачати на висоті не менше ніж від рівня поверхні території, прилеглої до будинку. Прорізи для забору повітря слід розташовувати під кутом не менше 20° вниз.

9.62 Транзитні повітроводи та колектори систем вентиляції будь-якого призначення в межах протипожежного відсіку, який обслуговується цими системами, допускається проектувати:

а) з межею вогнестійкості не менше ЕІ 15, виконаних із негорючих матеріалів за умов прокладання їх у загальних шахтах, що мають огороджувальні конструкції з межею вогнестійкості не менше REI 120, та встановленням протипожежних клапанів у місцях перетинання повітроводами огороджувальних конструкцій цих шахт;

б) з негорючих матеріалів за умов встановлення протипожежних клапанів у місцях перетинання повітроводами кожної огороджувальної конструкції (стін, перегородок, перекриття) з нормованою межею вогнестійкості.

9.63 Протипожежні клапани повинні мати автоматичний та ручний (дистанційний) пуск. Застосування протипожежних клапанів із приводом на термоелементах не допускається.

Протипожежні клапани у місцях перетинання повітроводами будівельних конструкцій з нормованими межами вогнестійкості слід передбачати з межею вогнестійкості згідно з таблицею 9.2.

Таблиця 9.2 - Мінімальна межа вогнестійкості для протипожежних клапанів у місцях перетинання повітроводами будівельних конструкцій

Мінімальна межа вогнестійкості

будівельні конструкції з нормованими межами огнестійкості

протипожежні клапани

REI 180 (ЕІ 180), REI 150 (ЕІ 150)

ЕІ 120

REI 120 (ЕІ 120)

ЕІ 90

REI 90 (ЕІ 90)

ЕІ 60

REI 60 (ЕІ 60)

ЕІ 45

REI 45 (ЕІ 45)

ЕІ 30

9.64 Димоприймальні пристрої слід встановлювати безпосередньо у прорізах димових шахт або на відгалуженнях повітроводів до димових шахт (вертикальних колекторів) у верхній частині приміщень, що захищаються, але не нижче за верхні рівні дверних прорізів.

Сумарна довжина коридору (холу, галереї), який обслуговується одним димоприймальним пристроєм, не повинна перевищувати . При видаленні продуктів горіння безпосередньо з приміщень площею понад їх необхідно поділяти на димові зони площею не більше кожна. Площу приміщення, яке обслуговується одним димоприймальним пристроєм, необхідно приймати не більше .

9.65 Для систем димовидалення необхідно передбачати:

а) вентилятори, що зберігають працездатність протягом 120 хв при розрахунковій температурі газів, що переміщуються, - 400 °С, а у підземних автостоянках при розрахунковій температурі газів, що переміщуються, - 600 °С;

б) повітроводи та канали з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості не менше ніж ЕІ 180 - для транзитних повітроводів і шахт, розташованих за межами протипожежного відсіку, що ними обслуговується, і ЕІ 120 - для вертикальних повітроводів і шахт в межах протипожежного відсіку, що ними обслуговується;