Трансформатори з дуттьовим охолодженням масла (Д) при аварійному вимкненні усіх вентиляторів дуття можуть працювати з номінальним навантаженням протягом часу:

Температура зовнішнього повітря, °С

мінус 15

мінус 10

0

10

20

30

Допустима тривалість навантаження, год

60

40

16

10

6

4

8.5.2.2 За дією сигнальних пристроїв, які фіксують несправність системи охолодження трансформатора, необхідно визначити трансформатор (фази трифазної групи) із несправною системою охолодження, з’ясувати причини появи несправностей і вжити заходів щодо їх усунення.

При появі сигналу про аварійне вимкнення усіх охолодників трансформатора необхідно:

  • зафіксувати час втрати охолодження;
  • з дії сигнальних пристроїв визначити трансформатор (фазу трифазної групи) з вимкнутою системою охолодження;
  • визначити температуру верхніх шарів масла трансформатора;
  • вжити заходів щодо відновлення нормальної роботи системи охолодження згідно з 8.5.2.1.

8.5.3 Дія газового захисту трансформатора „на сигнал”

8.5.3.1 При спрацюванні газового захисту трансформатора „на сигнал” слід негайно розвантажити і вимкнути трансформатор для з’ясування причин спрацювання газового реле, відібрати проби газу з газового реле для хімічного аналізу і перевірки його на горючість і проби масла з бака трансформатора для хроматографічного аналізу.

Відбирання проби газу здійснювати при відкритому відсічному клапані за допомогою стаціонарного пристрою (за його наявності) у гумові відсмоктувальні балони ємкістю не менше 400 – 500 см3 або в бюрети об’ємом 500 см3 з підсоленою водою. При цьому слід мати на увазі, що газ, відібраний в гумові ємкості, повинен знаходитись у них не більше 1,5 – 2 год.

8.5.3.2 Якщо при огляді трансформатора ознак пошкодження не знайдено, то потрібно перевірити наявність масла в розширнику чи відкрито відсічний клапан, крізь оглядове скло визначити наявність газу в реле, відібрати проби газу з реле для хімічного аналізу і перевірки його на горючість і проби масла з бака трансформатора для хроматографічного аналізу.

8.5.3.3 Перевіряти газ на горючість необхідно в приміщенні відразу після його відбирання.

Якщо газ є горючим або в трансформаторі (за результатами аналізу газу і хроматографічного аналізу розчинених у маслі газів) містяться продукти розкладання ізоляції або масла, трансформатор необхідно вивести в ремонт.

Якщо газ негорючий і в ньому відсутні продукти розкладання ізоляції, трансформатор може бути залишений у роботі з подальшим наглядом за виділенням газу. При збільшенні частоти появи газу в реле трансформатор необхідно розвантажити і вимкнути для виявлення причини виділення газу.

8.5.4 Аварійне автоматичне вимкнення трансформатора

8.5.4.1 При аварійному автоматичному вимкненні трансформатора дією захистів необхідно діяти згідно з 7.2.3.1 – 7.2.3.6, 8.5.1.1, 8.5.1.2.

Перед відбиранням проби газу в цьому випадку потрібно відкрити вручну відсічний клапан, якщо він закрився. При цьому слід мати на увазі, що проби газу можна не відбирати, якщо рівень масла в розширнику з плівкою нижче мінімального. У цьому випадку до відбирання проби газу рекомендується долити масло в розширник до рівня, що перевищує мінімальний.

8.5.4.2 При аварійному вимкненні трансформатора дією захистів від внутрішніх пошкоджень (газовим, диференційним і т. ін.) необхідно виконати позачерговий огляд внутрішньої поверхні гнучкої оболонки розширника (за її наявності) з метою виявлення її провисання внаслідок попадання газу з бака трансформатора.

Огляд здійснити через патрубок для установлення масловказівника. У разі виявлення провисання оболонки у верхній частині внаслідок попадання газу між стінкою розширника та оболонкою на непрацюючому трансформаторі виконати такі операції:

  • від’єднати повітроосушник і на його місце підвести повітропровід з манометром;
  • заглушити патрубок для покажчика рівня масла;
  • закрити засувку на маслопроводі між корпусами відсічного клапана та газового реле;
  • наповнити гнучку оболонку повітрям до тиску 15 кПа (0,15 атм);
  • відкрити заглушки на верхніх патрубках розширника (викрутити пробки), випустити газ, що зібрався, і при появі масла ущільнити патрубки (пробки);
  • зняти тиск у оболонці і вимкнути повітропровід;
  • відкрити засувку на маслопроводі між корпусами відсічного клапана та газового реле;
  • під’єднати повітроосушник;
  • установити покажчик рівня масла;
  • відкрити відсічний клапан.

Слід пам’ятати, що роботи з видалення газу з розширника необхідно здійснювати швидко, без затримок, щоб запобігти пошкодженню бака трансформатора після закриття зазначеної вище засувки та відсічного клапана.

Щоб переконатись у герметичності оболонки і розширника після випуску з нього газу потрібно повторити огляд гнучкої оболонки не пізніше одного місяця. У разі виявлення порушення, герметичності розширник необхідно демонтувати і перевірити окремо герметичність оболонки та розширника відповідно до вимог інструкції з експлуатації розширника з гнучкою оболонкою.

8.5.4.3 При вимкненні трансформатора дією захисного реле пристрою РПН необхідно оглянути трансформатор, кришки баків контакторів пристроїв РПН і захисні реле. При цьому необхідно переконатись у відсутності неправильної роботи захисного реле, а також звернути увагу на стан запобіжної мембрани і рівень масла і розширнику контактора пристрою РПН.

Увімкнення трансформатора в роботу після спрацювання захисного реле або запобіжної мембрани необхідно здійснювати тільки після проведення ревізії контактора пристрою РПН і заміни пошкоджених деталей металокерамічних контактів, струмообмежувальних резисторів, а також масла в баку контактора. Зазначені роботи потрібно виконувати згідно з вказівками інструкції з експлуатації пристрою РПН.

8.5.5 Пожежа на трансформаторі

У разі виникнення пожежі на трансформаторі необхідно зняти напругу, якщо він не вимкнувся автоматично дією захистів, викликати пожежну команду, повідомити керівництво енергопідприємства і розпочати гасіння пожежі відповідно до місцевої інструкції з гасіння пожеж у електроустановках.

Якщо не ввімкнулась стаціонарна автоматична система пожежогасіння (трансформатор потужністю 200 МВ∙А і більше), необхідно ввімкнути її вручну.

Під час гасіння пожежі вжити заходів щодо запобігання розповсюдженню вогню, виходячи з умов, що створились.

9 Технічне обслуговування та контроль за станом трансформаторів

Для підтримки трансформатора в працездатному стані протягом усього періоду його експлуатації (від першого введення в роботу до повного списання в результаті морального або фізичного зношення) необхідно регулярно здійснювати технічне обслуговування трансформатора.

Установлюються такі види планового технічного обслуговування трансформатора:

  • технічний огляд;
  • профілактичний контроль.

Крім того, у процесі експлуатації можна здійснювати позапланове технічне обслуговування, зумовлене появою в міжремонтні періоди несправностей трансформатора або його аварією.

Технічне обслуговування трансформатора необхідно виконувати згідно з цим розділом та відповідною інструкцією з експлуатації складових частин комплектуючих виробів (додаток И).

Рекомендований обсяг і періодичність робіт із технічного обслуговування трансформатора та його складових частин наведено в Додатку К.

9.1 Технічне обслуговування та контроль за станом трансформаторів

9.1.1 Технічний огляд трансформатора слід провадити відповідно до 7.1.5.1 Додатково до цього потрібно перевірити:

  • відсутність сторонніх шумів, помітних вібрацій, які призводять до пошкодження або неправильної роботи складових частин, приладів і апаратури, установлених на трансформаторі;
  • відповідність показів лічильників кількості перемикань приводів пристроїв РПН кількості здійснених перемикань;
  • правильність положення перемикачів режиму роботи охолодників.

9.1.2 Технічний огляд складових частин трансформатора необхідно виконувати відповідно до інструкцій з експлуатації цих частин.

9.1.3 Періодичність технічних оглядів трансформатора без його вимкнення, як правило, установлюється місцевими інструкціями відповідно до вимог чинних Правил технічної експлуатації електричних станцій та мереж.

9.1.4 Працюючі трансформатори та реактори слід оглядати з дотриманням ДНАОП 1.1.10-1.01-97, тобто не наближатись на небезпечну відстань до частин, які знаходяться під напругою.

Трансформатори та реактори без вимкнення потрібно оглядати в такі строки:

  • в установках з постійним чергуванням персоналу або з місцевим персоналом: головні трансформатори електростанції та підстанції, основні та резервні трансформатори власних потреб, а також трансформатори зв’язку електростанції та реактори – один раз на добу, решту трансформаторів – один раз на тиждень;
  • в установках без постійного чергування персоналу – не рідше одного разу на місяць, а в трансформаторних пунктах – не рідше одного разу на шість місяців.

Залежно від місцевих умов і стану трансформаторів і реакторів зазначені строки можуть бути змінені технічним керівником підприємства.

При різкому зниженні температури зовнішнього повітря або інших різких змінах погодних умов необхідно здійснити позачергові огляди усіх трансформаторів і реакторів зовнішнього установлення, перевіривши рівень масла, стан вводів і системи охолодження.

Зазначені вище огляди повинен здійснювати черговий персонал. Крім того, трансформаторні установки повинні періодично оглядатись більш кваліфікованим персоналом, який відповідає за експлуатацію в цілому.

9.1.5 Під час роботи трансформатора та реактора, які мають охолодження з примусовою циркуляцією масла (ДЦ або Ц), слід періодично (під час оглядів) контролювати за манометрами тиск масла і води в системі охолодження.

Для запобігання попаданню води в масло при працюючих насосах наднормальний тиск масла в охолоднику повинен бути на 0,1 – 0,2 МПа (1 – 2 кгс/см2) вище ніж води. Для запобігання попаданню води в масло при аварійній зупинці маслонасоса необхідно, щоб статичний напір масла в охолодниках перевищував максимальний наднормальний робочий тиск води не менше ніж на 0,01 – 0,03 МПа (0,1 – 0,3 кгс/см2), що повинно бути забезпечено відповідним розташуванням охолодників і схемою подавання охолодної води.

Слід також не рідше одного разу на шість місяців перевіряти справність сигналізації припинення циркуляції масла, охолодної води або зупинки вентиляторів, а також увімкнення резервного охолодника або джерела живлення.

Із несправною сигналізацією трансформатор і реактор залишати в роботі не дозволяється.

9.1.6 Ступінь охолодження масла в трансформаторі з масляно-водяним охолодженням слід контролювати за різницею температур масла на вході і виході з охолодника. При номінальному навантаженні трансформатора різниця температур не повинна бути менше 10 °С. У разі перевищення цього рівня слід вживати заходів щодо форсування охолодження. Якщо немає можливості збільшити витрату води, то слід на деякий час увімкнути резервний маслонасос.

9.1.7 Взимку при вимкненні трансформатора з масляно-водяним охолодженням необхідно спускати воду з охолодників або утеплювати їх із проведенням інших заходів для запобігання заморожуванню.

9.2 Профілактичний контроль

Під час профілактичного контролю передбачається виконання робіт з перевірки трансформаторного масла, профілактичних випробувань трансформатора, а також виконання регламентних робіт у міжремонтний період із заміни зношених частин і матеріалів (шарикопідшипники маслонасосів, силікагель фільтрів і т. ін.).

9.2.1 Випробування трансформаторного масла

9.2.1.1 У процесі експлуатації трансформатора необхідно періодично контролювати стан трансформаторного масла в баках трансформатора та контакторів пристроїв РПН, у вводах негерметичного виконання.

Необхідно також здійснювати хроматографічний аналіз газів, розчинених у маслі всіх трансформаторів з пристроями РПН, трансформаторів на напругу 110 кВ і вище, а також трансформаторів власних потреб.

Періодичність відбирання проб масла зазначено в таблиці 9.1.

Таблиця 9.1 – Періодичність випробувань проб масла

Місце відбирання

Періодичність відбирання

для фізико-хімічного аналізу

для хроматографічного аналізу розчинених у

маслі газів

Бак трансформатора

Через десять днів, один місяць, три місяці після ввімкнення, далі – один раз на три роки, а також при аварійному вимкненні трансформатора

Через три дні, один місяць, три місяці, шість місяців після ввімкнення і далі – один раз на шість місяців, а також при аварійному вимкненні трансформатора і при дії газового реле „на сигнал”

Бак контактора пристрою РПН

Через кожні 5000 (РНОА) 30000 (РС) або 50000 (SCV, SDV-3) перемикань, але не рідше одного разу на рік

Не здійснюється

Вводи на напругу 110 кВ і вище

Відповідно до інструкції на вводи

Відібране з бака трансформатора на напругу 150 кВ і вище масло для фізико-хімічного аналізу необхідно перевіряти згідно з пунктами 1, 2, 4 – 7, 10 і 11 таблиці Б.1 (додаток Б.1), із вводів – відповідно до інструкції на вводи, із трансформаторів на напругу до 110 кВ – згідно з пунктами 1, 2, 4 – 6, а при погіршенні ізоляції – згідно з пунктом 7. Відбирають проби масла на працюючому трансформаторі або ж відразу після його вимкнення.