в)в приміщеннях, де виконуються роботи І - III розрядів.

Таблиця 5

Розряд зорової роботи

Найменше нормоване значення КПО ен %, при суміщеному освітленні

при верхньому або комбінованому освітленні

при боковому освітленні

І

3

1,2

II

2,5

1

III

2

0,7

IV

1,5

0,5

V і VII

1

0,3

VI

0,7

0,2

3.4.Для виробничих приміщень при установленні нормованих значень КПО згідно з 3.3 цихНорм слід:

а)освітленість від системи загального штучного освітлення підвищувати на один ступінь зашкалою освітленості (крім розрядів 1б, 1в, 11б), якщо підвищення освітленості не передбаченепунктом 4.5 цих Норм. Освітленість від системи загального освітлення повинна складати не менше200 лк при розрядних лампах і 100 лк при лампах розжарювання. Створювати освітленість більше750 лк при розрядних лампах і 300 лк при лампах розжарювання дозволяється тільки за наявностіобґрунтування;

б)освітленість від світильників загального освітлення в системі комбінованого підвищувати наодин ступінь за шкалою освітленості, крім розрядів 1а, 16, 11а;

в)коефіцієнт пульсації Кп для І - III розрядів не повинен перевищувати 10 %.

Штучне освітлення при суміщеному освітленні приміщень слід проектувати також відповідно до розділу 4 цих Норм.

3.5.Розрахункові значення КПО при суміщеному освітленні житлових і громадських будинківповинні складати не менше 60 % значень, зазначених у таблиці 2.

Допускається приймати розрахункові значення КПО в межах від 60 % до 30 % значень, зазначених у таблиці 2 для торговельних залів магазинів і залів, буфетів, роздавальних підприємств громадського харчування.

3.6.При суміщеному освітленні для приміщень громадських будинків з боковим освітленнямпри розрахунковому значенні КПО, яке дорівнює або менше 80 % від нормованого значення,освітленість від загального штучного освітлення слід підвищувати на один ступінь за шкалою освітленості.

С. 14 ДБН В. 2.5-28-2006

3.7. Вимоги до суміщеного освітлення залежно від призначення приміщення для житлових ігромадських будинків слід приймати за додатком К.

3.8.При суміщеному освітленні навчальних і навчально-виробничих приміщень шкіл, шкіл-інтернатів, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів слід передбачатироздільне включення рядів світильників, розташованих паралельно світловим прорізам.

3.9. При суміщеному освітленні приміщень житлових та громадських будинків, розташованих вцентральній частині та історичних зонах міста, нормовану освітленість від штучного освітлення слідпідвищувати на ступінь за шкалою освітленості.

4 ШТУЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ

4.1. Штучне освітлення поділяється на робоче, аварійне, охоронне, чергове.

Аварійне освітлення поділяється на освітлення безпеки і евакуаційне.

Для загального штучного освітлення приміщень слід використовувати, як правило, розрядні джерела світла, віддаючи перевагу за однакової потужності джерелам світла з найбільшою світловою віддачею і строком служби.

Світлова віддача джерел світла для штучного освітлення приміщень при мінімально допустимих індексах кольоропередачі не повинна бути менше значень, наведених у таблиці 6.

Таблиця 6

Тип джерела світла

Світлова віддача, лм/Вт, не менше, при мінімально допустимих індексах кольоропередачі

Rа>80

Rа>60

Rа>45

Rа>25

Rа<25

Люмінесцентні лампи

65

75

-

-

-

Компактні люмінесцентні лампи

70

-

-

-

Металогалогенні лампи

75

90

-

-

-

Дугові ртутні лампи

- .

-

55

-

-

Натрієві лампи високого тиску

-

75

-

100

-

Лампи розжарювання

-

-

-

-

7

  1. Штучне освітлення може бути двох систем - загальне та комбіноване.
  2. Робоче освітлення слід передбачати для всіх приміщень будинків, а також ділянок відкритихпросторів, призначених для роботи, проходу людей та руху транспорту. Для приміщень, які маютьзони з різними умовами природного освітлення та різними режимами роботи, повинно передбачатисьокреме керування освітленням таких зон.

За необхідності частина світильників робочого або аварійного освітлення може бути використана для чергового освітлення.

Нормовані характеристики освітлення в приміщеннях і зовні будинків може забезпечуватись як світильниками робочого освітлення, так і спільним з ним освітленням світильниками безпеки і (або) евакуаційного освітлення.

Освітлення приміщень виробничих і складських будинків

4.4.Для освітлення приміщень слід використовувати, як правило, найбільш економічні розряднілампи. Використання ламп розжарювання для загального освітлення допускається тільки у випадкахнеможливості або техніко-економічної недоцільності використання розрядних ламп.

Для місцевого освітлення, крім розрядних джерел світла, рекомендується використовувати лампи розжарювання, в тому числі галогенні. Вибір джерел світла за кольоровими характеристиками слід провадити за додатком Е. Застосування ксенонових ламп у приміщеннях не дозволяється.

ДБН В.2.5-28-2006 С. 15

4.5.Норми освітленості, наведені в таблиці 1, слід підвищувати на один ступінь шкали освіт- леності в таких випадках:

а)при роботах І - VI розрядів, якщо зорова робота виконується більше половини робочого дня;

б)при підвищеній небезпеці травматизму, якщо освітленість від системи загального освітленняскладає 150 лк і менше (робота на дискових пилках, гільйотинних ножицях тощо);

в)при спеціальних підвищених санітарних вимогах (наприклад, на підприємстві харчової тахіміко-фармацевтичної промисловості), якщо освітленість від системи загального освітлення 500 лк іменше;

г)при роботі або виробничому навчанні підлітків, якщо освітленість від системи загальногоосвітлення 300 лк і менше;

д)за відсутності в приміщенні природного світла і постійному перебуванню працюючих, якщоосвітленість від системи загального освітлення 750 лк і менше;

є) при спостереженні за деталями, що обертаються зі швидкістю, яка дорівнює або більша 500 об/хв, або об'єктами, що рухаються зі швидкістю, яка дорівнює або більша 1,5 м/хв;

ж) при постійному пошуку об'єктів розрізнення на поверхні розміром 0,1 м2 і більше.

За наявності одночасно кількох ознак норми освітленості слід підвищувати не більше ніж на один ступінь.

  1. В приміщеннях, де виконуються роботи IV-VI розрядів, норми освітленості слід знижуватина один ступінь при короткочасному перебуванні людей або за наявності устаткування, яке непотребує постійного обслуговування.
  2. При виконанні в приміщеннях робіт І-ІІІ, IVa, IVб, IVb, Va розрядів слід застосовуватисистему комбінованого освітлення. Передбачати систему загального освітлення допускається притехнічній неможливості або недоцільності влаштування місцевого освітлення, що конкретизується вгалузевих нормах, узгоджених з органами Державного санітарного нагляду.

За наявності в одному приміщенні робочих і допоміжних зон слід передбачати локалізоване загальне освітлення (за будь-якої системи освітлення) робочих зон і менш інтенсивне освітлення допоміжних зон, зараховуючи їх до розряду VІІІa.

4.8.Освітленість робочої поверхні, створена світильниками загального освітлення в системікомбінованого, повинна складати не менше 10 % нормованої для комбінованого освітлення притаких джерелах світла, які застосовуються для місцевого освітлення. При цьому освітленість повиннабути не менше 200 лк при розрядних лампах, не менше 75 лк - при лампах розжарювання.Створювати освітленість від загального освітлення в системі комбінованого більше 500 лк прирозрядних лампах і більше 150 лк при лампах розжарювання допускається тільки за наявностіобґрунтувань.

У приміщеннях без природного світла освітленість робочої поверхні, утворена світильниками загального освітлення в системі комбінованого, слід підвищувати на один ступінь.

4.9.Відношення максимальної освітленості до мінімальної не повинно перевищувати для робітІ - III розрядів при люмінесцентних лампах 1,3, при інших джерелах світла -1,5, для робіт розрядівIV - VII - 1,5 і 2,0 відповідно.

Нерівномірність освітленості допускається підвищувати до 3,0 в тих випадках, коли за умов технології світильники загального освітлення можуть установлюватися тільки на площадках, колонах або стінах приміщення.

4.10.У виробничих приміщеннях освітленість проходів та ділянок, де робота не виконується,повинна складати не більше 25 % від нормованої освітленості, але не менше 75 лк при розряднихлампах і не менше 30 лк при лампах розжарювання.

С.16 ДБН В.2.5-28-2006

4.11. У цехах з повністю автоматизованим технологічним процесом слід передбачати освітлення для спостереження за роботою устаткування, а також додаткове включення світильників загального і місцевого освітлення для забезпечення необхідної (відповідно до таблиці 1) освітленості при ремонтно-налагоджувальних роботах.

4.12. Показник осліпленості від світильників загального освітлення (незалежно від системи освітлення) не повинен перевищувати значень, вказаних у таблиці 1.

Показник осліпленості не обмежується для приміщень, довжина котрих не перевищує подвійної висот підвішування світильників над підлогою, а також для приміщень з тимчасовим перебуванням людей і для площадок, призначених для проходу або обслуговування устаткування.

4.13. Для місцевого освітлення робочих місць слід використовувати світильники з непросвічуючими відбивачами. Світильники повинні розташовуватися так, щоб їх елементи, які світяться, не влучали в поле зору працюючих на освітленому робочому місці і на інших робочих місцях.

Місцеве освітлення робочих місць, як правило, повинно бути обладнане регуляторами освітлення.

Місцеве освітлення зорових робіт з тривимірними об'єктами розрізнення слід виконувати:

- при дифузійному відбиванні фону - світильником, у якого відношення найбільшого лінійного розміру поверхні, яка світиться, до висоти її розташування над робочою поверхнею складає не більше 0,4 при направленні оптичної осі в центр робочої поверхні під кутом не менше 30° до вертикалі:

- при направлено-розсіяному і змішаному відбиванні фону - світильником, у якого відношення найменшого лінійного розміру поверхні, яка світиться, до висоти її розташування над робочою поверхнею складає не менше 0,5, а її яскравість - від 2500 до 4000 кд/м2.

Яскравість робочої поверхні не повинна перевищувати значень, вказаних у таблиці 7.

Таблиця 7

Площа робочої поверхні, м2

Найбільша допустима яскравість, кд/м2

Менше 1. 10-4

2000

Від 1. 10-4 до 1. 10-3

1500

Понад 1. 10-3 до . 10-2

1000

Понад 1. 10-2 до 1. 10-1

750

Більше 1. 10-1

500

4.14. Коефіцієнт пульсації освітленості на робочих поверхнях при живленні джерел світла струмом частотою менше 300 Гц не повинен перевищувати значень, вказаних у таблиці 1.

Коефіцієнт пульсації не обмежується:

- при частоті живлення 300 Гц і більше;

- для приміщень з періодичним перебуванням людей за відсутності в них умов для виникнення стробоскопічного ефекту.

У приміщеннях, де можливе виникнення стробоскопічного ефекту, необхідно включення сусідніх на 3 фази живильної напруги або включення їх у мережу з електронними пускорегулюючими апаратами.

Освітлення площадок підприємств і місць виконання робіт поза будинками

4.15. Освітленість робочих поверхонь місць виконання робіт, розташованих поза будинками, на етажерках поза будинками і під накриттям, повинна прийматися за таблицею 8.

ДБН В.2.5-28-2006 С. 17

Таблиця 8

Розряд

зорової роботи

Відношення мінімального розміру об'єкта розрізнення до відстані від цього об'єкта до очей працюючого

Мінімальна освітленість

у горизонтальній площині, лк

IX

Менше 0,5.10-2

50

Х

Від 0,5.10-2 до 1 .10-2

30

XI

Понад 1.10-2до 2.10-2

20

XII

Понад 2.10-2 до 5.10-2

10

XIII

Понад 5.10-2 до 10.10-2

5

XIV

Понад 10 .10-2

2

Примітка. При небезпеці травматизму для робіт XI - XIV розрядів освітленість слід приймати за суміжним, більш високим розрядом.

4.16. Горизонтальну освітленість площадок підприємств у точках її мінімального значення на рівні землі або дорожніх покриттів слід приймати за таблицею 9.