14.17 Протипожежні двері підземних приміщень метрополітену повинні мати пристрої для самозачинення та з ущільненням у притулах.

Мінімальні межі вогнестійкості протипожежних дверей слід приймати:

а) у стінах і перегородках з нормованою межею вогнестійкості 0,75 год і більше ЕІ 30

б) у перегородках з межею вогнестійкості менше 0,75годЕІ 15

Двері на входах (виходах) у касові зали підземних вестибюлів із підвуличних переходів, а також у павільйонах над сходами, в наземних вестибюлях слід виконувати із загартованого або армованого скла.

Люки у перекриттях і платформах станцій повинні бути протипожежними 2-го типу (з межею вогнестійкості не менше ЕІ 30). Такі люки повинні мати ущільнення в притулах і обладнуватись запірними пристроями. Запірні пристрої повинні відкриватися ззовні за допомогою ключа, а зсередини - вручну без застосування ключа.

14.18 Дверний проріз у комори мастильних і мастильно-фарбувальних матеріалів повинен бути захищений протипожежними дверима 1-го типу (з межею вогнестійкості не менше ЕІ 60). У дверному прорізі слід передбачати поріжок або пандус висотою не менше .

Кладову мастильно-фарбувальних матеріалів слід розташовувати у наземних вестибюлях, у підвуличних переходах або коридорах, які є входами (виходами) у підземні вестибюлі, в пристосованих виробках СТП; кладову мастильних матеріалів слід розташовувати в рівні машинного приміщення ескалаторів під приміщеннями, в яких одночасно перебуває не більше 50 чоловік.

ДБН В.2.3-7-2003 С.161

14.19 Межа вогнестійкості повітропроводів, які прокладаються у межах службово-побутових, технологічних і складських приміщень, а також у вентиляційних камерах, нормується відповідно до СНіП 2.04.05.

Транзитні повітроводи і колектори, які прокладаються до вказаних приміщень або через ці приміщення, слід проектувати з межею вогнестійкості не менше, хв:

а) для приміщень категорії Г, Д у межах одного поверху, які не перетинають протипожежні перешкоди15

б) для приміщень категорії А,Б,В у межах одного поверху30

в) для приміщень усіх категорій при прокладанні повітропроводів з одного на другий поверх30

г) повітропроводи димовидалення і підпору повітря.30

Мінімальні межі вогнестійкості повітропроводів повинні забезпечуватися сертифікованими вогнезахисними покриттями, характеристики яких можуть задовольнити потрібні межі вогнестійкості повітропроводів не менше 30 хв, що повинно бути вказано в проекті. Замість вогнезахисного покриття цільних повітроводів дозволяється передбачати установлення на них вогнезатримуючих клапанів при перетинанні кожної протипожежної перешкоди.

У межах службово-побутових приміщень вогнезатримуючі клапани встановлюються на повітропроводах при перетинанні протипожежної перешкоди, що розділяє декілька приміщень загальною площею не більше .

При проектуванні перетинів протипожежних перешкод повітропроводами слід дотримуватись вимог СНіП 2.04.05.

Межа вогнестійкості герметичних клапанів, які розташовуються в протипожежних перешкодах, повинна бути не менше 60 хв.

Місця проходу повітропроводів крізь стіни та перекриття приміщень не повинні зменшувати нормовану межу вогнестійкості протипожежноі перешкоди.

С.162 ДБН В.2.3-7-2003

У вентиляційно-кабельних каналах станцій розміщення і розміри відкритих прорізів для випуску (забору) повітря визначається проектом.

У технологічному прорізі кабельного колектору СТП до кремнієвого випрямляча необхідно встановити вогнезатримуючий клапан з нормованою межею вогнестійкості не менше 30 хв.

На вентиляторах і повітропроводах, які обслуговують приміщення категорій А і Б, в місцях встановлення негорючих м'яких вставок шумопоглинувачів слід передбачати мідні гнучкі струмопровідні перемички.

14.20 Із негорючих матеріалів слід виконувати:

а) водовідвідні зонти у пасажирських приміщеннях станцій глибокого закладення і ескалаторних тунелях. (При узгодженні з центральними органами державного пожежного нагляду дозволяється застосування матеріалів з пожежною небезпекою не нижче Г1, В1, Д1, Т1 згідно з ДБН В.1.1-7);

б) водовідвідні зонти (при необхідності) у технологічних приміщеннях глибокого закладення. Азбоцементні зонти на тяговознижувальних і знижувальних підстанціях повинні бути оштукатурені;

в) захисний короб контактної рейки. (Можливе використання матеріалів з пожежною небезпекою не нижче Г1, В1, РП1, Д2, Т2 згідно з ДБН В.1.1-7);

г) облицювання будівельних конструкцій, покриття підлоги і опорядження стелі станцій, касового залу вестибюлів, коридорів між пересадочними станціями, коридорів на входах (виходах) у підземні вестибюлі та інших приміщень для пасажирів, а також на підстанціях і службових приміщеннях;

д) підвісні стелі, каркаси підвісних стель;

е) звукопоглинаюче опорядження стін і стель (дозволяється застосування матеріалів з пожежною небезпекою не нижче Г1, В1, Д2, Т2 згідно з ДБН В.1.1-7) і конструктивні елементи їх кріплення;

ж) підлоги у службових і технологічних приміщеннях з тимчасовим перебуванням обслуговуючого персоналу (керамічна плитка, мармурова крихта або металоцемент). Підлоги в службових приміщеннях з постійним перебуванням обслуговуючого персоналу слід настилати по карамзитобетонному шару лінолеумом з пожежною небезпекою не нижче Г2, РП1, Д2, Т2 згідно з ДБН В.1.1-7;

ДБН В.2.3-7-2003 С.163

з) конструкції лав на платформах станцій, окрім деревинного сидіння, які повинні виготовлятися з деревини твердих порід;

и) декоративні грати, що закривають нагрівальні прилади;

к) індивідуальні шафи для зберігання брудного і чистого одягу персоналу, які розміщені у приміщеннях гардеробних;

л) балюстради і східці ескалаторів.

Фарбування приміщень на шляхах евакуації слід виконувати негорючими фарбами.

14.21 У спорудах метрополітенів слід застосовувати кабелі, які не поширюють горіння (з індексом НГ).

При відповідному техніко-економічному обґрунтуванні допускається прокладання кабелів без індексу НГ при умові виконання вогне-захисного покриття кабелів по усій їх довжині згідно з ГОСТ 12176 та пункту 2.3.65 ПУЕ.

У кабельних колекторах під платформою станцій і у вентиляційно-кабельних каналах станцій, а також у підвалі і у колекторі підстанцій, кабелі 6-10 кВ прокладаються без установлення на них з’єднувальних муфт.

Установлення з'єднувальних муфт на кабелях 6-10 кВ у вентиляційних каналах станцій дозволяється при умові виконання воднезахисного, нерозповсюджуючого горіння, покриття усіх кабелів, прокладених вище і нижче кожної муфти на ділянці в один та інший бік від захисного металевого кожуху муфти, згідно з ГОСТ 12176 та пункту 2.3.65 ПУЕ.

Прокладання кабелів через стіни і перекриття споруд повинно передбачатися у трубах з ущільненням негорючим матеріалом.

В обхідному кабельному колекторі, який споруджується вздовж станції, необхідно передбачати на входах протипожежні двері або люки 2-го типу (з межею вогнестійкості не менше ЕІ 30).

Для кабельних ліній, які прокладаються по мостах, шляхопроводах та естакадах, слід застосовувати кабелі в алюмінієвій оболонці, броньовані стальними стрічками.

С.164 ДБН В.2.3-7-2003

14.22 Припливні і витяжні агрегати вентиляції акумуляторного приміщення підстанції слід застосовувати у вибухозахисному виконанні. Вентиляційні агрегати між собою повинні бути електрично зблоковані. При відключенні витяжного вентилятора зарядне обладнання акумуляторів повинно автоматично вимикатися.

На припливному напорному повітроводі слід розміщуват вибухозахисний герметичний клапан з електроприводом, зблокованим з вентилятором (при включенні вентиляційної системи гермоклапан повинен відкриватися, а при зупинці - повинен закриватися). Дозволяється застосування автоматичного вогнезатримуючого зворотного клапана у вибухобезпечному виконанні.

На підстанціях слід застосовувати сухі трансформатори і безмастильне обладнання.

14.23 У підземних приміщеннях метрополітену, поряд з робочим освітленням, слід передбачати аварійне (евакуаційне) освітлення. Прокладання проводів і кабелів робочого і аварійного (евакуаційного) освітлення слід виконувати згідно з пунктом 2.1.16 ПУЕ.

Аварійне (евакуаційне) освітлення лампами розжарювання у приміщеннях для пасажирів, у службових приміщеннях з постійним перебуванням персоналу і в тунелях повинно складати 5 % освітленіня, нормованого для робочого освітлення, але не менше, лк:

а) у приміщеннях для пасажирів та у службових приміщеннях2

б) у колійних тунелях0,5.

У кожному торці станції повинні бути встановлені дві штепсельні розетки. Біля нижніх і верхніх гребінок ескалаторів станцій необхідно передбачати електричну мережу з розетками для підключення ліхтарів пожежних автомобілів зв'язку і освітлення потужністю 1 кВ. Тип розеток та напругу живлення ліхтарів необхідно приймати за узгодженням з територіальним органом державного пожежного нагляду.

В мережах освітлення станцій і перегінних тунелів необхідно передбачати автоматичне вмикання мережі аварійного (евакуаційного освітлення при відключенні першої і другої секцій на щиті освітлення тяговознижувальної або знижувальної підстанції.

ДБН В.2.3-7-2003 С.165

На тяговознижувальних або знижувальних підстанціях необхідно передбати автоматичне переключення мереж аварійного і евакуаційного освітлення на живлення від акумуляторної батареї при зникнені напруги змінного струму.

14.24 Всі підземні приміщення і споруди метрополітенів, за винтком перегінних і з'єднувальних тунелів, пасажирських приміщень, акумуляторних, насосних, теплових вузлів, калориферних, камер тунельної вентиляції і приміщень категорій Г і Д, повинні обладнуватися автоматичними системами пожежної сигналізації.

Автоматичні установки пожежної сигналізації повинні формувати командний імпульс не менш, ніж від двох автоматичних пожежних оповіщувачів, які розташовані на різних шлейфах в кожному приміщенні, що контролюється.

14.25 На лініях і в електродепо метрополітену необхідно передбачати такі автоматичні установки пожежогасіння:

а) газового або аерозольного пожежогасіння у шафах вводів електроживлення і шафах управління ескалаторами, встановлених в машинних приміщеннях, при неможливості спорудження перегородки згідно з 4.31;

б) водяного пожежогасіння або тонкорозпиленою водою в підбалюстрадному просторі ескалаторів в похилому тунелі, в натяжній камері і машинному приміщенні ескалаторів;

в) водяного пожежогасіння або тонкорозпиленою водою вагонів поїздів в обертово-відстійних тупиках лінії на коліях оглядових канав і ПТО.

Спосіб пожежогасіння вагонів поїздів у відстійно-ремонтному корпусі електродепо визначається завданням на проектування за узгодженням з органами державного пожежного нагляду і замовником (Управлінням метрополітену).

При проектуванні автоматичних установок пожежогасіння і автоматичних установок пожежної сигналізації слід керуватися рекомендаціями "Руководства по проектированию автоматических установок пожаротушения в подземных сооружениях линий и отстойноремонтном корпус электродепо метрополитенов" та вимогами ДБН В.2.5-13.

С.166 ДБН В.2.3-7-2003

У відстійно-ремонтному корпусі електродепо в пристроях контактного шинопроводу і тягової нитки ходової рейки слід передбачати автоматизоване відключення лінії живлення 825В при спрацюванні автоматичних установок пожежної сигналізації та пожежогасіння.

14.26 Загальний сигнал про пожежу на станції і в пристанційних спорудах, про спрацювання установок пожежної сигналізації і пожежогасіння на станції, а також про перевищення допустимої температури повітря в машинних приміщеннях підстанцій і ескалаторів, повинен передаватися в ДПС станції, а дублюючий на платформу станції і поїзному диспетчеру лінії в інженерний корпус метрополітену, а про пожежу в електродепо - безпосередньо в ДПЛ (в інженерний корпус).

Приймальні станції установок пожежної сигналізації та пожежогасіння і дистанційне керування електромеханічними установками слід розміщувати у приміщенні ДПС.

При спрацюванні пристроїв автоматичної пожежної сигналізацізії і автоматичного пожежогасіння в електромеханічних установках повинно бути передбачено автоматичне вимкнення вентиляторів установок систем місцевої вентиляції і автономних кондиціонерів ( крім кондиціонерів, які підключаються до однофазної мережі живлення) з наступним вмиканням системи на режим димовидалення:

а) при пожежі на платформах станції - в приміщеннях цього рівня станції;

б) при пожежі в вестибюлі - в приміщеннях вестибюля;

в) при пожежі в пристанційних і притунельних спорудах і в ПТО - в приміщеннях цих споруд і ПТО.

Вмикання системи вентиляції для роботи в режимі димовидалення і підпору повітря в сходових клітках повинно проводитися автоматично і вручну з місця установки і з ДПС.

14.27 У відстійно-ремонтному корпусі електродепо і в обертововідстойному тупику лінії, а також у ПТО, при спрацюванні автоматичних установок пожежної сигналізації і пожежогасіння повинно автоматично вимикатися живлення контактних шинопроводів і живлення контактних рейок 825 В.

ДБН В.2.3-7-2003 С.167

14.28 На входах у приміщення станцій, вестибюлів, підстанцій, у тунелі і на окремих установках, вказаних в переліку об'єктів, які охороняються, слід передбачати охоронну сигналізацію з виводом сигналів у приміщення поста міліції і ДПС, а від пожежних постів – в приміщення ЧС.

14.29 Поблизу нижніх і верхніх площадок ескалаторних тунелів (ліфтових шахт) станцій глибокого закладення слід установлювати в шафах керування ескалаторами (ліфтовими підйомниками) роз'єми підключення переговорних пристроїв пожежних підрозділів. Тип роз’ємів повинен бути узгоджений з відповідним територіальним органом державного пожежного нагляду.

14.30 Станції, включаючи підплатформенні приміщення, ПТО рухомого складу, підстанції, кабельні колектори, машинні приміщення ескалаторів, обертові тупики, приміщення пожежного нагляду, станції пожежогасіння повинні обладнуватися гучномовною системою оповіщення пасажирів і експлуатаційного персоналу про виникнення пожежі і аварії з віщанням із ДПС і касового залу кожного вестибюлю.