7.3.8.5Силікатноемалеве покриття повинне забезпечувати можливість зварювання труб у польових умовах без порушення його суцільності і захист зварних з'єднань трубопроводів від корозії.

7.3.8.6При роботах з емальованими трубами слід враховувати невисоку міцність силікатних емалей за удару і вживати спеціальні заходи для їх захисту від пошкоджень при навантажуванні, транспортуванні тощо.

7.3.9Вимоги до лакофарбових покриттів

  1. При виборі типу лакофарбового покриття слід враховувати корозійну агресивність води, що транспортується, фізико-механічні і захисні характеристики покриття і технологічні особливості його нанесення.
  2. Для захисту від корозії внутрішньої поверхні труб рекомендується застосовувати епоксидні, вінілові, поліуретанові, цинкнаповнені та інші матеріали, які відповідають умовам роботи в системах холодного та гарячого водопостачання і дозволені установами МОЗ України.
  3. Для збільшення стійкості і запобігання пористості покриттів рекомендується застосовувати багатошарові покриття на основі лакофарбових матеріалів.

7.3.10Контроль якості покриттів на внутрішніх поверхнях труб слід виконувати відповідно до НД на труби з покриттям.

8 ВИМОГИ ДО ЕЛЕКТРОХІМІЧНОГО ЗАХИСТУ ТА МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

8.1 Вимоги до електрохімічного захисту при відсутності небезпечного впливу постійних блукаючих і змінних струмів

8.1.1 Катодна поляризація ТПХВ і ТПГВ безканального прокладання, які не мають теплоізоляції, а також в біокорозійно-агресивних ґрунтах при відсутності шкідливого впливу блукаючих струмів повинна виконуватись таким чином, щоб значення поляризаційних потенціалів металу знаходились в межах між мінімальним і максимальним згідно з таблицею 7.

Таблиця 7 – Поляризаційні захисні потенціали металу по відношенню до насиченого МЕП

Трубопровід сталевий

Захисний потенціал 1)

мінімальний, В

максимальний, В

холодного водопостачання

-0,85

-1,15

гарячого водопостачання

-0,95

-1,15

1) Під мінімальним та максимальним захисними потенціалами маються на увазі їх абсолютні значення

8.1.2На діючих ТПХВ при неможливості вимірювання поляризаційних потенціалів допускається виконувати катодну поляризацію таким чином, щоб значення різниці потенціалів, яке включає поляризаційну та омічну складові, між трубою та МЕП знаходилось в межах від мінус 0,9 В до мінус 2,5 В для трубопроводів з мастиковим і стрічковим покриттями і від мінус 0,95 В до мінус 3,5 В для трубопроводів з покриттям з екструдованого поліетилену. Вимірювання сумарного потенціалу слід проводити згідно з додатком В.

8.1.3Катодна поляризація ТПГВ канального прокладання повинна виконуватись в разі наявності води в каналі або заносу каналу ґрунтом. При застосуванні УКЗ для електрохімічного захисту ТПГВ канального прокладання їх анодні заземлювачі можуть розташовуватися як в каналах, так і за їх межами.

8.1.4Катодну поляризацію трубопроводів з теплоізоляцією, в тому числі ТПГВ безканального прокладання, а також канального прокладання при розташуванні анодного заземлення за межами каналу проводять таким чином, щоб сумарний потенціал трубопроводу був від мінус 1,1 В до мінус 2,5 В відносно МЕП.

При відсутності протикорозійного покриття на зовнішній поверхні трубопроводів сумарний потенціал трубопроводу може бути від мінус 1,1 В до мінус 3,5 В.

8.1.5У разі розташування анодних заземлень в каналі потенціал трубопроводу, виміряний відносно встановленого біля поверхні труби допоміжного сталевого електрода, повинен бути на значення від 0,3 В до 0,8 В негативніше потенціалу труби відносно цього електрода, виміряного при відсутності катодної поляризації труби.

Вимірювання потенціалу трубопроводу при розташуванні анодного заземлення в каналі слід виконувати згідно з додатком В.

8.1.6Для ТПГВ з пінополіуретановою ізоляцією і трубою-оболонкою із жорсткого поліетилену (система "труба в трубі") і аналогічною конструкцією ізоляції на стиках труб, відводах, кутах поворотів ЕХЗ не застосовується.

8.2 Вимоги до електрохімічного захисту при наявності небезпечного впливу блукаючих постійних струмів

  1. Катодна поляризація ТПХВ і ТПГВ при наявності небезпечного впливу блукаючих постійних струмів повинна здійснюватися таким чином, щоб на них забезпечувалася відсутність анодних і знакозмінних зон та підтримувався мінімальний захисний потенціал за умови забезпечення захищеності трубопроводу в часі.
  2. При захисті ТПХВ і ТПГВ у ґрунтах високої корозійної агресивності, з одночасним небезпечним впливом блукаючих постійних струмів середні значення поляризаційних потенціалів (різниці потенціалів) повинні відповідати встановленим у 8.1. При цьому миттєві значення потенціалів (за абсолютною величиною) повинні бути не менше значення стаціонарного потенціалу.

Примітка. При відсутності можливості визначення стаціонарного потенціалу його значення приймають рівним мінус 0,7 В.

8.3Вимоги до електрохімічного захисту при наявності небезпечного впливу змінних струмів

  1. Захист ТПХВ та ТПГВ від корозії під дією блукаючих струмів електрифікованого транспорту, а також змінних струмів, які індуковані від високовольтних ліній електропередач, забезпечують у небезпечних зонах незалежно від корозійної агресивності ґрунтів методом катодної поляризації.
  2. Катодна поляризація ТПХВ при захисті від впливу змінного струму повинна здійснюватися таким чином, щоб середні значення поляризаційних потенціалів знаходилися в межах від мінус 0,90 В до мінус 1,15 В чи сумарних потенціалів – від мінус 0,95 В до мінус 2,5 В для трубопроводів з мастиковими і стрічковими покриттями і від мінус 0,95 В до мінус 3,5 В для трубопроводів з покриттям з екструдованого поліетилену.

8.3.3Катодну поляризацію ТПГВ проводять згідно з 8.1.4 та 8.1.5.

8.4Катодна поляризація ТПХВ та ТПГВ повинна виконуватися так, щоб виключити шкідливий вплив її на суміжні підземні металеві споруди і комунікації, який визначається згідно з методикою додатка Г.

Шкідливим впливом катодної поляризації підземного трубопроводу, що захищається, на суміжні споруди вважається:

-зменшення за абсолютним значенням мінімального чи збільшення за абсолютним значенням максимального захисного потенціалу на суміжних підземних металевих спорудах і комунікаціях, які забезпечені ЕХЗ;

  • поява небезпеки електрохімічної корозії на суміжних підземних металевих спорудах чи комунікаціях, які раніше не потребували захисту від неї;
  • зміщення більше ніж на 0,04 В в який завгодно бік стаціонарного потенціалу на кабелях зв'язку, які не мають катодної поляризації, або поява на оболонці чи броні кабеля електричного струму, якого раніше не було.

У випадках, коли при здійсненні катодної поляризації з'являється шкідливий вплив на суміжні металеві споруди і комунікації, необхідно вжити заходи по запобіганню шкідливому впливу або використати сумісний ЕХЗ з цими спорудами.

8.5Можливість і необхідність використання ТПХВ та ТПГВ, які тривалий час експлуатувалися в корозійно-небезпечних умовах і мають корозійні пошкодження, вирішується після проведення робіт з оцінки їх технічного і корозійного стану на підставі техніко-економічного обґрунтування.

8.6ЕХЗ сталевих вставок довжиною не більше на лінійній частині поліетиленових трубопроводів і на ділянці з'єднання поліетиленового трубопроводу із сталевим вводом в будинок (при наявності на вводі ізолювальних з'єднань), сталевих футлярів з ізоляцією дуже посиленого типу довжиною не більше допускається не передбачати. При цьому засипку траншеї в тій її частині, де прокладена сталева вставка, за всією глибиною замінюють на піщану.

8.7Сталеві трубопроводи, які реконструюються методом санування (облицьовування внутрішньої поверхні труби) за допомогою полімерних матеріалів підлягають захисту згідно з 8.1.1 та 8.1.2.

Сталеві трубопроводи, які реконструюються методом протягування поліетиленових труб, підлягають захисту на тих ділянках, де сталева труба необхідна як захисний футляр (під автомобільними дорогами, залізницями тощо.).

Сталеві футляри трубопроводів під автомобільними дорогами, коліями залізниці та трамвая при безтраншейному прокладанні (прокол, продавлювання та інші технології, дозволені до застосування) повинні бути, як правило, захищені засобами ЕХЗ, при прокладанні відкритим способом – ізоляційними покриттями та ЕХЗ відповідно до 5.2, 8.1.1 та 8.1.2. Як футляри рекомендується використовувати труби з внутрішнім захисним покриттям. При захисті труби і футляра засобами ЕХЗ трубу і футляр з'єднують через регулювальну перемичку.

8.8 Якщо при здійсненні ЕХЗ ТПХВ забезпечення захисних потенціалів відповідно до вимог 8.1.1 та 8.1.2 є технічно неможливим чи економічно недоцільним, особливо для трубопроводів з тривалим терміном експлуатації, допускається за рішенням проектної і експлуатаційної організацій застосування "пом'якшеного" критерію захищеності – мінімального захисного потенціалу , рівного:

,(8.1)

де Еc – стаціонарний потенціал трубопроводу.

Мінімальний захисний потенціал забезпечує підтримання катодної зони на трубопроводі з мінімально необхідним зміщенням потенціалу в негативну сторону на 0,1 В.

8.9Катодна поляризація ТПХВ і ТПГВ може бути виконана за допомогою дренажного (поляризовані та посилені дренажі), катодного та протекторного захисту. Основні вимоги до установок ЕХЗ наведені в додатку Р.

Катодні установки і гальванічні аноди (протектори) застосовують при захисті від ґрунтової корозії, біокорозії , корозії змінними струмами промислової частоти та при захисті від корозії блукаючими постійними струмами.

Поляризовані та посилені дренажі застосовують при захисті від корозії, яка викликана блукаючими струмами рейкового транспорту, електрифікованого на постійному струмі.

8.10Як анодні заземлювачі в установках катодного захисту трубопроводів теплових мереж канального та безканального прокладання (при розташуванні анодних заземлювачів за межами каналу) використовують зосереджені залізокремнієві, вуглеграфітові, сталеві, оксидні залізотитанові електроди, поміщені у більшості випадків у коксову висівку. При розташуванні анодних заземлювачів безпосередньо в каналах можуть використовуватись ті самі електроди та, крім того, електроди кабельного типу з токопровідних еластомерів (без коксової обсипки).

8.11Зосереджені анодні заземлювачі при ЕХЗ ТПГВ безканального прокладання слід розташовувати на максимально можливому віддаленні від трубопроводів, що захищаються, та в ґрунтах з мінімальним питомим електричним опором нижче рівня їх промерзання. При ЕХЗ ТПГВ канального прокладання зосереджені анодні заземлювачі, що розташовуються за межами каналу, встановлюють в зонах затоплення або замулювання каналів на відстані від до .

8.12Протекторний захист рекомендується застосовувати в ґрунтах з питомим опором не більше 50 Ом.м:

- для окремих ділянок трубопроводів невеликої протяжності (які не мають електричних контактів з іншими спорудами) при відсутності або наявності небезпеки блукаючих постійних струмів, якщо викликане ними середнє зміщення потенціалу від стаціонарного не перевищує плюс 0,3 В;

  • для ділянок трубопроводів, які електрично відсічені від загальної мережі ізолювальними з'єднаннями;
  • при відносно малих розрахункових захисних струмах (менших або рівних 1 А);
  • як додатковий засіб, коли діючі катодні станції не забезпечують захист окремих ділянок трубопроводів;

-для захисту від шкідливого впливу змінного струму.

  1. На ділянках трубопроводів ТПГВ канального прокладання довжиною від до , які схильні до періодичного або постійного затоплення, ЕХЗ може здійснюватись за допомогою гальванічних анодів (протекторів) з магнієвих сплавів (за наявності доступа до пунктів установлення протекторів). Протектори слід розташовувати біля дна каналу або на поверхні трубопроводу.
  2. ЕХЗ зовнішньої поверхні ТПГВ на ділянках їх прокладання в футлярах, а також при зволоженні теплоізоляційної конструкції крапельною вологою, здійснюється за допомогою протекторів стрижневого типу, які встановлюють безпосередньо на поверхні трубопроводів в тепловій ізоляції або на поверхні теплоізоляційної конструкції.
  3. Дренажний захист використовується для ТПХВ і ТПГВ при захисті від корозії, обумовленої шкідливим впливом блукаючих постійних струмів, і здійснюється шляхом повного відводу блукаючих постійних струмів з трубопроводу до джерела цих струмів.

Допускається використання посиленого дренажного і катодного захисту, якщо застосування поляризованих дренажів неефективне чи не виправдане за техніко-економічними показниками.

8.16При неможливості забезпечення необхідної ефективності захисту трубопроводів від блукаючих струмів при підключенні УДЗ до рейкових колій допускається підключення УДЗ до негативних шин і зборки негативних ліній тягових підстанцій трамвая.

8.17Поляризовані та посилені дренажі, які приєднують до рейкових колій електрифікованих доріг з автоблокуванням, не повинні порушувати нормальну роботу рейкових кіл СЦБ.

УПДЗ і УПОДЗ приєднують до рейкових колій:

а)за умови однониткових рейкових кіл – до тягової нитки в будь-якому місці;

б)за умови двониткових рейкових кіл – до середніх точок колійних дросель-трансформаторів у місцях установки міжколійних з'єднувачів;

в)до середніх точок колійних дросель-трансформаторів, які знаходяться на три рейкових кола від точок приєднання міжколійних з'єднувачів чи інших колійних дросель-трансформаторів, до середніх точок яких приєднані захисні установки і конструкції, які мають опір витоку змінного струму частотою 50 Гц через всі споруди і конструкції менше 5 Ом.