5.3.4.7 Мікробіологічному забрудненню можна запобігти перевірянням здатності матеріалів до очищення і стану поверхонь виробів систем відведення стічних вод.

5.3.4.8 Нормативні документи категорії В повинні згідно з чинними нормативно-правовими актами запроваджувати наведені нижче вимоги до будівельних виробів, що застосовуються в системах відведення стічних вод:

- труби, фітинги, з'єднання і шви мають бути водонепроникними, повітронепроникними, стійкими до корозії, механічно зносостійкими, ефективними та з пристроями протитечії;

- санітарно-технічне устаткування має бути водонепроникним, стійким до корозії, ефективним до очищення, мати форму і розміри, що полегшують самоочищення;

- інші вироби, що задіяні у роботах із відведення стічних вод, повинні відповідати вимогам

5.3.4.2 - 5.3.4.7.

5.3.5 Видалення твердих відходів

5.3.5.1 Ця вимога стосується питань безпеки життя і здоров'я людини та захисту навколишнього природного середовища внаслідок неналежного видалення твердих відходів, до яких належать сміття та побутові відходи (див. додаток Г).

5.3.5.2 Небезпека може виникнути через:

- інфільтрацію забруднюючих речовин у ґрунтові води;

- наявність диму, запахів та рідин, що утворюються під час ферментації при контактуванні твердих відходів із повітрям;

- стихійне зберігання відходів з імовірністю поширення інфекцій

- розкидання відходів тваринами або вітром з імовірністю поширення інфекцій;

- розповсюдження комах і гризунів, що є головними розповсюджувачами хвороб;

- виникнення вогню внаслідок неправильного зберігання твердих відходів;

- виникнення шуму від працюючого устаткування для збору, зберігання та переробки відходів.

3.5.3.3 Контроль за видаленням диму, запаху, рідини та розповсюдження твердих відходів забезпечується зберіганням їх (відходів) у контейнерах з герметичними кришками.

3.5.3.4 Процес ферментації можна скоротити обробленням відходів у контейнерах для їх зберігання і мінімізацією тривалості зберігання на різних стадіях видалення.

3.5.3.5 Контейнери для видалення твердих відходів повинні мати конструкцію, яка забезпечує їх легке очищення і повне видалення твердих відходів.

5.3.5.6 Нормативні документи категорії В повинні містити наведені нижче вимоги стосовно характеристик виробів для зберігання і транспортування твердих відходів:

- вироби для зберігання (контейнери, завантажувальні бункери тощо) мають бути герметичними з формою і розмірами, які забезпечують полегшення очищення і дезінфекцію;

- вироби для транспортування (колектори, трубопроводи, жолоби) мають бути герметичними.

5.3.6 Навколишнє середовище

5.3.6.1 Сутність вимоги щодо впливу будівельних виробів на навколишнє середовище полягає в тому, що будівельні об'єкти не повинні виділяти забруднюючих речовин у кількостях, які можуть завдати шкоди здоров'ю людей внаслідок забруднення повітря, ґрунту і води (див. додаток Д).

5.3.6.2 Джерелами забруднення можуть бути будівельні вироби та інженерне обладнання будівельних об'єктів.

5.3.6.3 Вплив на навколишнє середовище будівельних виробів необхідно розглядати на кожному етапі від видобутку сировини, виготовлення та використання виробів до повторного використання відходів чи утилізації.

5.3.6.4 Вплив будівельних об'єктів на навколишнє середовище можна контролювати обмеженням:

- розповсюдження домішок в атмосферу, ґрунт, воду;

- виду газоподібних забруднювачів;

- використання матеріалів і устаткування, що виділяють забруднюючі речовини;

- умов розсіювання забруднень.

5.3.6.5 Наведені обмеження можуть бути закладені, як на стадії проектування будівельних об'єктів, так і в період експлуатації застосуванням відповідних методів контролю, вимірювання тощо.

5.3.6.6 Нормативні документи категорії В повинні містити вимоги щодо характеристик будівельних виробів, пов'язаних з охороною навколишнього середовища.

5.3.6.7 Для будівельних матеріалів, що застосовуються у палях, фундаментах, стінах, підлогах, покрівлях тощо, мають бути визначені характеристики:

- виділення забруднюючих речовин у атмосферне повітря, ґрунт і воду;

- коефіцієнт зменшення виділення забруднюючих речовин при герметизації.

5.3.6.8 Для контейнерів для зберігання відходів повинні визначатись такі характеристики:

- виділення забруднюючих речовин у атмосферне повітря, ґрунт і воду;

- герметичність;

- ефективність систем аварійної сигналізації;

- стійкість до дезинфекції та засобів очищення.

5.3.6.9 Для устаткування для спалювання, димоходів та витяжних труб, систем вентиляції та кондиціонування повітря, трубопровідних систем тощо визначаються характеристики щодо виділення забруднення у повітря, ґрунт, воду, місця розташування джерела викиду забруднення.

6 РЕГЛАМЕНТНІ ТЕХНІЧНІ УМОВИ ДЯЯ ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ

6.1 Загальні положення

6.1.1 Регламентні технічні умови - це нормативні документи, які відповідають вимогам чинного законодавства та технічних регламентів і мають конкретизувати основні вимоги та визначити процедури оцінки відповідності і, за необхідності, механізм ринкового нагляду для конкретної продукції.

6.1.2 Загалом розрізняють:

- нормативні документи, що стосуються проектування і спорудження будівельних об'єктів і їх елементів, або окремих аспектів зазначеного проектування та спорудження (далі - нормативні документи категорії А);

- технічні умови і нормативи для сертифікації, які стосуються вимог щодо експлуатаційних характеристик та (або) інших властивостей, включаючи довговічність тих характеристик, що можуть вплинути на дотримання необхідних вимог, методик випробування і критеріїв оцінки відповідності виробів (далі - нормативні документи категорії В).

6.1.3 Відмінність між категоріями А і В нормативних документів відображує різні обов'язки державних органів із стандартизації і сертифікації і не має на меті встановлення різної пріоритетності відповідних документів щодо будівельних об'єктів.

6.1.4 Для забезпечення якості регламентних технічних умов із позицій виконання основної вимоги на основі положень цих будівельних норм повинні опрацьовуватись спеціальні умови, які мають бути внесені до тексту доручення на підготовку відповідних нормативних документів.

6.1.5 Положення нормативних документів категорій А і В мають бути узгоджені між собою.

6.1.6 У нормативних документах категорії В має бути визначене передбачене використання будівельних виробів.

6.2 Експлуатаційні характеристики та оцінювання відповідності будівельних виробів

6.2.1 У нормативних документах категорії В характеристики виробів повинні, наскільки це можливо, описуватись у термінах експлуатаційних (технічних) властивостей.

6.2.2 Формулювання виконання виробу має бути виражене так, щоб його експлуатаційні властивості були сумісними з принципами перевірки відповідності базовим значенням основної вимоги за нормативними документами категорії А з урахуванням їх чинності.

6.2.3 Оцінювання відповідності (сертифікація) будівельних виробів означає дотримання положень і методик, які мають на меті гарантувати, що будівельний виріб із прийнятою ймовірністю має такі експлуатаційні характеристики, які визначені відповідними регламентними технічними умовами.

6.2.4 У текст доручення на розроблення нормативних документів категорії В мають бути включені вказівки щодо процедури підтвердження відповідності (сертифікації) будівельного виробу.

7 ТЕРМІН СЛУЖБИ, ДОВГОВІЧНІСТЬ

7.1 Держава, коли це необхідно, повинна вжити заходів для того, щоб визначити, який термін служби можна вважати обґрунтованим для кожного типу будівельних об'єктів, або для деяких з них чи їх елементів у зв'язку з дотриманням основної вимоги.

7.2 У випадках, коли, у зв'язку з дотриманням основної вимоги довговічність будівельних об'єктів пов'язана з характеристиками виробів, доручення щодо підготовки нормативних документів для підтвердження відповідності таких виробів повинні включати аспекти довговічності.

7.3 При передбачуваному використанні нормативні документи категорії В повинні містити вимоги щодо довговічності будівельних виробів і методи її оцінювання.

7.4 Вимоги стосовно довговічності будівельних виробів не можна інтерпретувати як гарантії виробника. Їх слід розцінювати як допоміжний засіб для вибору будівельного виробу відповідно до економічно обґрунтованого терміну служби будівельних об'єктів.

7.5 Методами оцінки терміну служби є:

- випробування, які враховують способи миття і чищення;

- довгострокові і короткострокові випробування на атмосферостійкість;

- механічні випробування статичними, динамічними та ударними навантаженнями;

- випробування на корозійну стійкість.

ДОДАТОК А

(довідковий)

СЕРЕДОВИЩЕ В ПРИМІЩЕННІ

Таблиця А.1 - Якість повітря

Область

контролю

Вимоги до будівельних об'єктів

Вироби або

групи виробів

Характеристики, що контролюються

функціональні

вимоги

вимоги до технології

виконання робіт

Забруднення, що виділяють будівельні матеріали

Обмежити використання матеріалів, що виділяють забруднення, і використовувати матеріали, що відповідають нормативним документам на будівельні об'єкти

Обмеження використання матеріалів, що виділяють забруднення при визначених обставинах і у визначених кількостях

Запобігання перевищенню допустимих норм концентрації домішок у повітрі всередині приміщень при визначених обставинах

Використання належних методів розрахунку, способів виконання будівельних робіт або монтажу інженерного обладнання

Будівельні вироби (пісок, щебінь, арматура, глина тощо)

Викиди летких органічних сполук і інших забруднюючих речовин

Схильність до розмноження мікроорганізмів

Радіоактивні викиди

Забезпечити перепони для обмеження викидів у повітря всередині приміщень

Запобігання перевищенню допустимих норм концентрації домішок у повітрі всередині приміщень

Використання належних методів розрахунку, способів виконання будівельних робіт або монтажу інженерного обладнання

Герметизуючі покриття

Герметики

Ефективність при зменшенні кількості викидів

Ефективність при герметизації щілин

Розсіяти або видалити домішки за допомогою вентиляції

Запобігання перевищенню допустимих норм концентрації домішок у повітрі всередині приміщень

Додержання належної швидкості обміну повітря

Дотримання належних характеристик витоку повітря з будівельних об'єктів

Використання належних методів розрахунку, способів виконання будівельних робіт або монтажу інженерного обладания

Вибір місць та устаткування для забору повітря; забезпечення механічними вентиляційними установками

Устаткування для кондиціонування повітря і вентиляції

Витрати повітря, швидкості повітряних потоків і перепадів тиску

Полегшення очищення і технічного обслуговування

Забруднення, що виділяються з ґрунту

Загерметизувати вентиляційні канали при контакті з ґрунтом

Запобігання перевищенню допустимих норм конструкцій домішок у повітрі приміщень

Ефективність герметизації

Герметики,

мастики,

мембрани

Ефективність при герметизації

щілин

Ефективність при зменшенні потоку шкідливих речовин

Продовження таблиці A.1

Область

контролю

Вимоги до будівельних об'єктів

Вироби або групи виробів

Характеристики, що контролюються

функціональні

вимоги

вимоги до технології

виконання робіт

Вентилювати простір під підлогами

Видалити забруднення із ґрунтового шару

Розсіяти або видалити домішки за допомогою вентиляції

Запобігання перевищенню допустимих норм концентрацій домішок у повітрі приміщень

Додержання належної швидкості обміну повітря в просторі під підлогою

Запобігання перевищенню допустимих норм концентрацій домішок у повітрі приміщень

Додержання належної швидкості обміну повітря в просторі під підлогою

Компоненти підпільних вентиляційних систем

Компоненти устаткування для видалення забруднення

Витрати повітря

Полегшення очищення і технічного обслуговування Витрати повітря

Полегшення очищення і технічного обслуговування

Забруднення від людей, тварин, рослин

Розсіяти або видалити домішки за допомогою вентиляції

Додержання належної швидкості обміну повітря

Компоненти устаткування для видалення забруднення

Витрати повітря Полегшення очищення і технічного обслуговування

Забруднення, що надходять з водоймищ та систем водопостачання

Запобігти розповсюдженню бактерій легіонели та інших шкідливих мікроорганізмів в аерозолях

Застосовувати розрахункові системи для проведення випробувань, очищення та хімічної обробки води

Застосовувати розрахункові системи для підтримування постійних температур, які перешкоджають розвитку легіонели

Застосовувати розрахункові системи для уникнення застійних зон

Дотримання безпечних рівнів вмісту легіонели в системах

Регулювання температури води

Зведення до мінімуму наявності аерозолів

Зведення до мінімуму терміну стратифікації

Зведення до мінімуму рівня води

Звільнення від поживних речовин в елементах будівельних об'єктів

Відмова від застосування виробів, що мають або виробляють поживні речовини

Дотримування необхідної температури холодної води

Дотримування необхідної температури гарячої води

Обмеження терміну стратифікації

Використання безпечних щодо розвитку легіонели виробів

Відсутність відгалузок трубопроводів

Устаткування для зберігання води в гарячому стані та гарячого водопостачання

Будівельні вироби, що є компонентами конструкцій

Устаткування систем для полегшення очищення

Устаткування для підтримування постійної температури

Устаткування систем для уникнення застійних зон

Температура води

Наявність аерозолів

Термін стратифікації

Статичний рівень води

Наявність поживних речовин

Температура холодної води

Температура гарячої води

Термін стратифікації

Наявність застійних зон