Таблиця 32 - Мінімальна кількість контрольних стиків і зразків

Характе­ристика з'єднання

При об'ємі неруйнівного контролю 100 %

При об'ємі неруйнівного контролю менше ніж 100 %

кількість контроль­них стиків, шт

кількість зразків з кожного конт­рольного стику, шт, не менше

кількість контроль­них стиків, шт

кількість зразків з кожного конт­рольного стику, шт, не менше

для випробувань на

для ме- талогра- фічних дослід­жень

для випробувань на

для ме­талогра­фічних Дослід­жень

розтяг

ста­тичний вигин

ударну в'яз­кість

розтяг

статич­ний вигин

Ударну в'яз­кість

Стикові з'єднання виконані:

дуговим зварю­ванням

1*

-

2

3

-

/| **

2

2

3

1

газовим

зварю­ванням**

1 %, але не менше од­ного стику

-

-

1

2 %, але не менше двох стиків

-

-

-

2**

Кутові і таврові з'єднання виконані:

дуговим зварю­ванням

-

-

-

-

-

1 %, але не менше од­ного стику

-

-

-

1

газовим

зварю­ванням**

1 %, але не менше од­ного стику

-

-

1

2 %, але не менше двох стиків

-

-

-

2

  1. Для всіх однотипних стиків, виконаних на даному об'єкті, незалежно від кількості зварників, що працюють.

  2. * Для всіх однотипних стиків, виконаних кожним зварником.

  1. Мінімальна кількість контрольних стиків труб малих діаметрів згідно з 11.7.6, що пере­віряються на цілих стиках, для проведення механічних випробувань і металографічних досліджень вибирається з таблиці 33.

  2. При одночасному виготовленні або монтажі на одному підприємстві або об'єкті декількох різних трубопроводів (або їх деталей і елементів) з однотипними зварними з'єднаннями перед­бачену в таблиці 33 кількість контрольних зварних з'єднань, що виконуються для механічних випробувань і металографічного дослідження, дозволяється визначати не від одного трубопро­воду, а від усієї партії (серії) трубопроводів. При цьому в одну партію можуть бути об'єднані до 15 трубопроводів за умови, що цикл виготовлення всієї партії за складально-зварювальними роботами, термообробкою і контролем зварних з'єднань не перевищує трьох місяців.

При монтажі трубопроводів визначати кількість контрольованих з'єднань від усієї партії можна тільки в тому випадку, якщо всі роботи з виконання відповідних однотипних зварних з'єднань на даному об'єкті виконуються силами однієї організації.

Таблиця 33 - Мінімальна кількість контрольних стиків труб малих діаметрів, що перевіряються на цілих стиках

Характеристика з'єднання

Кількість стиків, шт, не менше

при об'ємі неруйнівного контролю 100 %

при об'ємі неруйнівного контролю менше ніж 100 %

усього

із них для випробувань на

для мета- логра- фічних дослід­жень

усього

із них для випробувань на

для мета- логра- фічних дослід­жень

розтяг

сплющу­вання

розтяг

сплющу­вання

З'єднання, виконані дуговим зварюванням*

Трубопроводів І і II категорій

1*

-

1

-

3**

1

1

1

Трубопроводів III і IV категорій

1*

-

1

-

2**

1

1

-

З'єднання, виконані газовим зварюванням**

2 %, але не менше двох стиків

-

1 %, але не менше одного стику

1 %, але не менше одного стику

4%, але не менше чотирьох стиків

1 %, але не менше одного стику

1 %, але не менше одного стику

2 %, але не менше двох стиків

  1. Для всіх однотипних стиків, що виконуються на даному об'єкті, незалежно від кількості зварників, що працюють.

  2. * Від загальної кількості однотипних стиків трубопроводу, виконаних кожним зварником.



  1. Для механічних випробувань і металографічного дослідження поперечних зварних з'єднань, виконаних стиковим контактним зварюванням на цілих стиках труб малих діаметрів (до 100 мм), які контролюються згідно з 11.7.6, виготовляють контрольні стики зварних з'єднань:

  1. трубопроводів, що зварюються на звичайних стикових зварювальних машинах, - не менше ніж 2 % від загальної кількості робочих стиків, виконаних кожним зварником на одній машині, на одних і тих самих режимах, на трубах одного розміру і зі сталі однієї марки, за одну зміну, в тому числі не менше одного стику для випробування на розтяг і на сплющування, а також не менше 1 % (але не менше одного стику) для металографічного дослідження;

  2. трубопроводів, що зварюються на автоматизованих стикових зварювальних машинах, якість налагодження яких перевіряється кожної зміни шляхом експрес-випробувань контрольних зразків на розтяг і згин, а також металографічного дослідження.

Експрес-випробування контрольних зразків на розтяг і на згин (сплющування) виконують на шести зразках (мінімум по три зразки на кожний вид випробувань) усіх аналогічних стиків трубопроводу, що зварюються на даному підприємстві незалежно від кількості машин і зварників, що виконували стики.

Металографічні дослідження контрольних зразків при експрес-випробуваннях виконують в обсязі не менше ніж 0,5 % (але не менше двох стиків) загальної кількості робочих стиків, виконаних на одній машині за одне налагодження на трубах одного розміру, зі сталі однієї марки, за час не більше однієї доби (при цьому допускається зарахування результатів дослідження контрольних стиків).

Якщо механічні випробування і металографічні дослідження перерахованих вище зварних з'єднань здійснюються шляхом вирізання і контролю окремих зразків згідно з 11.7.4, то перед­бачена загальна кількість зварних контрольних стиків може бути зменшена в два рази, але не менше одного стику для 11.7.10, а) і не менше двох стиків для 11.7.10, б).

Це положення не розповсюджується на контрольні стики труб, розміри яких не дозволяють виконати вирізання всіх передбачених в 11.7.6 зразків з кожного стику. У цьому випадку контрольні стики зварюють в об'ємі, що передбачений 11.7.10, а) (але не менше двох стиків) і не менше чотирьох стиків, передбачених в 11.7.10, б).

  1. Усі контрольні зварні з'єднання підлягають перевірці неруйнівними методами дефекто­скопії (просвічуванням або ультразвуком). При цьому контроль виконується дефектоскопістами, які мають відповідну атестацію.

У випадку, якщо при вказаній перевірці будуть виявлені недопустимі дефекти, то всі робочі стики, які представлені контрольним з'єднанням, перевіряють в обсязі 100 % тими самими мето­дами неруйнівної дефектоскопії (за винятком випадків, коли виконують 100 % контроль виробничих зварних з'єднань тим самим методом). При цьому контрольне з'єднання бракують: воно має бути виконане заново.

За наявності в контрольному зварному з'єднанні допустимих внутрішніх дефектів шліф для металографічного дослідження вирізають з ділянки з указаними дефектами.

  1. Заготовки з контрольних стиків для виготовлення зразків рекомендується вирізати механічним способом. Дозволяється вирізати газополуменевим способом заготовки зі стиків трубопроводів при товщині стінки 12 мм і більше. Але остаточну форму зразкам надають шляхом механічної обробки без застосування попередньої правки в холодному і гарячому станах.

  2. Для вертикальних контрольних стиків, зварених без повороту труби, заготовки зразків вирізають за схемою згідно з рисунком 31. Для горизонтальних стиків дозволяється приймати будь-яке розташування заготовок по периметру стику.



Р, З, У, М - заготовки зразків для випробувань відповідно на розтяг, згин, ударну в'язкість, а також метало­графічні дослідження

Рисунок 31 - Схема вирізування зразків з вертикальних неповоротних контрольних стиків



  1. Форма та розміри зразків для механічних випробувань відповідають наведеним в ГОСТ 6996. Розміри пласких зразків, вирізаних зі стиків труб для випробування на розтяг, наведені в таблиці 34 та на рисунках 32, 33.

Загальну довжину зразків L у міліметрах розраховують за формулою:

L = l + 2h, (4)

де / - довжина робочої частини зразка, мм;

h - довжина захватної частини зразка, мм.

Таблиця 34 - Розміри плоских зразків, вирізаних зі стиків труб для випробування на розтяг


Товщина металу S, мм

До 6

Від 7 до 10

Від 11 до 25

Від 26 до 50

Від 51 до 75

Ширина робочої частини зразка Ь, мм

15

20

25

ЗО

35

Ширина захватної частини зразка Ь-|, мм

25

ЗО

35

40

45

Довжина робочої частини зразка 1, мм

50

60

100

160

200

а - тип XII (для тонкостінних труб (S < 10 мм)); б - тип XIII (для товстостінних труб (S > 10 мм));

S - товщина металу, L - загальна довжина зразка; h - довжина захватної частини зразка; І - довжина робочої частини зразка; b - ширина робочої частини зразка; - ширина захватної частини зразка

Рисунок 32 - Форма та розміри (мм) пласких зразків для випробування зварних з'єднань

на розтяг




3D min


6D min



6D min

а б

a - тип XVIII (для труб однакових діаметрів); б - тип XIX (для труб різних діаметрів)
D, D-i - діаметри труб

Рисунок 33 - Форма та розміри (мм) трубчастих зразків для випробування зварних з'єднань
на розтяг

  1. Зразки для випробувань на розтяг і згин, вирізані з контрольних стиків трубопроводів при товщині стінки до ЗО мм включно, виготовляють на всю товщину основного металу. Опуклість шва і залишки підкладних кілець знімають врівень з основним металом.

Знімати опуклість у зразків, призначених для випробування на розтяг, необхідно поперек шва. При цьому основний метал можна зняти на всій робочій частині зразка на глибину до 1 мм з кожної сторони. При виготовленні пласких зразків (рисунки 32, 33) обробка кореня шва робиться міні­мальною, такою, яка дозволить зняти ввігнуту поверхню зразка і надати йому необхідної прямо­кутної форми.

  1. Випробування на згин проводять за схемою згідно з рисунком 34.


а - розміри зразків; б - схема випробування;

b = 1,5S, але не менше 10 мм; І = L/3', D = 2S; r= S, але не більше 25 мм; К = 2,5D

  1. Рисунок 34 - Випробування на згин. Тип XXVII, XXVIIIСхема випробування та розміри зразка на сплющування проводять згідно з рисун­ком 35.


а

І

б

а - розміри зразка; б - схема випробування;

DH- зовнішній діаметр труби; L - довжина зразка; S - товщина стінки; b - просвіт між поверхнями, що стискують; Р - навантаження

Рисунок 35 - Схема випробування та розміри зразка на сплющування

  1. Для випробування зварного з'єднання на ударну в'язкість зразки виготовляють із середньої частини шва з надрізом, який розташований по осі симетрії зразка зі сторони розкриття шва (рисунок 36).


Рисунок 36 - Випробування на ударну в'язкість (Тип VI)

10±0,1


  1. Усі механічні випробування необхідно виконувати за температури плюс 20 °С.

  2. Результати механічних випробувань зварних з'єднань за температури плюс 20 °С задовольняють таким вимогам:

а) тимчасовий опір при випробуваннях однорідних зварних з'єднань на розтяг приймається не нижче мінімально допустимого для основного металу. Для різнорідних зварних з'єднань труб тимчасовий опір розриву приймається не нижче мінімально допустимого значення тимчасового опору розриву менш міцної зі сталей, що зварюються:

  1. для зварних з'єднань зі сталі 15ГС, що пройшли термообробку, тимчасовий опір розриву - не нижче 451 МПа (46 кгс/мм2);

для зварних з'єднань труб зі сталі 20, що виконані газовим зварюванням, тимчасовий опір розриву - не нижче 373 МПа (38 кгс/мм2)