• розмітити місця установки консолей;

  • закріпити консолі у стіні або прикріпити кутові консолі до стіни дюбелями;

  • видалити упаковку лише в місцях приєднання радіатора до теплопроводів;

  • установити радіатор на консолях або на кронштейнах;

  • з'єднати радіатор з теплопроводами системи опалення;

  • установити автоматичний повітровідвідник у верхню пробку;

  • установити автоматичний регулятор температури повітря в приміщенні.

  1. Радіатор слід установлювати горизонтально, заздалегідь ретельно вивіривши рівнем його розташування.

  2. Відстань між радіатором і стіною, на якій він встановлений, визначається конструкціями скоб, приварених з тильного боку радіатора, й консолей (кронштейнів), але повинна бути не менше 25 мм.

  3. Відстань між низом радіатора і підлогою повинна бути не меншою 75 % глибини встановлюваного радіатора, але не більшою за 200 мм.

  4. Відстань між верхом радіатора і низом підвіконня повинна бути не меншою:

  • 75 % глибини встановлюваного радіатора при висоті радіатора 300 мм й 400 мм;

  • 90 % глибини встановлюваного радіатора при висоті радіатора 500 мм й 600 мм.

    1. Не рекомендується встановлювати перед радіатором декоративні екрани, оскільки це приводить до погіршення тепловіддачі, гігієнічних характеристик приладу і викривлює роботу датчика автоматичного регулятора температури повітря в приміщенні. При застосуванні декоративних екранів слід застосовувати спеціально призначені автоматичні регулятори температури повітря в приміщенні (терморегулятор з виносними датчиками температури, електронний регулятор витрати теплоносія тощо).

    2. При виконанні систем опалення з мідних труб, для підключення радіаторів слід застосовувати перехідники з бронзи або нержавіючої сталі згідно з ДСТУ-Н Б В.2.5-45.

    3. При оснащенні обох підведень до радіатора арматурою, що забезпечує його запирання, установка повітровідвідника обов'язкова в одній з верхніх глухих пробок радіатора. При відключенні радіатора від системи опалення без зливу води з нього слід обов'язково відкрити ручний повітровідвідник на відключеному радіаторі. Перед відкриттям запірної арматури в радіаторі (для підключення його до системи опалення) необхідно закрити повітростравлювач.

    4. Забороняється додаткове фарбування радіатора фарбами, що містять у своєму складі метал, а також забороняється фарбування повітровідвідного отвору повітровівідника і запірно-регулювальної арматури будь-якими фарбами.

    5. Перед установкою радіаторів у кухнях, ванних кімнатах і туалетах необхідно ретельно перевіряти якість їх фарбованого покриття. Радіатори, що розташовані в місцях, де на них можуть потрапляти бризки води, повинні бути захищені спеціальними екранами, облицюванням тощо.

    6. Перевагу слід віддавати автоматичним повітровідвідникам, але лише за наявності грязьовиків і фільтрів. Установлювати їх слід так, щоб рух поплавка відбувався лише у вертикальній площині. Якщо це правило виконати не можливо, слід застосовувати ручні повітровідвідники.

    7. Гідростатичне випробування системи опалення слід проводити за постійної температури навколишнього середовища не нижче 0 оС згідно зі СНиП 3.05.01.

    8. Гідростатичне випробування системи опалення слід проводити пробним тиском, що не більше граничного пробного тиску для встановлених у системі радіаторів. Пробний тиск не повинен перевищувати граничний пробний тиск для будь-якого елемента системи.

    9. З метою уникнення утворення повітряних пробок, заповнення теплоносієм системи опалення з радіаторами, обладнаними автоматичними регуляторами температури повітря в приміщенні, слід виконувати знизу через зворотну магістраль при відкритих цих регуляторах.

    10. Систему опалення з автоматичними балансувальними клапанами на стояках або горизонтальних вітках слід заповнювати відповідно до вимог виробників балансувальних клапанів.

    11. Після закінчення монтажних робіт необхідно видалити упаковку. Якщо упаковка була знята до закінчення оздоблювальних робіт, радіатор слід ретельно очистити від будівельного сміття й інших забруднень та зняти ковпачок з термостатичного клапана і встановити сенсор або привід.

    12. Не допускається обдування радіатора струменями повітря з мінусовою температурою у приміщенні з метою уникнення замерзання води в радіаторах.

    13. Під час здавання в експлуатацію системи опалення із застосуванням сталевих панельних радіаторів, слід здійснювати інспекційний контроль за дотриманням вимог цього стандарту. При виконанні інспекційного контролю рекомендується дотримуватись положень прДБН В.2.5-ХХ та [1].

    14. Забороняється спорожнювати систему опалення. В аварійних випадках допускається спорожнювати систему опалення на термін не більш ніж 15 діб.

  1. ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

    1. Для забезпечення тривалої експлуатації слід застосовувати радіатори, що відповідають вимогам 4.12 цього стандарту.

    2. У процесі експлуатації слід проводити чистку зовнішніх поверхонь радіатора на початку опалювального періоду й 2 рази упродовж опалювального періоду.

    3. Не дозволяється застосовувати абразивні матеріали й агресивні речовини (луг, кислота) для чистки радіаторів. Забороняється навішування на радіатори пористих зволожувачів.

    4. Забороняється експлуатувати радіатори у системі з неробочим мембранним розширювальним баком. Для уникнення кисневої дифузії мембранного розширювального бака та, як наслідок, уникнення корозії радіаторів дозаправку розширювального бака слід здійснювати інертними газами.

    5. Після приведення тиску в системі опалення до робочого шляхом підживлення теплоносієм слід видалити повітря з радіаторів через ручні повітровідвідники у кожному з радіаторів якщо на них не встановлені автоматичні повітровідвідники.

      1. Забороняється закручувати повітровипускникні ковпачки в автоматичних повітровідвідниках.

    6. Для запирання трубопроводу автоматичним регулятором температури повітря в приміщенні, що не має запірної функції, при від'єднанні радіатора від системи, слід застосовувати спеціальні ковпачки замість термостатичних елементів (сенсорів) та приводів для повного перекриття трубопроводу.

    7. При необхідності демонтувати радіатор з невбудованим у нього автоматичним регулятором температури повітря в приміщенні, що не має запірної функції, слід зняти термостатичний елемент (сенсор) або привід і повністю закрити клапан за допомогою спеціального металевого ковпачка та заглушити.

При застосуванні приєднувальної гарнітури до радіатора з функцією запирання радіатора, запирання, спорожнення та від’єднання радіатора слід здійснювати за інструкцією виробника гарнітури.

    1. На початку опалювального періоду сенсори терморегуляторів на радіаторах рекомендується закрутити і виставити на бажану температуру, відповідно позначок на сенсорі. При засміченні терморегуляторів слід застосовувати прочистку відповідно до вимог виробника. Після закінчення опалювального періоду сенсори слід встановлювати в максимальне положення.

    2. Забороняється експлуатувати радіатори без автоматичних регуляторів температури повітря в приміщенні, окрім нормативно зазначених винятків.

    3. При спорожненні системи, заповненої гліколевими сумішами, забороняється зливати її у каналізацію.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

    1. Радіатори в процесі монтажу й експлуатації не виділяють у навколишнє середовище токсичних речовин і не виявляють шкідливого впливу на організм людини при безпосередньому контакті. Експлуатація радіаторів не вимагає особливих запобіжних заходів.

    2. Гідравлічні випробування систем опалення слід проводити в присутності фахівця або виконавця робіт. Персонал, що проводить випробування, повинен перебувати у безпечних місцях на випадок вибивання заглушок і аварії.

При виконанні монтажних робіт слід дотримуватись вимог НАПБ А.01.001.ДОДАТОК А
(довідковий)

ПРИКЛАД МАРКУВАННЯ РАДІАТОРІВ

А.1 Маркований радіатор з бічним підключенням:

FK0 22 05 07

Радіатор сталевий, панельний, плоский, з бічним підключенням, 22 типу, висотою 500 мм і довжиною 700 мм.

FK 0 22 05 07

I Довжина 700 мм

Висота 500 мм

Тип 22

Бічне підключення

Радіатор сталевий, панельний, плоский

А.2 Маркований радіатор з нижнім підключенням:

FTV 11 03 04

Радіатор сталевий, панельний, плоский, з нижнім підключенням, 11 типу, висотою 300 мм і довжиною 400 мм.

Ft V 11 03 04

I Довжина 400 мм

Висота 300 мм +

Тип 11

Нижнє підключення

Радіатор сталевий, панельний, плоский

ДОДАТОК Б
(довідковий)
ГІДРАВЛІЧНИЙ РОЗРАХУНОК

Б.1 Гідравлічний розрахунок проводиться згідно існуючих методик з врахуванням даних, приведених в цьому стандарті. При гідравлічному розрахунку теплопроводів втрати тиску на тертя і подолання місцевих опорів слід визначати по методу «характеристик опору»

АР = S • G2 (Б.1)

або по методу «питомих лінійних втрат тиску»

АР = R • L + Z (Б.2)

де: АР - втрати тиску на тертя і подолання місцевих опорів, Па;

S = А х Z - характеристика опору ділянки теплопроводів, що дорівнює втраті тиску у ньому при витраті теплоносія 1 кг/с, Па/(кг/с)2;

А - питомий швидкісний тиск в теплопроводах при витраті теплоносія 1 кг/с, Па/(кг/с)2;

£'= ХМвн + SZ - приведений коефіцієнт опору ділянки теплопроводу, що розраховується;

X - коефіцієнт тертя;

двн - внутрішній діаметр теплопроводу, м;

Швн - приведений коефіцієнт гідравлічного тертя, 1/м;

L - довжина ділянки теплопроводу, що розраховується, м;

SZ - сума коефіцієнтів місцевих опорів на ділянці теплопроводу, що розраховується;

G - масова витрата теплоносія, кг/с;

R - питома лінійна втрата тиску на 1 м труби, Па/м;

Z - місцеві втрати тиску на ділянці, Па.

Б.2 Нормативна витрата гарячої води через радіатор для однотрубних систем опалення Опр = 0,1 кг/с (360 кг/г), для двотрубних систем опалення і однотрубних із замикаючою ділянкою і термостатом на підведенні Опр = 0,017

кг/с (60 кг/г). Гідравлічні характеристики радіаторів викладено в таблиці Б.1.

Таблиця Б.1 - Орієнтовні гідравлічні характеристики радіаторів

Тип радіатора

Коефіцієнт місцевого опору Z^ при витраті теплоносія через прилад Gnp

Характеристика опору Sh/10-4 Па/(кг/с)2 при витраті теплоносія через прилад Мпр

60 кг/г

360 кг/г

60 кг/г

360 кг/г

12

16,9

13,5

23,15

18,5

20 і 22

14,4

11,5

19,73

15,76

30 і 33

13,3

11

18,22

15,07

Примітка. У таблиці наведені дані для теплопроводів умовним діаметром 15 мм.

Дані таблиці можуть бути інтерпольовані для інших витрат теплоносія з допустимою для практичних розрахунків похибкою. Гідравлічні характеристики практично не залежать від висоти і довжини радіатора.



Таблиця Б.2 - Орієнтовні значення коефіцієнта затікання апр вузлів

однотрубних систем опалення із сталевими панельними радіаторами

Регулювальна арматура

Тип радіатора

Значення апр при поєднанні діаметрів труб радіаторного вузла Сст х dзд х Сп, мм

15 х 15 х 15

20 х 15 х 15

Автоматичний регулятор температури повітря в приміщенні

10, 11, 12, 22, 33

0,20 - 0,22

0,16 - 0,18

Примітка. Сст - діаметри трубних стояків, dзд - діаметри замикаючих ділянок, d,, - діаметри підведень.

ДОДАТОК В
(довідковий)
ТЕПЛОВИЙ РОЗРАХУНОК

  1. Тепловий розрахунок проводиться за існуючими методиками з урахуванням даних, приведених в цьому стандарті.

  2. При знаходженні загальної витрати води в системі опалення її витрата, що визначена виходячи із загальних тепловтрат будівлі, збільшується пропорційно поправковим коефіцієнтам. Перший з них В1 залежить від номенклатурного кроку радіатора і приймається залежно від типу радіатора згідно таблиці В.1, а другий - В2 визначається долею збільшення тепловтрат через ділянку що знаходиться між радіатором та зовнішньою стіною і приймається залежно від типу зовнішнього обгороджування також згідно таблиці В.1.

При знаходженні значень В1 враховується середній номенклатурний крок типорозмірів радіаторів, найбільш поширених в системах опалення. При підлоговій установці радіаторів біля стін з суцільним склінням для підвищення рівня захисту від радіаційних тепловтрат дозволяється облаштування приладів захисними екранами без внутрішньої теплоізоляції. В цьому випадку вводиться поправковий коефіцієнт в'2, що визначається за формулою

в'2 = 1 + (В2 - 1) / 3 (В.1)

При використанні теплоізольованих захисних екранів В2 = 1.

Збільшення тепловтрат через зарадіаторні ділянки зовнішніх огороджувальних конструкцій не вимагає збільшення площі теплопередаючої поверхні і, відповідно, номінального теплового потоку при підборі радіатора, оскільки тепловий потік від приладу зростає практично на стільки ж, на скільки зростають тепловтрати.

При введенні поправкових коефіцієнтів В1 і В2 на загальну витрату теплоносія в системі опалення дозволяється в першому наближенні не враховувати додаткову витрату теплоносія по стояках або вітках до радіаторів, вважаючи, що з допустимою для практичних розрахунків похибкою збільшення витрати по всіх стояках або вітках пропорційно збільшенню їх навантажень.