Не обов'язкова додаткова познака «II» визначає, що за­безпечена робота удару 47 Дж за температури випробову­вання, якій відповідає робота удару 27 Дж, регламентова­на саме цим класифікуванням.

’ Комбінація цих познак складає обов'язкову групу класифікаційної' познаки покритого електрода ь Ці познаки необов’язкові і не є частиною класифікаційної' познаки покритих електродів

Рисунок А.2 — Познаки електродів відповідно до ISO 18275 -В (класифікування за тимчасовим опором розробленню і роботою удару 27 Дж)

ДОДАТОК В
(довідковий)

ОПИС ВИДІВ ПОКРИВІВ ЕЛЕКТРОДІВ
КЛАСИФІКАЦІЯ ЗА ГРАНИЦЕЮ ПЛИННОСТІ

І РОБОТОЮ УДАРУ 47 ДЖ

  1. Загальні положення

Властивості покритого електрода, такі як зварювальні характеристики і механічні властивості металу шва, значно залежать від складу покрива. Гомогенна суміш складових покривів, зазвичай, містить 6 таких основних компонентів:

  • шлакоутворювальні матеріали;

  • розкислювальні компоненти;

  • захисні газоутворювальні матеріали;

  • іонізувальні речовини;

  • зв’язувальні речовини і, у разі необхідності,

  • легувальні елементи.

Додатково в покрив може вводитися залізний порошок для збільшення переходу електрод­ного металу в зварний шов, який впливатиме на зварювальні властивості електродів в просторо­вих положеннях зварювання.

  1. Електроди з основним покривом

Характерною особливістю товстого покриву цих електродів є велика частка карбонатів лужно­земельних металів, наприклад карбонату кальцію (вапняку) і плавикового шпату. Для поліпшен­ня зварювальних властивостей, особливо під час зварювання на змінному струмі (а.с.), може зна­добитися підвищена концентрація неосновних компонентів (наприклад, рутилу і/або кварцу).

Електроди з основним покривом мають дві відмінні властивості; достатньо висока робота удару металу шва, особливо за низьких температур, і більша стійкість швів проти тріщин в по­рівнянні з електродами всіх інших типів. їхня стійкість проти кристалізаційних тріщин є наслідком високої металургійної чистоти металу шва, тоді як низька чутливість до утворення холодних тріщин забезпечена низьким вмістом водню, звичайно, за умови використання сухих електродів. Вміст водню значно нижчий, ніж у електродів з усіма іншими типами покривів, і не має пере­вищувати допустиму границю Н = 15 см3/100 г наплавленого металу.

Зазвичай, електроди основного типу придатні для зварювання у всіх просторових положен­нях, за винятком вертикально орієнтованих швів способом «зверху вниз». Електроди основного типу, призначені для зварювання вертикальних швів способом «зверху вниз», мають особливий склад шлакоутворювальної частини покриву.

В.З Інші види покривів електродів

Більшість покритих електродів, призначених для зварювання високоміцних сталей, мають покриви основного виду. Проте, можуть використовувати інші види покривів (стосовно інформації щодо інших видів покривів див. додаток В ISO 2560).

ДОДАТОК С
(довідковий)

ОПИС ВИДІВ ПОКРИВІВ ЕЛЕКТРОДІВ
КЛАСИФІКАЦІЯ ЗА ТИМЧАСОВИМ ОПОРОМ
І РОБОТОЮ УДАРУ 27 ДЖ

С.1 Загальні положення

Властивості покритого електрода, такі як зварювальні характеристики і механічні властивості металу шва в значній мірі залежать від складу покриву. Гомогенна суміш складових покриву, заз­вичай, містить 6 таких основних компонентів:

  • шлакоутворювальні матеріали;

  • розкислювальні компоненти;

  • захисні газоутворювальні матеріали;

  • іонізувальні речовини;

  • зв’язувальні речовини і, в разі необхідності,

  • легувальні елементи.

Додатково в покрив вводять залізний порошок для збільшення переходу металу в зварний шов (див. 4.6А), який впливатиме на зварювальні властивості електродів в просторових положеннях зварювання.

Деякі композиції електродів, які спочатку призначалися для зварювання змінним і постійним струмом (однієї або обох полярностей) можуть бути оптимізовані під один певний тип струму, залежно від особливих вимог ринку.

С.2 Покрив типу 10

Електроди цього типу містять в покриві велику кількість горючих органічних речовин, зокрема целюлозу. Завдяки глибоко проникній дузі, такі електроди особливо придатні для зварювання у вертикальному положенні зверху вниз. Дуга стабілізується, насамперед, завдяки натрію, тому електроди, в основному, придатні для зварювання на постійному струмі як правило зворотної полярності (d.c.+).

С.З Покрив типу 11

Електроди цього типу містять в покриві велику кількість горючих органічних речовин, зокрема целюлозу. Завдяки глибоко проникній дузі, такі електроди особливо придатні для зварювання у вертикальному положенні способом «зверху вниз». Дуга стабілізується, насамперед, завдяки калію, а тому електроди придатні для зварювання як на змінному (а.с.), так і на постійному струмі зворотної полярності (d.c.+).

С.4 Покрив типу 13

Електроди цього типу містять значну частку діоксиду титану (рутилу) в покриві, а дуга сут­тєво стабілізована калієм. їм властива м’яка спокійна дуга, навіть за використання малих струмів, а тому вони особливо придатні для зварювання тонколистового металу.

С.5 Покрив типу 15

Електроди цього типу мають високоосновний покрив, складений переважно з вапняка і плавико­вого шпату. Стабілізацію дуги здійснюють, в основному, натрієм, і вони, зазвичай, придатні для використання тільки на постійному струмі зворотної полярності (б.с. +). Виконаний ними зварний шов має високу металургійну якість з низьким вмістом дифузійного водню.

С.6 Покрив типу 16

Електроди цього типу мають високоосновний покрив, складений переважно з вапняка і пла­викового шпату. Стабілізацію дуги здійснюють калієм, що забезпечує можливість зварювання змінним струмом (а. с.). Виконаний ними зварний шов має високу металургійну якість з низьким вмістом дифузійного водню.

С.7 Покрив типу .18

Електроди цього типу подібні до електродів з покривом типу 16, за винятком того, що вони мають дещо більшу товщину покриву, в який додають залізний порошок. Залізний порошок збільшує здатність до струйного навантаження і продуктивність наплавлення металу в порівнянні з електродами, що мають покрив типу 16.

ДОДАТОК D
(довідковий)

ПРИМІТКИ ЩОДО ДИФУЗІЙНОГО водню

D.1 Для поточних випробовувань електродів можуть використовувати і інші методи збиран­ня і вимірювання дифузійного водню, якщо вони мають рівноцінну відтворність результатів і ка­лібровані відповідно до ISO 3690. Вміст водню залежить від типу струму.

D.2 Тріщини в зварних з’єднаннях можуть бути спричинені воднем або виникають під його впливом. Небезпека спричинених воднем тріщин збільшується з підвищенням вмісту легуваль- них елементів і рівня напружень. Такі тріщини, в основному, розвиваються після того, як з'єднання охолоне, і тому їх називають холодними тріщинами.

D.3 Передбачаючи, що зовнішні умови цілком задовільні (зона зварювання чиста і суха, відсутній надмірний рух повітря), основним постачальником водню в металі зварного шва є компоненти присаджувальних вод немістких матеріалів; стосовно електродів основного виду, голов­не джерело водню — це вода з покриву. Дисоціація води в дузі викликає підвищення атомарного вод­ню, який поглинає метал зварного шва. Для даного матеріалу і напруженого стану небезпека утворення холодних тріщин зменшується із зниженням вмісту водню в металі шва.

D.4 На практиці, відповідний рівень водню залежатиме від особливостей використання електродів і, щоб гарантувати його досягнення, треба дотримуватися належних умов поста­чання, зберігання і висушування електродів, рекомендовані виробником.

ДОДАТОК Е
(довідковий)

ОПИС СИМВОЛІВ ХІМІЧНОГО СКЛАДУ
КЛАСИФІКАЦІЯ ЗА ГРАНИЦЕЮ ПЛИННОСТІ

І РОБОТОЮ УДАРУ 47 ДЖ

Символ, який використовують для познак окремої хімічної композиції, складений з хімічних знаків основних легувальних елементів. Цифру, яка означає номінальний рівень Ni або Сг, став­лять попереду хімічного знаку, якщо один або більше з цих елементів присутній в кількості при­близно 1 % або більше.

ДОДАТОК F
(довідковий)

ОПИС СИМВОЛІВ ХІМІЧНОГО СКЛАДУ
КЛАСИФІКАЦІЯ ЗА ТИМЧАСОВИМ ОПОРОМ РОЗРИВАННЮ
І РОБОТОЮ УДАРУ 27 ДЖ

F.1 ХМХ (марганцево-молібденовий) тип

Хімічні складові, які містять марганець і молібден, як визначальні легувальні елементи, іден­тифікують за допомогою символу «М». Цифра, перед «М», дорівнює подвійному номінальному вмісту марганцю. Тобто цифра 3 означатиме приблизно 1,5 % Мп, і так далі.

Номінальний рівень молібдену в марганцево-молібденових покривах електрода позначають за допомогою цифри, наступної за «М», так:

  1. — приблизно 0,25 % Мо — низький вміст Мо;

  2. — приблизно 0,4 % Мо — середній вміст Мо;

  3. — приблизно 0,5 % Мо — високий вміст Мо;

  4. — приблизно 0,7 % Мо — екстра високий вміст Мо.

F.2 Інші типи

Хімічні складові, які містять значну кількість нікелю або хрому, позначають відповідно сим­волами «N», «С» і «М» (останній символ означає молібден). Марганець не позначають, навіть якщо він присутній в металі. Після «N» і/або «С», якщо нікель і/або хром присутні, слідує цифра, що дорівнює подвійному номінальному рівню нікеля або хрому. Після «М», якщо присутній молібден, слідує цифра, яка вказує на номінальний рівень Мо, відповідно до схеми з Розділу F.1, поданої вище. Так, наприклад, N4C2M2 розшифровують як 2 % Ni, 1 % Сг і 0,4 % Мо.

Символом «L» позначають низький вміст вуглецю.

БІБЛІОГРАФІЯ

1 EN 757 Welding consumables — Covered electrodes for manual metal arc welding of high strength steels — Classification (Матеріали зварювальні. Покриті електроди для ручного дугово­го зварювання високоміцних сталей).

Код УКНД 25.160.20

Ключові слова: вимоги до якості зварювання, процеси зварювання.

Редактор С. Кохан

Технічний редактор О. Марченко
Коректор О. Опанасенко
Верстальник Т. Неділько

Підписано до друку 29 11.2011. Формат 60 х 84 1/8
Ум. друк. арк. 2,79. Зам. 2AS7 Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 серія ДК № 1647