1. Для уточнення переліку вимог безпеки рекомендовано застосовувати 8.2.4 ДСТУ 1.5, ДСТУ ISO/IEC Guide 50, ДСТУ ISO/IEC Guide 51, вимог охорони довкілля — вимоги 8.2.5 ДСТУ 1.5, ISO/IEC Guide 64 (4], ДСТУ-Н 4340-2004 [5].

  1. Розділ «Правила приймання»

    1. У розділі зазначають порядок контролювання продукції (послуги), вимоги безпеки під час проведення випробовувань, порядок та умови пред’явлення та приймання продукції, розмір партій, що пред’являються для контролювання, необхідність та час витримування продукції до початку приймання, супровідну пред'явницьку документацію, а також необхідність сертифіка­ційних випробовувань (за обов’язкової сертифікації).

У розділі, залежно від характеру продукції та стадії її промислового освоєння, зазначають види контролювання і (або) випробовування (приймально-здавальні, кваліфікаційні, періодичні, випробовування з метою сертифікації, типові тощо), а також назву та познаку документів, за яки­ми вони проводяться.

У цьому самому документі подають порядок відбирання зразків для повторного (у разі не­обхідності) контролювання.

  1. Для кожної категорії контролювання (випробовування) повинні бути установлені відповідні вимоги, наприклад, визначені їх тривалість на холостому ходу та під навантаженням, обсяг вибірки для контролювання, а також контрольовані параметри та розміри і послідовність їх перевіряння.

  2. Під час вибіркового та статистичного контролювання якості зазначають план контро­лювання (обсяг вибірок, контрольні нормативи та вирішальні правила).

  3. У розділі викладають правила та умови приймання продукції в цілому, її складових ча­стин та комплектувальних виробів, а також їх вхідне контролювання у міру надходження від по­стачальників згідно з ГОСТ 24297, умови забракування продукції та подання її на повторне приймання після усунення виявлених дефектів.

Якщо повторне контролювання не допускається, то про це повинно бути зроблене спеціаль­не застереження.

У розділі також повинні бути викладені умови та порядок остаточного забракування продукції.

  1. У розділі подано порядок оформлювання результатів контролювання та наведені, за необхідності, зразки заповнюваних свідоцтв про приймання продукції в цілому та її основних па­раметрів (в першу чергу — показників безпеки), що входять до складу експлуатаційної документації.

У разі проведення контролювання у декілька етапів (технічний огляд, випробовування на холостому ходу, випробовування під навантаженням) за кожним етапом повинні бути наведені дані про контрольовані параметри та послідовність їх перевіряння, тривалість випробовування. Правила приймання не повинні унеможливлювати проведення контролювання продукції в різних місцях, де забезпечуються для них необхідні умови (наприклад, технічний огляд та випробову­вання на холостому ходу — на підприємстві-виробнику, випробовування під навантаженням — у замовника).

    1. У розділі повинен бути наведений перелік необхідних робіт для підготування продукції до випробовування та виведення її на режим випробовування, а також перелік робіт, що їх про­водять після випробовування, щоб підготувати продукцію до відвантажування замовнику (очищан­ня, промивання, консервування, відновлення кольору тощо).

    2. Результати перевіряння додержання вимог, наведених у ТУ, під час випробовування з безпечності підлягають відображенню в паспорті продукції або в іншому документі, що його замінює.

    3. Об'єм та послідовність проведення кожного виду випробовування та посилання на відповідні пункти технічних вимог та методів контролювання може бути оформлено в вигляді таблиці.

  1. Розділ «Методи контролювання (випробовування, аналізу, вимірювання)»

    1. У розділі зазначено методи та засоби контролювання всіх параметрів, норм, вимог та характеристик продукції (послуги), встановлених у розділах «Технічні вимоги» та «Вимоги безпеки, охорони довкілля та утилізація» в послідовності викладу пунктів цих розділів з посиланням на перелік засобів вимірювання, інструменту, оснащення, матеріалів та реактивів, необхідних для контролювання і випробовування за його необхідністю.

    2. Методи та умови контролювання повинні бути максимально наближені до умов засто­сування продукції. Дозволено встановлювати декілька еквівалентних методів або правил контро­лювання параметрів та властивостей продукції.

    3. Під час контролювання параметрів, норм, вимог та характеристик у розділі повинно бути подано:

  • познаку пункту або підпункту розділів «Технічні вимоги» та «Вимоги безпеки» та «Вимо­ги охорони довкілля, утилізація», в якому вони зазначені:

  • назву інструментів, приладів, обладнання, стендів тощо, що застосовують для контролю­вання (випробовування, аналізування, вимірювання) з наданням їх повної познаки, класу точності, похибки, границь вимірювання та документа на постачання (стандарт або ТУ);

матеріали і (або) реактиви, які застосовують під час контролювання (випробовування, аналізування, вимірювання) продукції.У цьому випадку засоби вимірювання, обладнання та інструмент треба вибирати з дозво­лених для застосування, виготовлених централізовано спеціалізованими підприємствами або за спеціальними замовленнями і атестованих у встановленому порядку.

У разі застосування засобів вимірювання, обладнання та інструменту, що спеціально при­значаються для контролювання конкретного виробу, в додатку до ТУ подають їх опис, схему або дають посилання на документацію, необхідну для виготовляння та контролювання їхньої якості

Якщо методи контролювання декількох параметрів збігаються, то методику та інші дані сто­совно контролювання наводять один раз після перерахування познак пунктів, що містять дані про ці параметри, або дають посилання на застосовувану методику за кожним параметром.

  1. Викладаючи методики контролювання, треба зазначати послідовність проведення опе­рацій, їх опис, а також порядок оформлювання одержаних результатів. Якщо в процесі контро­лювання перевіряють можливості налагоджування (регулювання) параметрів або якщо проведен­ня аналогічних операцій виконують за умов експлуатації, то методи їх виконання повинні збіга­тися з обумовленими в експлуатаційній документації, на яку допускається робити посилання.

  2. Викладаючи вимоги до обробляння результатів, наводять розрахункові формули, а за необхідності подають точність обчислень та міру округлення одержаних даних, а також допущені розбіжності під час паралельних розрахунків.

Для окремих техніко-економічних показників, які визначають теоретично за допомогою роз­рахункових формул (наприклад, рівня уніфікації), допускаються посилання на документи, в яких наведені розрахунки визначення цих показників.

  1. Методи контролювання і засоби вимірювання, обладнання, інструмент, матеріали та реактиви не зазначають в ТУ, якщо вони встановлені в державних або галузевих стандартах, ТУ на іншу продукцію, інструкціях, програмах, методиках випробовування та інших документах, на які роблять в цьому випадку посилання в ТУ.

У разі необхідності, на вимогу підприємства, що організує контролювання продукції, докумен­ти, на які є посилання в ТУ, повинні бути долучені розробником до комплекту документації, що постачають разом з продукцією.

Під час проведення контролювання продукції, за необхідності, допускається застосовувати засоби вимірювання, обладнання, інструмент, матеріали та реактиви, що не передбачені в ТУ, але мають технічні характеристики, які не поступаються зазначеним у них. Про це в розділі по­винно бути зроблене застереження.

    1. Викладені методи контролювання (випробовування, аналізування, вимірювання) мо­жуть бути в окремому текстовому конструкторському документі, на який є посилання в цьому розділі ТУ.

  1. Розділ «Транспортування та зберігання»

    1. У розділі зазначають вимоги до умов транспортування, вибору виду транспортних за­собів, до способів кріплення, до заходів, які гарантують збереження якості та комплектності під час транспортування і зберігання, вимоги до особливостей навантажування та вивантажування продукції (з доданням схем стропування або посиланням на документ, в якому вони наведені), вимоги до транспортування приладів, комплектувальних виробів (в пакованні підприємства- виробника без встановлення на виріб, із встановленням на виріб).

    2. У розділі подають переліки нормативних документів та чинних нормативних актів, що визначають правила та порядок транспортування різними видами транспорту (залізничним, по­вітряним, водним, автомобільним), дотримання яких повинно бути забезпечено під час вантажу- вання, транспортування та вивантажування продукції.

    3. Вимоги до умов зберігання повинні містити таку інформацію:

  • місце та умови зберігання, що забезпечують зберігання якості та споживчих властивос­тей продукції (навіс, закритий склад, опалювальне приміщення тощо) стосовно дії кліматичних факторів середовища згідно з ГОСТ 15150;

способи захисту продукції від впливу зовнішнього середовища (вологи, сонячних променів, шкідливих випарів тощо)

  • ;температурний режим зберігання;

  • термін зберігання, розконсервування, переконсервування.

Крім того, наводять вказівки щодо укладення продукції (в штабелі, на стелажі, підкладки тощо), а також спеціальні вимоги до зберігання отруйної, вибухо- та пожежонебезпечної продукції; продукції, що викликає радіаційну небезпеку.

    1. Перераховані вимоги стосуються також продукції, яку постачають на експорт.

  1. Розділ «Правила експлуатування, ремонту»

    1. У розділі наводять вказівки про встановлювання, монтування, налагоджування, засто­сування, обслуговування, ремонтування продукції на місці її експлуатації, а також її демонтування, утилізацію, ізоляцію та ліквідацію (за необхідності). Наприклад, спосіб з'єднання з іншою продук­цією, можливість роботи в інших середовищах, вимоги до заходів обережності під час монтуван­ня, налагоджування, експлуатації та ремонтування тощо.

    2. У розділі повинні бути наведені вимоги до параметрів та якості енергоносіїв (електро­енергії, пари, води, стисненого повітря), а також умови, за яких повинна експлуатуватися продук­ція (категорія приміщення, зона класу пожежовибухонебезпеки, температура навколишнього по­вітря, наявність вантажопідіймальних засобів, освітленість робочих місць тощо).

    3. У розділі повинні бути наведені вказівки, за яких умов здійснюють роботи для підготу­вання виробу до експлуатації (наприклад, монтування за умови наявності актів готовності фун­даменту та закінчення будівельних робіт, налагодження за умови наявності акта про закінчення монтажних робіт тощо).

У разі необхідності повинні бути наведені вказівки про залучення до монтування та налаго­джування спеціалізованих організацій, а також залучення проектної організації до розробляння проекту прив’язки обладнання до промислових площ замовника, про долучення до складу цьо­го проекту замовленої специфікації, наприклад, на комплектувальні вироби, арматуру, кабель­ну продукцію, трубопроводи та інші допоміжні матеріали, що не входять до обсягу постачання.

    1. У розділі, у разі необхідності, повинні бути наведені вимоги до рівня кваліфікації пер­соналу, що обслуговує, його віковий ценз.

    2. Якщо продукція може бути використана не за своєю прямою призначеністю (наприклад, для виробництва інших виробів тощо), повинні бути названі умови, за яких це може відбуватися.

    3. У разі виділення під час експлуатації продукції будь-яких шкідливих для здоров’я пра­цівників речовин (чадних газів, отруйних парів, забруднених рідин) повинні бути наведені вказів­ки про способи їх вилучення та нейтралізації (утилізації). Наприклад, вилучення та нейтраліза­цію шкідливих речовин забезпечують замовники за допомогою пристроїв, передбачених умова­ми прив'язки продукції генпроектувальником до конкретного виробничого приміщення спожива­ча або під час проектування промислової будови, призначеної для установлювання та експлуа­тації даної продукції.

    4. Якщо на виріб розробляється «Настанова щодо експлуатування», то наведені вимоги викладають в ній, а в ТУ подають посилання на цей документ.

    5. Для товарів широкого вжитку в цій настанові рекомендовано враховувати вимоги ISO/IEC Guide 37 [2].

  1. Розділ «Гарантії виробника»

    1. У розділі зазначають обов’язки виробника (постачальника) продукції гарантувати відповідність виробленої чи відремонтованої продукції вимогам ТУ, а також встановлюють вид, тривалість гарантійного строку і момент його відліку, а також права та застереження виробника відповідно до вимог угоди, укладеної між підприємством, (організацією-)виробником та замовни­ком (основним споживачем).

Ці гарантійні вимоги мають бути не нижче визначених чинним законодавством.

  1. Порядок установлювання гарантійного строку експлуатації продукції виробничо-технічної призначеності дозволено визначати згідно з ГОСТ 22352.

Гарантійний строк експлуатування встановлюють згідно з чинним законодавством та діючи­ми нормативними документами.Гарантійний строк експлуатування на комплектувальні вироби і складові частини вважають таким, що відповідає гарантійному строкові на основний виріб, якщо не передбачене інше. Доз­волено в ТУ на основний виріб установлювати гарантійний строк експлуатування на комплек­тувальні вироби більшої або меншої тривалості, ніж основний виріб.