1. енергозалежне блокування (volatile lock-out)

Стан аварійного відімкнення пальчикового пристрою внаслідок ручного відімкнення або виходу з ладу мережі електропостачання та якщо можливо повторне ввімкнення

  1. відновлення іскри (spark restoration)

Процес, за якого внаслідок втрати сигналу полум'я запалювальний пристрій буде ввімкнено знову без повного переривання подавання газу.

Примітка. Цей процес закінчується відновленням робочого положення або, якщо немає сигналу полум’я в кінці часу без­пеки, енергозалежним чи енергонезалежним блокуванням

  1. автоматичне повторення операцій (automatic recycling)

Процес, за якого після аварійного відімкнення автоматично повторюється повна послідовність запуску.

  1. Примітка. Цей процес закінчується відновленням робочого положення або, якщо немає сигналу полум'я в кінці часу безпеки, або в разі, якщо аварійне відімкнення роботи не відбувається, енергозалежним або енергонезалежним блокуванням.Гази

    1. теплота згорання (calorific value) *

' Кількість теплоти, яка виділяється під час згорання горючої суміші, узятої за постійного тиску 1013,25 мбар, одиниці об'єму або маси газу, узятої за стандартних умов, та продуктів згорання за тих самих умов.

Відмінності є між:

  1. вищою теплотою згорання HSl за якої припускають, що вода, отримана під час горіння, буде зконденсованою;

  2. нижчою теплотою згорання /7., за якої припускають, що вода, отримана під час горіння, буде в пароподібному стані.

.. Примітка. Теплоту згорання виражають у мегаджоулях на кубічний метр сухого газу за стандартних умов або мегаджоулях натсілограм сухого газу (EN 437:2003)

  1. відносна густина; d (relative density d)

Відношення мас рівних об’ємів сухого газу та сухого повітря за однакових температури й тиску

  1. число Воббе (Wobbe index)

вище число Воббе Ws(gross Wobbe index l/Vs)

нижче число Воббе W, (net Wobbe index I/V-)

Відношення теплоти згорання газу на одиницю об'єму до квадратного кореня його відносної густини за стандартних умов. Число Воббе може бути вищим або нижчим відповідно до того, яку теплоту згорання використовують — вищу чи нижчу.

г* Примітка. Число Воббе виражають в мегаджоулях на кубічний метр сухого газу за стандартних умов або мегаджоулях на’кілограм сухого газу (EN 437:2003)

  1. випробувальний тиск (test pressure)

Значення тиску газу, яке використовують для перевіряння характеристик роботи пристроїв, використовуваних горючими газами. Вони складаються з номінального та граничного тисків.

Примітка. Випробувальні тиски виражають у мілібарах. 1 мбар = 102 Па (EN 437:2003)

  1. номінальний тиск; рп(normal pressure рп)

Тиск, за якого пристрої функціюють у стандартних умовах, коли їх забезпечено відповідним стандартним газом (EN 437:2003)

  1. граничний тиск (limit pressure)

максимальний граничний тиск; pmax(maximum limit pressure pmax)

мінімальний граничний тиск; pmin(minimum limit pressure ртїп)

Приклади тисків із крайніми значеннями в умовах роботи пристроїв (EN 437:2003)

  1. пара тисків (pressure couple)

Комбінація двох окремих тисків подавання газу, які застосовуються внаслідок суттєвої різниці між числами Воббе в межах одного сімейства чи групи, у яких:

  1. вищий тиск відповідає газам із нижчим числом Воббе;

  2. нижчий тиск відповідає газам із вищим числом Воббе (EN 437:2003).

  1. Умови функціювання та вимірювання

    1. стандартні умови (reference conditions)

У цьому стандарті застосовують такі стандартні умови:

  1. для значень теплоти згорання — температуру 15 °С;

  2. для об'ємів сухого газу та повітря — температуру 15 °С за абсолютного тиску 1 013,25 мбар.

  1. холодний стан (cold condition)

Стан системи, потрібний для деяких випробувань і досяжний за допомогою непрацюючого пальника для одержання теплової рівноваги за кімнатної температури

  1. гарячий стан (hot condition)

  2. Стан системи, потрібний для деяких випробувань і досяжний у разі роботи системи до забез­печення теплової рівноваги за номінальної підведеної теплотиеквівалентний опір (equivalent resistance)

Опір потоку в мілібарах, вимірюваний на виході системи, що є фактично еквівалентним опору димоходу

  1. теплова рівновага (thermal equilibrium)

Стан системи, за якого температура продуктів згорання в димоході не змінюється більше ніж на ± 2 % (°С) за 10 хв.

  1. Країна призначеності

* 3.7.1 безпосередня країна призначеності (direct country of destination)

Країна, для якої сертифіковано систему і яку виробник зазначив як передбачувану країну призначеності. Під час подання системи на ринку та/або встановлення система має функціювати без внесення змін або модифікації з одним із газів, які використовують у відповідній країні, за від­повідного тиску подавання.

Може бути зазначено більше ніж одну країну, якщо систему, в її теперішньому стані регулю­вання, може бути використано в кожній із цих країн

3.7.2 непряма країна призначеності (indirect country of destination)

Країна, для якої сертифіковано систему, але для якої вона, в її теперішньому стані регулюван­ня, не є відповідною. Внесення належних змін або регулювання має бути виконано для того, щоб систему могло бути використано в цій країні безпечно та правильно.

  1. КЛАСИФІКАЦІЯ СИСТЕМ

    1. Класифікація відповідно до природи використаних газів (категорій)

Гази класифікують за трьома сімействами, які діляться на групи згідно із значенням числа Воббе. У таблиці 1 наведено класифікацію газів за сімействами та групами газів, які використову­ють у цьому стандарті.

Таблиця 1 — Класифікація газів

Сімейства газів

Група газів

Вище число Воббе, МДж/м3, за 15 °С та 1 013,25 мбар

мінімальне

максимальне

Перше

А

22,4

24,8

Друге


39,1

54,7


Н

45,7

54,7


L

39,1

44,8


Е

40,9

54,7

Третє


72,9

87,3


В/Р

72,9

87,3


Р

72,9

76,8


В

81,8

87,3



  1. Класифікація відповідно до газів, допущених до використання

    1. Категорія І

Системи категорії І призначено винятково для використання газів одного сімейства чи групи.

  1. Системи, призначені для використання тільки першого сімейства газів:

Категорія І: системи, які використовують тільки гази групи А першого сімейства за встанов­леного тиску (цю категорію не використовують).

  1. Системи, призначені для використання тільки другого сімейства газів:

Категорія І2н: системи, які використовують тільки гази групи Н другого сімейства за встанов­лених тисків подавання.

Категорія l2|j системи, які використовують тільки гази групи L другого сімейства за встанов­лених тисків.

Категорія І: системи, які використовують тільки гази групи Е другого сімейства за встанов­лених тисків. ’

Категорія І2+: системи, які використовують тільки гази групи Е другого сімейства, які функціюють із парою тисків без регулювання на системі. Регулятор системи газу, якщо є, не працює в діапазоні двох нормальних тисків — пари тисків.

  1. Системи, призначені для використання тільки газів третього сімейства:

Категорія Ізв/Р: системи, здатні використовувати гази третього сімейства (пропан і бутан) за встановленого тиску подачі.

Категорія І3+: системи, здатні використовувати гази третього сімейства (пропан і бутан), які функціюють із парою тисків без регулювання на системі. Проте для певних видів системи, визна­чених в окремих стандартах, регулювання первинного повітря в камері згорання може бути до­пустимим у разі замінення пропану на бутан і навпаки. Не дозволено використовувати на системі жодного пристрою регулювання тиску газу.

Категорія ІЗР: системи, які використовують тільки гази групи Р третього сімейства (пропан) за встановленого тиску.

  1. Категорія II: системи категорії II призначено для використання газів двох сімейств.

  1. Системи, призначені для використання газів першого та другого сімейства:

Категорія ІІ1а2Н: системи, здатні використовувати гази групи першого сімейства та гази групи Н другого сімейства. Гази першого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І.

  1. Системи, призначені для використання газів другого й третього сімейств:

Категорія П2нзв/Р: системи, здатні використовувати гази групи Н другого сімейства та гази третього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І2н- Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії Ізв/Р

Категорія ІІ2НЗ+- системи, здатні використовувати гази групи Н другого сімейства та гази тре­тього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І3+.

Категорія ІІ2нзр: системи, здатні використовувати гази групи Н другого сімейства та гази групи Р третього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії ІЗР.

Категорія ІІ2і_зв/р: системи, здатні використовувати гази групи L другого сімейства та гази тре­тього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії l2L. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії ІЗВ/Р.

Категорія ll2L3P: системи, здатні використовувати гази групи L другого сімейства та гази групи Р третього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії l2L. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії ІЗР.

Категорія П2Езв/р: системи, здатні використовувати гази групи Е другого сімейства та гази третього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії Ізв/Р.

Категорія ІІ2Е+3+* системи, здатні використовувати гази групи Е другого сімейства та гази тре­тього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І2Е+. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії І3+.

Категорія И2Е+зр* системи, здатні використовувати гази групи Е другого сімейства та гази тре­тього сімейства. Гази другого сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії і2Е+. Гази третього сімейства використовують за тих самих умов, що й для категорії ІЗР.

  1. Категорія III: системи категорії III призначено для використання газів трьох сімейств.

Ця категорія — не для загального використання.

Системи категорії III, які використовують у певних країнах, зазначено в додатку А.З.

  1. Класифікація відповідно до типу видалення продуктів згорання

Системи класифікують за кількома типами відповідно до методу видалення продуктів згорання та подавання повітря в камеру згорання.

Цей стандарт застосовують до:

  1. Типу В: система, призначена для з’єднання з димоходом, через який видаляються продукти згорання за межі камери, яка входить у сисїему. Подавання повітря в камеру згорання виконують безпосередньо з камери;

  2. Типу В5: пристрій типу В без витяжного дивертора, призначений для з'єднання через його димохід із терміналом димоходу.