Усі графічні матеріали (ескізи, діаграми, графіки, схеми, малюнки, креслення тощо) повинні мати однаковий підпис: "Рисунок" і оформлюють згідно п. 5.5 ДСТУ 1.5.

  1. Формули

    1. Формули, крім формул у додатках, треба нумерувати наскрізно арабськими цифрами, починаючи з цифри "1".

Формули в кожному додатку мають свою окрему нумерацію, складену з літери познаки додатка та порядкового номера формули в цьому додатку через крапку.Номер формули друкують на її рівні праворуч у круглих дужках. Якщо формулу пишуть у кілька рядків, її номер ставлять на рівні першого рядка.

Якщо в тексті або в додатку тільки одна формула, її нумерують так: (1) або (В.1).

  1. Дозволено нумерувати формули в межах одного розділу. Номер формули складають із номера розділу і порядкового номера формули в цьому розділі через крапку.

  2. У посиланнях на формули в тексті будівельних норм подають їх номери у круглих дужках.

  3. У формулах треба використовувати умовні позначення фізичних величин, установлені в комплексі стандартів ДСТУ 3651.

Пояснення до познак і числових множників, якщо їх не було раніше в тексті, треба подавати безпосередньо під формулою.

Пояснення кожної познаки, що міститься у формулі, треба подавати з нового рядка в тій послідовності, в якій їх наведено у формулі. Перший рядок пояснення треба починати зі слова "де". Після пояснення позначення через кому пишуть одиницю відповідної фізичної величини.

  1. Формули, які подають одну за одною і не відокремлюють текстом, відділяють комою і розташовують у стовпчик.

Переносити формулу на черговий рядок дозволено тільки на знаку виконуваної операції, який пишуть в кінці одного рядка і на початку чергового. У разі перенесення формули на знаку множення застосовують "х".

  1. Посилання

    1. У будівельних нормах можна посилатися на структурні елементи безпосередньо самих будівельних норм та на інші регламентуючі документи.

    2. Посилаючись на самі будівельні норми в цілому, використовують форму "Ці будівельні норми..." ("Цей документ..."). У разі посилання на елементи тексту самих будівельних норм вка­зують відповідно на номери розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, позицій переліків, рисунків, формул, таблиць, додатків (зокрема номери їх розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, позицій переліків, рисунків, формул, таблиць), а також на колонки і рядки таблиць будівельних норм та позиції складників на рисунках.

    3. Посилаючись, треба використовувати такі словосполучення: "відповідно до розділу 2", "згідно з 3.1", "відповідно до 4.1.1.1", "(рисунок 5)", "згідно з формулою (3)", "відповідно до таблиці 4.1", "(додаток Г)", "згідно з Г.5.2" тощо.

    4. Посилаючись, можна використовувати загальноприйняті або застандартизовані скоро­чення (див. ДСТУ 3582): "згідно з рис.5", "відповідно до табл. 4", "див. рис. 21".

    5. Посилатися на елементи таблиці треба так: "рядок 3 таблиці 5", "колонка 4 таблиці 8".

    6. Посилаючись на позиції переліку, треба зазначати номер структурного елемента буді­вельних норм та номер позиції переліку з круглою дужкою через кому. Якщо переліки мають два рівні підпорядкованості, зазначають обидва рівні.

    7. Посилаючись на структурний елемент будівельних норм, номером якого є одне число, треба подавати назву цього елемента повністю. Якщо номер складено з чисел, сполучених крап­кою, назву структурного елемента не зазначають.

    8. Якщо вимоги, що поширюються на об'єкт нормування, установлено в іншому документі, то замість їх повторення треба посилатися на відповідний документ, подавши його позначення без року ухвалення.

Посилатися можна лише на документ, в якому однозначно викладені відповідні вимоги до об'єктів, на які поширюються ці будівельні норми.

    1. Посилаються на документ в цілому або на його структурні елементи. Посилання на структурні елементи треба подавати у формі, наведеній у 7.7.2-7.7.6, додавши позначення відпо­відного документа.

    2. У тексті будівельних норм можна повторювати вміст розділів, підрозділів, пунктів і підпунктів інших регламентуючих документів, подавши після наведеного положення в дужках позначення регламентуючого документа без номера розділу (підрозділу, пункту, підпункту тощо), звідки зроблено витяг.

    3. Якщо в тексті будівельних норм є посилання на інший регламентуючий документ, зазначають лише його індекс, реєстраційний номер і (за наявності) частину.

    4. Якщо посилаються на багаточастинний регламентуючий документ чи комплекс доку­ментів у цілому, номер частини чи документа в комплексі можна не зазначати.

    5. Посилаючись на декілька регламентуючих документів, треба зазначати індекс та реєст­раційний номер кожного документа.

    6. Посилаючись на позначення матеріалу, напівфабрикату, комплектату тощо, у складі якого є позначення регламентуючого документа, завжди треба подавати повне позначення.

    7. Посилання на джерело інформації, наведене в додатку "Бібліографія", рекомендовано подавати так: номер у квадратних дужках, за яким це джерело в ньому зазначене, та, за потреби, позначення (за наявності) чи назва джерела.

  1. Виноски

    1. Пояснення деяких даних, наведених у будівельних нормах, можна оформлювати як виноски.

    2. Пояснювальний текст виноски пишуть з абзацу в кінці сторінки, на якій її зазначено, і відокремлюють від основного тексту тонкою горизонтальною лінією завдовжки від 23 мм з лівого боку сторінки.

Пояснювальний текст виноски, що стосується таблиці, подають над лінією, якою позначають закінчення таблиці, і відокремлюють від її основної частини тонкою суцільною лінією.

      1. Виноски позначають над рядком арабськими цифрами з круглою дужкою.

      2. Можна замість цифр позначати виноски зірочками (*). У цьому разі на одній сторінці можна подати не більше ніж чотири виноски.

      3. Знак виноски ставлять безпосередньо після слова, числа, позначення, речення тощо, якого стосується пояснення. Цей самий знак ставлять і перед текстом відповідного пояснення.

      4. Виноски нумерують у межах кожної сторінки будівельних норм.

      5. Виноски, що стосуються таблиці, нумерують наскрізно, а тексти виносок подають згідно з 7.8.2.

      6. Якщо на сторінці є виноски з тексту і виноски з таблиці, їх оформлюють різними знаками.

    1. Умовні познаки

      1. У будівельних нормах треба використовувати умовні познаки, зображення та знаки, установлені в чинних документах.

      2. Якщо використано умовні познаки, зображення або знаки, не встановлені чинними доку­ментами, їх треба пояснювати в тексті та/або в розділі "Познаки та скорочення".

  1. ПОБУДОВА, ВИКЛАДАННЯ І ОФОРМЛЕННЯ ЗМІН І ПОПРАВОК ДО БУДІВЕЛЬНИХ НОРМ

    1. Викладання і оформлення тексту зміни до будівельних норм мають відповідати положенням розділу 6 ДСТУ 1.5 (за винятком 6.1.1 та 6.1.8). Форму першої та подальших сторінок зміни подано в додатку В.

    2. Зміни до будівельних норм повинні погодити переважно ті самі організації, які їх погод­жували, або правонаступники цих організацій.

    3. На зміну оформлюють аркуш ухвалення згідно з додатком Г ДСТУ Б А 1.1-92.

    4. Поправку до будівельних норм розробляють, коли треба виправити друкарські помилки або внести редакційні зміни в їх текст чи позначення. Поправкою не можна змінювати сутності положень будівельних норм.

  2. ОФОРМЛЕННЯ ТА ВИДАННЯ БУДІВЕЛЬНИХ НОРМ 9.1

Оформлення проекту будівельних норм

  1. Текст проекту будівельних норм на будь-якому етапі розроблення друкують машинним способом, дотримуючись положень цього розділу та додатків А, Б, В цього стандарту та додатка Г ДСТУБА1.1-92.

  2. Рисунки креслять ручним або машинним способами згідно з 5.5.11 ДСТУ 1.5.

  3. Проект будівельних норм виконують з одного боку аркуша.

  4. Для друкування треба використовувати білий папір формату А4 (210 мм х 297 мм).

  5. Рекомендовано на сторінках проекту будівельних норм використовувати береги такої ширини (не менше):

  • верхній - 20 мм;

  • нижній- 20 мм;

  • лівий - 25 мм;

  • правий - 10 мм.

  1. Проект треба друкувати шрифтом розміром 14 пунктів через півтора -два інтервали для можливості вписування між рядками редакційних правок.

  2. Вписувати в проект будівельних норм деякі слова, формули, умовні позначення, літери латинської та грецької абеток, а також виконувати рисунки треба чорним чорнилом, пастою або тушшю. Насиченість знаків вписаного тексту має бути наближеною до насиченості знаків основного тексту.

  3. Якість виконаних вручну рисунків повинна бути така, щоб уможливити їх перенесення на машинний носій.

  4. Помилки та графічні неточності, виявлені під час підготовки проекту будівельних норм, дозволено виправляти підчищанням і нанесенням на це місце надрукованого тексту або впису­ванням правок рукописним способом між рядками чи на рисунках чорним чорнилом, тушшю чи пастою.

В остаточній редакції проекту, яку подають на ухвалення, заборонено повторно виправляти виправлений текст чи рисунки.

  1. Відстань між заголовками розділу, підрозділу, приміткою, прикладом та попереднім і подальшим текстом має дорівнювати не менше ніж двом висотам шрифту.

  2. Відстань між основами рядків заголовка має бути така, як в основному тексті.

  3. Виділяти окремі елементи проекту будівельних норм чи окремі слова (словосполучення) треба доступними розробникові засобами (наприклад, розмір шрифту, вид шрифту, проміжки між виділюваним елементом і рештою тексту тощо).

  4. На останній сторінці першого примірника проекту будівельних норм, підготовленого до затвердження, треба подати оригінальні підписи осіб, відповідальних за розроблення будівельних норм. Без цих підписів проект будівельних норм недійсний. Підпис і розкриття підпису треба оформлювати згідно з додатком Б.

  5. На титульному аркуші відредагованого примірника остаточної редакції проекту буді­вельних норм, який подають на затвердження, мають бути підписи та розкриття підписів редактора, одного з розробників і державного експерта. їх підписи засвідчують, що редакційними правками не внесено змін у положення чи вимоги будівельних норм.

  6. Не можна робити виправлення, що змінюють сутність положень чи вимог погодженого проекту будівельних норм.

За обґрунтованої потреби таке виправлення може бути внесене до тексту проекту будівельних норм, але під ним обов'язково треба подати підпис і розкриття підпису особи, що внесла вип­равлення, та, за наявності, послатися на документ, на підставі якого це виправлення внесено.

  1. Виправлення тексту будівельних норм без підпису особи, що їх внесла, публікувати заборонено.

  2. За наявності в тексті правок, що змінюють сутність вимог чи положень погодженого проекту будівельних норм, потребу додаткового погодження цього проекту визначає організація, що виконувала експертизу, або центральний орган виконавчої влади з питань будівництва та архітектури.

  3. У тексті проекту будівельних норм ознаки офіційного документа на титульному аркуші, сторінці з "Передмовою", на першій сторінці не подають.

  4. Аркуш ухвалення додають до остаточної редакції проекту будівельних норм і оформ­люють згідно з додатком Г ДСТУ Б А.1.5-92.

  1. Підготовка будівельних норм до видання

    1. Будівельні норми друкують одним з таких способів:

  • машинним;

  • з використанням складальних друкарських форм;

  • репрографії.

  1. Машинним способом проект виконують згідно з ГОСТ 2.004, з інтервалом між рядками, який забезпечує придатність до мікрофільмування згідно з ГОСТ 13.1.002.

  2. Використовуючи складальні друкарські форми, будівельні норми виконують згідно з вимогами до видань, які тиражують друкарським способом.

  3. Методом репрографії виготовляють копії згідно з вимогами до видань, які виконують способом репрографії.

  4. Якщо текст оформлюють з абзацними відступами, то ці відступи повинні бути однакові по всьому тексту документа. Розмір відступу визначає розмір шрифту. Рекомендований розмір відступу- 1,25 см.

  5. Відстань між заголовками розділу, підрозділу, попереднім і подальшим текстом, а також між заголовками розділу і підрозділу має дорівнювати в будівельних нормах, виконаних машин­ним способом, не менше ніж двом висотам шрифту.

Відстань між основами рядків заголовка повинна бути така, як в основному тексті.

  1. Примітки, приклади та інші елементи тексту виділяють згідно з положеннями цього стандарту та ДСТУ 1.5 і з урахуванням специфіки конкретного документа.

  2. Дозволено вписувати у будівельні норми деякі слова, формули, умовні познаки, літери латинської і грецької абеток, а також виконувати вручну рисунки. Ці корективи треба виконувати чорним чорнилом, пастою або тушшю. Насиченість знаків вписаного тексту чи рисунків має бути наближеною до насиченості знаків основного тексту.

  3. Якість друку повинна уможливлювати виготовлення з нього копій належної якості спосо­бом репрографії і відповідати основним вимогам до документів, які підлягають мікрофільмуван­ню, - згідно з ГОСТ 13.1.002.

  4. Готуючи будівельні норми до видання, сторінки оформлюють так.

    1. На титульному аркуші, сторінці з "Передмовою" та першій сторінці проставляють ознаки офіційного документа.Сторінки передньої частини нумерують римськими цифрами внизу ліворуч для пар­них сторінок і праворуч - для непарних.