Валик з механічним або ручним приводом
Сталевий валик діаметром (85,0 ± 2,5) мм і завширшки (45,0 ± 1,5) мм з гумовим покриттям завтовшки приблизно 6 мм і твердістю за Шором А (80 ± 5). Поверхня валика повинна мати строго циліндричну форму і на ній не повинно бути ніяких опуклостей і увігнутостей. Маса валика повинна бути (2,0 ±0,1) кг.
Жодна частина випробовувального устатковання не повинна збільшувати масу валика під час його використовування. Валик повинен бути приведений в дію під впливом механічного приводу або вручну зі швидкістю (10,0 ± 0,5) мм/с.
Відбирання проб і зразків для випробування
Кондиціювання
Відібрані рулони самоклейкої стрічки витримують в стандартних умовах за температури (23 ± 1) °С і відносної вологості (50 ± 5) %. Якщо не зазначено інше, виконують випробування за тих самих умов, що і кондиціювання (див. і) до 5.7). Якщо зазначені допуски не можуть бути витримані, потрібно використовувати найближчі можливі допуски, які повинні бути вказані у протоколі випробування.
Зразок для випробувань повинен мати ширину 24 мм. Припустимий відхил ширини зразка повинен бути не більше ніж ± 0,5 мм. Довжина повинна дорівнювати приблизно 300 мм.
Примітка. Якщо ширина зразка менше ніж 24 мм, повинна бути накладена одна або більше додаткових смужок самоклейкої стрічки для отримання еквівалентної ширини 24 мм під час здійснювання процесу прикочування за допомогою валика. Можливі альтернативні варіанти отримання необхідного тиску прикочування: використання валика масою 1 кг — для зразків завширшки від 8,5 мм до 17 мм або валика масою 2 кг — для зразків завширшки від 17 мм до 34 мм.
Перед відбиранням зразків для випробування з рулону відмотують і відбраковують від трьох до шести зовнішніх витків стрічки.
Для кожного випробування підготовлюють один зразок для випробування. Відокремлюють зразок для випробування від рулону, який вільно обертається зі швидкістю від 500 мм/с до 750 мм/с. Якщо занадто велика сила розмотування перешкоджає відділенню зразка для випробування, використовують значення швидкості, максимально наближене до 500 мм/с.
Якщо ширина самоклейкої стрічки більше ніж 24 мм, зразки для випробування необхідної II ширини відрізають за допомогою різака для відділення згідно 5.3.1 від центра смужки, відокремленої від рулону згідно з 5.4.4.
Використовують зразки для випробування протягом 5 хв після розмотування.
Порядок проведення випробування
Стандартні умови випробовування
Стандартні умови випробовування повинні бути однаковими як для зразків для випробування, так і для кондиціювання відібраної проби (5.4.1).
Підготовка пластини
Наносять на пластину один з розчинників, які наведені у 5.2.2, після чого протирають її свіжим абсорбентом до моменту досягнення сухого стану. Повторюють промивання цим розчинником тричі.
Останнє промивання повинно бути метил етил кетоном або ацетоном. Після цього пластина повинна сохнути не менше ніж 10 хв. Пластини, що не використовували протягом 10 год, повинні бути повторно очищені.
Щоб отримати несуперечливі результати, нова пластина перед використанням повинна бути протерта не менше ніж десять разів останнім розчинником.
Примітка. Пластини з плямами, знебарвленням або з численними тріщинами повинні бути відбраковані. Не дозволено торкатися пластини пальцями. Під час зберігання пластина повинна бути захищена від ушкодження чи забруднення.
Адгезія відшаровуванням
Відокремлюють від випробовуваної стрічки зразок для випробувань завдовжки 300 мм згідно з 5.4.4. Загинають 12 мм з одного кінця зразка клейовим шаром всередину, утворюючи петлю. Притискають другий кінець зразка для випробувань до кінця випробовувальної пластини. Утримують загнутий кінець зразка для випробувань так, щоб він не торкався пластини, а містився на невеликій відстані над нею, виконують прикочування валиком з механічним або ручним приводом двічі в обох напрямках, щоб приклеїти стрічку до пластини. Така процедура унеможливить потрапляння повітря між клеєм і пластиною. У випадку виникнення такої ситуації, зразок для випробування бракують.
Окремо підготовлюють кожен зразок для випробування і проводять випробування впродовж не більше ніж 1 хв.
Примітка. Більша витримка часу дасть різні результати. Адгезія відшаровуванням збільшується зі збільшенням витримки часу, причому для різних стрічок зміна інтенсивності різна. Можливий і навмисний вибір більшої витримки часу.
Відокремлюють зразок для випробувань. Згинають удвічі кінець стрічки під кутом 180° і відокремлюють 25 мм стрічки від пластини. Затискають один кінець пластини в нерухомому затискачі установки для випробувань на розтягування, а стрічку рухомим затискачем. Установлюють режим установки для випробувань на швидкість (5,0 ± 0,2) мм/с.
Після початку переміщування рухомого затискного пристрою не враховують значення, отримані під час механічного відшаровування перших 25 мм стрічки. За значення адгезії приймають середнє значення сили, отримане упродовж відшаровування наступних 50 мм стрічки від пластини.
Примітка. Випробувач повинен знати, що чим більше часу займає підготовлення, тим більше випробовувальна пластина з не- ржавкої сталі нагрівається. Тому під час і після накладання стрічки на випробовувальну пластину потрібно якнайменше її торкатися.
Подання результатів
Записують адгезію відшаровуванням в ньютонах на 10 мм, за необхідності спочатку силу, що спостерігають, переводять у ньютони..
Протокол випробування
Протокол випробування повинен містити таку інформацію:
посилання на цей стандарт;
інформацію щодо використання даного методу випробування із зазначенням будь-яких відхилів від нього;
ідентифікацію кожного випробовуваного рулону самоклейкої стрічки;
аномальне поводження під час випробовування (зокрема перенос клею або розшаровування);
значення адгезії відшаровуванням у ньютонах на 10 мм з точністю до 0,1 Н/10 мм;
використаний метод випробовування;
д) витримку часу, якщо вона відрізняється від стандартної — 1 хв;
ширину зразка для випробувань, якщо вона не дорівнює 24 мм;
умови проведення випробувань, якщо вони відрізняються від температури (23 ± 1) °С та відносної вологості (50 ± 5) %.
МЕТОД 2. САМОКЛЕЙКІ СТРІЧКИ. ВИМІРЮВАННЯ АДГЕЗІЇ ВІДШАРОВУВАННЯМ ВІД ВЛАСНОЇ ОСНОВИ ПІД КУТОМ 180°
Принцип
Метод 2 полягає у вимірюванні сили, що необхідна для відшарування під кутом 180° самоклейкої стрічки, що накладена на основу другого зразка такої самої стрічки.
Відрізок стрічки накладають на другий відрізок такої самої стрічки, що попередньо накладений на відповідну пластину (згідно 5.3.3). Після цього пластину закріплюють у вертикальному положенні || в нерухомому затискачі установки для випробувань на розтягування. Рухомий затискач установки тягне за вільний кінець стрічки під кутом 180° до площини основи.
Міцність клейового з’єднання вимірюють як силу, необхідну для безперервного відшаровування самоклейкої стрічки від основи другого зразка такої самої стрічки, причому лінія відшарування перпендикулярна напрямку прикладеної сили.
Випробовувальне устатковання
Різак для відділення зразка для випробування
Згідно з 5.3.1.
Установка для випробування на розтягування
Згідно з 5.3.2.
Відповідні пластини
Будь-яка відповідна чиста тверда пластина розміром 50 мм на не менше ніж 125 мм і завтовшки не менше ніж 1,1 мм.
Валик з механічним або ручним приводом
Згідно з 5.3.4.
Відбирання проб і зразків для випробування
Згідно з 5.4, але з такими змінами.
Текст першого речення 5.4.4 викладають в такій редакції: «Для кожного випробування підготов- люють два зразки для випробування і використовують згідно з описом, наведеним у 5.5.2».
Порядок проведення випробування
Стандартні умови випробування
Стандартні умови випробування повинні бути однаковими як для зразків для випробування, так і для кондиціювання відібраної проби (5.4.1).
Підготовка пластини
Відокремлюють від випробовуваної стрічки зразок для випробувань завдовжки 300 мм згідно з 5.4.4. Накладають його на жорстку пластину і щільно прокачують. Відокремлюють другий зразок для випробувань розміром 300 мм і накладають його на основу зразка для випробувань, що вже міститься на пластині, з’єднанням одного кінця другого зразка для випробувань з одним кінцем випробовувальної пластини і двічі прикочують валиком з механічним або ручним приводом в обох напрямках так, щоб другий зразок для випробувань точно приєднався до першого зразка для випробувань. Така процедура унеможливить потрапляння повітря між двох зразків для випробування. У випадку виникнення такої ситуації, зразок для випробування бракують. Окремо підготовлюють кожен зразок для випробування і проводять випробування впродовж не більше ніж 1 хв.
Відшарування зразка для випробування
Згідно з 5.5.3.2.
Подання результатів
Згідно з 5.6.
Протокол випробування
Згідно з 5.7.
МЕТОД 3. САМОКЛЕЙКІ СТРІЧКИ. ВИМІРЮВАННЯ АДГЕЗІЇ ВІДШАРОВУВАННЯМ ДВОСТОРОННІХ І ПЕРЕКЛАДНИХ СТРІЧОК ПІД КУТОМ 180°
Принцип
Метод 3 полягає у вимірюванні сили, що необхідна для відшаровування будь-якої сторони двосторонньої або перекладної стрічки, накладеної на стандартну металеву пластину, при цьому поверхня, що не піддається випробуванню, повинна бути покрита поліефірною плівкою завтовшки 25 мкм.
Відрізок двосторонньої або перекладної стрічки накладають на стандартну пластину, при цьому поверхня, що не піддається випробуванню, повинна бути покрита поліефірною плівкою завтовшки 25 мкм. Після цього пластину закріплюють у вертикальному положенні в нерухомому затискачі установки для випробування на розтягування. Рухомий затискач установки тягне за вільний кінець стрічки під кутом 180° до пластини. Міцність клейового з’єднання вимірюють як силу, необхідну для безперервного відшаровування двосторонньої або перекладної стрічки від пластини, причому лінія відшарування перпендикулярна напрямку прикладеної сили.
Матеріали
Згідно з 5.2.
— поліефірна плівка завтовшки 25 мкм і завширшки приблизно на 3 мм більше ширини зразка для випробування (типовий розмір — 27 мм).
Випробовувальне устатковання
Згідно з 5.3.
Відбирання проб і зразків для випробування
Згідно з 5.4.
Порядок проведення випробування
Стандартні умови випробовування
Згідно з 5.4.1.
Підготовка пластини
Згідно з 5.5.2.
Порядок проведення випробування для відкритої сторони двосторонньої або перекладної стрічки
Накладання зразка для випробування на пластину
Відокремлюють від випробовуваної стрічки зразок для випробувань завдовжки 300 мм згідно з 5.4.4. Загинають 12 мм з одного кінця зразка, клейовим шаром всередину, утворюючи петлю.
Притискають другий кінець зразка для випробування до кінця випробовувальної пластини. Утримують загнутий кінець зразка для випробувань так, щоб він не торкався пластини, а містився на невеликій відстані над нею, виконують прикочування валиком з механічним або ручним приводом в обох напрямках, щоб приклеїти стрічку до пластини. Така процедура унеможливить потрапляння повітря між клеєм і пластиною. У випадку виникнення такої ситуації, зразок для випробування бракують.
Видаляють підкладку і накладають на зразок для випробувань смужку поліефірної плівки завтовшки 25 мкм. Накладання цієї плівки виконують так само, як і для двосторонньої випробовуваної смужки на пластину, завдяки чому валик забезпечить накладення плівки на двосторонню самоклейку стрічку.
Примітка. Для накладання поліефірної плівки може бути виконане дворазове прикочування валиком з ручним приводом. Швидкість прикочування може бути збільшена до 50 мм/с.
Відділення зразка для випробувань від пластини
Згідно з 5.5.3.2.
Порядок проведення випробування для закритої сторони двосторонньої або перекладної стрічки
Накладання зразка для випробування на пластину
Відокремлюють від випробовуваної стрічки зразок для випробувань завдовжки 300 мм згідно з 5.4.4. Накладають цю стрічку на поліефірну плівку завтовшки 25 мкм і виконують прикочування валиком з механічним або ручним приводом для забезпечення надійного контакту між стрічкою і плівкою. Така процедура унеможливить потрапляння повітря між стрічкою і плівкою.