1. Інструкція з експлуатування системи

Характеристики системи для застосування устатковання визначають в інструкції з експлуа­тування системи. Інструкція з експлуатування повинна містити параметри і характеристики місця установлювання устатковання, кут огляду зони спостерігання і технічну документацію на устат­ковання.

  1. Вказівка щодо перевіряння системи

Після того, як складено необхідну інструкцію з експлуатування, виробляють методику для проведення перевіряння працездатності устатковання системи. Зазначене перевіряння устатко­вання повинно містити випробовування, які будуть використані для приймально-здавальних випробовувань системи, і випробовування, що проводять за періодичною схемою перевіряння. Це має відповідати експлуатувальним вимогам і забезпечувати необхідний рівень контролювання. Вимоги до устатковання між виробником і замовником повинні бути узгоджені.

Ступінь якості виконання під час візуального перевіряння може містити:

  1. візуальну оцінку якості поданих відеозображень і повноту охоплення зони відео- спостерігання;

  2. як в а), з доповненням щодо виконання перевіряння, яке виконують одночасно;

  3. як в а), застандартизованим перевіряльним зразком (додаток А).

8 МОНТУВАННЯ (ВСТАНОВЛЕННЯ) СИСТЕМИ

  1. Проектування монтажу системи

Перед початком робіт потрібно враховувати усі обов’язкові вимоги щодо безпеки. Вони можуть змінюватися відповідно до різновидів підохоронних зон та (або) об'єктів і можуть вима­гати особливого монтування устатковання, якщо його будуть використовувати в небезпечних зонах та (або) об’єктах.

Правила встановлювання електроустатковання повинні відповідати чинним національним та галузевим нормативним документам, і монтування повинні виконувати фахівці з відповідною кваліфікацію.

  1. Прокладання кабелю

  1. проектування шляху для кабелю повинне передбачити найкоротшу відстань між місця­ми установлювання устатковання, можливість майбутнього удосконалювання устатковання, а також можливість змін місць установлювання;

  2. кабель потрібно вибирати з урахуванням можливого стрибка напруги та погіршення відео- сигналу. Умови довкілля, надійності і забезпечення завадозахищеності потрібно враховувати, і кабель повинен мати відповідні параметри і характеристики;

  3. у разі застосування волоконного оптичного кабелю потрібно враховувати збитки що­найменше від трьох ремонтів кабелю під час строку експлуатування устатковання. Радіус вигину кабелю повинен бути в межах параметрів, наданих виробником. По можливості треба уникати повітряних ліній електропередавання;

  4. збитки внаслідок кабельних вигинів повинні, по можливості, бути зведені до мінімуму. Якщо це неможливо, висота зазору повинна враховувати розтягування проводу і укріплення повинно відповідати чинним нормам;

  5. якщо кабель прокладають у кабельних каналах, повинен залишатися доступ до дроту для технічного експлуатування та обслуговування;

  6. для кабелю, що може мати механічне ушкодження чи до якого можливе навмисне втру­чання, повинен бути передбачений захист;

д) кабель, який під’єднують до телекамери від поворотного устатковання, повинен залиша­тися за будь-якої температури довкілля досить гнучким;

h) під час перенесення кабелю повинні бути забезпечені вимоги щодо перешкоджання проникненню вологи в його середину. Це особливо важливо, якщо використовують повітронапов- нювальні коаксіальні кабелі.

Національна примітка

Вимоги до вибирання і прокладання кабелю під час монтування охоронних теле(відео)систем викладено у ВБН В. 2.5-78.11.01 (1].

  1. Монтування устатковання

  1. кріплення монтувального устатковання повинно відповідати технічним вимогам вироб­ника. Умови довкілля можуть впливати на вибір кріплення;

  2. у разі уземлення потрібно розглядати можливість ураження устатковання блискавкою та наявність електричних завад, У разі використовування опори та кронштейна повинно бути обов’язково забезпечено постійне уземлення для механічних місць з’єднання.

Національна примітка

Вимоги до монтування охоронної теле(відео)системи викладено у ВБН В. 2,5-78.11.01 [1].

  1. Документація

Необхідна документація повинна бути розроблена для ідентифікації всього кабелю із зазна­чанням його маршрутизації, типу і цілі його використання. Обсяг документації повинен залежати від складності індивідуального устатковання і устатковання повинно бути досить просте для технічного обслуговування, безпечного експлуатування і майбутнього удосконалювання та роз­ширювання системи.

  1. ВВЕДЕННЯ І ЗДАВАННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ ОТВС-ТЕЛЕ(ВІДЕО)СПОСТЕРІГАННЯ

Перед здаванням системи в експлуатацію замовнику кваліфікований спеціаліст повинен перевірити устатковання за такими етапами:

  1. візуальне та функційне контролювання усіх частин ОТВС-теле(відео)спостерігання. Основою для функційного контролювання є технічні умови щодо випробовування устатковання, що складаються з чинних вимог та технічного опису устатковання:

, — візуальне перевіряння повинно охоплювати якість виконання монтажу, функційні харак­теристики устатковання і відповідність його виконання специфіці умов приміщення;

  • функційне перевіряння повинно охоплювати перевіряння функційної сумісності усіх частин устатковання;

  • у разі здавання системи в експлуатацію можна перевірити окремі частини устатковання, якщо завершене їх монтування;

  1. підтвердити, що інструкція з експлуатування для оператора та експлуатувальна докумен­тація на систему розроблені;

  2. наявність даних про виконання і результати випробовування разом із підписаним актом здавання системи в експлуатацію;

  3. наявність рекомендованого плану поточного технічного обслуговування та ремонту устатковання, якщо контракт на експлуатацію системи не узгоджений;

  4. якщо чинними вимогами встановлено, що повинен бути проведений інструктаж, то по­стачальник повинен забезпечити достатній інструктаж користувачів, щоб гарантувати правильне експлуатування системи.

Національна примітка

Відповідно до розділу 15 «Перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні» продукція систем теле(відео)спостерігання підлягає обов'язковій сертифікації [2].

  1. ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

ОТВС-теле(відео)спостерігання повинні бути чітко налагоджені за допомогою перевіряль- ного устатковання і систематично підтримуватися в справному стані з урахуванням затвердженого календарного плану технічного обслуговування. Якщо необхідні особливі перевіряльні інструменти чи інструменти для технічного обслуговування, це повинно бути зазначено в плані поточного тех­нічного обслуговування та ремонту. Перед технічним обслуговуванням потрібно перевірити засоби вимірювальної техніки на наявність повіряння. Якщо потрібно проводити періодичне пе­ревіряння під час технічного обслуговування, це зазначають у календарному плані технічного обслуговування. Достатня кількість запасних частин повинна бути наявна під час необхідних ремонтів. Результати періодичних перевірянь потрібно записувати та порівнювати з поперед­німи перевіряннями. Технічне обслуговування, ремонт та перевіряння повинні виконувати тільки кваліфіковані фахівці.

  1. Зміни

Якщо є зміни в ОТВС-теле(відео)спостеріганні чи в їх конструкціях, супровідна експлуата­ційна документація повинна бути відкоригована і відповідно до неї потрібно перевірити усі частини системи.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ «Rotakin»

А.1 Rotakin — метод випробовування зразка

Rotakin — метод випробовування, що використовує встановлену методику перевіряння зразка. Цей метод перевіряння потрібно використовувати для оцінювання якості ОТВС-теле(відео)спо- стерігання.

Rotakin — стандартна ціль для перевіряння зразка у вигляді панелі, яка імітує силует лю­дини (рисунок А.1). Стандартна ціль для перевіряння зразка має смугу з високою контрастністю і випробовувальну таблицю градаційного світлового клину. Ці графічні показники є другорядними для основного методу випробовування, проте вони передбачені як засіб для оцінювання якості системи.

А.1.1 Методика випробовування

Стандартну ціль Rotakin можна використовувати для перевіряння меж зони виявляння, визначання придатних розмірів зображення людини, роздільної здатності і контрастності стан­дартної цілі.

Стандартна ціль Rotakin може бути одягнена у захисний (камуфляжний) матеріал або у інший матеріал особливої призначеності, проте рекомендовано виконувати маскування зі стан­дартними встановленими світловідбивними характеристиками.

Стандартну ціль Rotakin можна монтувати на стенді з невеликим двигуном, що дає мож­ливість виконувати маскування обертання зразка навколо телекамери для імітування переміщування стандартної цілі.

А.1.2 Зона виявляння

Стандартну ціль Rotakin потрібно встановлювати в стратегічно важливих місцях у межах зони виявляння, які встановлені чинними вимогами і технічним описом на устатковання, І доступ­ність зони виявляння для теле(відео)спостерігання повинна бути підтверджена у кожному місці. Це перевіряння потрібно проводити у всьому видимому спектрі світла, у якому устатковання буде працювати.

А.1,3 Розміри відеозображення

Стандартну ціль Rotakin потрібно встановлювати в стратегічно важливих місцях зони виявляння, які зазначено у чинних вимогах і у технічному описі на устатковання, і зображення стандартної цілі потрібно вимірювати, виходячи з розмірів його відеозображення на екрані відео- монітора. Співвідношення розмірів об’єкта теле(відео)спостерігання до розміру екрана відеомо- нітора повинно бути зазначено в експлуатувальній документації. Це повинно бути підтвердже­но виміряними числовими параметрами та збігатися з фактичними параметрами, які вказані у чинних вимогах чи технічному описі на устатковання.

A. 1.4 Контрастність відеозображення

Стандартну ціль Rotakin потрібно встановлювати в стратегічно важливих місцях зони виявляння. Оператор повинен оцінювати контрастність відеозображення стандартної цілі Rotakin. Це перевіряння проводять в різних місцях і результати перевіряння повинні бути записані. Про якість зображення зразка на відеомоніторі роблять помітки. Вони повинні містити поняття: дуже чітко, чітко, нечітко, не розпізнано або описувати як 3, 2, 1 чи 0.

А. 1.5 Роздільна здатність

Стандартну ціль Rotakin потрібно використовувати для перевіряння роздільної здатності устатковання. Результати потрібно реєструвати для всіх телекамер окремо.

А.2 Характеристики стандартної цілі Rotakin для випробовування зразка

А.2.1 Габаритні розміри і форми

Основні габаритні розміри панелі для перевіряння Rotakin-зразка зазначено у таблиці А.1. На рисунку А. 1 наведено зображення стандартної цілі Rotakin, розміри якої вказані у таблиці А.1:

Таблиця А.1


Габаритні розміри, мм

Відхили, мм

Загальна висота

1 600

0 -50

Загальна ширина

400

0 -25

Висота тіла

1 000

0 -25

Висота голови

300

0 -25

Ширина голови

200

0 -25

Примітка. Зображена форма переходу від шиї до торса довільна, але не повинна перевищувати максимальної ширини голови. Кути торса для зручності та безпеки користувача округлюють.



А.2.2 Марковання і колір

Стандартна ціль у вигляді панелі тіла має багато марковань застандартизованих розмірів, за допомогою яких встановлюють оцінку якості відеозображення.

Марковання стандартної цілі повинно бути високої контрастності в діапазоні спектральної чутливості системи, яку перевіряють.

Панель тіла стандартної цілі повинна бути з низькою відбивною здатністю для усього види­мого спектра, довжини хвиль якого поширюються щонайменше на 950 нм. Щоб перевірити можливість виявляння чи впливу на її видимість (розрізнюваність), стандартна ціль може бути вбрана в будь-яку призначену для цього матерію або пофарбована.

У таблиці А.2 наведено розміри шкали штрихового марковання, позначені від А до М, які співвідносні з виміром телевізійних ліній (по висоті зображення) і для CCIR системи дорівнюють 625 телевізійним лініям.

На клині, який складається з почергових чорних та білих смуг, розташованих у рядках від А до Н, ширина чорно-білого циклу вказана у таблиці. Співвідношення висоти до ширини кожної окре­мої смуги, що позначені від J до М, повинно бути не менше 3:1.

Вісь симетрії за паралельних ліній повинна проходити через осі обертання стандартної цілі, що дає змогу дослідити вплив часу експонування на якість рухомого зображення. Лінії повинні мати ширину 20 мм та бути на відстані 20 мм одна від одної (що відповідає ширині пари ліній К згідно з таблицею А.2) і бути завдовжки 70 мм, а усі переривчасті секції нумерують від 1 до 6.

Стандартна ціль повинна мати стилізовані особливості обличчя, чорне на білому фоні на одному кінці, біле на чорному фоні в іншому кінці.