Підготування та складання з’єднуваних крайок згідно з попередньою Технологічною інструкцією для зварювання (pWPS)

а =3/(150 мм мін)

b = 6/ (350 мм мін) t товщина з’єднуваних пластин



Рисунок 1 — Розміри заготовок для контрольного зварного з’єднання за умови зварювання пластин стиковим швом

Підготування та складання з’єднуваних крайок згідно з попередньою Технологічною інструкцією для зварювання (pWPS)

а = 150 мм мін

D зовнішній діаметр



Рисунок 2 — Розміри заготовок для контрольного зварного з’єднання за умови зварювання труб стиковим швом

Підготування та складання з’єднуваних крайок згідно з попередньою Технологічною інструкцією для зварювання (pWPS)

а = ЗГ(150 мм мін)
b =6t (350 мм мін)

Рисунок 3 — Розміри заготовок для контрольного зварного з’єднання за умови зварювання тавровим стиковим швомПідготування та складання з’єднуваних крайок згідно з попередньою Технологічною



а = 150 мм мін

D] зовнішній діаметр основної труби;

ft — товщина стінки основної труби;

Dz зовнішній діаметр патрубка;

t2 товщина стінки патрубка

Рисунок 4 — Розміри заготовок для контрольного зварного з’єднання патрубка з трубою або труб за умови зварювання кутовим швом

Рисунок 5


Шов з однієї чи з двох сторін та складання згідно з попередньою Технологічною інструкцією для зварювання (pWPS)

а = ЗТ (150 мм мін)

b = 6Г(350 мм мін)
t-t та (2 — товщини пластин

Розміри заготовок для контрольного зварного з'єднання за умови зварювання пластин кутовим швомЯкщо прихватки повинні розплавлятися під час зварювання реального з’єднання, то вони повинні бути включені в контрольне зварне з’єднання.

Зварювання та випробування зразків контрольного зварного з’єднання виконуються в при­сутності аудитора або представника органу з сертифікації.

7 КОНТРОЛЬ ТА ВИПРОБУВАННЯ

  1. Об’єм випробування

Випробування включає як неруйнівний контроль (NDE), так і руйнівні випробування, які по винні проводитись згідно з вимогами таблиці 1.

  1. Ділянки вирізування зразків для випробувань

Місця вирізування зразків для випробувань повинні відповідати їхньому положенню на рисун­ках 6 — 9.

Зразки для випробувань повинні вирізуватись після задовільних результатів неруйнівного контролю. Дозволяється вирізувати зразки для випробування з відповідних ділянок, уникаючи перерізів шва з допустимими дефектами.

  1. Неруйнівний контроль

    1. . Метод

Всі контрольні зварні з’єднання повинні контролюватися візуально і неруйнівними методами згідно з 7.1 після будь-якого встановленого термооброблення зварених з’єднань та до вирі­зування зразків для випробувань.

Для контрольних зварних з’єднань, які не вимагають термооброблення після зварювання, необхідно враховувати, що матеріали, схильні до водневого розтріскування, піддають неруй- нівному контролю після відповідної витримки.

Залежно від геометрії з’єднання, матеріалів та вимог до зварної продукції неруйнівний контроль виконується згідно з ГОСТ 7512, ГОСТ 14782, ГОСТ 18442, ГОСТ 21105, ГОСТ 23479.

  1. Рівні допустимості дефектів

Технологічний процес зварювання затверджується, якщо дефекти в контрольному зварному з’єднанні знаходяться в межах, установлених для рівня «В» згідно з ISO 5817, за винятком таких дефектів, як перевищення товщини металу шва, перевищення опуклості зварного шва, пере­вищення товщини кутового шва та надлишкове проплавлення, для яких необхідно використо­вувати рівень «С».

  1. Руйнівні випробування

    1. Випробування на поперечне розтягування

Зразки та випробування стикових з’єднань на поперечне розтягування з’єднань повинні відповідати ГОСТ 6996.

Для труб із зовнішнім діаметром понад 50 мм надлишок підсилення шва повинен видалятися з обох боків, щоб товщина зразка для випробування дорівнювала товщині стінки труби.

Для труб із зовнішнім діаметром, який менший або дорівнює 50 мм, а також коли для ви­пробування використовують повний переріз труб малого діаметра, підсилення шва із внутрішньої поверхні труби дозволяється не знімати.

Тимчасовий опір розриву зразка під час випробування звичайно повинен бути не меншим за мінімальне значення відповідного показника, встановленого для основного металу.



Ч астина, що видаляється, шириною 25 мм

Ділянка 1:

  • один зразок для випробування на розтягування;

  • один зразок для випробування на вигин з розтягуванням зворотної сто­рони шва і один зразок для випробування на вигин з розтягуванням ли­цьової сторони шва або два зразки для випробування на бічний вигин.

Ділянка 2:

  • зразки для випробування на ударну в'язкість та додаткових випробувань за необхідності.

Ділянка 3:

  • один зразок для випробування на розтягування;

  • один зразок для випробування на вигин з розтягуванням зворотної сто­рони шва і один зразок для випробування на вигин з розтягуванням ли­цьової сторони шва або два зразки для випробування на бічний вигин.

Ділянка 4:

  • один зразок для дослідження макроструктури;

,, — один зразок для випробування на твердість.

Частина, що видаляється,

шириною 25 мм



Р

Верхня частина нерухомо закріпленої труби

исунок 6 — Ділянки вирізування зразків для випробування контрольного стикового з’єднання пластин

Ділянка 1:

  • один зразок для випробування на розтягування;

  • один зразок для випробування на вигин з розтягуванням зворотної сторони шва і один зразок для випробування на вигин з розтягуванням лицьової сторони шва або два зразки для випробування на бічний вигин. Ділянка 2:

  • зразки для випробування на ударну в’язкість та додаткових випробу­вань за необхідності.

Ділянка 3:

  • один зразбк для випробування на розтягування;

  • один зразок для випробування на вигин з розтягуванням зворотної сторони шва і один зразок для випробування на вигин з розтягуван­ням лицьової сторони шва або два зразки для випробування на біч­ний вигин.

Ділянка 4:

— один зразок для дослідження макроструктури; — один зразок для випробування на твердість.

Рисунок 7 — Ділянки вирізування зразків для випробування контрольного
стикового з’єднання труб




В

Рисунок 8 — Ділянки вирізування зразків для випробування контрольного таврового стикового з’єднання або контрольного кутового шва на пластинах

изначення макроструктури та твердості на зразках з ділянки
А

Визначення тільки макроструктури на зразках з ділянки В

Р
исунок 9
— Ділянки вирізування зразків для випробування контрольного з’єднання патрубка з трубою або контрольного кутового шва за умови зварювання труб

Якщо значення показника, яке повинне бути отримане, менше за мінімальне значення по­казника, встановленого для основного металу, то це повинно бути вказано до випробування і включено в попередню Технологічну інструкцію для зварювання (pWPS).

  1. Випробування на вигин

Зразки та випробування стикових з’єднань на вигин мають відповідати ГОСТ 6996.

Для стикових з’єднань пластин різноіменних сплавів або різнорідних металів замість чо­тирьох випробувань на поперечний вигин шва можна використовувати один зразок на поздовжній вигин лицьової сторони та один зразок на поздовжній вигин кореневої сторони шва.

Діаметр оправки або внутрішнього ролика повинен бути 4t, а мінімальний кут вигину повинен бути 120°, якщо немає інших обмежень, які обумовлені низькою пластичністю основного металу або присадного металу.

У процесі випробування випробовувані зразки не повинні мати в будь-якому напрямку жодної тріщини більш як 3 мм. Розривини, що з’явилися під час випробування в кутах зразків, не бе­руться до уваги під час оцінювання результатів.

  1. Дослідження макроструктури

Зразок для випробування повинен бути підготовлений і протравлений з однієї сторони для того, щоб чітко виявити лінію сплавлення, зону термічного впливу та межі між проходами.

Випробування макроструктури повинне поширюватися на основний метал, який не під­давався тепловому впливу.

Повинні застосовуватися рівні допустимості дефектів, вказані в 7.3.2.

  1. Випробування на ударну в’язкість

Зразки та випробування стикових з’єднань на ударну в’язкість повинні відповідати цьому стандарту у частині розміщення ділянок для вирізування зразків і температури випробування, а також ГОСТ 6996 у частині розмірів і випробування зразків.

Для випробування металу шва повинен застосовуватись зразок типу VWT (V — V-подібний надріз за Шарпі; W-надріз у металі шва; Т-надріз по товщині), а для зони термічного впливу повинен використовуватись зразок типу VHT (V — V-подібний надріз за Шарпі; Н-надріз у зоні термічного впливу; Т-надріз по товщині). Для кожного встановленого варіанту випробувань вико­ристовують комплект із трьох зразків

Повинні використовуватись зразки з V-подібним надрізом за Шарпі, які вирізуються поперек шва на відстані не менш як 2 мм від поверхні основного металу. V-подібний надріз повинен виконуватись перпендикулярно до поверхні шва.

У зоні термічного впливу надріз повинен виконуватись на відстані від 1 до 2 мм від лінії сплавлення, а в металі шва надріз повинен бути виконаний по осьовій лінії шва.

Для металу товщиною понад 50 мм необхідно взяти два додаткові комплекти зразків: один для металу шва та один із зони термічного впливу нижче середнього рівня по товщині або в кореневій зоні шва.

Температура випробування та поглинена енергія удару повинні відповідати встановленим разрахунковим вимогам для конкретного виробу за умови, що ці вимоги встановлені стандартом на продукцію.

Для з’єднання різноіменних сплавів та різнорідних металів ударні випробування необхідно виконувати на зразках, взятих із зони термічного впливу кожного основного металу.

7.4.5 Визначення твердості

Визначення твердості повинно проводитись згідно з ГОСТ 2999, ГОСТ 9012, ГОСТ 9013, ГОСТ 6996. Під час вимірювання твердості за Віккерсом необхідно використовувати наванта- ження //1/10. У зварному шві, зонах термічного впливу та основному металі повинні бути зроблені відбитки з метою вимірювання та реєстрації розподілу значень твердості у зварному з'єднанні. Для матеріалу товщиною менш як 5 мм необхідно виконати один ряд відбитків на глибині більш як 2 мм від поверхні. Для матеріалу товщиною понад 5 мм необхідно виконати два ряди відбитків: кожний на глибині більш як 2 мм від поверхні. Для двосторонніх швів, для кутових і Т-подібних стикових швів необхідно виконати один додатковий ряд відбитків на кореневій частині шва.

Для кожного ряду відбитків повинно бути щонайменше три окремі відбитки у кожній частині зварного шва, в зоні термічного впливу (з обох сторін) і в основному металі (з обох сторін).

Типові приклади показані на рисунку 10.

Для зони термічного впливу перший відбиток повинен розміщуватись якнайближче до лінії сплавлення.

Результати визначення твердості повинні відповідати вимогам таблиці 2.

7.5 Повторне випробування

Якщо зразок для випробування не задовольняє яких-небудь вимог візуального контролю або неруйнівного контролю, установлених у 7.3.2, необхідно зварити ще один зразок зварного з’єд­нання та піддати його тому самому випробуванню. Якщо цей додатковий зразок зварного з’єд­нання не відповідає встановленим вимогам, то вважається, що попередня Технологічна інструкція для зварювання (pWPS) нездатна без змін задовольнити вимоги цього стандарту.

Якщо який-небудь зразок для випробування не відповідає вимогам 7.4 тільки внаслідок дефектів шва, то замість такого невдалого зразка повинні бути виготовлені ще два зразки для випробування. Вони можуть бути взяті з того самого контрольного зварного з’єднання за наяв­ності необхідного матеріалу або з нового контрольного зварного з’єднання і піддані такому самому випробуванню.

Якщо будь-який з цих додаткових зразків не витримав випробування, то вважається, що попередня Технологічна інструкція для зварювання (pWPS) нездатна без змін задовольнити вимоги цього стандарту.

  1. МЕЖІ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

    1. Загальні умови

Всі наведені нижче умови підтвердження рівноцінні і повинні задовольнятися незалежно одна від одної.

Для змін, які виходять за межі установлених діапазонів підтвердження відповідності, потрібне проведення нового випробування Технологічного процесу зварювання.

  1. Підтвердження відповідності стосовно виробника

Підтвердження Технологічної інструкції для зварювання (pWPS), отримане виробником, дійсне для зварювання в цехах або на дільницях виробника, на які поширюється технічний конт­роль та контроль системи якості цього виробника.

  1. Підтвердження відповідності матеріалів

    1. Основний метал

      1. Система класифікації сталей за групами

З метою зведення до мінімуму кількості випробувань Технологічних процесів зварювання марки зварюваних сталей мають бути розподілені у групи, як указано в таблиці 3.

2 макс


Основний метал


Розміри у міліметрах


Зона термічного впливу вузька