Скло встановлюють так, щоб уникнути можливості зміщення листів скла один відносно одного.

  1. При упакуванні в тару повинні вживатися заходи для забезпечення збереження скла від механічних пошкоджень і атмосферних опадів. Листи скла повинні бути перекладені прокладними матеріалами. Для прокладного матеріалу застосовують папір за ГОСТ 16711, ГОСТ 8273 (крім марок Ж і Е) чи інший вид паперу, який не містить дряпаючих включень, порошкові матеріали, прокладки на основі полімерів та інших матеріалів, які не містять дряпаючих включень.

Як пакувальний матеріал використовують папір за ГОСТ 515, ГОСТ 8828, поліетиленову плівку за ГОСТ 10354 та ін., при цьому стопу скла з обох боків закривають пакувальним матеріалом по всій поверхні скла, краї загинають, утворюючи пакет. За узгодженням із споживачем допускається використання інших способів упакування.

Як ущільнювальний матеріал викори­стовують деревну стружку за ГОСТ 5244, деревно-волокнисті плити за ГОСТ 4598, гофро­ваний картон за ГОСТ 7376 та ін.

  1. Скло, яке відправляють в райони Край­ньої Півночі і важкодоступні райони, упаковують за ГОСТ 15846.

  2. На кожну одиницю тари прикріплюють ярлик, у якому вказують:

  • найменування і/або товарний знак підпри- ємства-виготовлювача;

  • умовне позначення скла;

  • кількість листів скла, шт., і загальну площу, м2;

ідентифікаційний номер продукції, вста­новленої на дану одиницю тари, або позначення пакувальника;

  • дату відвантаження.

Допускається в ярлику вказувати додаткову інформацію, розшифровку якої наводять у технічній документації виготовлювача.

  1. Транспортне маркування роблять за ГОСТ 14192 з нанесенням маніпуляційних знаків: «Крихке. Обережно», «Верх», «Берегти від вологи».

  2. В каждую единицу тары устанав­ливают листы стекла одной марки, одного размера и толщины. Допускается по согласо­ванию изготовителя с потребителем устанав­ливать в одну единицу тары листы стекла разных марок, размеров и толщины.

Стекло устанавливают так, чтобы исклю­чалась возможность смещения листов стекла относительно друг друга.

  1. При упаковывании в тару должны быть приняты меры по обеспечению сохранности стекла от механических повреждений и атмосферных осадков. Листы стекла должны быть переложены прокладочными материалами. В качестве прокладочного материала применяют бумагу по ГОСТ 16711, ГОСТ 8273 (кроме марок Ж и Е) или другой вид бумаги, не содержащей царапающих включений, порошковые материалы, прокладки на основе полимеров и другие мате­риалы, не содержащие царапающих включений.

В качестве упаковочного материала исполь­зуют бумагу по ГОСТ 515, ГОСТ 8828, поли­этиленовую пленку по ГОСТ 10354 и др., при этом стопу стекла с обеих сторон закрывают упа­ковочным материалом по всей поверхности стекла, края загибают, образуя пакет. По согласованию с потребителем допускается применение других способов упаковки.

В качестве уплотняющего материала используют древесную стружку по ГОСТ 5244, древесно-волокнистые плиты по ГОСТ 4598, гофрированный картон по ГОСТ 7376 и др.

  1. Стекло, отправляемое в районы Край­него Севера и труднодоступные районы, упа­ковывают по ГОСТ 15846.

  2. На каждую единицу тары прикрепляют ярлык, в котором указывают:

  • наименование и/или товарный знак пред­приятия-изготовителя ;

  • условное обозначение стекла;

  • количество листов стекла, шт., и общую пло­щадь, м~;

  • идентификационный номер продукции, уста­новленной в данную единицу тары, или обозначение упаковщика;

  • дату отгрузки.

Допускается в ярлыке указывать дополни­тельную информацию, расшифровку которой приводят в технической документации изготовителя.

  1. Транспортную маркировку производят по ГОСТ 14192 с нанесением манипуляционных знаков: «Хрупкое. Осторожно», «Верх», «Беречь от влаги».

6 Правила приймання

  1. Приймання скла на відповідність вимогам даного стандарту виконують партіями. Партією вважають кількість скла, оформлену одним документом про якість.

  2. Скло піддають приймально-здавальним випробуванням за 4.4-4.8, 5.1.1, 5.1.2 і періо­дичним випробуванням за 5.1.3 -5.1.5.

  3. Приймально-здавальні випробування

    1. Перевірку партії скла на відповідність вимогам 4.4-4.8, 5.1.2 проводять за двосту­пінчастим планом контролю відповідно до таблиці 7.

6 Правила приемки

  1. Приемку стекла на соответствие требо­ваниям настоящего стандарта производят партиями. Партией считают количество стекла, оформленное одним документом о качестве.

  2. Стекло подвергают приемосдаточным испытаниям по 4.4-4.8, 5.1.1, 5.1.2 и перио­дическим испытаниям по 5.1.3-5.1.5.

  3. Приемосдаточные испытания

    1. Проверку партии стекла на соответ­ствие требованиям 4.4 —4.8, 5.1.2 проводят по двухступенчатому плану контроля в соответствии с таблицей 7.

Таблиця і

Таблица

Обсяг партії, шт.

Объем партии, шт.

Ступінь плану контролю Ступень плана контроля

Обсяг вибірки, шт.

Объем выборки, шт.

Загальний обсяг вибірки, шт. Общий объем выборки, шт.

Приймальне число Приемочное число

Бракувальне число Браковочное число

До 90 вкл.

1

3

3

0

2

2

3

6

1

2

Від 90 до 150 вкл. Св. — “ —

1

5

5

0

2

2

5

10

1

2

Від 150 до 280 вкл.

Св. — “ —

1

8

8

0

2

2

8

16

1

2

Від 280 до 500 вкл. Св. — “ —

1

13

13

0

3

2

13

26

3

4

Від 500 до 1200 вкл.

Св. — “ —

1

20

20

1

4

2

20

40

4

5

Від 1200 до 3200 вкл.

Св. — “ —

1

32

32

2

5

2

32

64

6

7

Від 3200 Св. — “ —

1

50

50

3

7

2

50

100

8

9



  1. Партію вважають прийнятою, якщо кількість дефектних листів у вибірці менша або дорівнює приймальному числу, наведеному в таблиці 7 для першого ступеня плану контролю, і бракують, якщо кількість дефектних листів більша або дорівнює бракувальному числу.

Якщо кількість дефектних листів у першій вибірці більша приймального, але менша бракувального числа, потрібно відібрати від тієї самої партії вибірку обсягом, наведеним у таблиці 7 для другого ступеня плану контролю, і повторити випробування за всіма показниками, наведеними у 6.3.1, що контролюються.

  1. Партию считают принятой, если количество дефектных листов в выборке меньше или равно приемочному числу, указанному в таблице 7 для первой ступени плана контроля, и бракуют, если количество дефектных листов больше или равно браковочному числу.

Если количество дефектных листов в первой выборке больше приемочного, но меньше браковочного числа, следует отобрать от той же партии выборку объемом, указанным в таблице 7 для второй ступени плана контроля, и повторить испытания по всем контролируемым показателям, указанным в 6.3.1.

Після повторної перевірки показників партію листів скла вважають прийнятою, якщо сумарне число дефектних листів у вибірках для першого і другого ступенів плану контролю менше або дорівнює приймальному числу, вказаному для другого ступеня, і вважають не прийнятою, якщо сумарна кількість дефектних листів у вибірках для першого і другого ступенів плану контролю більша чи дорівнює бракувальному числу, наведеному у таблиці 7 для другого ступеня плану контролю.

  1. Для перевірки оптичних викривлень (5.1.1.) складають вибірку з числа листів, прийнятих за 6.3.1. - 6.3.2, обсягом, наведеним у таблиці 8.

После повторной проверки показателей партию листов стекла считают принятой, если суммарное количество дефектных листов в выборках для первой и второй ступеней плана контроля меньше или равно приемочному числу, указанному для второй ступени, и считают не принятой, если суммарное количество дефектных листов в выборках для первой и второй ступеней плана контроля равно или больше браковочного числа, указанного в таблице 7 для второй ступени плана контроля.

6.3.3 Для проверки оптических искажений (5.1.1) составляют выборку из числа листов, при­нятых по 6.3.1 - 6.3.2, объемом, указанным в таблице 8

.

Обсяг партії Объем партии

Обсяг вибірки Объем выборки

До 500 вкл.

3

Від 500 до 3200 вкл.

Св. — “ —

5

Від 3200

Св. — “ —

8

У штуках

В штуках


Таблиця „ Таблица




Партію вважають прийнятою, якщо всі листи відповідають вимогам 5.1.1. При невідповідності хоча б одного листа вимогам 5.1.1 проводять повторну перевірку за цим показником на удвічі більшій кількості листів. При одержанні незадовільних результатів повторної перевірки більш ніж на одному листі партію вважають не прийнятою.

6.4 Періодичні випробування

  1. Перевірку скла на відповідність 5.1.3 (коефіцієнт спрямованого пропускання світла) проводять на трьох зразках один раз у три місяці і при зміні технології виробництва.

  2. Перевірку скла на відповідність 5.1.4 (величина залишкових внутрішніх напружень) проводять на п'ятьох зразках один раз у три місяці і при зміні технології виробництва.

  3. Перевірку скла на відповідність 5.1.5 (водостійкість) проводять на трьох зразках один раз у рік і при зміні технології виробництва.

  4. При одержанні незадовільних результатів періодичних випробувань хоча б на одному зразку проводять повторні випробування на удвічі більшій кількості зразків. Результати повторних випробувань поширюють на всю партію.

Партию считают принятой, если все листы соответствуют требованиям 5.1.1. При несоот­ветствии хотя бы одного листа требованиям 5.1.1 проводят повторную проверку по этому показателю на удвоенном количестве листов. При получении неудовлетворительных результатов повторной проверки более чем на одном листе партию считают не принятой.

  1. Периодические испытания

    1. Проверку стекла на соответствие 5.1.3 (коэффициент направленного пропускания света) проводят на трех образцах один раз в три месяца и при изменении технологии производства.

    2. Проверку стекла на соответствие 5.1.4 (величина остаточных внутренних напряжений) проводят на пяти образцах один раз в три месяца и при изменении технологии производства.

    3. Проверку стекла на соответствие 5.1.5 (водостойкость) проводят на трех образцах один раз в год и при изменении технологии произ­водства.

    4. При получении неудовлетворительных результатов периодических испытаний хотя бы на одном образце проводят повторные испытания на удвоенном количестве образцов. Результаты повторных испытаний распространяют на всю партию.

При одержанні незадовільних результатів повторних випробувань партію бракують і переводять випробування за даним показником у приймально-здавальні до одержання позитивних результатів не менше ніж для двох партій підряд.

  1. Виготовлювач має право встановлювати у своїй технічній документації інші плани контролю за умови, якщо кількість випробо­вуваних зразків не менша, а періодичність проведення випробувань не рідша встановлених цим стандартом.

  2. Кожну партію скла супроводжують документом про якість, у якому вказують:

  • найменування і/або товарний знак підприємст- ва-виготовлювача;

  • умовне позначення скла;

  • кількість листів скла, шт., і загальну площу, м2;

  • кількість контейнерів, ящиків і т.д., шт.;

  • дані про сертифікацію скла;

  • номер і дату складання документа.

7 Методи контролю

  1. Визначення товщини і різнотовщин- ності

    1. Суть методу

Метод полягає у вимірюванні лінійних розмірів і обчисленні величини відхилень від заданих значень.

  1. Відбір зразків

Випробування проводять на готових виробах, відібраних відповідно до 6.3.1.

  1. Засіб контролю (вимірювання)

Мікрометр за ГОСТ 6507 чи інші засоби вимірювання з ціною поділки не більше 0,01 мм.

  1. Проведення випробування

Товщину скла вимірюють у чотирьох точках, розміщених по середині кожної сторони листа скла на відстані від краю не менше товщини. Похибка вимірювання - 0,01 мм.

  1. Обробка результатів

    1. Товщину скла визначають як середньоарифметичне значення результатів вимірювання, округлене до 0,01 мм.

При получении неудовлетворительных результатов повторных испытаний партию бракуют и переводят испытания по данному показателю в приемосдаточные до получения положительных результатов не менее чем для двух партий подряд.