Випробування складаних вузлів устатковання, що задовольняє вимоги відповідних стандартів, зазначених у цьому стандарті, і яке застосовують відповідно до них, не потрібно повторювати під час стандартних випробувань устатковання 8 цілому.

Відповідність вимогам цього стандарту перевіряють проведенням усіх потрібних випробувань, за винятком того випробування, яке можна пропустити в разі, якщо обстеження устатковання переконливо показує, що устатковання пройшло б випробування. Випробування провадять за:

  1. нормальних умов випробування (див. 4.3);

  2. умов відмови (див. 4.4).

Примітка. Якщо під час випробування на відповідність існує будь-яка невизначеність щодо точного значення застосованої або вимірюваної величини (наприклад, напруги) через допустиме видхилення, то:

  • виробник повинен гарантувати, що застосовано принаймні наведене експерементальне значення;

  • організація, яка проводить випробування, повинна гарантувати, що застосовано значення, яке не перевищує наведене експерементальне значення.

  1. Послідовність випробувань

Послідовність випробувань є довільною, якщо інше не зазначено в цьому стандарті. Випробовуване устаткований треба ретельно обстежувати після кожного випробування. Якщо стосовно результату випробування є сумніви, чи було б виконано будь-які попередні випробування, якби послідовність було змінено, то ці попередні випробування треба повторити Якщо випробування за умов несправності можуть бути руйнівними, то ці випробування можна виконувати після випробувань, які провадять за нормальних умов випробування.

  1. Нормальні умови випробування

    1. Навколишні умови

Якщо в цьому стандарті не визначено інше, то в місці проведення випробування мають бути такі навколишні умови:

  1. температура від 15 °С до 35 °С;

  2. відносна вологість повітря не більша за 75 %, але не перевищує межі, задані в 1.4.1 d);

  3. атмосферний тиск від 75 кПа до 106 кПа;

  4. відсутність інею, роси, фільтраційної води, дощу, сонячного випромінення тощо.

  1. Стан устаткований

Якщо інше не визначено, то кожне випробування потрібно виконувати на устаткованні, змонтованому для нормального застосування і за найменше сприятливої комбінації умов, наведених у підроздіпах з 4.3.2.1 по 4.3 2.13.

Якщо розміри або маса унеможливлюють проведення окремих випробувань на устаткованні в цілому, то дозволено випробувати складані вузли за умови підтвердження, що змонтоване устатковання відповідатиме вимогам цього стандарту.

Устатковання, призначене для вбудування у стіну, нішу, степаж тощо, треба встановлювати так, як це зазначено в інструкціях виробника.

  1. Положення устатковання

Устатковання має перебувати в будь-якому положенні нормального застосування і з будь-якою безперешкодною вентиляцією.

  1. Допоміжне устатковання

Допоміжне устатковання та взаємозамінювані оператором частини, що постявпяк або рекомендує виробник для застосування з випробовуваним устаткованням, має бути або підключено або не підключено.

  1. Покришки й замінні частини

Покришки чи частини, які можна видалити без застосування інструменту, має бути видалено або не видапено.

  1. Живлення від електромережі

Установлюють такі вимоги:

  1. Напруга живлення має бути між 90 % і 110 % будь-якоі номінальної напруги живлення, для якого може бути встановлено устатковання або якщо устатковання розраховано на значні флуктуації за будь-якої напруги живпення в межах діапазону копивання.

  2. Частота має бути будь-якою номінальною частотою.

  3. Устатковання як змінного, так і постійного струму має бути підключено до живлення змінного або постійного струму.

  4. Устатковання постійного струму чи однофазного електроживлення може бути підключено як з нормальною, так і зі зворотною полярністю.

  5. Якщо устатковання не передбачено для застосування лише на неуземленому живленні від електромережі, то один полюс опорного випробувального джерела живлення повинен мати потенціал землі або близький до нього

  6. Якщо засоби з’єднання допускають змінення напрямку на зворотний, то устатковання з батарейним живленням може бути підключено як зі зворотною, так і з нормапьною полярністю

  1. Вхідні та вихідні напруги

Вхідні та вихідні напруги, зокрема напруги холостого ходу, але за винятком напруги живлення від електромережі, має бути встановлено для будь-якої напруги в межах діапазону номінальних напруг.

  1. Виводи уземлення

Виводи захисного провідника, якщо вони е. має бути з'єднано із землею. Виводи функційного уземлення має бути або з'єднано, або не з'єднано із землею.

  1. Засоби керування

Засоби керування, які оператор може регулювати вручну, має бути встановлено в будь-якому положенні за винятком тих, де

  1. пристрої вибирання електромережі мають бути настроєними на точне значення;

  2. не треба робити комбінації установок, якщо їх заборонено маркованням виробника на устаткованні.

  1. З'єднання

Устатковання має бути підключено відповідно до його призначеності, або не підключено.

  1. Навантаження на двигуни

Режим навантажування частин устатковання з приводом від двигуна має відповідати призначеній цілі.

  1. Вихідна потужність

Для устатковання. яке дає електричну вихідну потужність:

  1. устатковання треба експлуатувати так, щоб забезпечити номінальну вихідну потужність за номінального навантаження;

  2. повний опір номінального навантаження будь-якого виходу має бути підключено або не підключено.

  1. Робочий цикл

Устатковання для короткочасної або переривчастої роботи має бути керованим протягом що найдовшого періоду і повинно мати найкоротший час відновлення, який узгоджують з інструкціями виробника.

  1. Завантаження та заповнення

Устатковання. призначене для того, щоб бути завантаженим певним матеріалом за нормального застосування, треба завантажити якнайменш сприятливою кількістю матеріалів, зазначених в інструкціях з експлуатації, зокрема бути не завантаженим (порожнім), якщо інструкції дозволяють це за нормального застосування.

Примітка 1. У разі сумнівв випробування треба виконувати за бльше ніж за однієї умови завантаження

Примітка 2. Якщо зазначений матеріал може спричините небезпеку під час випробовування то можна використовувати інший матеріал за можливості показати, що це не впливає на результат випробування.

  1. Нагрівальне устатковання

Під час вимірювання температур, щоб оцінити поширення вогню, нагрівальне устатковання треба випробувати у випробувальному кутку, як це вимагає 10.4.1.

  1. Випробування за умови одиничної несправності

    1. Загальні положення

Установлюють наведені нижче вимоги

  1. Обстеження устатковання та його принципової схеми зазвичай показує умови несправності, які призводять до виникнення небезпечних чинників, і, отже, за яких треба виконувати випробовування.

  2. Випробування на несправність треба провадити в тому разі, якщо не можна продемонструвати, що ніякі небезпечні чинники не можуть виникнути за особливих умов несправності, або якщо не вибрано конкретні альтернативні методи перевіряння відповідності на місці випробовування на несправність (див 9 b) і с)).

  3. Устатковання має працювати за якнайменш сприятливої комбінації умов відповідного випробування (див. 4.3). Ці комбінації можуть бути різними для різних відмов, і їх треба зареєструвати для кожного випробування.

  1. Застосування умов несправності

Умови несправності мають охоплювати те, що зазначено в підрозділах з 4.4.2.1 по 4.4.2.12. їх треба застосовувати тільки поодинці, послідовно в будь- якому зручному порядку. Численні одночасні несправності не треба застосовувати, якщо тільки вони не є наслідком застосованої несправності.

Після кожного застосування умови несправності устатковання або його частина мас підлягати відповідному випробуванню згідно з 4.4.4.

  1. Захисний повний опір

  1. Якщо захисний повний опір утворено комбінацією складників, то для кожного складника має бути зроблено коротке замикання або роз'єднання, те, що менш сприятливе.

  2. Якщо захисний повний опір утворено комбінацією основної ізоляції та пристрою обмеження струму чи напруги, то й основну ізоляцію, і пристрій обмеження струму або напруги треба піддавати дії одиничних несправностей, застосовуваних поодинці. Основну ізоляцію треба шунтовати, а пристрій обмеження струму або напруги має бути короткозамкненим або роз'єднаним, те, що менш сприятливе.

Частини захисного повного опору, які є складниками з високою працездатністю, не має бути короткозамкмено або роз'єднано (див 6.5.3 і 14.6).

  1. Захисний провідник

Захисний провідник треба від'єднати, за винятком постійно підключеного устатковання чи устатковання, яке застосовує з'єднувач відповідно до ІЕС 60309.

  1. Устатковання або частини для короткочасної або переривчастої роботи

Воно має бути неперервно керованим, якщо неперервна робота може бути за умови одиничної несправності. Окремі частини можуть містити двигуни, реле, інші електромагнітні пристрої та нагрівачі.

  1. Двигуни

Двигуни має бути зупинено, поки вони цілком перебувають під напругою або їх треба захистити від запускання, те, що менш сприятливе.

  1. Конденсатори

Має бути зроблено коротке замикання конденсаторів (за винятком самовідновлюваних конденсаторів) в допоміжних колах обмоток двигунів.

  1. Трансформатори електромережі

Вторинні обмотки трансформаторів електромережі має бути короткозамкнено, як зазначено в 4.4.2.6.1, і перенавантажено, як зазначено в 4.4.2.6.2.

Трансформатор, пошкоджений під час одного випробовування, можна відремонтувати чи замінити перед наступним випробуванням.

Випробування трансформаторів електромережі як окремих складників описано в 14.7.

  1. Коротке замикання

Кожну несекційну вихідну обмотку й кожну секцію секційної вихідної обмотки, яку навантажено за нормального застосування, своєю чергою, треба по одній випробовувати, щоб відтворювати короткі замикання у навантазі. Пристрої захисту від надструмів під час випробовування залишають установленими. Усі інші обмотки навантажують або не навантажують, залежно від того, який режим навантаження за нормального застосування менш сприятливий.

  1. Перевантаження

Своєю чергою кожну несекційну вихідну обмотку й кожну секцію секційної вихідної обмотки перенавантажують поодинці. Усі інші обмотки навантажують або не навантажують, залежно від того, який режим навантаження за нормального застосування менш сприятливий. Якщо будь-які перевантаження є результатом випробування за умов несправності згідно з 4.4. то треба так перевантажити вторинні обмотки.

Перевантаження виконують, підключаючи змінний резистор до обмотки. Резистор регулюють так швидко, як тільки можливо, і підрегульовують за потреби через 1 хв, щоб підтримувати відповідне перевантаження. Тоді ніяке подальше підрегулювання не дозволено.

Якщо захист від надструмів забезпечено за допомогою пристрою відключення струму, то випробувальне значення сили струму перевантаження - це максимальне значення сили струму, яке пристрій захисту від надструмів здатен проводити протягом 1 год. Перед випробуванням пристрій замінюють плавкою вставкою з незначним повним опором. Якщо це значення не можна одержати з технічних умов, то його треба встановити за допомогою випробування.

Для устатковання. вихідну напругу якого розраховано так. щоб вона спричиняла руйнування в разі досягнення встановленого значення сили надструму, перевантаження поволі збільшують до точки якраз перед точкою, яка спричиняє вихідну напругу руйнування.

У всіх інших випадках навантага - це максимальна вихідна потужність, яку можна одержати від трансформатора.

Під час випробовування коротким замиканням відповідно до 4.4.2.6.1 не потрібно піддавати ви-пробуванням на перевантаження трансформатори із захистом від перегрівання, який відповідає вимогам 14.3.

  1. Виходи

Коротке замикання виходів треба робити послідовно.

  1. Устатковання з живленням від понад одного джерела

Устатковання. яке розроблено для роботи більш ніж від одного типу джерела електроживлення, має бути одночасно підключено до цих джерел електроживлення, лише якщо конструкція цьому не перешкоджає.

  1. Охолоджування

Охолоджування устатковання має бути обмежено, як зазначено нижче, однією несправністю за один раз: