Після оброблення, жодні небезпечні піднапругові частини не мають бути доступними, устатковання мас бути випробувано згідно з 8.1 і 8.2 і, у разі сумнівів додатково згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення).

  1. Ізоляційні матеріали

Ізоляційні матеріали мають маги відповідну тривкість до нагрівання.

  1. Частини, зроблені з ізоляційних матеріалів і що їх застосовують як опору для інших частин, підключених до живлення від електромережі, має бути зроблено з ізоляційних матеріалів, які унеможливлять виникнення небезпечного чинника, якщо всередині устатковання відбудеться коротке замикання.

  2. Якщо за нормального застосування виводи проводять значення сили струму, який перевищує 0,5 А, і якщо, в разі поганого контакту, може розсіюватися значна частина тепла, то ізоляцію, яка підтримує виводи, має бути зроблено з матеріалу, який не буде знеміцнюватися до значення, за якого може виникнути небезпечний чинник або подальші короткі замикання.

У разі сумнівів відповідність перевіряють дослідженням даних про матеріали. Якщо дані про матеріали не переконливі, то виконують одне із зазначених нижче випробувань.

  1. Зразок ізоляційного матеріалу завтовшки принаймні 2.5 мм піддають випробуванню тиском кулькою, застосовуючи випробувальний апарат, зображений на рисунку 8 Випробування провадять у нагрівальній шафі за температури, виміряної таким чином, як зазначено в 10.3 d) або в) ± 2 °С. або за температури 125 °С ±2 °С , вибирають яка вища. Частину, яку потрібно випробовувати, тримають так, щоб її верхня поверхня була горизонтальною і сферична частина апарата натискала на цю поверхню із силою 20 Н. Через 1 год апарат знімають, а зразок охолоджують протягом 10 с приблизно до кімнатної температури зануренням у холодну воду. Діаметр вм'ятини, залишеної кулькою, не повинен перевищувати 2 мм.

Примітка 1. За потреби необхідну товщину можна одержати, застосовуючи дві секції частини або більше

Примітка 2. Для котушок випробуванню піддають лише ті частини, які підтримують або утримують виводи на місці

Випробування на знеміцнення Віка згідно з ISO 306, метод А. Температура зміцнення Віка має бути принаймні 130 °С.



ІЄС 27*0/3000

Умовні познаки: 1 - частина, яку потрібно випробувати;

2 - сферичнаа частина апаратури;

3 - опора.

Рисунок 8 - Апарат для випробування тиском кулькою

  1. ЗАХИСТ ПРОТИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ЧИННИКІВ ВІД РІДИН

    1. Загальні положення

Устатковання, що містить рідини, або те, яке застосовують під час вимірювання процесів у рідинах, мак бути розроблено так, щоб забезпечити захист оператора і навколишнього простору проти небезпечних чинників від рідин, що трапляються за нормального застосування.

Примітка. Рідини, які можуть трапитися, ділять на три категорії:

  1. ті, що безпрерервно контактують, наприклад у посудина, призначених для їх зберігання;

  2. ті,що рідко контактують, наприклад, рідини для миття:

  3. ті, що мають випадковий (непередбачений) контакт. Виробник не може захистити від таких випадків.

Такі рідини, як рідини для миття (окрім тих, які зазначено виробником) і напої не розглядають.

Відповідність перевіряють обробленням і випробуваннями згідно з підрозділами з 11.2 по 11.5.

  1. Очищення

Якщо очищення або процес знезараження зазначено виробником, то через нього не повинен виникати ні безпосередній небезпечний чинник, ні електричний небезпечний чинник, ні небезпечний чинник, що виникає внаслідок корозії або іншого послаблення частин конструкції, від яких залежить безпека.

Відповідність перевіряють очищанням устатковання тричі, якщо зазначено процес очищання, і знезараження устатковання один раз, якщо зазначено процес знезаражування, відповідно до інструкцій виробника. Якщо одразу після цього оброблення є будь-які ознаки того, що через змочені частини може виникнути небезпечний чинник, устатковання має пройти випробування напругою згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення, а на доступних частинах не повинно бути перевищення меж згідно з 6.3.1.

  1. Пролиття

Якщо за нормального застосування рідину може бути пролито в устатковання, то устатковання мас бути розроблено так. щоб не виникав жодний небезпечний чинник, наприклад, унаслідок змочування ізоляції або внутрішніх неізольованих частин, які є небезпечними піднапруговими частинами.

Відповідність перевіряють технічним контролем. У разі сумнівів 0,2 л води ллють рівномірно з висоти 0,1 и протягом 15 с по черзі на кожну точку, де рідина може потрапити на електричні частини. Одразу після цього оброблення устатковання мас пройти випробування напругою згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення), а на доступних частинах не повинно бути перевищення меж згідно з 6.3.1.

  1. Переповнення

Унаслідок переливання рідини через край будь-якої посудини в устаткованні, яку може бути переповнено, не повинен виникати небезпечний чинник під час нормального застосування, наприклад, унаслідок змочування ізоляції або внутрішніх неізольованих частин, які є небезпечними піднапруговими частинами.

Устатковання, яке можуть переміщати в той час, як посудина повна рідини, треба захистити від розпліскування рідини з посудини.

Відповідність перевіряють наведеним нижче обробленням і випробуваннями. Посудину повністю заповнюють рідиною. Далі кількість рідини, що дорівнює 15 % від місткості посудини або 0,25 л, вибирають те, що більше, ллють рівномірно протягом 60 с. Якщо устатковання можуть переміщати в той час, як посудина повна рідини, то його нахиляють під кутом 15° в якнайменш сприятливому напрямку від положення нормального застосування, за потреби посудину додатково поповнюють, щоб повторити це в більше ніж одному напрямку. Одразу після цього оброблення устатковання має пройти випробування напругою згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення), а на доступних частинах не повинно бути перевищення межі згідно з 6.3.1.

  1. Акумуляторні електроліти

Акумулятори треба встановлювати так, щоб витікання електроліту з них не могло погіршити їх безпечність.

Відповідність перевіряють технічним контролем.

  1. Спеціально захищене устатковання

Якщо устатковання має номінальні параметри та помарковано виробником як таке, що відповідає одному з офіційно затверджених ступенів захисту згідно з ІЕС 60529, то воно повинно перешкоджати проникненню води на зазначеній ділянці.

Відповідність перевіряють технічним контролем і піддаючи устатковання відповідному обробленню згідно з ІЕС 60529. після якого устатковання треба випробувати напругою згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення), а на доступних частинах не повинно бути перевищення межі згідно з 6.3.1.

  1. Тиск рідини та витікання

Примітна. Устатковання, що відповідає вимогам цього підрозділу, може бути не визнано як таке, що відповідає національним вимогам щодо високого тиску. Додаток

  1. Максимальний тиск

Максимальний тиск, якому може бути піддано частину устатковання за нормального застосування або за умови одиничної несправності, не повинен перевищувати номінальний максимальний робочий тиск (Рі-ated) для цієі частини.

Максимальний тиск має бути обґрунтовано найвищим із зазначеного нижче:

  1. номінальний максимальний тиск в лінії нагнітання, зазначено для зовнішнього джерела;

  2. уставка тиску в пристрої захисту від надмірного тиску, що його поставлено як частину агрегату.

  3. максимальний тиск, який може бути одержано за допомогою повітряного компресора, який є частиною агрегату, якщо тиск не обмежено пристроєм захисту від надмірного тиску.

Відповідність перевіряють технічним контролем номінальних характеристик частин І, за необхідності, вимірюванням тиску.

  1. Витікання та розрив за високого тиску

Частини устатковання. що містять рідини, які за нормального застосування мають обидві наведені нижче характеристики, не повинні зумовлювати небезпечний чинник унаслідок розриву або витікання:

  1. вироби більшого тиску й об’єму ніж 200 кПа^л;

  2. більший тиск ніж 50 кПа.

Відповідність перевіряють таким гідравлічним випробуванням

Випробувальний тиск - це максимально допустимий робочий тиск, помножений на коефіцієнт. одержаний з рисунку 9. Будь-які пристрої захисту від надмірного тиску, що їх застосовують для обмеження максимального робочого тиску, лід час випробовування мають бути в неробочому стані.

Тиск поступово підвищують до визначеного випробувального значення та утримують на цьому значенні протягом 1 хв Зразок не повинен розриватися, зазнавати залишкову (пластичну) деформацію або мати витікання. Щоб констатувати пошкодження, витікання в прокладці під час цього випробовування не розглядають, якщо лише це не відбувалося за тиску нижчого ніж 40 % від необхідного випробувального значення або нижче за максимально допустимий робочий тиск, вибирають більше значення.

Не допускають жодного витікання з частин з умістинами для рідини, призначених для отруйних, легкозаймистих або інших небезпечних речовин.

Якщо немарковані частини і труби, що містять рідини, не може бути гідравлічно випробовано. то цілісність мас бути перевірено іншими відповідними випробуваннями, наприклад, пневматичними випробуваннями, що заспюсовують відповідні засоби, за такого самого випробувального тиску, як і для гідравлічного випробування.

Як виняток до згаданих вище вимог, частини холодильних установок, що містять рідини, мають задовольняти відповідні вимоги ІЕС 60335.

  1. Витікання з частин з низьким тиском

Витікання з частин з низьким тиском, що містять рідини, не повинно призводити до виникнення небезпечного чинника. Див. також 5.4.5.

Відповідність перевіряють технічним контролем номінальних характеристик частин і, за необхідності, піддаючи частини тиску рідини, у два рази більшому ніж максимальний тиск за нормального застосування. Не має бути жодного витікання, внаслідок якого міг би виникнути небезпечний чинник.

Рисунок 9 - Співвідношення між гідравлічним випробувальним тиском і номінальним максимальним робочий тиском



  1. Пристрій захисту від надмірного тиску

Пристрій захисту від надмірного тиску не повинен працювати за нормального застосування, він повинен відповідати вимогам ISO 4126-1 і наведеним нижче вимогам.

  1. Його має бути підключено якомога ближче до частин системи, що містять рідини, які треба захищати.

  2. Його має бути встановлено так, щоб забезпечити легкий доступ для перевірення, обслуговування та ремонту.

  3. Не повинно бути можливості його регулювання без інструмента.

  4. Він повинен мати свій розвантажувальний отвір, розміщений і спрямований таким чином, щоб речовину, яку він випускає, не було спрямовано на будь-кого з персоналу.

  5. Він повинен мати свій розвантажувальний отвір, розміщений і спрямований таким чином, щоб під час роботи пристрою речовина не осідала на частинах, що може призвести до виникнення небезпечного чинника.

  6. Він повинен мати адекватну розрядну ємність, щоб гарантувати, що в разі пошкодження регулятора тиску в лінії нагнітання тиск не перевищить номінальний максимальний робочий тиск системи.

  7. Не повинно бути ніякого перекривально-випускального клапана між приладом захисту від надмірного тиску та частинами, які має бути захищено.

Відповідність перевіряють технічним контролем і випробуванням.

  1. ЗАХИСТ ВІД РАДІАЦІЇ, ЗОКРЕМА ЛАЗЕРА, І ВІД ЗВУКОВОГО ТА УЛЬТРАЗВУКОВОГО ТИСКУ

    1. Загальні положення

Устаткований мас забезпечувати захист від дій генерованого всередині ультрафіолетового, іонізувального та НВЧ випромінення. лазерів і звукового та ультразвукового тиску.

Випробування на відповідність провадять, якщо устатковання може призвести до виникнення наведених нижче небезпечних чинників

  1. Устатковання, що створює йонізувальне випромінення

    1. Іонізувальне випромінення

Для устатковання. що містить радіоактивні речовини і яке призначено для випускання йонізувального випромінення за межі корпусу, ефективна потужність еквівалентної дози опромінення в будь-якій легко досяжній точці на відстані 100 мм від зовнішньої поверхні устатковання не повинна перевищувати 1 мкЗв/год

Для іншого устатковання ефективна потужність еквівалентної дози опромінення ненавмисного паразитного випромінення в будь-якій легко досяжній точці на відстані 50 мм від зовнішньої поверхні устатковання не повинна перевищувати 5 мк3в/год Це охоплює електронно-променеві трубки й устатковання, в якому електрони пришвидшуються напругами, що перевищують 5 кВ, так само як і устатковання, що містить радіоактивні речовини і яке не призначено для випускання йонізувального випромінення за межі корпуса.

Примітка 1. Додаткову інформацію щодо вимог до устатковання, яке застосовує йонізувальне випромінення, див. в ІЕС 60405

Примітка 2. Для рентгенівських променів і гамма-випромінення:

1 мк3а/год= 0,1 мР/год і 5 мк3а/год = 0,5 мР/год.

Відповідність перевіряють вимірюванням дози випромінення за умов, за яких генеруватиметься максимальне випромінення Метод визначання дози випромінення мас бути ефективним у діапазоні можливих енергій випромінення.