1. ВИМОГИ ТА (АБО) ЗАХОДИ ЩОДО БЕЗПЕКИ

Вказівки щодо зниження ризику внаслідок проектування подано у розділі 3 стандарту EN 292­2:1991 і додатково:

  1. Пристрої керування

    1. Безпечність та надійність систем керування

Згідно з цим стандартом, система керування, що стосується безпеки, починається з первинного органу ручного керування або чутливого пристрою та закінчується в точці входу до кінцевого приво­ду або приводного елемента, наприклад, двигуна.

Системи керування, пов’язані з безпечністю верстата, це системи керування:

  • запусканням (див. 5.1.3);

  • нормальним зупиненням (див. 5.1.4);

  • аварійним зупиненням (див. 5.1.5);

  • блокуванням (див. 5.1.3 та 5.2.7);

  • блокуванням із закриванням огорожі (див. 5.2.7);

  • вибиранням режиму роботи (див. 5.1.6);

  • чутливими пристроями (див. 5.2.7);

  • секційною завісою безпеки (див. 5.2.7);

  • притискним брусом (див. 5.1.3);

  • рухом штовханів панелі та бокових притискачів (див. 5.2.6.1);

  • пристроєм керування скиданням (див. 5.2.7.5.3);

  • вмиканням системи гальмування (5.2.4).

Ці системи керування потрібно проектувати та конструювати з використанням ретельно випро­буваних елементів та принципів.

  • цьому стандарті ретельно випробуваними елементами та принципами вважаються:

  • ) електричні елементи, якщо вони відповідають вимогам відповідних стандартів, зокрема:

EN 60947-5-1:1991 (розділ 3) для командних перемикачів з примусовим розмиканням, які викори­стовують як давані положення механічної дії для огорож та для реле, використовуваних у допоміжних колах;

EN 60947-4-1:1992 для електромеханічних контакторів та стартерів двигунів, які використовують у головних електричних колах;

HD 22.1 S3:1997 для кабелів з гумовою ізоляцією;

HD 21.1 S3:1997 для кабелів з ізоляцією з полівінілхлориду, додатково захищених від механічних ушкоджень завдяки своєму розміщенню (наприклад у середині рами);

  • ) механічні елементи, якщо вони відповідають вимогам 3.5 EN 292-2:1991/А1:1995;

  • ) давачі положення механічної дії для огорож з примусовим вмиканням, якщо їх розташовання/ кріплення та конструкція/монтаж кулачків відповідає вимогам 5.2.2 та 5.2 З EN 1088:1995;

  • ) гідравлічні та пневматичні елементи та системи, якщо вони відповідають вимогам EN 982:1996 та EN 983:1996 відповідно;

  • ) електричні принципи, якщо вони відповідають першим чотирьом заходам, переліченим у 9.4.2.1 EN 60204-1:1992. Кола повинні мати жорстке з’єднання. Якщо в колах систем керування, пов’язаних з безпекою, використовують електронні елементи, умова ретельного випробовування виконується, якщо вони відповідають вимогам 9.4.2.2 та 9.4.2.3 EN 60204-1:1992.

Реле витримування часу, які використовують у колах керування, пов’язаних з безпекою, можуть бути категорії В згідно з EN 954-1:1996, якщо реле витримування часу спроектовано на цикл вмикан­ня не менше ніж мільйон разів.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд верстата; для електричних елементів підтвердження відповідності чинним стандартам від виробника.

  1. Розміщення пристроїв керування

    1. Вертикальні панельні пили з ручним подаванням

Пристрої запускання та нормального зупинення мають бути розташовані:

  1. на панелі керування, закріпленій до рухомого притискного бруса; або

  2. на пиляльному вузлі; у цьому випадку значення мінімальної висоти 600 мм, наведене у 6.1.1 EN 60204-1:1992, не застосовують.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Вертикальні панельні пили із вбудованим механізмом подавання

Органи керування запуском та зупиненням потрібно розміщувати поряд так, щоб робоча зона була увесь час видимою оператору.

Один аварійний вимикач потрібно розмістити у кожній з таких позицій:

  1. на рухомому брусі, на якому змонтовано пиляльний вузол;

  2. на кожному кінці верстата;

  3. поряд з органами керування нормальним зупиненням та запуском.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне фун­кційне випробовування верстата.

  1. Гэрйзонтальні панельні пили з притискним брусом

Пристрої керування запуском та зупиненням потрібно розміщувати поряд так, щоб робоча зона була увесь час видимою оператору.

Пристрої керування аварійним зупиненням потрібно розташовати:

  1. на головній панелі керування та на допоміжних панелях керування;

  2. з кожної сторони всіх завантажувальних/вивантажувальних отворів, якщо у тій позиції не роз­ташовано головну панель керування або допоміжні панелі керування.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповіде функ- ційне випробовування верстата.

  1. Запускання

Процес запускання подано у 9.2.5.2 EN 60204-1:1992, перше та друге речення, і додатково:

У цьому стандарті вимога «усі захисні огорожі правильно встановлені і функціюють» задоволь­няється за допомогою блокувальних пристроїв, описаних у 5.1.3, 5.1.4, 5.1.5 та 5.2.7, а «робота» оз­начає обертання пиляльного диска та (або) силове регулювання будь-якого пиляльного шпинделя та (або) пристрою утримування оброблюваної деталі та (або) будь-якого елемента верстата, в якому вста­новлено інструмент.

Винятки, описані у 9.2.5.2 EN 60204-1:1992, до цього не стосуються.

Вимоги потрібно виконувати на рівні кіл керування.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Горизонтальні панельні пили з притискним брусом: затиск

Верстат має бути спроектований так, щоб:

  1. притискний брус залишався у верхньому положенні й тоді, коли енергія не постачається до його приводів. У пневматичних та гідравлічних системах, де використовувані зворотні клапани, їх треба мон­тувати на привідних циліндрах;

  2. коли притискний брус переміщується донизу, він повинен пересуватися паралельно до робочого стола (± 5 мм на робочій довжині притискного бруса);

  3. пиляльний диск мав досягати свого найнижчого положення під робочим столом до того, як при­тискний брус починає рух до свого найвищого положення

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл та відповідне функцій­не випробовування верстата.

  1. Горизонтальні панельні пили з притискним брусом: робочий хід

Автоматичний робочий хід повинен бути можливим тільки після того, як:

  1. супорт, на якому встановлена секційна завіса безпеки, переведено у положення, в якому сек­ційна завіса безпеки закриває отвори навколо оброблюваної деталі та після цього;

  2. притискний брус опускають з його найвищого положення (див. також 5.2.7.5.2).

Вмикання неробочого або зворотного ходу має бути можливе тільки після того, як пиляльний диск відведено до його найнижчого положення під столом.

Силове пересування уперед штовхача панелі під час робочого ходу має бути неможливе.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Нормальне зупинення

Верстати мають бути обладнані пристроєм керування зупиненням, який після увімкнення повинен вимикати живлення всіх приводів верстата і вмикати гальмо (якщо воно передбачене).

Послідовність зупинення, згідно з вимогами 5.1.4.1, 5.1.4.2, 5.1.4.3, 5.1.5.1, 5.1.5.2 та 5.1.5.3, по­трібно забезпечувати на рівні кіл керування. Якщо використовуване реле витримування часу, час ви­тримування повинен бути не менше ніж максимальний час вибігу під час гальмування. Час витриму­вання треба фіксувати або реле витримування часу потрібно запломбовувати.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Вертикальні панельні пили з ручним подаванням

Для вертикальних панельних пил з ручним подаванням, обладнаних механічним гальмом, пристрій керування зупиненням, згідно з 5.1.4, має бути категорїі 0 відповідно до 9.2.2 нормативів EN 60204-1:1992.

Для вертикальних панельних пил з ручним подаванням, обладнаних електричним гальмом, пристрій керування зупиненням, згідно з 5.1.4, має бути категорії 1 відповідно до 9.2.2 EN 60204-1:1992. По­слідовність зупинення має бути така:

  1. вмикання гальма та припинення енергопостачання усіх інші приводів верстата;

  2. припинення енергопостачання гальма після завершення процесу гальмування.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Вертикальні панельні пили із вбудованим механізмом подавання

Пристрої керування зупиненням, згідно з 5.1.4, мають бути категорії 1 відповідно до 9.2.2 EN 60204-1:1992. Послідовність зупинення має бути така:

  1. зупинення будь-якого руху пиляльного вузла у поперечному напрямку та відведення пиляльного диска;

  2. припинення енергопостачання привідного двигуна пиляльного шпинделя, вмикання гальма (якщо воно передбачено) та припинення енергопостачання інших приводів верстата крім привода системи затискання (якщо таку систему передбачено);

  3. після завершення гальмування припинення енергопостачання гальма, якщо воно є електричним.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Горизонтальні панельні пили з притискним брусом

Пристрій керування зупиненням, згідно з 5.1.4, має бути категорії 1 відповідно до 9.2.2 EN 60204-1:1992.

Послідовність зупинення має бути така:

  1. зупинення будь-якого руху пиляльного вузла у поперечному напрямку та відведення пиляльного диска донизу;

  2. припинення енергопостачання привідного двигуна пиляльного шпинделя, увімкнення гальма (якщо воно передбачено), повернення пиляльного вузла у неробоче положення, звільнення затиску та повернення притискного бруса у неробоче положення;

  3. після завершення гальмування припинення енергопостачання гальма, якщо воно є електричним.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Аварійне зупинення

    1. Вертикальні панельні пили із вбудованим механізмом подавання

Матеріал подано у EN 418:1992 та додатково:

Верстати мають бути обладнані пристроєм(-ями) керування аварійним зупиненням, розташовани­ми відповідно до вимог 5.1.2.2. Пристрій(-ої) керування аварійним зупиненням має відповідати вимо­гам 9.2.5.4 та 10.7 EN 60204-1:1992. Вимоги 10.7.5 EN 60204-1:1992 не застосовують. Пристрій(-ої) ке­рування аварійним зупиненням має бути категорії 1 відповідно до 9.2.2 EN 60204-1:1992. Послідовність зупинення має бути така:

  1. зупинення будь-якого руху пиляльного вузла у поперечному напрямку та відведення пиляльного диска;

  2. припинення енергопостачання привідного двигуна пиляльного шпинделя та увімкнення гальма (якщо воно передбачено), припинення дії системи затискання, якщо затискання силове;

  3. після завершення гальмування припинення енергопостачання гальма, якщо воно є електричним.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Горизонтальні панельні пили з притискним брусом

Пили потрібно обладнувати пристроєм(-ями) керування аварійним зупиненням, розташованим відповідно до вимог 5.1.2.2. Пристрій(-ої) керування аварійним зупиненням має відповідати 9.2.5.4 та 10.7 EN 60204-1:1992. Пристрій(-ої) керування аварійним зупиненням має бути категорії 1 відповідно до 9.2.2 EN 60204-1:1992. Послідовність зупинення має бути така:

  1. зупинення будь-якого руху пиляльного вузла у поперечному напрямку та відведення пиляльного диска;

  2. припинення енергопостачання приводів верстата, крім приводу затискного пристрою та увімк­нення гальма (якщо воно передбачено);

  3. підіймання притискного бруса;

  4. після завершення гальмування припинення енергопостачання гальма, якщо воно є електричним.

Потрібно передбачити засоби скидання тиску в затискному пристрої після завершення аварійно­го зупинення.

Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.

  1. Збій енергопостачання

На верстатах з електричним приводом необхідно передбачити запобігання автоматичному повторно­му запуску після відновлення енергопостачання внаслідок його збою відповідно до розділів 1, 3 та 7.5 EN 292-1:1992.

На верстатах, обладнаних пиляльними дисками для попереднього підрізання крайки, у випадку відмови пневматичної системи, підрізний пиляльний диск має залишатися у відрегульованому ниж­ньому положенні.

На верстатах з пневматичним затиском оброблюваної деталі мають бути передбачені засоби для підтримання тиску в затискному пристрої у випадку відмови пневматичної системи, наприклад зворот­ний клапан.