Розгляд повинен бути наданий, за необхідності, для захисту контакту безпеки проти ефектів забруднення і вібрації.

  1. ПРИВОДНІ ЕЛЕМЕНТИ І ПРИВОДНА СИСТЕМА

    1. Загальні вимоги

Прим ітка. У ISO 9085-1 подано настанови щодо обчислювання вантажопідйомності зубчастої і гвинтової передач.

  1. Вибраний метод привода повинен бути відповідно до однієї із систем, указаних в 7.4 — 7.13.

Інші методи привода можуть бути використані за умови, що вони дося гають рівноцінного ступеня безп еки.

  1. Усі типи привода, окрім гідравлічного повинні бути посилені в обох напрямках руху.

  2. Використані коефіцієнти безпеки в конструкції приводних елементів повинні бути вит­римані, навіть після повного розраховування ефектів зношування і появи вірогідної втомленості протягом відповідного життєвого циклу приводної системи.

За винятком сформованої невід’ємної части ни до валу або іншого приводного елемента, кожний шків, канат барабана, циліндрична шестерня, черв’як і черв’ячне колесо або гальмівне колесо повинні бути фіксовані до їхн ьо го валу або іншого приводного елемента одним з таких методів:

  1. утопленням ключів;

  2. шпонками;

  3. з’єднуван ня шпилькою;

  4. інші методи можуть бути використані за умови, що вони досягають рівноцінного ступеня безпеки як а), b) і c) вище. Зачеплення повинно бути захищене наскільки можливо. Будь-які за­хисні конструкції повинні бути із суцільного матеріалу.

  1. Якщо ланцюг або стрічку проміжного привода використовують у межах приводної си­стеми, то одна з таких умов повинна бути прийнята:

  1. зубчаста вихідна передача привода повинна бути на стороні навантажен ня ланцюга або проміжної приводної стрічки, і будь-яка

  2. зубчаста вихідна передача привода повинна бути самопідтримуваною, або

  3. гальмо повинне бути на стороні навантажен ня ланцюга або стрічки проміжного привода і мінімум дві стрічки повинні бути використані. Ланцюг або стрічка проміжного привода повинні бути контрольовані контактом безпеки, що повинен роз’єднувати живлення до двигуна і гальма у разі пошкодження будь-якого ланцюга або стрічки. Якщо V стрічок використано, моніторинг повинен також виявити ослаблення будь-якої однієї стрічки.

    1. Системи підвіски каната або ланцюгової підвіски повинні бути об’єднані пристроєм, який у разі ослаблення каната або ланцюга повинен діяти як контакт безпеки, який повинен ініціюва­ти розрив в електричному живленні до двигуна і гальма і тому перешкоджати будь-якому руху тримального пристрою, поки канат або ланцюг правильно діють відносно напруги.

  1. Система гальмування

    1. Загальні вимоги

Електромеханічне фрикційне гальмо повинне бути пристосованим (крім гідравлічного привода сходового підйомника відповідно до 7.13), яке повинне бути здатним повернути сходовий підйомник на зупинку в межах відстані в 20 мм і утримувати міцно в положенні під номінальним наванта­женням. Гальмо повинне бути механічно застосован им і електрично утримуватися вимкненим. Гальмо не повинно бути запущеним в нормальну роботу, за винятком, якщо електричне живлен­ня не було одночасно застосованим до двигуна сходового підйомника. Затримка електричного жив­лення до гальма повинна бути контрольованою відповідно до 8.3. Гальмо повинно бути здатним зупинити і утримувати сходовий підйомник навіть з 25 % перевантаженням.

  1. Електромеханічне гальмо

Компонент, на якому гальмо діє, повинен бути позити вно з’єднаний з кінцевим приводним елементом (тобто канатного барабана, ланцюгового колеса, гвинта, гайки тощо) за винятком кінце­вого приводного елемента, що є самопідтримуваним.

Підкладки гальма повинні бути з слабогорючого, однорідно-гасячого матеріалу і повинні бути так забезпечені, щоб нормальне зношення не ослабляло їхне кріплення.

Ніякий дефект заземлення або залишковий магнетизм не повинні перешкоджати гальму бути застосованим, коли електричне живлення до приводного двигуна перерване.

Будь-яке гальмо, здатне до запуску вручну, повинне вимагати постійного зусилля до утриму­вання гальма.

Якщо один або більше пружинних кілець використано для застосовування гальмових коло­док, такі пружини повинні перебувати у стиснутому стані і відповідно підтримуватися.

  1. Аварійний або ручний режим

    1. Повинно бути забезпечено аварійним робочим пристроєм.

Де аварійний режим усувають за допомогою засобів уруч ну керованого провітрювального пристрою, цей пристрій повинен бути керований гладким колесом без спиць. Альтернативно, резервне електроживлення або пристрій можуть бути використані для запуску в рух. Резервне електроживлення повинно бути здатне рухати сходовий підйомник з номінальним навантаженням до поверхової площадки. Де необхідно з причин безпеки, контакт безпеки повинен забезпечува­ти захист проти неуважної дії нормальні засоби контролювання, коли вони перебувають в ава­рійному режимі.

Інструкції для аварійного або ручного режиму повинні бути помітно показані і повинні вста­новлювати, що сходовий підйомник повинен бути вимкнений і бути під постійним наглядом, коли він схильний до аварійного режиму.

Де гальмо чинить дуже великий опір обертальному моменту через аварійне ручне обертан­ня, повинно бути забезпечено засобами відключення гальмівної системи. Безконтрольні умови вільного падіння не повинні бути можливими за будь-яких обставин. Пристрій, який міг би бути залишеним в замкнутому положенні, не повинен бути використаний для утримання гальма.

Позначення напрямку відповідно до 12.2.5.2 повинно бути забезпечено.

  1. Якщо сходовий підйомник розроблено для нормальної роботи гідравлічними засоба­ми, повинно бути забезпечено нижнім клапаном саморегулівним вручну, щоб дозволяти платформі рухатися зі швидкістю не більшою ніж номінальна швидкість. Дія цього клапана повинна вимага­ти безперервного ручного зусилля.

У випадку непрямої дії гідравлічно керованого сходового підйомника, де може відбуватися ослаблення канату або ланцюга, ручна дія не повинна спричинити відкриття цього клапана, коли тиск є нижче мінімального операційного тиску.

Ручний насос, який примушує сходовий підйомник рухат ися вверх, повинен бути постійно встановленим для кожного сходового підйомника, який придатний мати уловлювач або стискуваль­ний пристрій.

Ручний насос повинен бути сполучений з контуром між зворотним клапаном або клапаном(-ами) напрямку вниз і запірним клапаном.

Ручний н асос повинен бути обладнаний розвантажувальним клапаном, що обмежує тиск в 2,3 рази від тиску повного завантаження.

  1. Додаткові вимоги для привода підвіски каната

    1. Канати

Весь канат(и) повинен відповідати ISO 4344. Коефіцієнт безпеки канатів повинен бути не менше ніж 12. Коефі цієнт безпеки повинен бути співвідношенням між мінімальним гальмівним навантаженням (N) каната і безперервним навантаженням, розміщеного для підіймання повністю завантаженого тримального пристрою. Тестові посвідчення для каната(-ів) повинні зберігатися на файлі виробником і надаватися за запитом. Кінці канатів повинні бути закріплені до тримально- го п ристрою, проти ваги або точок підвіски такими методами як металеві або заповнені смолою муфти, самозатягувального типу клином, затисканням не менше трьох відповідних канатів в се­редині муфти або ручним з’єднанням металевого ободка.

Мінімальний діаметр кан ата повинен бути 5 мм.

Коефі цієнт безпеки кріплення каната повинен бути не менше ніж 10.

Мінімум два канати повинні бути придатними з усіх канатів підвіски сходового підйомника. Треба відзначити, що цю вимогу не застосовують до сходового підйомника з приводним канатом і приводом, що рухається по кругу з придатним пристроєм і підтримувальною системою (див. 7.8).

Канати повинні бути забезпечені засобами для урівноваження напруги канатів.

Канат з тяговим приводом не дозволений.

  1. Намотування барабанів

Барабани намотування повинні бути забезпечені канавками для канатів підвіски. Канавки повинні бути гладко закінчені з відігнутими краями. Рівне намотування барабанів не дозволено. Низ канатної канавки повинен бути у вигляді сектора під кутом не менше ніж 120о. Радіус намо­тування повинен бути не менше ніж 5 % і не більше ніж 7,5 % у надлишку номінального радіуса каната підвіски. Канавки повинні бути улаштовані таким чином, щоб їх зазори були адекватними між сусідніми поворотами каната на барабані і також між будь-якою частиною головного бараба­на і сусіднім поворотом. Канавки барабана повинні мати глибину не меншу ніж один-три номінальні діаметри каната. Тільки один шар каната повинен бути намотаний на барабані.

Діаметр барабана не повинен бути менше ніж 21 номінальний діаметр каната, виміряного внизу канавки каната. Там повинно бути не менше ніж 1,5 повних обертів каната на барабані, коли тримальний пристрій перебуває в його найнижчій точці.

Крайки барабана повинні виступати радіально не менше ніж на два діаметри каната за межі кроку каната по кругу діаметра.

Намотування барабанів повинно бути фіксованим до вала приводного елемента відповідно до 7.1.3.

  1. Блоки і відхиляльні блоки

Блоки повинні містити додатковий захист, щоб зберегти канат у разі зношування і старіння. Канавки повинні бути гладко оброблені із закругленими краями. Низ канавки повинен мати такий самий профіль як нарізані канавки барабана, але глибина канавки не повинна бути менша ніж у 1,5 рази номінального діаметра каната. Кут розширення сторін канавок шківа повинен бути при­близно 50о.

Діаметр блоків, заміряних внизу канавки, повинен бути не менше ніж у 21 раз від номіналь­ного діаметра каната.

  1. Кут відхилення

Максимальний кут відхилення (швидкоплинний кут) відносно канавки не повинен перевищу­вати 4о.

  1. Утримання каната

Барабани і, якщо необхідно, блоки повинні бути захищені, щоб гарантувати, що канат збе­рігається в нарізаній канавці за всіх обставин і гарантувати, що небезпечна ситуація між канатом і барабаном або блоком не може відбуватися. Канати повинні також бути захищені, якщо їх по­ложення таке, як наприклад, щоб створити небезпеку.

  1. Додаткові вимоги для привода зубчастої передачі

Прим ітка 1. Цей тип тя гового привода є особл иво придатним до сходового підйомника, що є необхідним для по­долання кривизни і (або) змінення нахилу.

Прим ітка 2. Для того, щоб передача цього типу могла бути ви брана як переважна, окремі ви моги повинні бути поставлені до конструкції зубчастої п ередачі від двигуна до приводної шестерні і, зокрема, до стій кості вихідного валу.

  1. Приводна шестерня

Приводна шестерня повинна бути зроблена з металу і повинна бути розроблена, щоб про­тистояти зношуванню. Коефіцієнт безпеки, використаний в конструкції будь-якої зубчастої пере­дачі, повинен бути підтриманий навіть після повного розраховування ефектів динамічного заван­таження, зношування і вірогідної втомленості, що може виникнути протягом відповідного циклу експлуатації зубч астої передачі і відповідних компонентів. П ідрізання приведених в рух зубів повинно бути уникнено за допомогою відповідної кількості зубів. Шестерня повинна бути закріп­лена на вихідному валу відповідно до 7.1.3.

  1. Приводна зубчаста рейка (и)

Зубчаста рейка(-и) повинна бути зроблена з металу, який має властивості, що відповідають властивостям шестерні у зношуванні і силі зіткнення, і повинна мати рівноцінний коефіцієнт без­пеки.

Зубчаста рейка(-и) повинна бути безпечно приєднана до вала(-ів), особливо на його кінцях, і повинно бути забезпечено засобами підтримування шестерні і зубчастої рейки постійно в пози­тивному зачепленні згідно з усіма умовами навантаження. Будь-які з’єднання в зубчастій рейці повинні бути точно вирівняні, щоб уникати помилкового з’єднання або пош кодження зубів.

  1. Огор ожа

Огорожа повинна бути придатною, щоб мінімізувати виникнення небезпек між зубчастою рейкою і шестерною і будь-якою іншою частиною (див. 4.13).

Засторога про викривлення огорожі сходових підйомників повинна бути надана для уникнення можливих небезпек.

  1. Додаткові вимоги для привода ланцюгової підвіски

Примітка. Ланцюгові системи п ри вода, одна з яких є стаціонарною і керованою, можуть бути розглянуті як сис­теми привода зубчастої передачі.

  1. Зірочки

Усі приводні зірочки повинні бути зроблені з металу і мати мінімум 16 механічно зрізаних зубів. Мінімум 8 зубів повинні бути задіяні. Мінімальний кут зачеплення повинен бути 140о. Приводні зірочки повинні бути закріплені на приводному валу відповідно до 7.1.3.

  1. Ланцюги

Всі ланцюги повинні відповідати вимогам ISO 606. Коефіцієнт безпеки ланцюга(-ів) повинен бути не менше ніж 10, заснований на границі міцності. Коефіцієнт безпеки повинен бути співвідно­шенням між мінімальним гальмівним навантаженням будь-якого ланцюга (N) і постійним наван­таженням, визначеним для підняття повністю завантаженим сходовим підйомником під максималь­ним кутом. Випробовувальні сертифікати для ланцюга(-ів) повинні зберігатися на файлі виробником і надаватися на запит (див. додаток B).