Коли керувальний пристрій витрати пускового газу розташований після відсічного клапана без­печного вимикання основного потоку газу, його треба попередньо відрегулювати та опломбувати.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених у 5.5.6.

  1. Розпалювання основного пальника

    1. Засоби устатковання для полум'я пускового газу

Якщо полум’я пускового газу є в окремому розпалювальному пальнику, другий безпечний час має бути не більший, ніж безпечний час, зазначений у таблиці 1, у кінці цього часу повинне початися сприйняття основного полум’я. Якщо основне полум’я не виявлене в кінці цього періоду див. 4.2.6.5.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених 5.5.6.

  1. Устатковання для прямого розпалювання основного полум’я

Джерело розпалювання не повинно вмикатися до завершення періоду попереднього проду­вання і повинно бути вимкнено під час або перед закінченням безпечного часу.

У разі котлів, де використана система гарячого зовнішнього розпалювання, вона повинна вмикатися так, щоб джерело розпалювання мало можливість розпалювання газу, що надходить, до того, як основні газові клапани будуть відкриті.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених у 5.5.6.

  1. Безпечний час

    1. Час безпечного розпалювання

Час безпечного розпалювання треба визначити за формулою, наведеною в 4.2.6.1, як функцію витрати пускового газу, але у жодному випадку безпечний час не повинен перевищувати 5 с.

За максимальної теплової потужності пальника параметри розпалювання основних і розпа­лювальних пальників, максимальна теплова потужність пускового газу і відповідний безпечний час мають відповідати значенням, наведеним у таблиці 1. На рисунках 8—11 показано системи розпалювання, на які є посилання в цьому розділі.

Пуск пальника може бути досягнуто одним із таких методів:

  • пряме розпалювання основного пальника за повної теплової потужності Qn (див. таблицю 1, колонка 2, рисунок 8);

  • пряме розпалювання основного пальника за зменшеної теплової потужності (див. таблицю 1, колонка 3, рисунок 9);

  • пряме розпалювання основного пальника за зменшеної потужності із окремим подаванням пускового газу (див. таблицю 1, колонка 4, рисунок 10);

  • розпалювання основного пальника за допомогою окремого розпалювального пальника (див. таблицю 1, колонка 5, рисунок 11).

Вищих потужностей пускового газу, ніж наведено в таблиці 1, можна досягнути в кінці безпеч­ного часу за умови, що сумарна кількість енергії, що виділяється в камері згорання протягом без­печного часу, не перевищує енергію, обчислену перемноженням значення максимальної теплової потужності газу і безпечного часу, наданого в таблиці 1.

Коли напруга живлення L/N змінюється від 85 % мінімальної номінальної напруги до 110 % максимальної номінальної напруги, заявленої виробником, безпечний час, заявлений виробником, не повинен бути перевищений.

Час безпеки, зазначений у таблиці 1, є абсолютним максимумом.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених у .6.2.1.

Таблиця 1 — Максимальна теплова потужність пускового газу (Qs) і час безпечного розпалювання (tSA)

Основний пальник

Пряме розпалювання основного пальника за номінальної теплової потужності

Пряме запалювання основного пальника за зменшеної теплової потужності

Пряме розпалювання основного пальника за зменшеної теплової потужності за окремим подаван­ням пускового газу

Основне розпалювання пальника з окремим розпалювальним пальником

Розпалювання розпалювального пальника

Основне розпалювання пальника

потуж­ність Qn

к Вт

потуж­ність Qs

кВт

безпеч­ний час,

с

потуж­ність Qs

кВт

безпеч­ний час,

с

потуж­ність Qs

кВт

безпеч­ний час,

с

потуж­ність Qs

кВт

перший безпеч­ний час,

с

потуж­ність Qs

кВт

другий безпеч­ний час,

с

< 70

Qn

5

Qn

5

Qn

5

20,1 Qn

5

Qn

5

> 70

Qn

3

Qn

3

Qn

3

20,1 Qn

5

Qn

3

< 120

> 120

Не дозволено

120 кВт або tSA • Qs < 100 (макс. tSA = 3 с)

20,1 Qn

3

120 кВт або tSA- Qs2 150 (макс. fSA = 5 с)

Qn= максимальна теплова потужність пальника в кіловатах;

Qs = максимальна теплова потужність пускового газу, виражена у відсотках від Qn; fSA = безпечний час у секундах.



  1. Час безпечного згасання

Час безпечного згасання не повинен перевищити 1 с за умов випробовування 5.6.2.2.

  1. Загальний час вимикання

Загальний час вимикання не повинен перевищувати 2 с за випробовувальних умов 5.6.2.3. Два клапани повинні закриватися одночасно, але там, де використовують систему перевіряння клапанів може бути затримка для другого клапана до 2 с.

  1. Відмова розпалювання

У разі котлів за теплової потужності до 120 кВт включно, відмова розпалювання повинна при­зводити до

  1. єдиної спроби повторного запуску, завершеної довгостроковим блокуванням, якщо ця спро­ба виявилася невдалою; або

  2. довгострокового блокування.

Для котлів за теплової потужності більше ніж 120 кВт, відмова розпалювання повинна при­зводити до довгострокового блокування.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених у 5.6.2.4.

  1. Відмова полум’я за експлуатаційних умов

У разі відмови полум'я за експлуатаційних умов, чутливість системи полум'я повинна спри­чинювати довгострокове блокування котла за теплової потужності до 120 кВт включно із прямим розпалюванням основного полум’я, може бути спроба повторного пуску.

Якщо спроба повторного пуску невдала, повинно відбутися довгострокове блокування.

Випробовування потрібно здійснювати за умов, наведених у 5.6.2.5.

  1. Вимикання котла

У разі спрацьовування пристрою безпеки, окрім давача низького тиску газу, чутливість прила­ду повинна спричинювати довгострокове блокування за час, менший або рівний загальному часу вимикання.

У разі постійної втрати енергії живлення котел повинен набувати безпечного стану.

  1. Робота регулювальних термостатів і обмежувачів безпечної температури

За умов наведених у 5.6.3:

  • перевіряють, що регулювальний термостат перериває дію в значенні, заявленому вироб­ником, що не перевищує 105 °С із відхилом ± 10 К;

  • перевіряють, що обмежувач безпечної температури перериває дію в значенні, заявленому виробником, яке повинно бути менше ніж 110 °С або 120 °С, якщо виробник у інструкції зазначає, що котел потрібно використовувати тільки для нагрівального обладнання, що проектують для тем­ператури відмови, як мінімум 120 °С.

Інші пристрої безпеки не повинні працювати під час перевіряння.

  1. Згоряння

За умов, наведених у 5.7, концентрація CO і NOX в сухих нерозведених продуктах згорання не повинна перевищити значення, вказані в 4.2.7.1 і 4.2.7.2.

  1. Оксид вуглецю (CO)

  1. Концентрація CO в сухих нерозведених продуктах згорання не повинна перевищити 0,1 %, коли котел діє під номінальною напругою з еталонним газом сімейства або групи, для якого його спроектовано або з газом фактичного поширювання у разі котла за теплової потужності більше, ніж 300 кВт.

  2. Концентрація CO у сухих нерозведених продуктах згорання не повинна перевищити 0,2 %, коли котел діє в 85 % номінальної напруги з еталонним газом сімейства або групи, для якого його спроектовано або з газом фактичного поширювання у разі котла за теплової потужності більше, ніж 300 кВт.

  3. Концентрація CO у сухих нерозведених продуктах згорання не повинна перевищити 0,2 %, коли котел діє за номінальної напруги з газом неповного згорання сімейства або групи, для якого його спроектовано або з перевантаженням 9 % порівняно з номінальною тепловою потужністю.

  4. Котел повинен мати таку конструкцію, що забезпечує роботу у разі падіння напруги жив­лення нижче ніж 85 % номінального значення, котел продовжує працювати у безпечному режимі з концентрацією CO у продуктах згорання менше ніж 1 % за об’ємом або повинно бути безпечне вимикання.

  1. Оксиди азоту (NOX)

    1. Загальні вимоги

Концентрація NOX в продуктах згорання визначають за таких нормальних умов (див. додаток Е): — температура — 20 °С;

— відносна вологість — 70 %.

Якщо котел сконструйований для роботи більше ніж на одному сімействі газу, після регулю­вання максимальний рівень NOX повинен бути, як зазначено у переліках а), Ь) і с), що відповідно.

  1. 170 мг/(кВтгод), коли котел випробовують за напруги живлення, заявленої виробником з еталонним газом G 20 другого сімейства газів для груп Н і Е;

  2. 170 мг/(кВттод), коли котел випробовують за напруги живлення, заявленої виробником з еталонним газом G 25 другого сімейства газів для групи L;

  3. 230 мг/(кВттод), коли пальник випробовують за напруги живлення, заявленої виробником з еталонним газом G ЗО третього сімейства.

  1. Класи NOX

Виробник вибирає клас NOX котла з таблиці 2. За умов випробовування 5.7, концентрація NOX у сухих нерозведенних продуктах згорання не повинна перевищити граничних значень цього класу.

Таблиця 2 — Класи NOK

Класи NOX

Гранична концентрація NOX, мг/(кВт год)

1

170

2

120

3

80



Граничні значення надані для газів другого сімейства. У разі газів третього сімейства граничні значення цих класів помножено на коефіцієнт 1,30. Для котлів, що використовують тільки пропан, граничні значення цих класів помножено на коефіцієнт 1,20.

  1. Вимірювання

Для багатоступінчатих і модулювальних котлів концентрація NOX дорівнює середній арифме­тичній величині NOX, виміряній на різних стадіях або за максимальної і мінімальної теплової потужності модулювального котла.

Жодне з виміряних значень не повинне перевищити значення класу, до якого належить обчис­лене середнє значення. Окрім того, жодне із виміряних значень не повинне перевищити значення класу 1, як визначено в 4.2.7.2.2 для газу, що відносяться.

  1. Корисна ефективність

    1. Корисна ефективність за максимальної номінальної теплової потужності

За умов, наведених у 5.8.1, корисна ефективність, виражена у відсотках, повинна як мінімум дорівнювати значенням, наведеним у таблиці 3.

Таблиця 3 — Корисна ефективність за максимальної номінальної теплової потужності

Діапазон номінальної теплопродуктивності

Вимога ефективності, визначена за максимальної номінальної теплової потужності, %

4 кВт < Рп < 400 кВт

>84 + 2 log10Pn — для стандартних котлів

> 87,5 + 1,5 log10Pn —для низькотемпературних котлів

400 кВт < Рп - 1000 кВт

> 89,2 — для стандартних котлів

>91,4 — для низькотемпературних котлів

11Рп максимальна номінальна теплопродуктивність, виражена в кіловатах (кВт).



  1. Корисна ефективність за часткового навантажування

За умов, наведених у 5.8.2, корисна ефективність за часткового навантажування, що відповідає ЗО % максимальної номінальної теплової потужності, вираженої у відсотках, повинна як мінімум дорівнювати значенням, наведеним у таблиці 4:

Таблиця 4 — Корисна теплопродуктивність за часткового навантажування

Діапазон номінальної теплопродуктивності

Вимога ефективності, визначена за часткового навантажування, %

4 кВт < Рп < 400 кВт

>80 + 3 Іод10Рп для стандартних котлів

> 87,5 + 1,5 Іод10Рп для низькотемпературних котлів

400 кВт < Рп < 1000 кВт

> 87,8 — для стандартних котлів

>91,4 — для низькотемпературних котлів

1)Рп максимальна номінальна теплопродуктивність, виражена в кіловатах (кВт).



  1. Конденсація