1. Перевіряння проекту

Перевіряння проекту може виконуватися незалежно від аналізу чи паралельно з ним і передба­чає використання таких методів:

  1. виконання альтернативних розрахунків з метою перевіряння правильності вихідних розра­хунків та оцінок;

  2. здійснення випробувань (наприклад, моделі чи дослідного зразка); під час прийняття такого методу повинні бути чітко визначені програми випробувань, а їхні результати документально оформ­лені;

  3. незалежне перевіряння з метою підтвердження правильності вихідних розрахунків та (або) інших робіт у межах проектування.

  1. Затвердження документації для промислового виробництва

Здійснений під час розроблення аналіз якості продукції І виробничого процесу повинен бути належним чином задокументований у технічних умовах на продукцію і в стандартах підприємства. Повний комплект документації, що встановлює вимоги до якості продукції і методів її виробництва повинен бути погоджений на відповідних рівнях керівництва, яке відповідає з? продукцію, чи від якого залежить її випуск.

«Погодження» також означає можливість виробництва продукції згідно з розробленим техноло­гічним процесом. Таке погодження є дозволом на випуск продукції і означає, що проект може бути реалізовано.

  1. Аналіз готовності продукції до реалізації

Система якості повинна передбачати аналіз, спрямований на визначення можливостей вироб­ництва та технічного обслуговування у споживача нової чи модернізованої продукції. Залежно від виду продукції такий аналіз може охоплювати такі аспекти:

  1. наявність та відповідність документально оформлених методик вантажно-розвантажувальних робіт, перевезення, зберігання та розподілу;

  2. налагодження належного збуту та гарантійного обслуговування продукції у споживача;

  3. підготовка фахівців з експлуатації;

  4. експлуатаційні випробування;

  5. документальне підтвердження позитивних результатів кваліфікаційних випробувань;

  6. безпосередній контроль перших вироблених одиниць продукції, їхнє пакування та етикетування;

  7. підтвердження відповідності параметрів технологічного процесу вимогам документації на виробниче обладнання.

  1. Контроль за змінами технічних умов на продукцію та процес

До системи якості повинні входити документально оформлені методики управління випуском документації, яка визначає технічні умови на продукцію і процес, внесенням до неї змін та її викори- станням, а також методика виконання робіт, необхідних для внесення змін, які можуть впливати на продукцію чи процес протягом усього їхнього життєвого циклу. У цих методиках повинні встановлюва­тися всі необхідні види візування, місця та терміни внесення змін, а також повинні передбачатися вилучення застарілих креслень І технічних умов з робочих місць та перевіряння того, що зміни відбу­ваються своєчасно і скрізь, де це необхідно. Такий контроль називають контролем змін. Ці методики повинні встановлювати порядок здійснення термінових змін, необхідних для запобігання випуску непридатної продукції. Якщо цього вимагає значущість змін, їхня складність та пов’язаний з їхнім впровадженням ризик, то повинна розглядатися можливість введення офіційних експертиз технічних умов і процесу та перевірних випробувань.

  1. Повторна кваліфікація продукції та процесу

Для підтвердження відповідності продукції і процесу всім встановленим вимогам повинне періо­дично здійснюватися повторне оцінювання продукції. Таке оцінювання повинне охоплювати аналіз потреб споживача та технічних вимог з урахуванням досвіду експлуатації, аналізу експлуатаційних характеристик або нової технології та нових методів. Під час цього аналізу повинні також розглядати­ся зміни виробничого процесу. Система якості повинна забезпечувати обов’язкове передавання да­них, накопичених у процесі виробництва та за результатами експлуатації даних, що вказують на не­обхідність внесення до проекту змін, для їхнього аналізу на основі зворотного зв’язку. Необхідно зважати на те, щоб зміни, які вносяться до проекту, не призводили, наприклад, до погіршення якості продукції, і на те, щоб здійснювалося оцінювання запропонованих змін з точки зору їхнього впливу на всі встановлені характеристики якості продукції.

  1. ЯКІСТЬ ПІД ЧАС МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОГО ПОСТАЧАННЯ

    1. Загальні положення

Закуплена сировина та допоміжні матеріали* такі як вода, хімікати та гази, стають складовою частиною вироблюваної організацією продукції, безпосередньо впливаючи на її якість.

Обираючи сировину та допоміжні матеріали, слід ретельно розглянути можливості виробничих потужностей. При цьому слід врахувати і якість таких видів обслуговування, як калібрування, а та­кож спеціальних процесів. Поставки по лінії матеріально-технічного постачання повинні плануватися і контролюватися. Покупцю слід встановлювати тісні робочі контакти та систему зворотного зв’язку з кожним постачальником. Це забезпечує виконання програми неухильного поліпшення якості та доз­воляє уникати розбіжностей у питаннях якості чи оперативно їх вирішувати.

Такі тісні робочі контакти та система зворотного зв’язку корисні як для покупця, так і для поста­чальника.

Програма забезпечення якості закупівлі повинна включати щонайменше такі елементи, що сто­суються як зовнішніх, так І внутрішніх постачальників:

  1. вимоги до технічних умов, креслень і замовлень на постачання (9.2);

  2. вибір кваліфікованих постачальників (9.3);

  3. угоду щодо забезпечення якості (9.4);

  4. угоду щодо методів перевіряння (9.5);

  5. положення, що регламентують порядок вирішення розбіжностей стосовно якості (9.6);

  6. плани вхідного контролю, у разі потреби (9.7);

  7. засоби вхідного контролю (9.7);

  1. реєстрацію даних про якість під час вхідного контролю (9.8).

  1. Вимоги до технічних умов, креслень та замовлень на постачання

Правильно налагоджене матеріально-технічне постачання починається з чіткого визначення вимог. Як правило, такі вимоги вносять до умов контракту, креслень та замовлень на постачання, які надають постачальникові.

До функцій постачання належить розроблення методів, які забезпечують чітке визначення вимог до поставок і їхнього доведення до відома постачальника, а головне, забезпечення їхнього повного розуміння постачальником. Цими методами може передбачатися застосування документально офор­млених методик підготовки технічних умов, креслень і замовлень на постачання, здійснення попе- редніх переговорів між покупцем і постачальником перед виданням замовлень на постачання та інші заходи щодо забезпечення поставок.

Документи на закупівлю повинні містити дані, що дають чіткий опис замовленої продукції чи послуги. Як правило, зазначають:

  1. конкретний гатунок;

  2. інструкції з технічного контролю та чинні технічні умови;

  3. застосовуваний стандарт з системи якості;

  4. точний опис хімічного складу та фізичних властивостей;

  5. вимоги до пакування, етикетування, транспортування та строків постачання;

  6. технічні вимоги до лабораторних методів і настанови щодо здійснення аналізу;

  7. вимоги до постачальника стосовно завчасного сповіщення про намір внесення змін до скла­ду матеріалу чи до технологічного процесу.

Ці вимоги повинні застосовуватися і до «внутрішніх» постачальників. У межах організацій може бути визнано доцільним оформлення офіційних угод на постачання.

Перед випуском документів на закупівлю повинні бути перевірені їхня точність та повнота.

Примітка. Під час закупівлі машин чи обладнання слід-точно обумовлювати їхні технологічні можливості.

  1. Вибір кваліфікованих постачальників

Кожний постачальник повинен довести свої можливості постачання продукції, яка відповідає всім вимогам, установленим технічними умовами, кресленнями та замовленнням на постачання.

Методи підтвердження таких можливостей можуть містити будь-які комбінації наведених нижче елементів:

  1. оцінювання можливостей постачальника та (або) його системи якості безпосередньо на його підприємстві;

  2. оцінювання зразків продукції;

  3. статистика попередніх поставок аналогічної продукції;

  4. результати випробувань аналогічної продукції;

  5. статистичні дані про стабільність виробничого процесу в постачальника;

  6. документальні відгуки інших споживачів.

  1. Угода щодо забезпечення якості

З постачальником повинна бути досягнута чітка домовленість щодо забезпечення ним якості продукції, за що він несе відповідальність. Таке забезпечення якості може набирати різні форми, а саме:

  1. покупець покладається на систему якості постачальника;

  2. постачальник надає певні дані технічного контролю чи дані з оперативного управління техно­логічним процесом під час постачання;

  3. постачальник здійснює суцільний технічний контроль та випробування;

  4. постачальник здійснює вибірковий приймальний контроль і випробування партії продукції;

  5. постачальник впроваджує офіційну систему якості згідно з вимогами організації;

  6. постачальник не надає жодних гарантій — покупець покладається на вхідний контроль чи вибірковий аналіз на своєму підприємстві.

Заходи щодо забезпечення якості повинні відповідати потребам покупця і знімати потребу в надлишкових витратах. У певних випадках можуть використовуватися офіційні моделі систем якості (ДСТУ ISO 9000-1, ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 9002 та ДСТУ ISO 9003);

При цьому може бути передбачено періодичне оцінювання системи якості постачальника з боку покупця.

  1. Угода щодо методів перевіряння

Необхідно укладати чітку угоду з постачальником щодо методів перевіряння відповідності по­ставок встановленим вимогам. Такі угоди можуть передбачати обмін даними технічного контролю та випробувань з метою дальшого поліпшення якості. Вони можуть зводити до мінімуму непорозуміння в разі тлумачення вимог та методів технічного контролю, випробувань або вибіркового контролю.

  1. Положення, які регламентують вирішення розбіжностей

Повинні бути розроблені системні заходи та методики щодо вирішення з постачальником розбіж­ностей стосовно якості. Такі положення повинні регламентувати розгляд як поточних питань, так і проблем, що виникають.

Дуже важливим аспектом таких заходів та методик є забезпечення досконалої системи взаємо­зв'язку між покупцем та постачальником щодо питань, від яких залежить якість.

  1. Планування вхідного контролю та оперативне управління ним

Повинні бути розроблені відповідні заходи щодо забезпечення належного оперативного управ­ління поставлюваними матеріалами та комплектувальними виробами. Такі методики повинні передба­чати наявність карантинних дільниць або інші відповідні методи попередження непередбаченого використання поставленої продукції, яка виявилася неякісною (14.4).

Обсяг вхідного контролю повинен ретельно плануватися. У тих випадках, коли здійснення кон­тролю вважається необхідним, слід визначити його рівень, виходячи із загальних витрат на його здійснення.

Крім того, приймаючи рішення про здійснення контролю, слід ретельно відбирати характеристи­ки, які підлягають контролю.

Також необхідно своєчасно, до того, як розпочнеться постачання, упевнитися в наявності і пра­вильному калібруванні всіх потрібних засобів для взяття проб, посудин для проб та реагентів для хімічного аналізу, вимірювальних приладів, пристроїв та обладнання. Крім того, слід упевнитися в наявності відповідно підготовленого персоналу.

У деяких випадках доставления закупленої продукції від постачальника до споживача вимагає тривалого за часом траспортування або транспортування на далеку відстань. У цьому випадку ре­комендується, щоб постачальник до відвантаження надав покупцю зразки матеріалів, що постачати- муться. ,

  1. Протоколи якості продукції, що постачається

Повинні оформлятися відповідні протоколи якості на поставлювану продукцію. Це забезпечить наявність статистичних даних для оцінювання діяльності постачальника та тенденцій зміни якості його продукції.

Крім того, доцільно, а іноді й дуже важливо, вести реєстрацію даних про ідентифікацію партій з метою забезпечення їхньої простежувапості.

Може виявитися доцільним зберігання протягом певного часу проб (зразків), узятих з кожної партії.

  1. ЯКІСТЬ У ПРОЦЕСІ ВИРОБНИЦТВА

    1. Планування з метою управління процесами виробництва

      1. Планування виробничих операцій повинне забезпечити їхнє здійснення в контрольованих умовах відповідним чином і в певній послідовності. Контрольовані умови передбачають наявність відповідних засобів оперативного управління матеріалами, виробничим обладнанням, процесами й методиками, вимірюваннями, програмним забезпеченням комп’ютерів, персоналом, а також відповід­ним постачанням, оснащенням та виробничим середовищем.

Приступаючи до виробництва, слід створити механізм раннього попередження, який дозволяти­ме виявляти недоліки, що перешкоджають стабільності виробництва.

Опис виробничих операцій повинен бути у необхідному обсязі викладений у документально оформлених робочих інструкціях.