1. Короткий опис продукції

Маркетинг повинен забезпечувати організацію офіційним звітом або коротким викладом вимог до продукції чи їхнім переліком (наприклад, коротким описом продукції). У короткому описі продукції вимоги і очікування споживача повинні бути представлені у формі попереднього переліку технічних характеристик, які стануть основою для наступних проектно-конструкторських робіт (примітка нижче). Короткий опис продукції може серед іншого містити й такі елементи:

  1. експлуатаційні характеристики, такі як міцність, довговічність, стійкість до корозії, теп­лостійкість і тривалість експлуатації та інші властивості виробу, що вимірюються на виході виробни­чого процесу;

  2. органолептичні характеристики (наприклад, візуальні, смакові, тактильні, запахові);

  3. міркування щодо безпеки та захисту навколишнього середовища;

  4. стандарти та законодавчі регламенти, що поширюються на продукцію;

  5. вимоги до пакування, транспортування, внутрішнього обслуговування чи зберігання;

  6. вимоги до забезпечення чи перевіряння якості.

Примітка. Під терміном «проектно-конструкторські роботи» розуміють;

  • розроблення конструкції виробу, що відповідає вимогам споживача (розроблення нових виробів чи модерніза­цію тих, що існують);

  • розроблення технологічного процесу, що дозволяє задовольнити вимоги до продукції.

  1. Зворотний зв’язок із споживачем

Маркетинг повинен на постійній основі встановлювати системи зворотного зв’язку та контролю одержуваної інформації. Уся інформація, що стосується якості продукції чи послуги, повинна аналі­зуватися, зіставлятися, інтерпретуватися і доводитися до відома згідно з прийнятими методиками. Така інформація допомагає визначати характер та обсяг проблем, пов'язаних з продукцією чи послу­гами на основі досвіду та очікувань споживача. Крім того, інформація зворотного зв’язку може підка­зати необхідність конструктивних змін чи дій з боку’керівництва (8.8, 8.9 і 16.3).

  1. Спільне розроблення

Під час розроблення нових виробів і матеріалів попередньо висловлювані споживачами вимоги часто мають вигляд якісних показників, а не точних кількісних характеристик. У таких випадках може здійснюватися спільне розроблення за участю споживачів, що має на меті точне встановлення вимог за рахунок багаторазового постачання зразків, дослідної експлуатації та наступного оцінювання.

  1. ЯКІСТЬ ПІД ЧАС РОЗРОБЛЕННЯ ТЕХНІЧНИХ УМОВ

І В ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИХ РОБОТАХ

  1. Вплив розроблення технічних умов і проектування на якість

Функція розроблення технічних умов і проектування повинна забезпечити перетворення викла­дених у короткому описі продукції вимог споживача у технічні вимоги до матеріалів, продукції та процесів. Результатом цієї роботи повинно стати виробництво продукції, яка б задовольняла спожива­ча і реалізовувалася за прийнятною ціною, що дозволить організації успішно окупити вкладені в її ви­робництво кошти. У технічних умовах на продукцію і процес повинна бути обгрунтована можливість ви­пуску, перевіряння та контролю цього матеріалу для передбачуваних продукції, матеріалів, методу виготовлення, транспортування, зберігання чи експлуатації.

  1. Планування та завдання проектно-конструкторських робіт (визначення проекту)

    1. Керівництво повинне чітко розподілити обов’язки щодо виконання різних завдань з проек­тування як у межах організації, так і поза її межами і забезпечити усвідомлення усіма залученими до проектування працівниками покладеної на них відповідальності за досягнення необхідної якості.

    2. Під час делегування своєї відповідальності за забезпечення якості керівництво повинне забезпечити наявність у проекті чітких і конкретних технічних даних, необхідних для матеріально- технічного постачання, виконання роботи і перевіряння відповідності продукції та процесів установле­ним вимогам. Така відповідальність поширюється як на проектно-конструкторські роботи, так і на ста­дію вже встановленого виробництва чи виготовлення партій.

    3. Керівництво повинне розробити, програми проектно-конструкторських робіт із зазначенням терміну виконання кожного пункту, передбачивши в них контрольні точки, які_відповідають характеру продукції. Незважаючи на те, що зміст кожної стадії та етапи, на яких буде здійснюватися оцінювання продукції й процесу, залежать від застосування продукції, складності конструкції, ступеня застосування, нових технічних рішень та впровадження нової технології, рівня стандартизації та уніфікації з поперед­німи розробками, що зарекомендували себе, в цілому вони можуть включати:

  1. науково-дослідні та проектно-конструкторські роботи на рівні лабораторій;

  2. заводські випробування дослідного зразка, які дозволяють упевнитися в тому, що обсяги виробництва, забезпечувані виробленням установочної серії, можуть бути розширені, І прогнозувати обсяги промислового виробництва;

  3. пробну експлуатацію продукції споживачем чи на ринку;

  4. вироблення промислової установочної серії;

  5. масове виробництво;

  6. проектування систем оперативного контролю технологічних процесів і оперативного управлін­ня ними.

    1. Окрім потреб споживача, слід приділяти належну увагу і вимогам, пов’язаним з безпекою продукції і відповідальністю за її якість, а також положенням різних регламентів, у тому числі регла­ментів із захисту навколишнього середовища, і положенням політики організації у сфері якості, які можуть вийти за межі законодавчих вимог.

    2. Аспекти якості, закладені під час проекти о-конструкторських робіт, повинні однозначно і адекватно визначати характеристики, від яких залежить якість, наприклад, критерії приймання та повернення. Повинні бути враховані як функціональна придатність продукції, так і заходи, що запобі­гають її неправильному використанню. Під час визначення характеристик продукції можуть врахову­ватися характеристики процесу, довговічність продукції, її надійність, технологічність, однорідність, наявність у ній домішок, сторонніх включень, зміна якості з часом, старіння, безпека і можливість утилізації.

    3. Під час впровадження чи модернізації технологічного процесу слід здійснювати експери­менти, які дозволяють встановити вплив технічних параметрів нового чи модернізованого процесу на якість продукції. Слід приділяти увагу виконанню необхідної програми технічного обслуговування процесу, у тому числі усуненню виявлених недоліків і визначенню майбутніх потреб технічного обслу­говування.

  1. Випробування та вимірювання параметрів продукції

Повинні бути встановлені методи здійснення вимірювань та випробувань, а також критерії прий­мання, використовувані для оцінювання продукції та процесів як під час проектування, так і на стадії виробництва. Повинні враховуватися такі параметри:

  1. намічені значення експлуатаційних характеристик, допуски та характеристики, що стосуються конкретних властивостей;

  2. методи відбору проб (зразків) і приготування проб;

  3. критерії приймання та повернення;

  4. вимоги до точності під час здійснення випробувань та вимірювань.

  1. Кваліфікація та затвердження проекту процесу та продукції

У процесі проектування необхідно передбачити періодичне оцінювання проекту на суттєвих ета­пах його розроблення. Оцінюванню повинні підлягати пробні зразки, одержані як на дослідній, так і на промисловій установці. Під час такого оцінювання можуть використовуватися аналітичні методи, такі як аналіз режиму та наслідків відмови, аналіз діагностичного дерева відмов або оцінювання ризику, а також контроль та випробування дослідних зразків та (або) відібраних зразків реально ви­робленої продукції. Обсяг та ступінь жорсткості випробувань повинні співвідноситися з ризиком, вста­новленим під час планування проекту (8.2). Для перевіряння вихідних розрахунків, виконання аль­тернативних розрахунків або здійснення випробувань може, за необхідності, залучатися незалежна сторона. Випробуванням і (або) контролю повинна підлягати достатня кількість зразків, що забезпе­чить статистичну ймовірність отриманих результатів. Здійснення випробувань повинне передбачати:

  1. оцінювання експлуатаційних характеристик, довговічності, безпечності, безвідмовності та ремонтопридатності в передбачених умовах зберігання і використання;

  2. перевірку того, що всі закладені в проекті характеристики реалізовані і всі офіційно дозволені зміни проекту здійснені та зареєстровані;

  3. оцінювання якості обчислювальних систем та їхнього програмного забезпечення.

Протягом усього циклу кваліфікаційних випробувань повинні регулярно документально оформ­люватися результати всіх випробувань та оцінювання. Аналіз результатів випробувань повинен місти­ти розгляд причин дефектів та відмов.

  1. Аналіз під час здійснення проектно-конструкторських робіт

    1. Загальні положення

Після закінчення кожного етапу проектно-конструкторських робіт повинен здійснюватися офіцій­ний, систематизований та критичний аналіз результатів проектування, який підлягає документально­му оформленню. Цей аналіз повинен включати аспекти, які стосуються якості продукції та процесу ії вироблення. У результаті аналізу проектно-конструкторських робіт повинні виявлятися та прогнозува­тися джерела виникнення труднощів та невідповідностей, а також ініціюватися коригувальні дії, що забезпечують відповідність остаточного проекту та відповідних даних вимогам споживача.

  1. Елементи аналізу проектних рішень щодо процесу та продукції

Повинні бути створені групи аналізу, в яких для всебічного оцінювання проекту чи розроблення повинні бути представлені всі відповідні підрозділи чи дисципліни. Оскільки технологічний процес має вирішальне значення для виробництва перероблюваного матеріалу, то вимоги до процесу і ви­моги до продукції слід розглядати одночасно. Як такі, що стосуються стадії проектно-конструкторсь­ких робіт і самої продукції, повинні розглядатися такі елементи:

  1. елементи, які стосуються потреб споживача та умов їхнього задоволення:

  1. порівняння потреб споживача, поданих^ короткому описі продукції, з технічними умова­ми на матеріали, продукцію та процеси;

  2. перевіряння якості проекту процесу і продукції шляхом пробних і вибіркових випробувань малих партій;

  3. довговічність і ефективність продукції в очікуваних умовах перероблення та використання;

  4. аспекти використання не за призначенням і неправильного використання;

  5. безпека та сумісність з навколишнім середовищем;

  6. відповідність вимогам регламентів, національних і міжнародних стандартів та загально­прийнятій практиці;

  7. порівняння з альтернативною продукцією;

  8. порівняння з аналогічною продукцією, особливо аналіз випадків виникнення внутрішніх і зовнішніх проблем для попередження їхнього повторення.

  1. елементи, що стосуються технічних умов на продукцію і вимог до обслуговування:

  1. вимоги безвідмовності, ремонтопридатності та зручності обслуговування;

  2. допустимі відхилення та їхнє зіставлення з параметрами технологічного процесу;

  3. критерії приймання та повернення продукції;

  4. внутрішнє обслуговування, пакування, транспортування, вимоги до зберігання, тривалість зберігання і можливість утилізації;

  5. характеристики незначних відмов;

  6. вимоги до зовнішнього вигляду продукції, наприклад, до якості поверхні та ступеня чистоти;

  7. граничні рівні сторонніх включень;

  8. вимоги до етикетування, нанесення маніпуляцінних знаків та Ідентифікаційних позначень, до простежуваності та інструкцій з експлуатації.

  1. елементи, що стосуються технічних вимог до процесу і вимог до обслуговування:

  1. можливість виробництва продукції на базі цього проекту, включаючи потреби у спеціаль­них процесах, механізацію, автоматизацію, складання та монтаж компонентів;

  2. можливість здійснення контролю та випробувань дослідних зразків згідно з проектом, у тому числі за наявності спеціальних вимог до контролю та випробувань,

  3. технічні умови або специфікації на матеріали, комплектувальні деталі та вузли, включа­ючи як затверджені, так і можливі поставки та відповідних постачальників;

  4. вимоги до пакування, внутрішнього обслуговування (у тому числі вантажно-розвантажу­вальних операцій та транспортування), складування та терміну придатності під час зберігання з ура­хуванням чинників безпеки та впливу на навколишнє середовище стосовно одиниць, які надходять або відпускаються;

  5. характеристики якості, на які впливає розширення виробництва в процесі переходу від дос­лідного виробництва з виготовлення одиничних зразків виробу до повномасштабного виробництва;

  6. виявлення та контроль параметрів технологічного процесу, які визначають якість продукції;

  7. виявлення та контроль зовнішніх чинників, що впливають на якість, наприклад, забруднень;

  8. можливості технологічного процесу щодо забезпечення необхідних допусків;

  9. використання аналізу режиму та наслідків відмов і аналізу дерева відмов стосовно ви­робничих процесів і засобів виробництва;

  10. простота експлуатації, оперативного управління та технічного обслуговування;

  11. аспекти, пов’язані з пробними випробуваннями;

  12. завчасне навчання та підготовка персоналу для забезпечення виробничої діяльності та технічного обслуговування;

  13. оцінювання виробничих витрат.