Випробувальне і вимірювальне устатковання має відповідати очікуваним протягом випро­бувань тискам і частотам.

  1. Огляд

Візуальне перевіряння проводять за нормальної гостроти зору уповноваженим експертом(-ами), призначеним акредитованою для випробування апарата випробувальною лабораторією.

Візуальне перевіряння має засвідчити, що апарат або його складові частини вироблені відповідно до технічних умов виробника і включають марковання та інформацію, що надає ви­робник.

  1. Дихальний контур

    1. Загальні умови проведення випробувань

Апарат повністю одягають на манекен відповідно до інформації, що надає виробник.

Дихальні характеристики апарата визначають з використанням створеного імітатором дихання синусоїдального потоку газу з граничними відхиленнями ± 3 % стосовно як частоти так і амплітуди.

Повністю занурюють апарат у воду на глибину, достатню для виключення поверхневих впливів.

Вмикають подавання газу і встановлюють будь-який регулівний випускний клапан у середнє положення регулювання або у визначене виробником положення.

Для апарата, до якого під час випробувань не додають газ, дихальний об’єм оптимізують перед початком кожного вимірювання.

До звіту заносять характеристики апарата за випробувальних тисків у 5 бар з киснем в азот- нокисневій газовій суміші і в 11 бар з киснем у сумішах на основі гелію або на нижчих тисках, визначених виробником.

Стабілізують температуру води в випробувальній камері до (4 ± 1) °С або нижче, якщо це визначено виробником.

  1. Дихальні характеристики

Швидкості легеневої вентиляції, створювані імітатором дихання, встановлюють згідно з таблицею 4.

Вимірюють тиск дихання в роті і визначають характеристики з діаграми «тиск — об’єм», отриманої в результаті заповнення графіка залежності низького (дихального) тиску від витісне­ного об’єму. Аналізують діаграму «тиск-об’єм» відповідно до рисунка 1.

Імітують водолаза як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках (90° і 0° нахил — див. рисунок 4).

  1. Середнє об’ємне значення едихуеаного діоксиду вуглецю

Визначають середнє об'ємне значення вдихуваного діоксиду вуглецю за умов, визначених згідно з 6.3.1 з подаванням діоксиду вуглецю у видихуваний газ, який надходить Із імітатора дихання за об’ємних швидкостях потоків, указаних у таблиці 4.

Вимірюють вдихуваний діоксид вуглецю в роті аналізатором, який має час реагування не більше ніж 150 мс для 95 % зміни за кроком. Визначений рівень діоксиду вуглецю розраховують відносно об’єму вдихуваного газу, а не відносно часу вдихання.

  1. Гідростатичне порушення рівноваги

Повністю одягають апарат на обертальний манекен, як це визначено в 6.3.1, і повністю занурюють у воду на глибину, достатню для усунення поверхневих впливів, але не глибше за 2 м. Це випробування виконують за RMV 62,5 дм3 хв"1 і заносять до звіту тиск у роті в кінці видиху (див. рисунок 1)

Після оптимізації дихального об’єму, як це визначено в 6.3.1, відсутня потреба в будь-яких подальших регулюваннях для вимірювань різниці тисків під час обертання та нахилу.

Під час цього випробування манекен обертається навколо точки центра легенів.

  1. Дихальний об’єм

    1. Об’єм

Закріплюють апарат на манекені згідно з 6.3.1 так, як його застосовують для занурення у воду з випускним клапаном у положенні максимального відкриття (якщо це застосовно).

Занурюють манекен з апаратом на глибину не більше ніж 1 м з кутом нахилу плюс 90° (див. рисунок 4).

Наповнюють апарат газом до досягнення внутрішнього тиску в загубнику плюс 25 мбар або до початку випускання газу скидним клапаном.

Відбирають 4,5 дм3 газу з апарату, занотовуючи внутрішній тиск. Потім подають 4,5 дм3 газу в апарат і занотовують внутрішній тиск.

У випадку використання імітатора дихання регулювання його здійснюють відповідно до таблиці 5.

Внутрішній тиск за відбору газу не повинен перевищувати мінус 25 мбар і під час введен­ня газу — не перевищувати плюс 25 мбар.

  1. Стійкість дихального контуру до розривання тиском

Для проведення цього випробування випускний клапан перекривають.

  1. Випускний клапан

    1. Максимальний тиск всередині дихального контуру

Це випробування проводять в сухих умовах.

Випускні клапани з ручним регулюванням випробовують в положенні максимального тиску ски­дання газу. Випускні клапани, які містять дозанурювальні та занурювальні регулятори, випро­бовують із регуляторами в положенні занурювання. Подають газ в дихальний контур зі швидкістю 150 дм3 хв-1 протягом ЗО с.

Якщо апарат оснащений засобами подавання газу в розширювальний контейнер, які кон­тролює водолаз, випробування повторюють з додатковим введенням газу з кожної керованої вручну подавальної системи по черзі і з повним потоком.

Якщо випускні системи високого та середнього тиску випускають газ в дихальний контур, випускний клапан випробовують з потоком газу, як це визначено виробником.

Заносять до звіту тиск всередині розширювального контейнера.

  1. Проникнення води

Повністю одягають апарат на обертальний манекен, як це визначено в 6.3.1, і повністю занурюють у воду на глибину, достатню для усунення поверхневих впливів, але не глибше за 2 м. Це випробування виконують для 5 положень нахилу, визначених у таблиці 1, тривалістю кожного З хв за RMV 62,5дм3 хв"1.

Для регенерувальних дихальних апаратів вводять газ зі швидкістю 5 дм3хв-1 під час усього випробування.

Після виконання випробування перевертають апарат у положення мінус 90 °С на 1 хв і вимірюють значення pH будь-якої води, присутньої в лицевій частині.

Значення pH не має перевищувати 9.

Проникнення води не повинно перевищувати 50 см3.

  1. ВидихувальнІ та вдихувальні клапани

Прикладають від’ємний тиск 60 мбар до кожного клапана протягом максимального періо­ду в 10 с.

  1. Час захисної дії апарата

    1. Загальні положення

Виконують усі відповідні випробування тричі за таких значень:

  1. для кисню або азотнокисневих газових сумішей за тиску 1,6 бар;

  2. для азотнокисневих газових сумішей для максимальної границі занурення (тиск і час знаходження на границі), визначеної виробником, якщо глибина не визначена — зі сталим тис­ком у 5 бар;

  3. за необхідності, для кисню І гелію або суміші кисню, азоту і гелію для максимальної границі занурення (тиск і час знаходження на границі), визначеної виробником.

  1. Тривалість поглинання діоксиду вуглецю

Утримують видихуваний газ за температури (32 ± 4) °С і відносній вологості більше ніж 80 %.

Випробовують апарат із імітатором дихання, який забезпечує значення легеневої вентиляції 40 дм3 хв-1 і подають діоксид вуглецю у видихуваний газ зі швидкістю 1,6 дм3-хв-1.

Заносять до звіту кінцевий час досягнення вдихуваного парціального тиску діоксиду вуглецю значень у 5 мбар і 10 мбар.

Після виконання випробування перевертають апарат у положення мінус 90° на 1 хв і вимі­рюють значення pH будь-якої води, присутньої в лицевій частині. Значення pH не повинно перевищувати 9.

  1. Час захисної дії, забезпечуваний газом

Випробовують апарат із імітатором дихання, який забезпечує значення легеневої вентиляції 40 дм3-хв“1 І відбирають діоксид вуглецю з видихуваного газу зі швидкістю 1,78 дм3-хв“1.

Визначають час досягнення тиску 50 бар у будь-якому газовому балоні випробуванням або комбінацією випробування і розрахунку.

  1. Рівень споживання кисню

До початку проведення випробувань лабораторія має погодити з виробником відповідне місце(-я) відбору проб з лицевої частини або вдихального шланга.

За умов, визначених у 6.6.1 і 6.6.3, заносять до звіту значення парціального тиску вдиху­ваного кисню в погоджених місцях відбору проб.

У разі випробування рівнів спожитого кисню границі занурення мають досягатися зі швид­кістю опускання ЗО мхв"1 і швидкістю підіймання 20 мхв-1.

Апарат випробовують зануреним на глибинах від поверхні до максимальної глибини зану­рення для кожної газової суміші з максимальними та мінімальними швидкостями споживання кисню, визначеними в таблиці 4. Випробування для кожної робочої швидкості має бути безпе­рервним до досягнення сталого рівня споживання кисню. Рівні споживання кисню мають знахо­дитися в межах встановлених границь.

  1. Шлангові з’єднання

Усі шлангові з’єднання високого і середнього тиску підлягають таким випробуванням.

  1. Міцність на розтягування шлангових з’єднань високого І середнього тиску

Розтягувальне навантаження прикладають до шлангового з'єднання, приєднаного одним кінцем у відповідне кріплення.

  1. Гнучкість шлангів високого І середнього тиску

Шланг накручують на придатний повітряний балон радіусом (65 ± 2,5) мм.

  1. Герметичність шлангових з'єднань високого і середнього тиску

Занурюють шлангове з’єднання в чисту воду. Випробувальним середовищем є газ, призна­чений для використання з апаратом. Час випробувань — 5 хв.

  1. Стійкість до розривання тиском шлангових з'єднань високого і середнього тиску

Шлангове з’єднання має витримувати гідростатичний тиск протягом не менше ніж 20 с. Випробувальна рідина — вода.

  1. Гнучкість дихальних шлангів

Дихальний шланг підвішують для випробування видовження. Вимірюють його довжину (без муфт).

Після цього, прикладають до шлангового з'єднання зусилля 10 Н протягом 5 хв і заносять до звіту довжину шланга.

Видовження розраховують (%).

  1. Залишкова осьова деформація дихальних шлангів

До гофрованого шланга відразу після випробування за 6.8.5 прикладають зусилля 10 Н протягом 48 год, після чого знімають навантаження. Після періоду відновлення протягом 6 год довжину шланга вимірюють знову.

Залишкову вісьову деформацію розраховують (%).

  1. Стійкість до розривання тиском вузлів високого І середнього тиску

Вузли високого та середнього тиску і з’єднання мають витримувати випробувальний тиск протягом періоду не менше ніж 20 с.

Витоки, розриви шланга або ознаки пошкоджень мають бути відсутні.

Випробувальна рідина — вода.

  1. Пристрої безпеки

    1. Покажчик тиску

Виробник має декларувати матеріал вікна манометра як безпечний і небиткий.

Для встановлення тиску розриву корпуса будь-якого наявного манометра застосовують гідравлічне випробування.

  1. Датчик парціального тиску вдихуваного кисню

Вимірюють парціальний тиск кисню у дихальному шлангу І порівнюють його з показанням датчика.

Випробовують датчик парціального тиску кисню впливом парціальних тисків кисню в межах від 0,1 бар до 2,0 бар з кроками зростання в 0,2 бар. Датчик має забезпечувати зчитування показників в межах границь, визначених в таблиці 2.

Створюють тиск на датчик парціального тиску кисню, який в 1,1 рази більше максималь­ної встановленої глибини занурення з відповідними газами для утримання сталого тиску відпо­відно 0,2 бар і 2 бар. Швидкість створення тиску має складати ЗО мхв-1. Парціальний тиск показань датчика кисню заносять до звіту з інтервалами занурення в 10 м.

Забезпечують парціальний тиск датчика кисню, який в 1,1 рази більше максимальної вста­новленої глибини занурення потягом періоду, який в 1,5 рази більший від визначеного виробником часу знаходження на границі занурення.

Забезпечують декомпресію парціального тиску датчика кисню з використанням зупинки на глибині, визначеній виробником. Швидкість піднімання має складати 20 м хв-1, і парціальний тиск датчика кисню має утримуватись на кожній зупинці протягом 2 хв.

  1. Датчик парціального тиску вдихуваного діоксиду вуглецю

Випробовують датчик парціального тиску вдихуваного діоксиду вуглецю впливом парціальних тисків діоксиду вуглецю в межах від 0,0 бар до 30,0 бар з кроками зростання в 5 мбар.

Випробування повторюють для зростання тиску від 1,0 бар до максимального тиску (гли­бини) апарата з кроком в 1,0 бар. Датчик має забезпечувати показання в межах ± 3 мбар від значення тиснення парціального тиску діоксиду вуглецю.

  1. Активні попереджувальні пристрої

    1. Парціальний тиск вдихуваного кисню

Випробовують активний попереджувальний пристрій дією парціального тиску кисню в дихаль­ному контурі і перевіряють здатність спрацювання в межах ± 0,05 бар від рівнів попередження.

  1. Парціальний тиск вдихуваного діоксиду вуглецю

Випробовують активний попереджувальний пристрій дією парціального тиску діоксиду вуглецю в дихальному контурі і перевіряють здатність спрацювання в межах ± 3 мбар від рівнів попередження.